Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#487
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.12.2006
un italian care a cumparat teren la un pret mic de la romani cere acum peste 10000 euro pe ha.

#488
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postonlyone, on 13 iunie 2013 - 14:31, said:

Usturoi din china.

Eu caut sa cumpar doar usturoi chinezesc. Mi se pare cel mai bun usturoi care se gaseste in comert.

Chinezii au o traditie culinara in care folosesc usturoi de mii de ani. L-au manipulat genetic pana a iesit ceva extraordinar.

#489
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
poate sa detalieze cineva  noua procedura de vanzare a terenului agricol . poate spune cineva din  experienta proprie? .legea asta.... stiti si voi ii...

#490
KARAPETYAN

KARAPETYAN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2015

View Postsavantu, on 29 mai 2014 - 13:12, said:

Lasand bascalia la o parte, chestia de mai sus mi se pare un mit, subventiile sunt strict nationale.
subventiile sunt strict UNIUNEA EUROPEANA !
doar astfel au reusit sa curete concurenta !
subventiile ptr cereale sau carne de pui, au pus pe butuci aceste culturi ptr cei din afara UE!
spune merci ca esti in interior !
sunt multe fonduri UE, ptr desfiintarea anumitor culturi !
in Italia, Franta si Spania, se plateste 3500 EUR/Ha, ptr desfiintarea culturii de vita de vie !
cei de sus din UE, vad macro !
noi vedem micro, micro, micro, micro

Edited by KARAPETYAN, 27 January 2015 - 00:08.


#491
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postlucy56, on 26 ianuarie 2015 - 12:07, said:

poate sa detalieze cineva  noua procedura de vanzare a terenului agricol . poate spune cineva din  experienta proprie? .legea asta.... stiti si voi ii...
nu a mai cumparat nimeni teren agricol dupa legea de r..at ?

#492
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Se publica la primaie de catre vanzator anuntul de vanzare, in care este trecut pretul, preemtorii si alte detalii. Are primaria un soi de tipizat.
Anuntul sta 30 de zile, dupa care, daca nici un preemtor nu si-a manifestat dorinta de a cumpara terenul este liber spre vanzare.

Edited by tavktm, 29 January 2015 - 08:57.


#493
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Se publica inclusiv pe siteul Directiei agricole judetene. E un pic mai complicat dar tranzactii cu teren agricol se fac in continuare

Edited by special_murinio, 29 January 2015 - 16:54.


#494
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
lucy56, vrei sa cumperi sau vrei sa vinzi ?
daca vrei sa cumpeeeeri, faci inainte un contract de arenda si terenul e al tau (legea asta ii avantajeaza pe cei fff mari care au muuuult teren arendat).
ca pasi:
-te intelegi cu vanzatorul asupra pretului
-vanzatorul anunta la primarie oferta de vanzare
-se asteapta 30 zile eventualii preemptori sa-si exercite dreptul
-intre timp mai faci tot felul de acte necesare (iti zic cei de la primarie...de exemplu ceva aviz de la Cultura cum ca nu ai un sit arheologic pe respectivul teren, bla bla)
-in final mergi la notar cu toate actele si realizati tranzactia (ex. adeverinta de la primarie cu preemptorii, etc)

Mie mi se pare ca legea asta ii favorizeaza in special pe straini care au fff mult teren arendat si care au drept de preemptiune asupra unor suprafete mari... Ca tanar fermier dornic de expansiune trebuie sa te multumesti cu faramituri... dar nici nu realizezi cat de bune sunt si alea mai ales daca sunt in mijlocul unei sole lucrate de cei fff mari :))

#495
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postgvest, on 29 ianuarie 2015 - 17:41, said:

lucy56, vrei sa cumperi sau vrei sa vinzi ?
daca vrei sa cumpeeeeri, faci inainte un contract de arenda si terenul e al tau (legea asta ii avantajeaza pe cei fff mari care au muuuult teren arendat).
ca pasi:
-te intelegi cu vanzatorul asupra pretului
-vanzatorul anunta la primarie oferta de vanzare
-se asteapta 30 zile eventualii preemptori sa-si exercite dreptul
-intre timp mai faci tot felul de acte necesare (iti zic cei de la primarie...de exemplu ceva aviz de la Cultura cum ca nu ai un sit arheologic pe respectivul teren, bla bla)
-in final mergi la notar cu toate actele si realizati tranzactia (ex. adeverinta de la primarie cu preemptorii, etc)

Mie mi se pare ca legea asta ii favorizeaza in special pe straini care au fff mult teren arendat si care au drept de preemptiune asupra unor suprafete mari... Ca tanar fermier dornic de expansiune trebuie sa te multumesti cu faramituri... dar nici nu realizezi cat de bune sunt si alea mai ales daca sunt in mijlocul unei sole lucrate de cei fff mari Posted Image)
ai dreptate in tot ce ai scris si ai intuit bine .ai atins niste puncte de interes .
eu vreau sa cumpar .
am un contract facut cu unul dintre mostenitori (sant 2.dar refuza unul in favoarea celuilat in caz de cumparare.)
oare este valabil contractul la preemtori ? cu preemtiunea cica auzisem ca s-a scos .
oferta poate sa fie trecuta cu o valoare mai mare la primarie (pnetru a descuraja pe altii )?
daca in cele 30 zile mai depune un vecin sau cineva , o oferta mai mare cica vanzatorul este obligat sa vanda  aceluia.
nu se poate face ceva cu o atribuire mai directa ?

#496
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
revin .....cu situatiile gasite  in legea favorizarii marilor fermieri referitor la drept de preemtiune si :

"În aplicarea dreptului de preemţiune, legea stabileşte şi rezolvarea unor situaţii speciale, cum ar fi:

- mai mulţi preemptori de rang diferit îşi manifestă în scris intenţia de cumpărare, la acelaşi preţ şi în aceleaşi condiţii: vânzătorul va alege preemptorul, potenţial cumpărător, şi va comunica numele acestuia primăriei;

- mai mulţi preemptori de acelaşi rang îşi manifestă în scris intenţia de cumpărare şi niciun alt preemptor de rang superior nu a acceptat oferta, la acelaşi preţ şi în aceleaşi condiţii: vânzătorul va alege dintre aceştia şi va comunica numele acestuia primăriei;

- un preemptor de rang inferior oferă un preţ superior celui din oferta de vânzare sau celui oferit de ceilalţi preemptori de rang superior lui care acceptă oferta: vânzătorul poate relua procedura, cu înregistrarea ofertei de vânzare cu acest preţ, cu preemptorii de rang superior. Reluarea procedurii este permisă numai o singură dată, în termen de zece zile de la împlinirea termenului de 30 de zile de la afişarea ofertei la primărie, iar la expirarea celor zece zile vânzătorul va comunica primăriei numele preemptorului;

- dacă, în termenul de 30 de zile de la afişarea ofertei la părimărie, respectiv în termenul de zece zile pentru reluarea procedurii, vânzătorul modifică datele înscrise în oferta de vânzare, acesta reia procedura de înregistrare a cererii de afişare a ofertei de vânzare."
   multumesc pentru rasspuns gvest si special _murinio,tavktm. discutia ramane deschisa

Edited by lucy56, 29 January 2015 - 20:39.


#497
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
@lucy56
Da, e valabil contractul de arenda, de ce nu ? Tu esti preemptorul de rang cel mai inalt... si intr-adevar poti sa faci o oferta peste piata, sa zicem 1000 euro in plus, daca este de acord si vanzatorul... dar nu vad de ce te temi atat. Eu zic sa nu mai stai pe ganduri, fa oferta mai repde, preturile sunt in crestere si cei interesati pot aparea oricand... cu cat stai mai mult cu atat sansele sa apara alti potentiali cumparatori sunt mai mari.
Vezi cine sunt vecinii, gandeste bine daca ei ar fi interesati de cumparare, daca nu sunt interesati, atunci nu are cine sa te incurce...
Eu am luat un teren in septembrie, am apreciat ca vecinii nu sunt interesati de cumparare si nu m-am inselat, si am riscat si nu am facut nici macar contract de arenda (motivul principal fiind ca proprietarul trebuia sa incaseze subventia de la APIA si pt asta trebuia sa fie in drepturi asupra terenului pana la 1 decembrie pt ca asa cere APIA mai nou... asa ca am luat terenul in septembrie cu drept de folosinta din 5 decembrie Posted Image)... Cum nimeni nu s-a anuntat interesat de teren, am mers la notar si am incheiat socotelile.
Ce am riscat eu ? Sa vina alt cumparator si sa ofere o suma in plus si astfel vanzatorul putea sa retraga oferta de la primarie si sa reia procedura cu alta oferta... dar la banateni, in trecutul nu prea indepartat, vorba era mai importanta decat orice semnatura si orice contract... si cunoscand vanzatorul am mizat si pe latura asta a lui.

Edit: Daca faci oferta mai mare cred ca va trebui sa declari aceeasi suma la notar, deci impozit mai mare din partea vanzatorului si onorariu la notar mai mare din partea ta... daca vrei sa le suporti, incearca asa.

Edited by gvest, 30 January 2015 - 10:35.


#498
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
vreau sa mai stiu gvest:
>>>tre sa treaca neaparat 30 zile? sau azi pune oferta ,pun si eu si maine daca accepta  trecem la pasul urmator ? direct la notar nu mai mere ?
cat dureaza dupa cele 30 zile  pana vezi titlul in mana?
cat a costat actele ? este acelasi pret indiferent de marimea parcelei?
ai platit u si actele?
>>>>eu daca vrea mult ,proprietarul, vreau sa-i propun sa plateasca el actele

#499
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postgvest, on 30 ianuarie 2015 - 10:33, said:

Eu am luat un teren in septembrie,
Care mai e pretul pe acolo?

#500
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
@lucy56
nu prea ai inteles, oferta pe care o depune vanzatorul la primarie te include si pe tine, adica acolo veti declara la ce suma v-ati inteles, va fi afisat cine e ofertantul (adica tu), pretul, suprafata, etc
trebuie sa asteptati 30 zile, asa e legea, din momentul depunerii ofertei la primarie... Dupa aceste 30 zile, daca aveti toate actele necesare, poti face tranzactia imediat.
sumele platite la notar si la stat sunt aceleasi ca in cazul oricaror alte tranzactii imobiliare : cumparatorul plateste onorariul notarului, vanzatorul plateste impozitul catre stat,asta e regula. Daca va intelegeti voi altfel aia e treaba voastra. N-are cum sa fie aceleasi sume la 1 ha cu 100 ha, normal ca difera.

@dorel
in vara era pe la 3600-3800... dar am auzit ca s-a dat si cu 4500 in toamna. In alte zone (Lovrin, Gottlob) cu pamant fff bun se vinde cu 7-10.000/ha.

#501
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ma interesa valoarea la toata mizeria asta de vanzare (notar, impozit +altele) .sa-mi fac un calcul .
multumesc gvest .revin cu intrebari daca mai sant.

#502
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai depinde de ce fel de acte faci. Daca terenul are cadastru e mai ok, ca si costuri. Probabil aprox. 1000 lei. Depinde si de suprafata si pret oferit etc. Nu putem aproxima daca nu avem mai multe detalii.

Edited by tavktm, 02 February 2015 - 18:46.


#503
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Aveti idee daca lucrurile sunt tot atat de complicate in cazul unei donatii?

#504
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
la donatie se sare peste legea preemptiunii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate