Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#37
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Doamne ce bune sunt 2 cetatenii, si rezidenta in a 3-a. Oricare din ei se supara le dai momo, ca esti cetateanul celeilalte!

#38
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Am prins "revolutia" , dar eram in concediu cind a inceput panarama , aminasem concediul pina aproape de finalul armatei , m-au chemat din concediu ca era panica si dupa aia m-am eliberat mai devreme cu fix zilele pe care le pirdusem. Cinstiti aia din Armata , nu m-au ars deloc , ce ciudat sa te eliberezi singur din toata unitatea aia , in fine , amintiri.

Edited by LILDEBUL, 20 June 2013 - 00:23.


#39
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Josef_Mengele, pe 19 iunie 2013 - 18:28, a scris:

Doamne ce bune sunt 2 cetatenii, si rezidenta in a 3-a. Oricare din ei se supara le dai momo, ca esti cetateanul celeilalte!

Și dacă se închid granițele, ce faci, te teleportezi?
Just saying! Habar nu am ce prevede legislația internă sau internațională în cazul celor cu 2 cetățenii când e vorba de ”chemarea datoriei”.

#40
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Nici americaniinu au un punct de vedere clar cu privire la cetatenii lor care servesc in armata altui stat

#41
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 Josef_Mengele, pe 19 iunie 2013 - 18:28, a scris:

Doamne ce bune sunt 2 cetatenii, si rezidenta in a 3-a. Oricare din ei se supara le dai momo, ca esti cetateanul celeilalte!



Sunt tari care te obliga sa faci armata in cazul in care vrei sa obtii cetatenia tarii respective...

#42
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
de la alea nu-ti iei cetatenie si ai rezolvat.
pe mine in a 2-a nici nu m-au mai trimis la recrutare. in RO is cu livretul predat.

#43
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 fanariotul, pe 17 iunie 2013 - 15:05, a scris:

Si ? Te-ai angajat dupa aia pe avion la Tarom sau pe vapor ?  Posted image Ca pe noi asa ne minteau ca sa ne bagam la "radio".
Scuze de intarziere, cam asa raspundeam si la apel, pana cand am renuntat.
Eu nu am facut decat cele 6 luni de dupa facultate, in care activitatea insuma cam 30'/sapt., iar permisia 2 zile/sapt., plus inca juma' de zi pentru drum. In rest, era un soi de tabara de iarna, lipseau doar femeile.
Deci, nimic profesional, aveam profesiile noastre. Noi trebuia sa scapam de ei, iar ei s-au convins repede ca trebuie sa scape de noi.

 LILDEBUL, pe 17 iunie 2013 - 22:37, a scris:

Am primit si eu un Ordin din asta , acu' 100 de ani  m-am dus la Comisariat si mi-au bagat in livret o hirtie , cu niste indicatii . Nu mai stiu ce scria , apropo , stie careva unde am pus livretul ?
Daca il gasesc pe al meu, ti-l dau tie.

 LILDEBUL, pe 20 iunie 2013 - 00:22, a scris:

...m-am eliberat mai devreme cu fix zilele pe care le pirdusem. Cinstiti aia din Armata , nu m-au ars deloc , ce ciudat sa te eliberezi singur din toata unitatea aia , in fine , amintiri.
Pacat ca ai ratat petrecerea de dupa, noi am facut-o pe Valea Prahovei, unde s-a nimerit sa coboram din tren. Nu ca ne-ar fi lipsit, dar trebuia sa incheiem cu una de pomina.

 Kokoshmare, pe 20 iunie 2013 - 09:00, a scris:

Nici americaniinu au un punct de vedere clar cu privire la cetatenii lor care servesc in armata altui stat
Dar au un punct de vedere clar cu privire la impozite. Ei stiu ce conteaza.

#44
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
fut..m..s in ea armata!

Am avut cosmaruri regulate pana acum vreo 4-5 ani, in care ma vedeam iar incaltat pentru inca o armata.

#45
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 ZorbaGrecu, pe 20 iunie 2013 - 17:43, a scris:



Am avut cosmaruri regulate pana acum vreo 4-5 ani, in care ma vedeam iar incaltat pentru inca o armata.


Te-ai facut ellinas?

#46
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 LILDEBUL, pe 20 iunie 2013 - 00:22, a scris:

Am prins "revolutia" , dar eram in concediu cind a inceput panarama , aminasem concediul pina aproape de finalul armatei , m-au chemat din concediu ca era panica si dupa aia m-am eliberat mai devreme cu fix zilele pe care le pirdusem. Cinstiti aia din Armata , nu m-au ars deloc , ce ciudat sa te eliberezi singur din toata unitatea aia , in fine , amintiri.

Cea mai tare liberare de care am auzit a fosy cam asa : leatu (curier) statea inca langa generalul care imediat ce intrase in comndament zisese :alarma. Oftiteru de serviciu face semn leatului , adfica valea la unitate , alarma samd. Generalu observand : "pe asta lasa-l in aia a ma-si! Dimineata il dam afara din armata!!!" Si la ora 8 era "dat afara"  cu foile de drum in mana  , cu acte in regula insa tot in uniforma !!! Nu ma intreabati cum a returnat uniforma  ca nu stiu .

#47
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 spider_zero_sapte, pe 20 iunie 2013 - 00:53, a scris:

Și dacă se închid granițele, ce faci, te teleportezi?
Just saying! Habar nu am ce prevede legislația internă sau internațională în cazul celor cu 2 cetățenii când e vorba de ”chemarea datoriei”.
Renunti la cetatenie de buna voie! Daca se inchid granitele si prinzi un american aici ce faci? Chiar daca are si romana, el e si cetatean american, si nu ai cum sa-l fortezi sa renunte la cetatenia americana, doar la cea romana.

Asta e singura penalitate, sau razbunare. Stiu multi evrei din Israel ce si-au luat cetatenie romana, special pt treaba asta. Daca incepe vre-un razboi cu arabii, isi baga in el de Israel, sunt Cetatean European si Am Drepturi, DA?!?

#48
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 ZorbaGrecu, pe 20 iunie 2013 - 17:43, a scris:

fut..m..s in ea armata!

Am avut cosmaruri regulate pana acum vreo 4-5 ani, in care ma vedeam iar incaltat pentru inca o armata.
Eu am un cosmar fix pe invers , se face ca a inceput un razboi si ba nu am arma , ba arma nu mai are tragaci , ba i-au intolit pe toti in camuflaje si eu am ramas civil si in civilie , aia pleaca fara mine la lupta. Brrrr , ma ia cu frisoane doar cind ma gindesc.

#49
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 LILDEBUL, pe 21 iunie 2013 - 07:42, a scris:

Eu am un cosmar fix pe invers , se face ca a inceput un razboi si ba nu am arma , ba arma nu mai are tragaci , ba i-au intolit pe toti in camuflaje si eu am ramas civil si in civilie , aia pleaca fara mine la lupta. Brrrr , ma ia cu frisoane doar cind ma gindesc.
Asta am patit-o si eu... odata tragea cu boabe de mazare arma mea :D!

#50
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Mai grav e ca eu le mai am si acuma. Sincer , pt. mine e destul de nasol , nu stiu cum rezolv.

#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 LILDEBUL, pe 21 iunie 2013 - 09:59, a scris:

Mai grav e ca eu le mai am si acuma. Sincer , pt. mine e destul de nasol , nu stiu cum rezolv.
Baga niste paintball

#52
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 Ghita_Bizonu, pe 20 iunie 2013 - 21:23, a scris:

Cea mai tare liberare de care am auzit a fosy cam asa : leatu (curier) statea inca langa generalul care imediat ce intrase in comndament zisese :alarma. Oftiteru de serviciu face semn leatului , adfica valea la unitate , alarma samd. Generalu observand : "pe asta lasa-l in aia a ma-si! Dimineata il dam afara din armata!!!" Si la ora 8 era "dat afara"  cu foile de drum in mana  , cu acte in regula insa tot in uniforma !!! Nu ma intreabati cum a returnat uniforma  ca nu stiu .
Da-o in pixda masii , asta e chiar maxima , credeam ca doar eu am fost un ciudat.

 Kokoshmare, pe 21 iunie 2013 - 10:00, a scris:

Baga niste paintball
Ma bucur ca nu ai simtomele mele si imi pare rau ca nu intelegi ca la mine e problema.
Eu cred in reincarnare si daca extind ideea pe directia asta , combinat cu alte chestii , nu conteaza ce , ajung la concluzii alarmante. Oricum  topicul nu este despre parapsiho sau bolnavi la cap , deci nu mai accentuez niste chestii personale.

Edited by LILDEBUL, 21 June 2013 - 10:04.


#53
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 CucuriguIon, pe 17 iunie 2013 - 01:18, a scris:

De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  

probabil vor astia sa ma angajeze la Deveselu sa ii instruiesc pe americani ...

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?
Arunca-l la cos. Nu merita sa-ti pierzi timpul cu ei. Eu am aruncat vreo trei ordine din astea pana acum. De cativa ani s-au linistit si linistiti sper sa ramana.

#54
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 Kokoshmare, pe 17 iunie 2013 - 17:02, a scris:

Atasat este ultimul meu ordin de chemare primit luna trecuta dela cms sector 2
Auzi, cica ORDON! Cine se cred astia de ne dau ei ordine? Noi ii platim si ei ne ordona? Nu v-ati saturat ca ANGAJATII VOSTRI sa va ordone? Nu v-ati saturat de smecheri care rad banu' public spre buzunaru' lor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate