Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nume românești, de români și din România vechi și noi.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Freddy12, on 28 iulie 2013 - 13:56, said:

Cred că era evreu.
Eu stiam ca evreii au nume compuse, cu exceptia celor cu nume vechi, care oricum ar iesi in evidenta. Moise ar fi prenume mai curand decat nume de familie.
Cei din familie ar putea sa-i spuna originea numelui, a familiei. eventual sa caute sa vada cum se numeau cei de dinainte prin documentele oficiale.

#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Emperor Justin II hired, in 578, the Avars to attack the Sclavenes who resumed their plundering raids against the empire around that time.The names of some of the Sclavene leaders were first recorded in the following period. One of them, Musocius, "was called rex in the barbarian tongue.

Musokios sau Musocius sau Mužok

Ardagast, a commander of Musokios, was sent and raided Thrace, which prompted Emperor Maurice to deal with the Antae - sending an army with commander-in-chief Priscus and infantry commander Gentzon to cross the Danube at Dorostolon (present-day Silistra) and surprise attack the Slavs in their own territory (as the Slavs had long been pillaging the Byzantine Empire).

The Army arrived at the Antae camp at midnight, surprising the Slavs who fled in confusion, Ardagast fell on a tree stump and was almost captured, but luckily he was near a river and eluded the caption.

Priscus sent his lieutenant Alexander across the Helibakion (Ialomiţa River) to find Slavs who were hiding in the woods and swamps, they failed to burn out the people hiding, but a Gepid Christian who was associated with the Slavs deserted and showed a secret passage after which the army easily captured the Slavs, who according to the Gepid, were spies sent by King Musokios that just heard about the attack on Ardagast.

Nu ştiu cum este textul în sursele originale ale povestirii dar mie numele de Musokios (grec?) sau Musocius (latin ?) sau Mužok (local?) îmi sună a fi prezentul Moţoc.

#75
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Si Ardagast ?

#76
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 tflorin40, on 27 august 2013 - 14:29, said:

Si Ardagast ?
Habar nu am.

Un text care arată că la nord de Dunăre au fost aduşi creştini.

Omurtag 814–831 pursued policy of repression against Christians, in particular against the Byzantine prisoners of war settled by his father Krum in Bulgaria (mostly north of the Danube).

Adică ta-su

Furious, Krum 803–814 ravaged the environs of Constantinople and headed home, capturing Adrianople en route, transplanting its inhabitants (including the parents of the future Emperor Basil I) across the Danube.

şi

In spite of the approach of winter, Krum took advantage of good weather to send a force of 30,000 into Thrace, capturing Arkadioupolis (Lüleburgaz) and carrying off 50,000 captives in the Bulgarian lands across the Danube.

Adică ştirea poate fi confirmată şi aici.

One story asserts that he had spent a part of his childhood in captivity in Bulgaria, where his family had, allegedly, been carried off as captives of the Khan Krum (r. 803–814) in 813. Basil lived there until 836, when he and several others escaped to Byzantine-held territory in Thrace.[1] Basil was ultimately lucky enough to enter the service of Theophilitzes, a relative of the Caesar Bardas (the uncle of Emperor Michael III), as a groom.

Edited by paradigmatic, 27 August 2013 - 14:54.


#77
von_Pallavicini

von_Pallavicini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 18.05.2012
Bâzgă Urinella (nume nou Posted Image ).
---------
Se pune?

#78
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
sau Iștvan Pișorka sau Poșirka , o de io nekem Posted Image  da ieu nu mai ținut bine minte

#79
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Despre Mihai Vodă

Moralitatea în privinţa relaţiilor amoroase se pare că nu a fost niciodată punctul forte al lui Mihai. Deşi însurat cu doamna Stanca, nu-şi ascundea aventurile. Velica însă a fost marea lui pasiune. A cunoscut-o în 1595, când, după victoria de la Călugăreni, a fost invitat la Alba-Iulia, unde Sigismund Báthory l-a primit cu onoruri regale. Velica era fiica logofătului Ion din Piteşti şi a Doamnei Stana (fiica voievodului Mircea Ciobanul şi a Domnei Chiajna).

Pe linie maternă se înrudea cu Basarabii şi Muşatinii, dar şi cu Ştefan cel Mare şi Vlad Ţepeş. Velica era stabilită în Transilvania, fiind măritată cu italianul Fabio Genga, favoritul lui Báthory.

În 1600, Mihai a revenit la Alba-Iulia. De atunci, voievodul s-a afişat cu amanta în public, impunând tuturor să i se închine „ca unei domniţe ce era şi ca unei doamne care ar putea fi“. De altfel, încă din 1599, ea folosea titlul acordat doar soţiilor de voievozi: „Gospodja Velica“ (Doamna Velica). În acelaşi timp, pe sigiliul personal figura şi pajura valahă. Mihai a instalat-o pe Velica la Târgovişte împreună cu soţul acesteia, martor neputincios al aventurilor nevestei sale.
Nu vom şti niciodată dacă Mihai avea de gând să scape de Doamna Stanca pentru a se însura cu Velica. După asasinarea lui Mihai, despre Velica nu s-a mai auzit absolut nimic.
sursa

Gospodja este un titlu slavon.

#80
Angevidy

Angevidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 21.10.2008

 paradigmatic, on 01 iulie 2013 - 09:20, said:

Propun un topic despre nume româneşti sau mai bine spus nume din România.
Observ că numele celor din trecut nu prea mai sunt folosite astăzi.
Plus că există o invazie de escu care sincer nuş de unde vine.

Citeam deunăzi un text din http://tipariturirom....wordpress.com/

În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Eu, Petriman, mă pregătesc cu sufletul în timpul vieții mele și dau mânăstirii de la Cozia toată averea pe care o am...

sau

martori: jupan Albul și jupan Ivanco și jupan Stanciul și Cârstian Petru și Hanoș purgar și Boțea, Conț Mihal și Iano și Radul Porca și Andriaș și Constandin și Ștefan a lui Han David și Balin și Mateș al lui Coțani și Antonie Lungul și popa Stoia și Voico de la Ocna și Stan.

Desi ma numesc Ionescu, m-am intrebat si eu de unde vine aceasta invazie de "-escu".
Poate fi vorba si de o readaptare a numelor odata cu alfabetul latin, chpurile "reintrodus" de catre Alexandru Ioan Cuza. - http://ro.wikipedia....mâne

Unul dintre cele mai vechi alfabete existente la noi, dupa "cuceririle imparatului Traian", este alfabetul folosit de catre Ulfila (Wulfila) (c. 310-383) asa cum apare in manuscrisul Codex Argenteus.
Asa-zisul alfabet "gotic" este de fapt alfabetul getic, asa cum "gotii" sunt de fapt getii, dupa cum dau marturie numerosi istorici din vremurile vechi.

Literar Ionescu, Popescu, Georgescu etc... inseamna fiul lui Ion, fiul lui Pop, fiul lui George...
Tot astfel numele vechi cu terminatia "-oaia", "-oae" cum ar fi spre exemplu "Frunteşoaia" care in traducere ar inseamna fiica/fiul lui Frunteş!
Exista multe nume de acest fel: Vrâncioaia, Petrinoaia, Ursoaia, Ioaniţoaia, Borcioaia, Iordachioae, Stăniloae etc.

Spre exemplu, avem aici un studiu interesant pe zona Olteniei:
http://cis01.central...istica_2010.pdf

(Fragment)

Quote

Până în secolul al XVI-lea cele mai multe dintre femei sunt consemnate cu un singur nume (individual, prenume, supranume andronim) – Alba, Agrişca, Anghelina, Ana, Anuşca, Barba, Brănduşa, Buna, Calea, Călina, Cătălina, Creaţa, Dafina, Despina, Dobriţa, Dochiţa, Drăguşa, Dumitra, Elena, Eufrosina, Floare, Furnica, Ileana, Irina, Malea, Maria, Marta, Măgdălina, Muşata, Nastasia, Neaga, Olenca, Oprişa, Paraschiva, Păuna, Rada, Răduţa, Rusca, Safta, Sanda, Slavna, Sofiica, Sora, Stana, Tudora, Urăta, Varvara, Vasilica, Voica, Voichiţa, Voiva; Albotoae, Apostoloae, Bădeasa, Bădişoe, Bărbuleasa, Bucureasa, Comăneasa, Costăchioae, Dănciuleasa, Dimitreasa, Dobromireasa, Hilipoae, Ignătoae, Iosifoae, Lăzăroae, Lupuleasa, Măneasa, Mihăileasă, Nănuleasa, Neagomireasa, Negoiasă, Oneasa, Oproae, Petreasa, Predoaie, Slăvileasca, Stroiasa, Trifoae, Ursoae, Vlăduleasa, Voineasa, Zbieroaia etc. –, şi doar un număr restrâns au nume duble (în care cel de-al doilea element este, cel mai adesea, tot un andronim): Agafie Ciolpăneasa, Ana Lucoae, Ana Plăxoae, Anghelina Ţănţăroae, Anuşca Frunteşoaie, Calea Borcioaia, Mădălina Moţocoae, Mărica Miculcoe, Muşa Oncioae, Nastasia Oproae, Stana Măndeasca, Todosia Tăbucioae, Todosiia Samoileasă, Tudora Borşoaie, Tudora Ghinoe etc.
Cu toate că numele feminine s-au dezvoltat în paralel cu cele masculine, se deosebesc totuşi de acestea din urmă prin faptul că, din punct de vedere social, femeia poartă toată viaţa doar numele de botez, celălalt element al formulei sale de denominaţie fiind reprezentat, la nivel oficial, mai întâi de numele tatălui, apoi de cel al soţului (Coteanu 1969: 140) [la care se adăugau sufixele: -oaie (-oane), -easă, -easca, -eanca], conform regulei că „... numele comun neamului, cât şi individul faţă de care se arată o aparţinere, este ales pe linia descendenţii bărbăteşti” (Paşca 1936: 74). Există însă şi situaţii în care susţinătorul familiei ori beneficiarul unui act domnesc de împroprietărire era o femeie (de obicei văduvă).
În astfel de cazuri, descendenţii vor face uz de numele acesteia. Referindu-se la modul în care se forma numele grupului familial în situaţia în care tatăl era absent, iar rolul său era preluat de către mamă, Iorgu Iordan arăta că: „Numele de familie al copiilor putea fi numele mic al mamei, fără nici o modificare formală, întocmai ca atunci când intervenea numele tatălui: Ilinca, Maria etc. ...” (Iordan 1983: 13) ori „... numele mamei... sufixat: la numele mic care este cel mai adesea al soţului, se adaugă un sufix feminin pentru a arăta că e vorba de o femeie. De pildă: Mântuleasa, Dobriţoaia etc. La început aceste nume aveau forma de genitiv: a Mântulesei, a Dobriţoaiei etc. Fiind relativ greoaie s-a recurs la forma cazului direct (nominativul) mult mai uşor de mânuit. Uneori a rămas genitivul, dar fără articol antepus şi fără i final: Boculesi, de pildă, este, la origine, a Boculesii”.

Aşadar, elementul de denominaţie la care se făcea referire în stabilirea filiaţiei, putea fi atât un prenume (Aniţa, Sanda, Simina etc.), un supranume andronim (Iordăchioaia, Manoleasa etc.), dar şi numele unei meserii sau o poreclă
(bucătăriţă, ciubotăriţă, cârciumăriţă, pâslăriţă etc.), care, ulterior, au putut deveni cu uşurinţă nume de familie.

O lucrare la fel de interesanta o puteti gasi aici: "Dictionar al Marilor Dregatori din Tara Romaneasca si Moldova(sec. XIV- XVII)"

Edited by Angevidy, 05 November 2013 - 01:06.


#81
Sorin5780

Sorin5780

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.11.2013

 ego_zenovius, on 04 august 2013 - 23:51, said:

Pe alt topic puneam intrebarea "care e originea numelui Basescu?". Raspunsurile au fost, dupa parerea mea, nu foarte concludente.
Am si alte nedumeriri legate de nume de politicieni:
1. Ponta - eu unul n-am mai intalnit acest nume. De la ce poate sa vina?
2. Geoana - credeti ca are vreo legatura cu aromanescu "gionu" insemnand "baiat, tanar" (june). Vezi:
http://lyricstransla...ino-baiete.html
(ina, ina gione=vino, vino baiete)
3. Boc - sper sa nu veniti cu explicatia care implica cuvantul turcesc bok(=cacat)... Are cineva idee, in "ardeleneste" cuvantul "boc" are vreo semnificatie? Sau e doar o
onomatopee?
4. Udrea - de la ce o fi venind? Am intalnit numele "Urdea" care, ma gandesc, o fi venind de la "urda" (dar nu sunt sigur). Dar "Udrea"? O fi vorba tot de "Urdea" dar cu o inversare de sunete sau e altceva?
5. Duvaz
6. Șova
7. Fenechiu
8. Zgonea
9. Blaga
10. Igas
etc

Dacă facem abstracție de sufixul patronimic (Băsescu) avem prenumele Basea al primului mileniu creștin. Derivă din lat.basileus și a trecut prin transformările tipice stră-românești spre diferență de Vasile și Vasea care vin pe filieră slavo-bizantină.
Numele lui Boc cred că vine de la un reg. din vestul țării care însemna un anumite tip de buștean, iar în Moldova înseamnă butuc tăiat în scînduri, nicidecum din germană.
„Ponta este varianta cu afereză a numelui Teraponta, care însemna în greaca veche „servitor”, ceea ce i se potrivește caracterului său.

Udrea e doar o variantă cu sincopare pentru Undrea, care la rîndul lui vine din numele popular al Ap. Andrei (alte var: Indrean, Îndrea).
Blaga poate avea două explicații, una e cea privind „bogăția”, alta să însemne „bunătate, blîndețe, milă” cum e în sintagma „blaga lui Dumnezeu” sau „blagoslovenie (binecuvîntare).Ban.Olt.

#82
Sorin5780

Sorin5780

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.11.2013
Am observat că s-a discutat de cîteva ori pînă acum numele Barac. Știu că e un arhaism și în mod tradițional e văzut drept un turcism, dar eu cred că e mai complicat de atît. La origine ciobănescul mioritic era numit „barac mocănesc” și parcurgea foarte mulți km alături de turmele mocanilor, ajungînd în Rusia, Crimeea și pînă în Caucaz. Cîinele nostru a intrat în genealogia unei rase de tip molosoid rusești, iar oile confiscate cu zecile de mii românilor le-au transformat muscalii în marfă de export.
Probabil că adj.barac ar putea fi asemănat cu o moștenire antică a albanezei, barukë (lână). Acesta din urmă e o formă sufixată din radicalul ce a dat alb. berr (oaie, capră) și e coradical cu rom.bârâiec, baran/băran, bărăniță (dacă d-ul Croitoru e sigur de sursele sale), bârcaci(oier), poate bârsană și altele probabil.

Radicalul IE *bharw- vier (rus.pol.blr.ucr.  baran- berbec; pol.baranek, slovac baranok- mioară, lână, blană..pot provin de la gorali, o populație cu orig. românească recunoscută) ar fi dat și sb.brav- berbec, țap, dar și mai multe sensuri de mistreț sau vier în lb.slave și germanice.


Cine a luat cele mai multe sensuri privind creșterea oilor este evident, albaneza (bari- cioban, berr-oaie, barukë- lână, bares- vb.a merge, a se plimba). De asta cred că barac ar putea avea un substrat traco-ilir și un adstrat turcoman (deși barak eu n-am găsit în turcă). Sufixul -ac e destul de obișnuit în lexicul vechi, de multe ori cu origine necunoscută.
Mioriticul mai era numit „câine tălăpăgos” din verbul a tălăpăni (a merge greu, apăsat).

PS: are cineva cartea Vechi nume românești a lui Ion Popescu-Sireteanu?

#83
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@Sorin5780 :calich:
numele barac/k exista la evrei cu mult inainte de aparitia dacilor Posted Image

Edited by Teophileos, 15 November 2013 - 13:12.


#84
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Teophileos, on 15 noiembrie 2013 - 13:11, said:

@Sorin5780 Posted Image
numele barac/k exista la evrei cu mult inainte de aparitia dacilor Posted Image

E interesant de aflat la care din evrei. La sefarzi sau la așkenazi?

#85
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Freddy12, on 15 noiembrie 2013 - 13:32, said:

E interesant de aflat la care din evrei. La sefarzi sau la așkenazi?
Ce relevanţă are ?

#86
Sorin5780

Sorin5780

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.11.2013

 Teophileos, on 15 noiembrie 2013 - 13:11, said:

@Sorin5780 Posted Image
numele barac/k exista la evrei cu mult inainte de aparitia dacilor Posted Image

Ai auzit de omonime?   turc bir - unu /alb.bir- fiu, copil / indoneziană bir- bere/ malteză bir- bine/ v.eng.bir- vînt puternic, violență, furie/ germ.bir- pară etc. etc.

N-am spus că „barac” ar fi dacic, dar eu cred că am punctat posibilitatea existenței sale independente de turcomani. Mioriticul nu era câine de vînătoare prin excelență, deși prin masivitatea sa era bun pentru apărarea stînei de urși și lupi.
Depinde contextul unde se găsește acel prenume Barac. Dacă era poreclă între mocani e ilogic să fie evreiesc, dacă e într-un oraș moldovenesc unde comunitatea evreiască era prevalentă poate fi inspirat de tradiția ebraică.

Edited by Sorin5780, 15 November 2013 - 15:05.


#87
Sorin5780

Sorin5780

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.11.2013
Poate că topicul ar trebui să se concentreze mai mult pe acele prenume specifice românilor și numai românilor. Sînt puține, dar prețioase. Mi-ar fi plăcut să compileze cineva o lucrare numai pe contribuția latină și dacică la onomastica românească. Avem atît de multe prenume străine care nu au absolut nici un sens în română și o mică reformă, o readaptare a vechilor prenume n-ar strica deloc.

Îmi place că multe nume aveau o explicație foarte simplă înaintea epocii moderne. De exemplu Flor sau Florea puteau semnifica că purtătorul lor s-a născut de Florii sau avea următoarele atribute:  flor (floáră), adj. – Blond, cu părul roșcat. – Mr. flor. Lat. florus    http://dexonline.ro/definitie/flor
Cît de simplu și expresiv sună Drag și Draga sau Drăgai, Drăgaia. Am întîlnit de multe ori ca terminație adjectivală acest -ai,-aia (suraie, mândraie, bălai) și nu cred că e străin de substratul nostru, căci sînt destule nume tracice astfel compuse: Kindrai, variabilă a epitetului Kendrisos al lui Apollo (coradical lat.cadeo și probabil Cîndrea,Chindea, Cândea,Cândruș), Dardiolai, Naisoulai, Ditoulai (acestea cred că au un sufix -olai/-ulai ce indică orig.regională),  Zourai (în compoziții Zourdanos, Zourobliza) , Diapalai etc.
Sufixul -ai formează adverbe și adjective în lb.baltice, daar eu l-am întîlnit destul de des în zona subcarpatică atașat unor teme, dacice, slave sau latine.
Mai e un sufix -aica ,dar n-o mai lungesc acum.

În medieval era destul de răspîndit numele Bade, Badea, Bădica, Badiul, Bădescul. Poate că măcar o parte aveau legătură cu acest adj. „îmbadíu, -íe, adj. (înv.) bun, frumos.” care circula și ca termen de mîngîiere. Curios că bade își numea consoarta „mândră și nu cred că e slavic deloc cu aceste sensuri de „frumusețe”(probabil e legat de etimologia lat.mundus).
Are corespondenți în lb.germanice (eng.best, better) sau indiene (badra- bun, binecuvîntat). IE *bhadh-   http://starling.rine...075&root=config
La fel de numeroase erau corespondentele acestui slavic Dobre cu numeroase sufixe, românizat astfel  „îndobrí, îndobrésc, vb. IV (reg., înv.) a îmbuna.”

În onomasticonul lui Constantinescu am întîlnit cîteva prenume misterioase: Râmbul, Râmboiu, Rimbu, Rambă, Rămbai, Rămbaș, Râmbeii (ceată de moșneni) din subst.râmboi- bătăuș (a se râmboi)  http://starling.rine...582&root=config
http://ro.scribd.com...mastic-rominesc
Bizar că Rambo are acum un sens în româna arhaică!  :)   Are și coradicale în albaneză.

Ar fi drăguț să poți spune din prima privire dacă un nume e românesc, dar azi sînt prea puțin popularizate acelea specifice numai nouă. Străinii ne cunosc după nume și prenume ca Hagi, Nadia, Popescu. Nu-i nimic rău în asta, dar poate e timpul pentru o schimbare.  
PS: găsisem odinioară și un adj.băsos- răzbunător, foarte potrivit pentru Băsescu ca trăsătură de caracter. :)

#88
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Exista si la prenume o moda. De exempluFiriţa era relativ des intalnit. Astazi disparut cred. Sandu la fel ( nu ca apelativ de la Alexandru) . Nu cred ca cineva si-ar mai boteza copii ca Marghioala, Victoria ,Gloria , Veta, Floarea . As fi curios cati din copii nascuti in ultimii 20 de ani poarta numele de Ilie. Am o rezerva si la Gheorghe sau Vasile

#89
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 Sorin5780, on 15 noiembrie 2013 - 14:50, said:

Ai auzit de omonime?   turc bir - unu /alb.bir- fiu, copil / indoneziană bir- bere/ malteză bir- bine/ v.eng.bir- vînt puternic, violență, furie/ germ.bir- pară etc. etc.

N-am spus că „barac” ar fi dacic, dar eu cred că am punctat posibilitatea existenței sale independente de turcomani. Mioriticul nu era câine de vînătoare prin excelență, deși prin masivitatea sa era bun pentru apărarea stînei de urși și lupi.
Depinde contextul unde se găsește acel prenume Barac. Dacă era poreclă între mocani e ilogic să fie evreiesc, dacă e într-un oraș moldovenesc unde comunitatea evreiască era prevalentă poate fi inspirat de tradiția ebraică.
Etimologia unor nume sau cuvinte e foarte dificil de stabilit Posted Image  intr-un mod intru totul exact, fara erori ori presupuneri gresite sau fortate!

Numele meu de familie provine din zona mării Baltice, datorita românizării ultima litera sa transformat din s in ș Posted Image astfel rezultând un
nume/cuvânt Posted Image  care are un oarecare sens destul de precis in româna arhaică sau chiar si în vocabularul regional popular actual.

#90
Sorin5780

Sorin5780

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.11.2013

 Teophileos, on 15 noiembrie 2013 - 19:03, said:

Etimologia unor nume sau cuvinte e foarte dificil de stabilit Posted Image  intr-un mod intru totul exact, fara erori ori presupuneri gresite sau fortate!

Numele meu de familie provine din zona mării Baltice, datorita românizării ultima litera sa transformat din s in ș Posted Image astfel rezultând un
nume/cuvânt Posted Image  care are un oarecare sens destul de precis in româna arhaică sau chiar si în vocabularul regional popular actual.

Ar trebui să ghicim numele tău sau ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate