Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

adeziv puternic?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
buna ziua . Mi s-a distrus un ornament din plastic din congelator care tinea un raft . Intrebare este daca cunoasteti un adeziv puternic cu care sa pot lipi acel ornament din plastic? am incercat cu un adeziv de la bison care initial si-a facut datoria dar cand am montat ornamentul in congelator s-a desprins!   multumesc anticipat

Edited by florindron, 29 June 2013 - 17:05.


#2
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Incearca cu silicon sanitar, ca e rezistent la umezeala. Urmatorul nivel ar fi Poxipol.

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
este ceva ce se prepara din doua tuburi. se amesteca dupa care se lipesc partile rupte.  cred ca era ceva bizon sau nu stiu. cauta pe net.
am lipit cu el radiator de camion de plastic si a tinut binisor. dupa ce se intareste se face ca si portelanul. e super tare.

#4
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
asa am cerut la magazin si mi-a dat  bison plastic adhesive , dar e doar intr-un singur tub

#5
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View PostD3an, on 29 iunie 2013 - 17:12, said:

este ceva ce se prepara din doua tuburi. se amesteca dupa care se lipesc partile rupte.  cred ca era ceva bizon sau nu stiu. cauta pe net.
am lipit cu el radiator de camion de plastic si a tinut binisor. dupa ce se intareste se face ca si portelanul. e super tare.
Acesta ?

Edited by Puferiu, 29 June 2013 - 17:21.


#6
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
nu, e unul pe care scrie ca lipeste plastic

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Moment fix dar dintr-ala de exterior care pute, nu de interior. E mai bun ala de ext.
E la tub mic ca de pasta de dinti sau tub mare ca de silicon.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
[ http://www.profishing.ro/products_images/adeziv-poxipol-transparent-6056-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poti sa iei orice adeziv care lipeste plastic , dar care trebuie sa fie plastic la temperaturi scazute. In general adezivii devin  casanti la tepmeraturi scazute.

#10
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 04.07.2012
problema e ca tot ce am gasit au o rezistenta mare la temperaturi ridicate dar la cele scazute nu am gasit nimic

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce pot sa spun.  Aici producatorii au o scapare de orientare pe produs. Ori nu au gasit solutia pentru asa ceva.

#12
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Eu am folosit Poxipol pentru tot ce trebuia lipit prin casă și nu a dat greș până acum.

Inclusiv când mi-a adus cineva o măsuță a uitat să-mi ia șuruburi și din nerăbdare am lipit picioarele cu poxipol. Mă sui pe ea și n-are nici pe dracu.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,651
  • Înscris: 29.03.2006
Mai ramane sa racesti masuta in congelator, si apoi sa sari pe ea... Posted Image

Adezivii de tip epoxi sunt in general bicomponent.
Bison are mai multe variante, atat universale, cat si dedicate pt. anumite materiale.
Evident, nu este cazul sa iei varianta pt. lipit metal ( amintita undeva intr-un post de mai sus), daca ai de lipit doar plastic.
Pe de alta parte, plasticul lipit - ambele suprafete, trebuie sa fie compatibile cu adezivul.
Poxipol este un adeziv epoxi mediocru ( bunicel), dar sunt sigur ca bison are si variante superioare.
Poxipol are si varianta gri, cat si varianta transparenta.
Posibil ca varianta gri sa fie un adeziv mai puternic, insa nu garantez.
Am vazut ca poxipol-ul nu are specificata rezistenta la temperaturi joase, si in congelator ar fi normal sa ai -18 C sau chiar mai coborat.
La Bison cred ca la unele modele scrie si rezistenta la temperaturi joase - vezi ce gasesti.
Ar mai fi si adezivi 3M profesionali, insa se gasesc mai greu in RO.

Daca este nevoie serioasa, poti cauta pe net si comanda pe amazon sau ebay orice adezivi.
Exista si variante de sute de ori mai rezistente, comparativ cu adezivii obisnuiti.

Edited by loock, 29 June 2013 - 18:14.


#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cred ca'moment fixul ala de'exterior rezista si la temp scazuta'ca'de aia e de exterior.

#15
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Daca nu prinde adezivul pe el inseamna ca e PA sau PP (polietilena) - la asa ceva doar cu silicon vei reusi ceva , depinde de rezistenta adezivului la rece .
Mai poti incerca sa lipesti cu batoane de silicon solid , daca nu ai pistol dedicat merge si cu letcon sau ciocan de lipit dupa care se ajusteaza cu un cutter.

Edited by hemTT, 29 June 2013 - 19:46.


#16
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Probabil la frigider e pvc. Incearca codez. Daca e aplicat conform instructiunilor devine incredibil de rezistent. Asta e tubul. http://www.metalochi...ali/codez-50ml/ Sa nu te sperie pretul prea mic. Repet, daca e PVC si e aplicat cu simt de raspundere e incredibil de rezistent.

Edited by LOCOmotive, 29 June 2013 - 19:54.


#17
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Iti recomand asta : http://www.loctite.r...tUID=000001FH4B

Rezista pana la -40 de grade . Testat de mine cu succes in congelator , am avut o problema asemanatoare .

Edited by soren73, 29 June 2013 - 20:04.


#18
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
eu am folosit pentru o usita de la congelator ceva superglue de la Bison.
se rupsese in dreptul "balamalei" care o tinea si n-aveam chef sa ma duc
sa iau alta usa, desi era doar 15 lei una. n-a zis nici "mrr", tine Bison-ul
ala de zici ca-i din fabrica usa.

Edited by dygey, 30 June 2013 - 01:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate