Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Numar de Telefon Virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
De ce am nevoie ca sa fac ceva de genul?
Multumesc anticipat.

#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
De vo-ip gateway, servere, infrastructura software serioasa (la comanda). In principiu necesita investitie nu gluma daca ai pretentia la clienti.

#3
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Dar pentru ceva pe moment local ... o recomandare poti sa-mi dai?

Concret, pentru 10 000 de clienti, ce ar trebui sa am ... la ce cost se ridica toata afacerea?

Sau macar ceva pentru teste ...

Multumesc.

Edited by HpVirus, 26 June 2013 - 23:51.


#4
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Pai gandeste-te cam cat te-ar costa curentu' ca trebuie sa tii niste calculatoare in priza non stop. Apoi trebuie sa negociezi un contract de internet cu furnizor. Iti dai seama ca un operator de voip nu poate sa aiba net cum eu la 35 lei ci tre' sa ai cumva o linie 'dedicata' cu banda custom etc (o sa te stoarca si asta). Apoi software-ul. Posibil sa existe solutii de-a gata, standard, fara prea multe pretentii dar care fac treaba dar chiar si astea nu vad sa coste sub 600$ in cel mai fericit caz.

#5
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Dispun de toate mai putin de partea de software. Poti sa-mi recomanzi ceva? Ceva care sa dispuna si de demo ar fi perfect.
Resursele materiale si financiare nu sunt o problema.

Iti multumesc pentru timpul acordat.

Later: serverul respectiv poate primi apel/sms si din alte retele (ex. Orange)?

#6
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
10k de clienti folosind un mix de 20% business si 80% rezidential ar rezulta intr-un virf teoretic de 400 de apeluri simultane. Pentru asta un VPS nu face fata, deci iti trebuie cel putin un server dedicat (trebuie sa fii atent sa nu faci transcoding sau proxy la audiopath) @ EUR150/luna. Un backup/failover ar fi de preferat deci inca EUR150/luna.

Numerotatie DID de la Voxbone sau similar - probabil ca ai nevoie de un commitment minim de EUR200/luna.

2-3 rute de terminare de calitate - nu au commitment, dar trebuie sa bagi citeva sute de euro in credit.

Una peste alta poti incepe cu sub EUR1000, cu costuri recurente de vre-o EUR500/luna.

Pentru teste poti lua un VPS la EUR20 si numerotatie si terminare de retail. Pentru teste merge si Asterisk ca soft.

 -catalin, on 27 iunie 2013 - 00:40, said:

Pai gandeste-te cam cat te-ar costa curentu' ca trebuie sa tii niste calculatoare in priza non stop. Apoi trebuie sa negociezi un contract de internet cu furnizor. Iti dai seama ca un operator de voip nu poate sa aiba net cum eu la 35 lei ci tre' sa ai cumva o linie 'dedicata' cu banda custom etc (o sa te stoarca si asta). Apoi software-ul. Posibil sa existe solutii de-a gata, standard, fara prea multe pretentii dar care fac treaba dar chiar si astea nu vad sa coste sub 600$ in cel mai fericit caz.

Cind operezi un serviciu pentru clienti nu tii serverul conectat la un ISP. Trebuie sa-l tii intr-un datacenter de cel putin Tier 1 sau mai bine.

#7
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Dar un reseller avantajos pentru asa ceva ... ?

#8
ClickPhone

ClickPhone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.10.2012
Recomandam sa nu folositi VPS uri pentru ca veti avea delay la convorbiri cand ti-e lumea mai draga si fara o incarcare prea mare a sistemului.

#9
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 ClickPhone, on 27 iunie 2013 - 18:31, said:

Recomandam sa nu folositi VPS uri pentru ca veti avea delay la convorbiri cand ti-e lumea mai draga si fara o incarcare prea mare a sistemului.

Daca stii ce faci si providerii pe care ii folosesti sint bine configurati, nu rutezi audiopath-ul prin server ci doar semnalizare deci zero delay.

 HpVirus, on 27 iunie 2013 - 16:47, said:

Dar un reseller avantajos pentru asa ceva ... ?

Link-ul pe care il dai in exemplul tau este identic cu cel din mesajul original. De fapt ce vrei sa faci? Sa faci reclama la Sonetel, sa lansezi o platfoma competitoare sau sa gasesti un provider similar care ofera servicii white label?

#10
ClickPhone

ClickPhone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.10.2012
Pentru semnalizare e ok VPS dar in momentul in care ai spus CLIENT ar cam trebui ca media sa fie tot printr-un server al tau ... deci nu VPS
cu un tcpdump sau ngrep in pachetele SDP ca si client vezi imediat mediapath oricat de bine configurat ar fi providerul

#11
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Vreau sa gasesc un provider asemanator care sa ofere servicii la preturi mai bune (daca exista). Eu am nevoie de o "cantitate" mai mare de numere virtuale dupa cum am spus si prin alte posturi.

Va multumesc inca odata pentru timpul acordat.

Pe mine ma intereseaza mai mult sa pot comunica prin sms-uri.

#12
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

 HpVirus, on 27 iunie 2013 - 19:13, said:

Vreau sa gasesc un provider asemanator care sa ofere servicii la preturi mai bune (daca exista). Eu am nevoie de o "cantitate" mai mare de numere virtuale dupa cum am spus si prin alte posturi.

Va multumesc inca odata pentru timpul acordat.

Pe mine ma intereseaza mai mult sa pot comunica prin sms-uri.

La 10K de numere mai mult ca sigur ca cei de la Sonetel vor scadea significant pretul.

 ClickPhone, on 27 iunie 2013 - 19:11, said:

Pentru semnalizare e ok VPS dar in momentul in care ai spus CLIENT ar cam trebui ca media sa fie tot printr-un server al tau ... deci nu VPS
cu un tcpdump sau ngrep in pachetele SDP ca si client vezi imediat mediapath oricat de bine configurat ar fi providerul

Solutia prezentata in mesajul original este de virtual number rutat catre un numar geografic, nu de originare SIP. Nu prea ai ce traces sa faci daca nu ai acces direct la stream-ul SS7 al providerului de numar geografic (target).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate