Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Pensionarea generatiei decreteilor, sau falimentul statului social roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
349 replies to this topic

#127
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
varsta de pensionare s-a majorat DIN CAUZA lui ILIESCU SI NASTASE. sa fie clar. ei au permis sa iasa lumea la pensie la 42-45 ani in masa. populism ieftin. bineinteles ca dupa 20 de ani se vad si efectele. si da, HREBENCIUC care e iubitul tau de stanga A VANDUT TOATE PADURILE ROMANIEI! iliescu A RATAT O GRAMADA DE SANSE SI OPORTUNITATI pt tara asta si nu plateste. asa cum nu a platit nimeni pt greselile facute. ca lider trebuie sa raspunzi pt greseli nu numai pt succese! NASTASE are jumatate de tara!... mitre, dragnea si toti cei peste 100 de baroni locali AU VANDUT SI DEVALIZAT TOATA INDUSTRIA ROMANIEI!
a zis ca el nu vinde tara, in schimb stau toti basinosii in parlament pe banii nostri.
majorarea varstei de pensionare e consecinta directa a populismului. ca a fost pusa in aplicare de pdl e alta mancare de peste...
si ce?...romania a intrat in incapacitate de plata si a..."nationalizat' valuta cetatenilor romani din conturi. le-a dat lei la un curs mai mic. cred ca a avut si parapanta ptca se tot agita. romania a ales sa se salveze in loc sa vanda cu 5$ / mp de pamant, ca bulgaria.

Edited by xtremdriving, 15 July 2013 - 13:36.


#128
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 tomaso, on 15 iulie 2013 - 12:42, said:

Soluția cea mai bună este ca fiecare om să se preocupe și toată viață să-și facă rezerve pentru bătrânețe.
Pensia de stat va trebui să se reducă la un procent din câți bani se strâng.

Nu va mai fi posibil ca pensionarii să aibă pensii mai mari decât salariile contribuabililor.
Atât timp cât acest sistem va funcționa în felul acesta, gaura devine din ce în ce mai mare.

Este o realitate obiectivă.

 morbius, on 15 iulie 2013 - 12:51, said:

Eu inca nu inteleg de ce plangem dupa pensia de la stat. Este infima.Pentru unii. Vai statul nu va avea grija de noi. O sa ne fure in continuare pentru ca ii permitem.
Greseala de gtandire . Comuna.
“Pensia de la stat” reprezinta acumularile de decenii a celor activi sau care au fost activi!! Deci rezerve ptr batranete cum scria Tomaso. Ca au fost facute voluntar sau obligatoriu nu are importanta!!
Ina sami9a e o cioaca mica mititica. Foondul de pensii (excedentar in 89!! ) a fots “mancat” prin diferite modalitati (inlcusiv inflatie)  a fost “manarit” ca sa suporte pesnionarile anticpate care au fost de multe ori “fortate” de “capitalisti” rom ai si straini dornici sa jefuiasca acumularile nationale.
In final decretu OUG 6/2009 a prabusit sistemu de pensii .. prin faptul ca a bagat ca benficiari ai lui oameni care nu au contribuit. Adica a fost pradate sumele pe care angajatii le-au varsta ca sa le fie “rezerve pentru bătrânețe” . Asta ptr realegerea lu Bsescu care sa il mentina premier pe Boc !! Caci pe zisul act de lafaie semantura primului sinistru Emil Boc!!!!
Adica “dreapta” capitalista a finalizt ce a inceput in 96 cu Ciorbea …

#129
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
altul care uita repede...nu dreapta. ILIESCU< NASTASE< MITREA<HREBENCIUC< DRAGNEA SI ceilalti 100 baroni locali. in primii 16 ani s-a vandut aproape tot. du-te sa iti primesti bonusul de la partid, totusi, pt postul indraznet de adineauri

Edited by xtremdriving, 15 July 2013 - 13:55.


#130
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Daca se mentine directia actuala in foarte scurt timp in cazul in care vor mai avea de unde sa dea,pensiile vor fi echivalentul alocatiei copilului din ziua de azi.
In cazul pensiilor va fi crancen tare,eu personal cred ca in maxim 10-15 ani nu vor mai avea de unde sa dea pensii deloc,datorii mari,incasari din ce in ce mai mici la buget,acestea sunt cauzele.

#131
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 xtremdriving, on 15 iulie 2013 - 13:34, said:

varsta de pensionare s-a majorat DIN CAUZA lui ILIESCU SI NASTASE. sa fie clar. ei au permis sa iasa lumea la pensie la 42-45 ani in masa. populism ieftin.

Ce vrei să facă oameni fără posibilitatea de a se angaja?

După ce că le distrugi locurile de muncă nici nu îi pensionezi?

Că nu trebuiau distruse industria și agricultura?

Perfect adevărat.

De ce le-ați privatizat?

 xtremdriving, on 15 iulie 2013 - 13:34, said:

bineinteles ca dupa 20 de ani se vad si efectele. si da, HREBENCIUC care e iubitul tau de stanga A VANDUT TOATE PADURILE ROMANIEI!

Ți-am mai explicat dar ai vădite probleme de comprehensiune: stânga naționalizează, nu privatizează.

Dacă unul care se pretinde sau despre care se spune că ar fi dă dreapta privatizează păi, cum să-ți explic eu ție?

E de fapt dă dreapta.

 xtremdriving, on 15 iulie 2013 - 13:34, said:

iliescu A RATAT O GRAMADA DE SANSE SI OPORTUNITATI pt tara asta si nu plateste.

A, deci acu ilievici e rău pentru că nu a privatizat suficient în loc de prea mult?

asa cum nu a platit nimeni pt greselile facute. ca lider trebuie sa raspunzi pt greseli nu numai pt succese! NASTASE are jumatate de tara!... mitre, dragnea si toti cei peste 100 de baroni locali AU VANDUT SI DEVALIZAT TOATA INDUSTRIA ROMANIEI!

Numai băse e curat și parfumat și nici băsu' nu-i miroase, ne-ai mai zis.

a zis ca el nu vinde tara, in schimb stau toti basinosii in parlament pe banii nostri.

Da. În loc să conducă cârmaciul iluminat singur, prin decrete, ca și când era căpitan di vas. Un fel de monarh absolut.

majorarea varstei de pensionare e consecinta directa a populismului.

Fals. E consecința deindustrializării și distrugerii economiei reale în favoarea economiei fictive, financiar-bancare, scumpa dreptei.

ca a fost pusa in aplicare de pdl e alta mancare de peste...

Da, știm. Posted Image

si ce?...romania a intrat in incapacitate de plata si a..."nationalizat' valuta cetatenilor romani din conturi. le-a dat lei la un curs mai mic. cred ca a avut si parapanta ptca se tot agita. romania a ales sa se salveze in loc sa vanda cu 5$ / mp de pamant, ca bulgaria.

Numai tâmpenii dă dreapta.

Trebuia să declare că nu mai plătește datoria suverană externă și pace și că de acum înainte își va plăti importurile de stat în aur, la un curs de schimb aur/valută decis arbitrar de România.

Nu știu cum să îți explic eu ție, extremșofer, dar nu ai cum trimite recuperatorii peste o țară.

Vezi datoriile către România ale Iraq-ului, Germaniei și diverselor republici africane împrumutate/sprijinite economic de ceașcă.

Dacă statul dator nu vrea sau nu poate să plătească, nu plătește. Simplu.

Nu îți rămâne decât să intri cu armata să le iei cu japca resursele și pământul sub vreun pretext bășinos penibil cum folosesc americanii de obicei.

Cu drepturile omului, democrația, libertatea, antiterorismul & șit.

Edited by Pejeu, 15 July 2013 - 14:10.


#132
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 eugeniusro, on 15 iulie 2013 - 07:28, said:

Nu va mai speriati degeaba, eu sunt decretel nascut in 67, conform legii pensiilor o sa ies la pensie la 65 ani, la ora actuala speranta medie de viata in Romania este de 68 ani (ceva mai scazuta pentru barbati) si este in scadere, probabil conform statisticii la 65 de ani o sa fiu deja mort de 1-2 ani si tinand cont ca am contribuit la sistemul de pensii dar nu am beneficiat de el or sa le dea cu plus la buget Posted Image
Or sa ramana pe plus dobitocii aia mici. Si eu trag tare pentru ei. Fumez 60-80 de bucati pe zi si am cumparat deja cavou. Nasol e ca dau dovada de o vitalitate ieșită din comun in ciuda faptului ca de 32 de ani pufai nonstop.

 SubversiveFaction, on 15 iulie 2013 - 08:52, said:

Se va mari varsta de pensionare la 93 de ani- barbati si 89 - femei. Problem solved.
Bani d-un glonte n-aveți mai... Sau trebuie sa stam incolonati pentru eficienta?

 WhatNot, on 15 iulie 2013 - 10:32, said:

Nu, de mama voi avea grija. Fata de ma-ta, in schimb, n-am nici o obligatie. Desi imi pare putin rau de ea avand daca ma uit la ce a dat nascut.
Asa ai lasat sa se inteleaga. Nu te mai inflama de pomana!

 xtremdriving, on 15 iulie 2013 - 11:42, said:

Posted Image  nu schimba subiectul. ILIESCU SI NASTASE, HREBENCIUC< MITREA SI TOTI care au condus tara in primii 15 ani in primul rand, MERITA SPANZURATI pt populism. pt ca au furat si distrus tara asta; ca sa para ca merge bine cat ei vindeau tot, au scos lumea la pensie la 45 ani; acum s-au acumulat anii lipsa de munca ai celor dinainte. s-au imbogatit cat nici nu va inchipuiti. iar voi, toti, nu veti apuca varsta de pensionare ca angajati!!! deci P**A pensii.
Au strans si ei ceva pentru batranete. In alta ordine de idei, eu cred ca multi decretei or sa moara "in picioare" adica incercand sa faca ceva.

 morbius, on 15 iulie 2013 - 11:54, said:

Nu iti inteleg frustrarile tale referitoare la Iliescu dar... te anunt ca exista o pensie minima garantata in suma de 350 de ron , conform OUG 6/2009
Sa ai tu parte de aia! nici de lule n-ajung.

 WhatNot, on 15 iulie 2013 - 12:06, said:

Pejeu, daca am racit si am o tuse nasoala, cu cat trebuie redusa masa monetara ca sa scap de tuse ? Dar ca sa ma fac bine din nou ?
Ar milita pentru tiparnita.

 NASTYPRIMUL, on 15 iulie 2013 - 12:37, said:

Inaintea decreteilor e generatia anilor 50.
Pe astia i-ati scos din orice calcul.....dragalasilor.
Dragalasii aia care socotesc acum pensiile decreteilor... Aia din '50 e putini. Nu Konteaza!

Edited by e_bulu, 15 July 2013 - 14:22.


#133
ironikbn

ironikbn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 09.10.2012

 XORIAN_L, on 15 iulie 2013 - 07:21, said:

Mi-am dat seama ca nu. Pe maica-ta, care te-a tinut 9 luni in burta, o omori ca este o gura in plus la buget.

l-a tinut 9 luni dupa mineriada =))))

#134
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 mardraaxi, on 15 iulie 2013 - 13:58, said:

Daca se mentine directia actuala in foarte scurt timp in cazul in care vor mai avea de unde sa dea,pensiile vor fi echivalentul alocatiei copilului din ziua de azi.
In cazul pensiilor va fi crancen tare,eu personal cred ca in maxim 10-15 ani nu vor mai avea de unde sa dea pensii deloc,datorii mari,incasari din ce in ce mai mici la buget,acestea sunt cauzele.

Cauze fictive care țin la fraieri.

Bani sunt. Întotdeauna au fost. Sunt vreo 226 de miliarde de lei actualmente. Și cred că pe vremea leului vechi erau și mai mulți.  Și dacă nu sunt bani, no problem!, tipăresc fără acoperire băncile. Virtuali sau de plastic ori metal, după nevoie. În orice cantități dorești și le convine.

Desigur, e ok când tiparnița e folosită pentru a subvenționa bișnița cu importuri și imobile pentru a-i îmbogăți pe bișnițari și pe bancheri tot mai mult.

Dar dacă e să se folosească tiparnița pentru economia reală, pentru populația reală (săracii și nebogații țării) atunci se prăbușește cerul.

Atunci nu mai e ok să împrumuți cu dobândă bani fictivi. Cu atât mai puțin să tipărești bani noi ca să finanțezi din inflație ceva prin cheltuirea de bani noi pe el fără vreo datorie cu dobândă către cineva.

Nu. Emisiunea monetară, creditarea din inflație e bună numai să îi îmbogățești și mai mult pe bogați sau semibogați.

Nu pentru a-i ridica pe săraci sau nebogați.

Edited by Pejeu, 15 July 2013 - 14:29.


#135
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
bai pejeu, tu stii ce e aia incapacitate de plata? vorbesc de salarii, pensii..d'astea. nu datorii externe tovarase. nu mai erau bani de amaratele alea de salarii.
tot ce am spus nu are legatura cu marinaru. sunt fapte clare evidente. tot o dai in dreapta. v-am mai dat, nu mai scriu iar, exemple despre cum trebuia gestionata tara.

#136
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Habar n-ai pe ce lume trăiești.

Nu are cum să existe incapacitate de plată GENERALIZATĂ, ÎN ÎNTREAGA ECONOMIE.

Decât dacă economia și sistemul monetar au fost făcute praf de bănci.

Este ca și cum ai spune că e presiune scăzută pe tot mapamondul.

Sau zi ori noapte simultan pe tot globul.

Așa ceva nu poate exista decât dacă o ficțiune a fost preschimbată, aparent, în realitate.

Nu are cum să fie noapte în același timp peste tot.

Nu are cum să fie presiune atmosferică scăzută peste tot pe glob în același timp.

Nu ai cum avea incapacitate de plată generalizată în economie.

Decât prin fraudă. Poți crea iluzia că asta se întâmplă.

Edited by Pejeu, 15 July 2013 - 14:28.


#137
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
pai da, tu probabil erai prea mic ca sa stii... ca romania a fost in incapacitate de plata in 91 parca, iti spune parapanta exact. si era sa fie iar in 1999 odata cu falimentul bancorex...
cauta: Luni, 25 octombrie 1999 / 16:11:00 - România în pragul incapacităţii de plată - Bancorex în faliment

Totul s-a năruit din 1997, cînd au început să vină la scadenţă garanţiile şi împrumuturile externe, iar proiectele româneşti nu produceau nimic în afară de scandaluri şi procese în justiţie. Pentru a salva imaginea ţării, avînd în vedere toate contactele şi afacerile externe din spatele Bancorex, populaţia României a trebuit să plătească peste două miliarde de dolari. Cu aceşti bani se puteau face şcoli, autostrăzi, locuinţe sau putea fi reabilitat sistemul sanitar. Toţi aceşti bani se regăsesc acum în fiare vechi, fabrici care nu produc, obiective turistice în mijlocul Bărăganului, nave abandonate prin porturile lumii sau construcţii megalomanice.


cam care contracte crezi ca au venit la scadenta???


mai citeste: http://businessday.r...atoria-externa/

Edited by xtremdriving, 15 July 2013 - 14:35.


#138
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,620
  • Înscris: 01.10.2010
falimentul statului roman vine in primul rand din cauza FSN-ului (adica PDL, PSD, PNL si partidele mai mici gen UDMR, PC ce s-au lipit mereu de o friptura pe langa astia mari). aia e principala buba, nu profesorii si pensionarii si alte baliverne.

case closed.

#139
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Deci, după cum ți-am explicat (dar nu prea te ajută capul să înțelegi), nu ai cum avea incapacitate de plată generalizată în economie.

Nu ai cum avea boom urmat de recesiune.

Totul este rezultatul unei ficțiuni perfide ordinare ce se numește creditul bancar.

Același lucru și cu schemele piramidale.

Cresc exponențial până ating bariera populației. Moment în care implodează. Dispar banii fictivi.

Dar, ce să vezi?

Nu sunt mai mulți bani sau mai puțini bani decât înainte să înceapă să opereze schema piramidală.

Sunt tot atâția bani fizici ca și înainte doar că toți banii fictivi creați de umflarea schemei piramidale (care existau numai în evidența externă - pentru ochii fraierilor - a schemei piramidale și în credulitatea investitorilor) au dispărut când frauda a fost descoperită de prostime.

Dar, ce să vezi?

Tot ce a făcut schema piramidală a fost să mute bani reali în economie, de la fraieri la jmecheri.

De la investitori la jmecherii care au operat schema piramidală și cei care au au scos mai mulți bani decât au băgat în ea.

În realitate nu au fost nici distruși, nici creați bani.

Așa și cu băncile de retail, alea care interacționează cu prostimea.

Sunt scheme piramidale legale.

Când se prăbușește o bancă și deponenții pierd banii pe care, aparent, îi aveau nu pierd bani reali. Pierd doar bani pe care credeau că îi au.

Pierd doar o iluzie.

Dar pentru că pentru fraieri lumea iluziilor e aievea și nu lumea reală, au impresia că le-a furat cineva banii. Că statul le ia banii dacă refuză să se împrumute la bănci centrale numerar proaspăt tipărit să le dea deponenților păgubiți ai băncii numerarul din bancă ce existat întotdeauna doar în închipuirea lor.

Pentru că fraierii nu înțeleg conceptul de schemă piramidală, de bancă ș. a. m. d.

Pentru ei aceeași bani pot exista simultan în enșpe locuri.

Sau poți să îți mănânci tortul și totuși să îl mai ai în frigider, după ce l-ai mâncat.

Iar dacă îi arăți fraierului frigiderul după ce s-a îndopat cu tortul din el și vede fraierul tortul lipsă te ia la palme că de ce i-ai furat tortul, ce ai făcut cu tortul lui.

Edited by Pejeu, 15 July 2013 - 14:44.


#140
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
capul cred ca nu te ajuta pe tine sa intelegi ca da, in 91, la 1 an dupa ce nu am mai avut datorii externe, eram in incapacitate de plata.

#141
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 xtremdriving, on 15 iulie 2013 - 14:38, said:

capul cred ca nu te ajuta pe tine sa intelegi ca da, in 91, la 1 an dupa ce nu am mai avut datorii externe, eram in incapacitate de plata.

Către cine? În baza a ce?

Vai de capul vostru. Mă doare capul.

1. Cum să fii în incapacitate de plată față de tine însuți, ca popor? Înseamnă că ești un popor de schizofrenici.

2. Dacă ești în incapacitate de plată față de străini zici "ba p-a mă-tii" și gata. Cel puțin în ceea ce privește datoria suverană. Cu datoria privată mai vezi (dar asta nici nu ar trebui să fie permisă să existe, este rezultatul operării băncilor străine pe teritoriul țării, oferind credit de consum în valută).

Cel mai rău lucru ce ți se poate întâmpla este să nu îți mai vândă nimeni nimic, decât pe aur fizic, până îți re-echilibrezi balanța comercială.

Ceea ce nu e sfârșitul lumii. Se pot crea acorduri comerciale bilaterale cu partenerii strategici. În care comerțul se face prin troc sau prin plată în aur sau anulare de datorii de plată în aur.

Și atunci te pișu cu boltă pe creditorii internaționali care te împrumută un căcat prețios, proaspăt scos cu dobândă din cur. Și pe căcatul lor prețios de rezervă, dolarul american. Sau drepturile de retragere ale FMI.

Edited by Pejeu, 15 July 2013 - 14:53.


#142
morbius

morbius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 23.10.2010
Bun, Iliescu, Dragnea, Nastase, Basescu, Ponta! E bine si asa. Eu as zice sa il judecam pe Radu cel frumos ca l-a dat pe Tepes la turci! Pe burebista ca a distrus dreptul la proprietate, a luat viile oamenilor. Viitorul oameni buni.  Asta e problema noastra. Traim prea mult in trecut si prea putin in prezent. Ce facem de aici incolo. E un cliseu deja cu Iliescu si Basescu Si Ponta si mai stiu eu ce alti hoti. E clar ce naiba. Toti sunt o apa si un pamant. Ca niste blegomani, v-ati luat una in pifometru si acuma stati si va plangeti basinile. Mami uite ce a facut Iliescu, Basescu sau Ponta. Bun, am stabilit ca au facut. Si???? Ce facem de aici? Cu ce salveaza pensiile. Ilici mai are o basina si moare. In 2030 tot pe Dragnea o sa dam vina? Sau pe Ponta?

#143
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 Pejeu, on 15 iulie 2013 - 14:47, said:


Către cine? În baza a ce?

Vai de capul vostru. Mă doare capul.

de ce te doare? cauta in istorie si ai sa afli

#144
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Bai Pejeule,tu ce zici acolo e in parte real dar un stat poate intra in incapacitate de plata in foarte scurt timp.
Un stat functioneaza ca un srl-u,el produce 10.000 sau mai bine zis prin parghiile care le are la dispozitie da de lucru la populatie,astfel incat el sa incaseze 10.000,doar ca statul prin esecurile de politica,management,si furt la greu,etc nu poate creea conditiile necesare incat din munca populatiei sa castige meru aceeasi bani sau chiar mai multi si incasarile statului ajung sa fie 5000,dar statul pentru a functiona are nevoie de minim 8000 asa ca acest deficit de 3000 il imprumuta,dar peste un an el are sanse mari sa incaseze doar 3000 si cu sigurnta tot de min 8000 va avea nevoie sa functioneze,dar intre timp vine scadenta datoriilor,asa ca intr-o buna zi staul va avea de dat zeci de miii pe care nu ai are,si atunci intra in incapacitate de plata.
asta ca sa nu mai spun ca din 10.000 sa furat un procentaj din ce in ce mai mare,atunci aceste gauri de unde sa le acoperi.
Acest lucru se va intampla in foarte scurt timp daca statul si politicul isi mentine directia de pina acum.

Edited by mardraaxi, 15 July 2013 - 15:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate