Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  
probabil vor astia sa ma angajeze la Deveselu sa ii instruiesc pe americani ...
Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?
Cu ce drept îţi dau ei ordin ţie ?
Tu eşti curva lor să vii la ordin ?
Trimite-le o scrisoare şi spune-le să-ţi sugă pilula ei şi şefii lor până la şeful statului major.

#20
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  

probabil vor astia sa ma angajeze la Deveselu sa ii instruiesc pe americani ...

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?

Cred ca vor sa te inscrie in Miscarea Populara. Posted Image

In general, cand te cheama dupa, este pentru a lipi ceva pe spatele livretului; nu stiu care-i cazul tau dar pe mine m-au chemat la vreo 4 ani dupa ce-am terminat cu armata pentru a-mi lipi o hartie mare si frumoasa la spatele livretului pe care scrie ca in caz de chemare prin delegat trebuie sa te prezinti la unitatea cutare in termen de 4 ore cu hrana rece pentru x zile si pana mea...in caz contrar iei de la 3 la 10 ani. Posted Image  

Insa daca stai prin zona aia si ai facut armata pe trupele de "secu" cum se numeau candva, s-ar putea sa-ti dea o noua slujba...Posted Image

 moftware, on 17 iunie 2013 - 13:53, said:

Io am facut armata in '93, la TFR (6 luni, dupa facultate). In afara de tras cu arma si batut Morse, am facut numai prostii, inclusiv greva. Am stat aproape doua saptamani baricadati pe etajul dormitoarelor. Aveam destule provizii. Ne-au oprit curentul, dar am facut noi o legatura.
Dupa ce am terminat, n-am mai auzit de ei. Cred ca nici ei nu mai vor sa auda de noi.
@CucuriguIon: e doar birocratie, dar cine stie, poate ca nu le ajung jandarmii si-ti fac o oferta ... daca ai fost cuminte.

Si ? Te-ai angajat dupa aia pe avion la Tarom sau pe vapor ?  Posted Image Ca pe noi asa ne minteau ca sa ne bagam la "radio".

So...cum io nu prea cred in povesti am ajuns 117. Posted Image

#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Kokoshmare, on 17 iunie 2013 - 06:20, said:

Daca ai terminat stagiul military, odata la 10 ani esti chemat sa-ti fie actualizate datele personale, ce scoli ai mai facut etc si primesti in  calitate de reservist ordinal de chemare  in alb si adresa unitatii unde trebuie sa te prezinti in caz de mobilizare. La orasele mari te prezinti la comisariat la cel mai mici la postul de politie.
Daca nu ai facut armata este cam acelasi lucru, esti luat in evidenta pana-n 20 de ani si pe urma odata la 10 ani verificarea respective.
In ambele cazuti in 10 minute s-a rezolvat

Cine ti-a spus tie asta ? Din 91 de cand am terminat armata nu m-a chemat nimeni sa ma intrebe de sanatate,poate ai facut tu parte dintr-o unitate mai speciala, dar alte motive nu vad, si nici pe amicii mei nu i-a chemat nimeni la verificat.

#22
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?
Te-au avansat la gradul de colonel în rezervă :)

#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
probabil ceva de genul asta:
http://www.ziaruldev...itar-zonal.html

#24
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Platon, on 17 iunie 2013 - 15:11, said:

Cine ti-a spus tie asta ? Din 91 de cand am terminat armata nu m-a chemat nimeni sa ma intrebe de sanatate,poate ai facut tu parte dintr-o unitate mai speciala, dar alte motive nu vad, si nici pe amicii mei nu i-a chemat nimeni la verificat.
Teoretic totii rezervistii trebuie sa fie chemati odata la 5 ani pe urma 10 pana la 35 pentru stabilirea situatie militare. Lipsa de bani si procesul de profesionalizare al armatei au dus la trecerea pregatirii rezervistilor numai pe niste programe pe hartie si cuplate din 2007 cu procesul de luare in evidenta.
Cel putin din 2003 nu au mai fost chemati decat oameni cu specializari considerate mai greu de insusit si care necesita un stagiu de reimprospatare a cunostintelor. Stagiile respective nu s-au efectuat niciodata din motive financiare.
Atasat este ultimul meu ordin de chemare primit luna trecuta dela cms sector 2

Attached Files



#25
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 December, on 17 iunie 2013 - 06:32, said:

Io de cand am terminat de servit patria n-am primit nimic.

Nu e timpul pierdut.

#26
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 tomaso, on 17 iunie 2013 - 20:26, said:

Nu e timpul pierdut.

Hai, hai!

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca vrei sa fugi de acasa, acum e momentul. Ai o scuza buna: vor sa te ia la armata.

PS: Ai grija la luna. E in primul patrar si e foarte luminoasa. Stai pitit pina vine un norisor, apoi tzushti! Trece intotdeauna strada in zigzag si fereste-te de becuri stradale, felinare etc. Opreste-te din cind in cind, brusc, si incearca sa vezi / auzi ce se intimpla in spatele tau. Succese!

Edited by Dihorul Razboinic, 17 June 2013 - 20:41.


#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Dihorul Razboinic, on 17 iunie 2013 - 20:37, said:

Daca vrei sa fugi de acasa, acum e momentul. Ai o scuza buna: vor sa te ia la armata.

Pe cât facem pariu că de pe 22 iunie nu mai postează pe forum decât doar când și când?
Simt io că va fugi ...

#29
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 tomaso, on 17 iunie 2013 - 21:18, said:

Pe cât facem pariu că de pe 22 iunie nu mai postează pe forum decât doar când și când?
Simt io că va fugi ...


Nu fii asa de sigur !

#30
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 Dihorul Razboinic, on 17 iunie 2013 - 20:37, said:

PS: Ai grija la luna. E in primul patrar si e foarte luminoasa. Stai pitit pina vine un norisor, apoi tzushti! Trece intotdeauna strada in zigzag si fereste-te de becuri stradale, felinare etc. Opreste-te din cind in cind, brusc, si incearca sa vezi / auzi ce se intimpla in spatele tau. Succese!

Si acuma imi aduc aminte cand am sarit prima data gardul unitatii. Era inainte de juramant, cu vreo saptamana. Dupa aia nu mi-a mai pasat :)

#31
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Am primit si eu un Ordin din asta , acu' 100 de ani  m-am dus la Comisariat si mi-au bagat in livret o hirtie , cu niste indicatii . Nu mai stiu ce scria , apropo , stie careva unde am pus livretul ?
Am terminat armata in ianuarie '90 , sint bosorog , nu mai reprezint , dar probabil ca Armata mai tirie dupa dinsa niste legi si obiceiuri stravechi , gen rezervisti , actualizare de date , de parca incepe WW3.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
La cat de tare combati tu pe unele extreme ar trebui sa te ceri singur in armata Posted Image

#33
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 andreic, on 17 iunie 2013 - 22:47, said:

La cat de tare combati tu pe unele extreme ar trebui sa te ceri singur in armata Posted Image
Ai sa rizi , m-am cerut , dar razboiul din Serbia s-a terminat lamentabil si sirbii nu au mai avut nevoie de serviciile mele.
M-am cerut si in Politia Militara Romana , dar testul psihologic mi-a rapit orice speranta , intr-o perioada in care toti taranusii erau plotoneri cu arfe de maresali si cu 0 (zero) dorinta de lupta , doar cu o mare dorinta de salar , pensie si bani de haine.

#34
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Am terminat armata in ianuarie '90
Ai prins revolutia in armata.Se lasa la vatra in ianuarie 1990?Nu va tinut in plus o luna doua?

#35
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,543
  • Înscris: 01.08.2005

 dalu364, on 17 iunie 2013 - 07:09, said:

  Ai fost ofiter / subofiter de politie  / jandarmi ?  De aia te cheama acolo !!! Trust me !!!

Nop! Eu am lucrat in politie si am fost chemat tot la comisariat! Nu mai stiu exact ce am primit ca nu am livretul la indemina dar stiu ca in caz de mobilizare trebuie sa ma prezint la politia din oras!

#36
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 Kokoshmare, on 17 iunie 2013 - 17:02, said:

Teoretic totii rezervistii trebuie sa fie chemati odata la 5 ani pe urma 10 pana la 35 pentru stabilirea situatie militare. Lipsa de bani si procesul de profesionalizare al armatei au dus la trecerea pregatirii rezervistilor numai pe niste programe pe hartie si cuplate din 2007 cu procesul de luare in evidenta.
Cel putin din 2003 nu au mai fost chemati decat oameni cu specializari considerate mai greu de insusit si care necesita un stagiu de reimprospatare a cunostintelor. Stagiile respective nu s-au efectuat niciodata din motive financiare.
Atasat este ultimul meu ordin de chemare primit luna trecuta dela cms sector 2



Astazi am fost la politie, ... Am primit aceeasi hartie ca si tine...ORDIN DE CHEMARE URGENTA LA MOBILIZARE

Trebuie sa ma prezint la U.M. xxxx din localitatea YYYY  in termen de 12 ore  la declararea mobilizarii  sau 8 ore daca sunt instiintat prin delegat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate