Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Casa langa linii electrice de inalta tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009
Am cumparat de curand un teren intravilan agricol la marginea Bucurestiului de aprox 1200 m (50 x 24) si este plasat dea lungul liniilor de inalta tensiune (110 KV)
Distanta fata de latura cea mai apropiata care este si lungimea este de 15 m.

- Credeti ca voi avea probleme in obtinerea autorizatiei de constructie ?
Nu ma grabesc, probabil in 5 ani o sa am nevoie de ea.

- Intre timp am voie sa imi fac gard  si  sa plantez copaci pe acest tip de teren ?

Am mai citit  si postul si ordinul 4/2007

Din cate am inteles, constructia mea ar avea voie sa fie situata mai aproape de 37 m de liniile electrice
asa ca teoretic imi raman 24+15-37m adica 2 m construibili si asta daca pun cladirea langa gard ? Daca da, se pot obtine derogari ?

Multumesc in avans pentru suport!

PS: Mentionez ca de-a lungul traseului sunt deja construite alte cladiri si multe dintre ele sunt sub linia electrica : curti inchise, o casa din caramida si un depozit (toate cu un singur nivel). Nu stiu daca au autorizatie sau au fost construite inainte de acest ordin mentionat mai sus

Attached Files


Edited by adi4x, 11 July 2013 - 08:53.


#2
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
Tu intrebi dupa ce-ai cumparat terenul daca poti sa construiesti?Ce n-ai scos un CU.

#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
nasol, trebuia sa scoti un Cerfificat de Urbanism de Informare inainte sa cumperi terenul.

esti cam aproape de liniile de inalta, tare mi-e ca n-o sa poti costrui nimic, plus campul magnetic e destul de mare in zona aia.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Isi construieste pe lungimea terenului o antena pentru un joulethief. Macar de are curent pentru iluminatul exterior nocturn eventual o mica pompa pentru udat gazonul dimineata si tot e ceva.

De curiozitate, la ce pret ai cumparat mosia?

#5
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009
Am certificatul de urbanism de informare din 2011 ok care care prevede ca pe zona respectiva se pot construi cladiri P+4 insa parcela mea e un mic fragment din terenul aflat in zona

#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 adi4x, on 11 iulie 2013 - 08:44, said:

Din cate am inteles, constructia mea ar avea voie sa fie situata mai aproape de 37 m de liniile electrice
asa ca teoretic imi raman 24+15-37m adica 2 m construibili si asta daca pun cladirea langa gard ? Daca da, se pot obtine derogari ?

37m e latimea culoarului de siguranta cu linia de 110kv in centru, deci n-ai voie 18.5m de ambele parti ale liniei! dar depinde de proprietarul liniei

#7
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009

 sydneyaus2005, on 11 iulie 2013 - 09:33, said:

37m e latimea culoarului de siguranta cu linia de 110kv in centru, deci n-ai voie 18.5m de ambele parti ale liniei! dar depinde de proprietarul liniei

Ai punctat un aspect extrem de important. Esti sigur ca este asa ? 37 m sau 18.5 ?

Am vazut reglementarea cu cei 37 m insa eu consideram ca un culoar de siguranta este format luand simetric din ambele parti ale liniei electrice cate 37 m.
Daca luam la jumatate si acceptate cladirile la 18.5 m atunci nu am nicio problema!

Voi ce intelegeti ?

Edited by adi4x, 11 July 2013 - 09:39.


#8
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
mai e şi aspectul dacă vei fi liniştit să locuieşti efectiv atît de aproape de linii, din pdv al sănătăţii, mai ales dacă-s de 110KV...

#9
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009

 XON-XOFF, on 11 iulie 2013 - 09:42, said:

mai e şi aspectul dacă vei fi liniştit să locuieşti efectiv atît de aproape de linii, din pdv al sănătăţii, mai ales dacă-s de 110KV...
Cineva (aici pe forum) spunea ca a facut masuratori pentru LEA 110 kv si a constatat ca la distanta de 15 m nu mai exista nicio problema. Liniile nu scot zgomote.
Nu exista dovezi ca ar influienta cumva sanatatea.

#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 adi4x, on 11 iulie 2013 - 09:38, said:

Voi ce intelegeti ?

Intelegem ce zice legea:

"Art. 18. - (1) Pentru linii electrice aeriene cu tensiuni de peste 1 kV, zona de protecţie şi zona de siguranţă coincid cu culoarul de trecere al liniei şi sunt simetrice faţă de axul liniei. Distanţa de protecţie/de siguranţă reprezintă lăţimea culoarului de trecere al liniei.
(2)   Dimensiunea (lăţimea) zonei de protecţie şi de siguranţă a unei linii simplu sau dublu circuit are valorile:
a)  24 m pentru LEA cu tensiuni între 1 şi 110 kV;
Posted Image  37 m pentru LEA cu tensiune de 110 kV;
c)  55 m pentru LEA cu tensiune de 220 kV;
d)  75 m pentru LEA cu tensiune de 400 kV;"

e)  81 m pentru LEA cu tensiune de 750 kV."

In cazul tau e destul de clar, 18.5m de-o parte si de alta a axului liniei de tensiune.

Edited by Bucifon, 11 July 2013 - 09:56.


#11
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009

 Bucifon, on 11 iulie 2013 - 09:52, said:

Intelegem ce zice legea:
...
In cazul tau e destul de clar, 18.5m de-o parte si de alta a axului liniei de tensiune.

E o veste foarte buna si mi se pare foarte normala interpretarea, Eu am facut greseala sa calculez 37 m

Asta inseamna ca nu ramane decat o mica problema.
Terenul e la 15 m si gardul e singurul care intra sub incidenta ordinului (ca si pentru gard trebuie autorizatie de construire). In cel mai rau ca as putea sa imi pun gardul mai departe cu cativa metri si in exterior sa fac parcare sau sa pun gazon / pomi fructiferi / etc

#12
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
vei sta permanent cu parul pubian zbarlit!

#13
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Nu te-as sfatui sa locuiesti acolo, ori sa sacrifici pe cineva in acest sens. Am avut un prieten care de mai bine de un an a murit (la 42 ani), pentru ca a lucrat in ambianta unui asemenea camp electric.
A avut probleme cu sangele-LC, care nu au mai putut fi rezolvate. Inainte de a muri, mi-a zis ca mai are inca 2 colegi de serviciu, cu aceleasi probleme, iar bastanii care-i controlau periodic, nu poposeau in mediul lor decat foarte putin timp.
Asa ca ai grija ce construiesti acolo.

#14
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
un adapost pentru cainii bagabonti ar fi perfect!

#15
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013

 KR_MAN, on 11 iulie 2013 - 11:11, said:

vei sta permanent cu parul pubian zbarlit!
dar cu putza bleaga....

#16
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009
Raspunsurile offtopic nu isi au locul aici. Incercati sa va abtineti de la comentarii inutile.

#17
branzadeburduf

branzadeburduf

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 06.07.2013
nu vrei sa intelegi esentialul....e nasol sa-ti faci casa acolo,ma rog,sa locuiesti in acea zona. probabil te-ai bucurat de un prec scazut...f bine,fa livada!
Daca sunt de 110 KV (adica cu stilpi metalici facuti din stinghioare, inalti de tot si la mare distanta cca.80 m unul de altul) atunci 50 m sunt suficienti.
Ce te afecteaza negativ este cimpul electromagnetic generat de deplasarea in mare viteza a electronilor prin conductoare. Dar cum ti-am spus, la 50 m esti in deplina siguranta datorita scaderii acestui cimp. Apoi, forma cimpului electromagnetic din jurul conductoarelor este un elipsoid de rotatie (vazut in plan perpendicular) si acolo se masoara 50 m, deci la capetele panoului este si mai mica distanta, scazind la citiva metri. Teoretic cam asa ar sta treaba...practic,e de evitat.

Edited by branzadeburduf, 11 July 2013 - 13:28.


#18
adi4x

adi4x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.02.2009
Livada. Exclus. Nu ramane nimic acolo daca nu am pe nimeni si oricum nu asta a fost scopul investitiei. Costul a fost prea mare pentru o tinta asa de mica.

Cel mai probabil stalpii au 25 m inaltime iar distanta intre ei este de 200 m.
Distanta intre linie si cea mai apropiata latura a terenului este de 15 m respectiv cea mai indepartata de 40 m
Distanta intre stalp si teren este mult mai mare .. probabil inca 100 de metri avand in vedere ca terenul se afla cam la jumatatea distantei dintre stalpi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate