Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

adeziv puternic?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
pentru a alege adezivul potrivit, trebuie sa stii despre ce fel de plastic e vorba. S-ar putea sa scrie pe piesa respectiva. Apoi alegi in functie de asta +rezistenta la temperaturi joase. Loctite si poxipol din cele mentionate sunt bunicele.

#20
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012

 Quantum, on 30 iunie 2013 - 08:17, said:

pentru a alege adezivul potrivit, trebuie sa stii despre ce fel de plastic e vorba. S-ar putea sa scrie pe piesa respectiva. Apoi alegi in functie de asta +rezistenta la temperaturi joase. Loctite si poxipol din cele mentionate sunt bunicele.
asta-i piesa cu pricina :

Attached Files


Edited by florindron, 30 June 2013 - 13:01.


#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
n-am mai stat aseara sa fac poze. in prima e lipiciu' lu' peste, 3 lei la supermarket
sau la nonstop-uri. in a doua, e usita de sus, coltul din dreapta jos, care e si putin
ciobit. congelatorul e al unei combine Arctic. frig! lipitura rezista. deschideri destul
de frecvente! lipitura rezista. mai ceva ca-n reclama aia cu coafura...

Attached Files



#22
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
asi incerca sa incarc pe partea din spate un adeziv care sa formeze un strat mai gros dar care sa nu imi mai dea bataie de cap ca pica raftul

#23
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Ai un tabel din care poti alege tipul de adeziv http://www.hidrotech...irea_rapida.pdf
Scrie clar pe piesa PE - de aici si nabadaile cu lipirea dar vad ca la Loctite exista un adeziv bicomponent 406 care impreuna cu grundul 7293 rezolva problema , cel putin asa spun ei , nu am folosit dar ma incinta ideea .

#24
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
salut , as intreba si eu , cu ce sa lipesc o conducta de plastic de la un motor de masina juke , , deci si presiune si temperatura ?mersi

#25
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Depinde din ce e facuta.

#26
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Am incercat destui adezivi dar asta e cel mai al dracului. O atentie deosebita la lipire: slefuiti piesele si degresati cu acetona, diluant sau alcool tehnic dupa care nu supuneti lipitura la sarcini 48 ore.
https://www.dedeman....-65-g/p/5000155

#27
sabou_constantin

sabou_constantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.02.2019
Lipeste-l cu adeziv pentru ptr. poletilena si polipropilena il gasesti pe www.chimshop.ro  Este special pentru plastic de orice fel. Am lipit cu el un rezervor de motostropitoare pentru insecticide care este din polietilena. Am incercat cu tot felu de adezivi inclusiv cu epoxy. Nu prindea. Asta isi face treaba . si acum e in lucru rezervoru

Attached Files



#28
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postflorindron, on 30 iunie 2013 - 12:59, said:

asta-i piesa cu pricina :
florine asta e o piesa turnata termic , se sudeaza tot termic trebuie curatata zona bine sa dispara impuritatile de la adezivul pus anterior sa fie uscate bine apoi cu pistorul sau letconul la o temperatura potrivita il fac ca nou , bagi ca insertie niste firisoare litzate de cupru, iese mai bun ca nou se rupe de alaturi , totul depinde cine face lucrarea , apoi dupa racire daca ii mai aplici si un superglue gen picatura e pe viata .

#29
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, nu stiu daca intreb unde trebuie dar problema mea este ca am taiat doua zone de vreo 40cm lungime si vreo 10 latime ca sa trec cu tevile pentru apa calda si as vrea sa refac cu ceva. Citisem ca exista o solitie pe baza de rasini epoxidice ceva gen ( https://www.dedeman....-2-kg/p/5004840 ) folosita si la fisuri de beton, etc. Si ma gandesc ca daca este si pentru asa ceva daca umplu zona respectiva ar da cea mai buna rezistenta. Ma gandesc sa torn fix peste tevi fara sa le mai protejez cu ceva si in felul acesta le si intaresc iar daca se sparge vreuna nu o sa aiba pe unde sa se duca apa,nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate