Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

plita vitroceramica

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu merge sa folosesti vasul WOK pe plita vitroceramica.

WOK este rodunt => soprafata de contact mica.

Recomand plitele Whirlpool ce au suport dedicat pt WOK. Eu am un astfel de model si e pe lista si WOK-ul...

#20
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005
Recomand plitele Whirlpool ce au suport dedicat pt WOK. Eu am un astfel de model si e pe lista si WOK-ul...
[/quote]
De unde ai achizitionat-o?

#21
khalima

khalima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.04.2007

 Courage, on Sep 3 2007, 20:36, said:

Nu merge sa folosesti vasul WOK pe plita vitroceramica.

WOK este rodunt => soprafata de contact mica.

Recomand plitele Whirlpool ce au suport dedicat pt WOK. Eu am un astfel de model si e pe lista si WOK-ul...
o poza cu o astfel de plita (sau un link) pls. :rolleyes:
sa inteleg ca exista suport pt.wok la plitele vitroceramice? ce model de Whirlpool ? :coolspeak:
te rog mai multe detalii  :worthy:

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu se poate WOK cu plite vitroceramice.
Eu si mama am luat de la Domo, dar DOAR pe gaz.

http://www.domo.ro/E...pool_AKT_773_IX

http://www.domo.ro/E...pool_AKT_617_IX

http://www.domo.ro/E...pool_AKT_699_IX

http://www.domo.ro/E...pool_AKT_797_IX

[ http://www.domo.ro/din_im/pozeproduse/L_BIW_PLIT_022.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu se vede in poza, insa ochiul central are un suport special pt WOK (ca sa nu fuga cand amesteci, sau sa se rastoarne continutul)

#23
khalima

khalima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.04.2007
arata super  :coolspeak:
m-am razgandit si raman la plita pe gaz si cuptor electric .
mii de multumiri.
cred ca pe asta mi-o iau ... nici nu e asa scumpa ca si cea vitro.

Attached Files



#24
ducualex

ducualex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.10.2008
Oameni buni !!!! TREZITIVA!!! Nu va mai ganditi la plite din ceramica si cu inductie

PLITE CERAMICE SI INDUCTII = FITZE ORI BIBELOURI

Daca vreti sa nu aveti bataie de capat,luati-va o plita incastrabila normala pe gaz.
De ce????
CONTRA:
1.Sunt mari consumatoare de curent electric.
2.Ochiul odata oprit(destul de greu...apesi pe 10 butoane ca sa nu dea laptele-n fiert)inca mai degaja caldura si deci e necesara indepartarea vasului de pe ochi.
3.Se zgarie foarte usor cand e incinsa.
4.Necesita o atentie sporita in operare(sa nu scapi nimic pe ea ca se sparge,sa nu o zgarii,etc.)
5.In caz ca ai scapat apa pe plita incinsa ai sansa sa faca...POC!(se poate sparge vitroceramica...Siii....SURPRIZA EA NU FACE OBIECTUL GARANTIEI)
6.Ca sa gatesti la ea trebuie sa cumperi numai vase cu fund dublu si plat altfel risti sa prinzi fasolea si sa-ti sara smaltul de pe cratitile clasice.
7.Timpul de fierbere este mai mare ca a unui aragaz normal,eficienta maxima este atinsa cand ochiul este deja...incandescent(incins)in aprox.15...20min,dar asta dupa ce ai consumat o gramada de curent.
PRO:
1.Arata a naibii de bine(au un design super,comanda tactila,afisaj led) facute sa-ti ia ochii.

Spun asta oameni buni, fiindca am fost victima acestei tehnologii......frumoase.
Am cumparat in ianuarie 2013 o plita whirlpool AKT 806 de la altex Winmarkt din Tulcea.Toate ok,pana acum cateva zile(au trecut 4luni)cand, gateam la ea pusesem sa fiarba ceva pe doua ochiuri diferite,si plecasem din bucatarie
la tv. Dupa aproximativ 10 minute s-a auzit o pocnitura puternica...era plita mea care plesnise pe un ochi care era rece,ulterior mi-am dat seama ca se deformase vitroceramica din cauza caldurii degajate de ochi pana a cedat. Nu pot sa dau vina decat pe proasta
calitate WHIRLPOOL a vitroceramicii (Este MADE IN ITALY)...niste Chineji europeni...Posted Image .
M-am linistit dupa socul suferit cu gandul ca-mi voi recupera paguba prin garantie....ma duc la magazin, cei de acolo spun ca nu e treaba lor si sa merg la service, merg la service,ei spun ca nu au nici o putere de decizie sa inlocuiasca vitroceramica sau sa dea negatie si ca cei mai indreptatiti sa faca asta sunt cei de la whirlpool Romania. Booon...sun la capitala.la whirlpool.Tanti de acolo mi-a zis sa-i trimit niste poze,ca sa dea ea la tehnic cu pozele si ca ma suna ea cand are un raspuns. Si acest raspuns a fost asa:

#25
ducualex

ducualex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.10.2008
Oameni buni !!!! TREZITIVA!!! Nu va mai ganditi la plite din ceramica si cu inductie

PLITE CERAMICE SI INDUCTII = FITZE ORI BIBELOURI

Daca vreti sa nu aveti bataie de capat,luati-va o plita incastrabila normala pe gaz.
De ce????
CONTRA:
1.Sunt mari consumatoare de curent electric.
2.Ochiul odata oprit(destul de greu...apesi pe 10 butoane ca sa nu dea laptele-n fiert)inca mai degaja caldura si deci e necesara indepartarea vasului de pe ochi.
3.Se zgarie foarte usor cand e incinsa.
4.Necesita o atentie sporita in operare(sa nu scapi nimic pe ea ca se sparge,sa nu o zgarii,etc.)
5.In caz ca ai scapat apa pe plita incinsa ai sansa sa faca...POC!(se poate sparge vitroceramica...Siii....SURPRIZA EA NU FACE OBIECTUL GARANTIEI)
6.Ca sa gatesti la ea trebuie sa cumperi numai vase cu fund dublu si plat altfel risti sa prinzi fasolea si sa-ti sara smaltul de pe cratitile clasice.
7.Timpul de fierbere este mai mare ca a unui aragaz normal,eficienta maxima este atinsa cand ochiul este deja...incandescent(incins)in aprox.15...20min,dar asta dupa ce ai consumat o gramada de curent.
PRO:
1.Arata a naibii de bine(au un design super,comanda tactila,afisaj led) facute sa-ti ia ochii.

Spun asta oameni buni, fiindca am fost victima acestei tehnologii......frumoase.
Am cumparat in ianuarie 2013 o plita whirlpool AKT 806 de la altex Winmarkt din Tulcea.Toate ok,pana acum cateva zile(au trecut 4luni)cand, gateam la ea pusesem sa fiarba ceva pe doua ochiuri diferite,si plecasem din bucatarie
la tv. Dupa aproximativ 10 minute s-a auzit o pocnitura puternica...era plita mea care plesnise pe un ochi care era rece,ulterior mi-am dat seama ca se deformase vitroceramica din cauza caldurii degajate de ochi pana a cedat. Nu pot sa dau vina decat pe proasta
calitate WHIRLPOOL a vitroceramicii (Este MADE IN ITALY)...niste Chineji europeni... .
M-am linistit dupa socul suferit cu gandul ca-mi voi recupera paguba prin garantie....ma duc la magazin, cei de acolo spun ca nu e treaba lor si sa merg la service, merg la service,ei spun ca nu au nici o putere de decizie sa inlocuiasca vitroceramica sau sa dea negatie si ca cei mai indreptatiti sa faca asta sunt cei de la whirlpool Romania. Booon...sun la capitala.la whirlpool.Tanti de acolo mi-a zis sa-i trimit niste poze,ca sa dea ea la tehnic cu pozele si ca ma suna ea cand are un raspuns. Si acest raspuns a fost asa:

Buna ziua,

Din pacate raspunsul colegilor mei de la Departamentul Service este ca se poate repara produsul, insa contracost.
Sticla este piesa casabila si nu face obiectul garantiei.
Acest lucru este mentionat si pe certificatul de garantie si anume: nu se acorda garantie pieselor nefunctionale, pieselor casabile, accesoriilor sau becurilor. Piesele nefunctionale sunt acelea a caror defectare nu impiedica utilizarea aparatului la parametrii functionali declarati

Imi pare rau pentru raspunsul negativ si va multumesc pt intelegere!

O zi frumoasa!

Inlocuirea suprafetei de vitroceramica costa 600 de lei (mi-au spus cei de la service).
Am de cand sa ma duc la OPC si la Tribunal cu asta, nu pot permite hotiei si calitatii precare a celor de la whirlpool sa mai tepuiasca si alti oameni,mai ales ca plita a costat 1000 de lei, bani pe care in ziua de azi,in Romania ii cam iei pe o luna si eu am cam muncit pentru ei.
Vreau sa spun ca ma duc la tribunal cu o fraza din acel de certificat de garantie care suna cam asa: ''Orice defect care devine aparent in termen de 6 luni de la data livrarii se presupune ca a existat si la data livrarii''
Nu stiu daca voi avea taria sa fac acest circ pana la sfarsit, pentru ca nu am mai facut asta in viata mea, dar japca din lantul whirlpool imi da curaj.Japca de ce?, fiidca mi s-au luat 1000lei foarte usor, eu m-am folosit de produ f putin (este garantat 10 ani), iar cand am cerut sa-si dreaga BULEALA, cei de la whirlpool refuza sa-mi faca produsul,ascunzandu-se ca melcii in cochilii si-i imping la inaintare, sa dea piept si sa dezimformeze clientul.
Mai vreti plite vitroceramice??? daca nu v-am convins, macar nu alegeti whirlpool.

PS: Am scris altex si whirlpool cu litera mica fiindca nici macar asta nu merita,gramatica, sulfele din sistemul whirlpool. Scuzati-mi eventualele greseli de ortografie.

Edited by ducualex, 15 April 2013 - 23:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate