Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Turme de biciclisti vs. soferi vs. toata lumea

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
De cand au aparut magazinele de biciclete ieftine si Decathlon, au aparut multi mitocani cu bicicleta.
Fiecare intarziat frustrat ca nu a avut cursiera ruseasca sau Pegas in copilarie se razbuna acum pe societate si se urca pe mtb-ul chinezesc echipat obligatoriu de Shimano.
Din cartierele muncitoresti si fostele mahalale ale Bucurestiului se aduna des cete organizate de bicilisti feroce.
Ii recunosti ca sunt mahalagii dupa figura, dupa lipsa echipamentului si bineinteles dupa comportament.

O ceata de 100 de indivizi are curaj mare, curaj pe care nici unul dintre ei nu l-ar avea atunci cand este singur.
Haitele se ocupa cu scuipatul masinilor care nu se dau din calea lor, cu injuratul sau aruncatul cu sticle de apa. Sa nu uitam de trecutul pe rosu si blocarea circulatiei.
Pe Stefan cel Mare am intalnit de vreo trei ori astfel de amarati scandalagii si de fiecare data i-am vazut cum se certau cu soferii.

Astfel de indivizi ajung sa creeze tensiuni intre biciclisti normali si soferi.
Ce masuri putem lua pentru a impiedica marsurile ilegale ale lor, cum ii pedepseste legea ? Nu credeti ca ar fi bine ca sa se introduca permisul de biciclist si asigurarea obligatorie ?

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
in alte state biciclistii au super-prioritate la orice.
acum nu stiu cat de violenti erau aia de te-au speriat pe tine dar cred ca exagerezi
data viitoare filmeaza-i si pune-i pe youtube sa ii vedem si noi

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu te-as sfatui sa faci ciocul mic si sa lasi biciclistul sa treaca pe trecerea de pietoni fara sa te mai incorzi la el ca nu se da jos de pe bicicleta pentru ca altfel doar te-ar face pe tine sa astepti si mai mult si doar stim cat de grabit esti tu!

Edited by JayBird, 01 July 2013 - 23:52.


#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Si codul rutier de la noi da un grad mare de prioritate pentru biciciclisti. Cand sunt pe doua roti imi port de grija, imi imaginez ca sunt printre incepatori, cand sunt pe 4 roti am grija si de cei pe doua roti, pe mine nu ma ploua sau bate soarele in masina si nici nu ma supar sa pun frana, dar macar sa poarte lumini.

De doua ori era sa trosnesc un ciclist doar cand ieseam sau intram in parcare, din simplul motiv ca nu l-am vazut si o data era sa intre unul in mine pe motiv ca nu m-a auzit venind.

Edited by connectorxp, 01 July 2013 - 23:54.


#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
:) Hai ca incep sa apara biciclistii problema pe forum.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007
Lasa-i, se curata singuri. Stiu bizonii de la volan cateva metode foarte bune de a-i potoli.Posted Image
Problema principala e sa nu aiba si astia ca si motociclistii aceeasi mama: mama prostilor care e mereu insarcinata.

Edited by Tipiric, 02 July 2013 - 00:06.


#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Da de ce nu zici nimic de masinile care ocupa pistele de biciclete sau de taranii de bucuresti carora daca le atragi atentia ca sunt pe pista de bicilete si nu pe trotuar te injura sau devin agresivi????De ce nu zici de soferii de duminica care deschid usile fara sa se asigure ca vine ceva din spate (am patit-o cu tampiti din astia si cu bicicleta si cu motorul)....
Echipamentul de protectie e alegerea fiecaruia!De-ai ii zice echipament de protectie,pentru ca te protejeaza.Daca vreunu crede ca el e mai tare ca cimentul n-are decat!
Intai trebuie educati cei cu masinile astfel incat sa inteleaga ca nu exista numai masini pe sosea!Abia apoi discutam de alte fapte!
Cand o sa mergi cu o bicicleta,la o plimbare ca orice om normal,pe o sosea ai sa intelegi multe din frustrarile acelor biciclisti!Pana atunci degeaba vorbesti!
La noi cel mai tare e ala cu masina cea mai tare si toata soseaua e a lui.Ala cu bicicleta care vrea sa se plimbe sau sa faca miscare e prost!

Edited by george_eu25, 02 July 2013 - 00:08.


#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

 onlyone, on 01 iulie 2013 - 23:50, said:

in alte state biciclistii au super-prioritate la orice.
acum nu stiu cat de violenti erau aia de te-au speriat pe tine dar cred ca exagerezi
data viitoare filmeaza-i si pune-i pe youtube sa ii vedem si noi

Speriat e un fel de a spune, m-au uimit cat curaj aveau atunci cand aruncau cu apa in masina unei femei.
Alti soferi i-au claxonat si au inceput sa urle si sa-i cheme la bataie. Probabil ca se certasera pe traseu si cu alti conducatori auto, asa ca in apropiere de Victoriei erau cu capsa pusa.
In fine, indivizii violenti nu inteleg ca joaca asta se poate termina cu spite infipte in burta sau oase.

 george_eu25, on 02 iulie 2013 - 00:03, said:

...
Cand o sa mergi cu o bicicleta,la o plimbare ca orice om normal,pe o sosea ai sa intelegi multe din frustrarile acelor biciclisti!Pana atunci degeaba vorbesti!

Stimate forumist, cred ca am mers cu bicicleta inainte de a merge dumneata cu ea, cel putin asa imi place sa cred.
Intr-un oras gandit pentru masini si transport in comun este cam greu sa se faca si conditii pentru alte mijloace de transport.
Daca esti un sustinator al deplasarilor cu bicicleta te sfatuiesc sa militez pentru proiectarea de drumuri speciale in zonele noi, nu in cele vechi.
Nu poti da peste cap traficul dintr-o capitala pentru ca 1000 de oameni prefera sa pedaleze.

Detinerea unei biciclete nu iti da automat dreptul de a circula nestingherit pe unde doresti. Circuli doar pe unde este posibil si incerci sa nu faci revolutii.
Mitocanimea pe bicicleta vrea drepturi atat pe strazi cat si pe trotuar.
In parcuri au aparut tot felul de frustrati care se cearta cu batranii si copii pentru dreptul lor de a goni ca pe velodrom.

 Tipiric, on 02 iulie 2013 - 00:03, said:

Lasa-i, se curata singuri. Stiu bizonii de la volan cateva metode foarte bune de a-i potoli.Posted Image
Problema principala e sa nu aiba si astia ca si motociclistii aceeasi mama: mama prostilor care e mereu insarcinata.

Poate ca vreunul dintre "bizoni" este vreun apropiat si nu ai nici o placere sa il vezi pe la tribunal, doar pentru ca biciclistul X a fost ambitios si nu a franat.
Bucurestiul nu este gandit pentru a suporta si traficul de biciclete.
Mai nou, primaria va reduce numarul de benzi de pe o artera importanta si va infiinta o banda pentru bicicleta.
Este foarte inteligent sa introducem un mijloc de transport care nu acopera 4 sezoane, doar de dragul de a fi "occidentali".

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu nu vad asa de `grava` situatia....Oricum cred ca problema incepe de la soferii  care nu recunosc prioritatea biciclistilor si care nu-i considera participanti la trafic.(unii biciclisti probabil rabda multe situatii si la un moment dat izbucnesc)

-ca sofer (aprox. 50km/zi): rare au fost situatiile in care am fost incomodat de vreun biciclist (implicat in vreun incident/agresiune/etc)
-ca biciclist (aprox. 5km/zi): aproape zilnic dau peste soferi care nu te respecta ca participant la trafic. De multe ori sunt agresat sau luat la .... pentru simplul motiv ca exist si ca vrea sa virez la stanga/dreapta semnalizand corespunzator.De multe ori aleg sa ma dau jos si sa traversez pe trecerea de pietoni ca sa evit   un conflict sau un posibil accident.
-ca scuterist(aprox 10km/zi):sunt mult,mult mai respectat in trafic decat atunci cand ma aflu pe bicicleta.

Ciclismul ia amploare si din pacate soferiilor romani le va lua mult pana vor incepe sa coabiteze cu vehicule care nu au cel putin 4 roti !

Edited by polizei, 02 July 2013 - 00:27.


#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

 polizei, on 02 iulie 2013 - 00:17, said:

Eu nu vad asa de `grava` situatia....Oricum cred ca problema incepe de la soferii  care nu recunosc prioritatea biciclistilor si care nu-i considera participanti la trafic.(unii biciclisti probabil rabda multe situatii si la un moment dat izbucnesc)

-ca sofer (aprox. 50km/zi): rare au fost situatiile in care am fost incomodat de vreun biciclist (implicat in vreun incident/agresiune/etc)
-ca biciclist (aprox. 5km/zi): aproape zilnic dau peste soferi care nu te respecta ca participant la trafic. De multe ori sunt agresat sau luat la .... pentru simplul motiv ca exist si ca vrea sa virez la stanga/dreapta semnalizand corespunzator.De multe ori aleg sa ma dau jos si sa traversez pe trecerea de pietoni ca sa evit   un conflict sau un posibil accident.
-ca scuterist(aprox 10km/zi):sunt mult,mult mai respectat in trafic decat atunci cand ma aflu pe bicicleta.

Ciclismul ia amploare si din pacate soferiilor romani le va lua mult pana vor incepe sa coabiteze cu vehicule care nu au cel putin 4 roti !

Discutia nu este despre un singur biciclist, eu discut despre turme de 100 de biciclisti pusi pe harta.
Ciclismul ia amploare degeaba pentru ca nu acopera 4 anotimpuri. Daca modificam orasul pentru biciclete perturbam traficul auto pe tot timpul anului, culminand cu anotimpul rece, atunci cand si bicicilistii merg cu masina.

In Bucuresti bicicleta este un moft iar coabitarea dintre masini si biciclete nu va aduce decat blocaje in zonele centrale.

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007

 terratec, on 02 iulie 2013 - 00:16, said:

Poate ca vreunul dintre "bizoni" este vreun apropiat si nu ai nici o placere sa il vezi pe la tribunal, doar pentru ca biciclistul X a fost ambitios si nu a franat.
Bucurestiul nu este gandit pentru a suporta si traficul de biciclete.
Mai nou, primaria va reduce numarul de benzi de pe o artera importanta si va infiinta o banda pentru bicicleta.
Este foarte inteligent sa introducem un mijloc de transport care nu acopera 4 sezoane, doar de dragul de a fi "occidentali".
Bizonu adevarat nu se teme de nimic, nici de lege caci are nici el nu mai stie cate dosare penale pentru diferite bravuri. Io n-am cunoscuti/prieteni bizoni.
Dupa cum zice si polizei, biciclistii sunt cei mai urati in trafic asa ca mahalagiii aia au sanse maxime sa fie pusi la punct. Aia cu motocicletele nu pot fi prinsi dar asta cu bicicletele da.

Multi viseaza vise. Oamenii nu inteleg CA NU SE POT amenaja piste de biciclete ca in marile orase occidentale. Bucurestiul nu e un oras occidental, e un rahat proiectat de comunisti ca un rahat asa ca problema pistelor si a parcarilor se va rezolva numai dupa demolarea si reconstruirea corecta de la zero a orasului, asa ca visatorii de vise mai au ceva de asteptat.
Mai au de asteptat si civilizarea lumii. Daca esti vazut pe bicicleta esti saracul saracilor, mai sarac decat saracii cu scuter. In ochii manelistilor saracii sunt niste viermi care trebuiesc striviti. Nu conteaza ca ei (manelistii) sunt mai saraci ca toti, ei asa vad situatia si actioneaza in legea lor, legea maimuteasca.
Multi oameni din societatea asta au probleme psihice grave care se vor accentua si inmulti pe zi ce trece in ciuda viselor visatorilor. Cei care au curajul sa se dea cu scuterul si mai ales cu bicicleta intr-un trafic haotic populat cu specimenele de mai sus sunt niste oameni care au tot niste pasarici la cap, sunt cel putin masochisti: le place sa fie maltratati, scuipati, injurati. Polizei de exemplu a trecut de la masina la scuter caci a vazut ca pe scuter e mai periculos si mai injurat, apoi a descoperit bicicleta unde e si mai si asa ca a cam lasat scuterul si acum se trage cu bicicleta. In curand o sa descopere ca pe trotineta o sa fie batut continuu si astfel o sa se deplaseze numai cu trotineta. Posted Image
Imi pare rau baieti ca va daram visele, dar asta e societatea in care traiti si daca vreti sa supravietuiti sau macar sa supravietuiti trebuie sa va feriti sa va expuneti. Posted Image

Pana si in tarile civilizate si cu apa calda de le admirati voi exista bizoni cu solutii la orice problema:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UJDLyNNl1ek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tipiric, 02 July 2013 - 00:45.


#12
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
Sunt biciclist si sofer .
cea mai naspa faza ,ca biciclist, a fost sa fiu tractat vreo 20m de un drogat, aflat in dreapta spate la un 1310.(adica individul a scos mana pe geam si m-a prins de maneca)
Cea mai naspa faza ca sofer a fost cand un betivan a cazut cu bicicleta la 10m in fata mea....nu l-am atins....dar a cerut sa ii dau numarul la RCA.
Suntem oameni printre oameni....

#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Tipiric, on 02 iulie 2013 - 00:40, said:

Pana si in tarile civilizate si cu apa calda de le admirati voi exista bizoni cu solutii la orice problema:
Iti dai seama ca ala care a trecut cu masina prin aia a infundat puscaria si si-a largit rozeta la maxim. Si cand iese va munci restul vietii sa plateasca daune.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

 george_eu25, on 02 iulie 2013 - 00:03, said:

Da de ce nu zici nimic de masinile care ocupa pistele de biciclete
Care piste, pictatul pe trotuar nu este pista de biciclete ci o cheltuiala aiurea de fonduri UE. Nu degeaba le-a desfiintat politia in capitala.

#15
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Normal, biciclistii n-au ce cauta prin locurile in care circula masina, dar nici prin locurile unde circula pietonii. Ei ar trebuii sa aiba pistele lor. Dar sa lasam visele, suntem la noi in tara, deci totul e adaptabil. Asa ca, biciclistii circula pe te miri unde, insa cand se afla pe sosea trebuie tratati ca orice alt participant la trafic, adica cu respect. Ca biciclistu' iti taie calea sau ca tu ii tai calea biciclistului, asta inseamana ca cineva nu stie regulile de circulatie sau e needucat.

#16
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Între biciclişti şi şoferi, clar grosul mitocanilor e de găsit în categoria a doua.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Bah, daca ma intrebati pe mine, eu prefer mitocanii de pe bicicleta decat aia de la volan. Ma bucur ca tot mai multi romani incep sa mearga cu bicicleta. Asta inseamna un aer mai curat in oras, poluare fonica mai putina, oamenii mai fac putin sport, iar banii pe care i-ar fi dat pe benzina au sanse (intr-adevar mici), sa fie cheltuiti pe o carte.
Acum ca soferul roman nu-i obisnuit sa stea in spatele unui biciclist pana sa poata depasi in siguranta asta e alta problema. BTW, 90 % din soferii romani nu acorda prioritate de dreapta biciclistilor.

#18
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 petrutnet, on 02 iulie 2013 - 04:43, said:

Între biciclişti şi şoferi, clar grosul mitocanilor e de găsit în categoria a doua.
Asta pentru ca numarul lor e mai mare dar cred ca daca am calcula procentual mult mai multi dintre biciclisti merg haotic , fac schimbari bruste de directie si fara sa semnalizeze. Iar cu traversatul strazii pe bicicleta eu nu sunt de acord . De aceea se numeste si trecere de pietoni. Daca e secondata si de o pista de biciclisti e alta treaba.
Si tot legat de biciclisti, probabil ca multi de pe aici nu aveti copii pe care sa ii plimbati prin parcuri ! IOR-ul de ex are piste de bicicleta . Credeti ca le respecta vreunul ?
Si sa fim seriosi , in Romania a disparut demult respectul intre semeni ! De ce ar face exceptie biciclistii vs pietoni vs soferi "?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate