Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Perne, curatare uscata, unde gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ISAC112

ISAC112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2013
Va cer ajutorul, poate stiti o firma in Galati sau judetele limitrofe, care sa aiba instalatie de curatare uscata pentru pene si puf.
Acum cativa ani am curatat cateva perne si e foarte fain sistemul: se rupe husa veche, se introduc penele intr-o cuva, se curata prin amestecare sub lampa de ultraviolete si apoi trec intr-o alta cuva curate si dezinfectate, iar de aici in husa noua. Se coase husa, perna e ca noua.
Firma cu pricina a disparut de mult si va intreb daca stiti cumva sa existe o astfel de curatatorie in aceasta zona. Multumesc

#2
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Dar nu costa mai mult curatirea pernei decat perna, in sine ? Nu mai zic ca pernele cu fulgi retin mai mult praf si acarieni decat restul. Eeh, uite ca am zis.

#3
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Eu propun sa le dai foc. Gasesti perne fara pene la pret mic si sunt mult mai bune decat cele pe care le ai.

#4
ISAC112

ISAC112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2013

View PostPuferiu, on 17 iulie 2013 - 16:19, said:

Dar nu costa mai mult curatirea pernei decat perna, in sine ? Nu mai zic ca pernele cu fulgi retin mai mult praf si acarieni decat restul. Eeh, uite ca am zis.

Curatarea costa in jur de 15 lei, iar ultimele perne bune pe care le-am luat erau peste 50 lei / buc. si erau tot din puf si pene. Am luat si unele umplute cu nu stiu ce material sintetic, dar sunt tari si... stau in dulap nefolosite. Cu astea ne impacam cel mai bine din toate timpurile, n-am avut niciun fel de probleme
Si apoi, parca nu-mi vine sa cumpar perne in fiecare an si sa le tot "dau foc" la cele vechi :)

#5
irenefirst1

irenefirst1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2014
eu va sfatuiesc sa le spalati acasa!!!! Acum vreo 2 saptamani am dus pernele la curatat la Pernacurata ro in Iasi. Am avut incredere si le-am dus pe toate...vreo 6 la numar. La cateva zile dupa ce le-am adus acasa am inceput sa ma trezesc dimineata stranutand si cu o rinoree infioratoare, apoi a inceput o mancarime groaznica a nasului, a pleoapelor, a scalpului si pe trahee...o usturime de nu pot dormi. Toate s-au agravat si iata-ma la ora 5,06 AM scriind aceasta recenzie. Nu stiu cu ce le-au infectat (ca de curatat nu se pune problema, cred ca au schimbat numai cosul de perna) dar azi ma duc la alergologie, la Protectia Consumatorului si la un laborator, sa incerc sa depistez daca de la acarienii din perna este aceasta reactie sau au pus vreo substanta iritanta in pene. cat despre pret....44 de lei o perna de 70/70 si una de 38/38.  ASA ca: mai bine le spalati acasa!!

#6
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Exista detergenți speciali pt produsele din pene și puf (perne, pilote, haine de iarna) și se găsesc la magazinele pt haine de iarna gen Himalaya.

Întrebarea mea ar fi dacă a folosit cineva asemenea detergent și dacă se comportă bine produsele spălate, adică dacă puful nu se strânge în cocoloașe.
Este nevoie de program special pt spălare, stoarcere la un anumit număr de rotații/minut etc.

Edited by Chayah, 30 August 2016 - 06:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate