Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#433
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
dbl

Edited by zardato, 16 March 2014 - 14:41.


#434
ar1224

ar1224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 24.12.2009
Am inteles ca ne credeti nationalisti, de aia v-am spus ca aveti prejudecati Posted Image Oare a-ti pasa de tara si de viitorul ei inseamna a fi nationalist? Eu si altii am prezentat mai sus de ce patronii romani sunt mai benefici tarii d.p.d.v. economic (de ex. pentru ca-si cheltuie profitul in Romania punand in miscare rotitele altor sectoare ale economiei).

Pur si simplu mi se pare nedrept ca acestor "investitori" straini sa le fie permis sa cumpere pamant romanesc acum pentru ca la momentul actual pamantul este muuuuuuuult sub-evaluat. Pur si simplu cand astia vin si cumpara la 2-3000 euro/ha se poate numi JAF pentru ca asta este un pret atat de mic incat pamantul este luat aproape pe gratis! Parerea mea e ca e o mare vulnerabilitate in momentul de fata, de care profita astia cu buna stiinta.

De ce consider ca pretul e mic? Pentru ca "investitia" se recupereaza foarte rapid din:
- ~150 euro pa subventia
- profitul realizat de pe cultura sadita pe hectarul respectiv, sa zicem... cu indulgenta 1000 euro pe an, eu zic ca se poate scoate si mai mult
- cresterea valorii pamantului in sine de la an la an

Din cate stiu eu o investitie veritabila implica riscuri si o recuperare a investitiei in vreo 10 ani. In cazul de fata recuperarea se face in 2-3 ani, iar riscul tinde la 0. Si apoi raman cu pamantul care e o resursa inepuizabila si care nu se uzeaza.

Avand in vedere marea diferenta dintre masa de capital existenta in vest si cea din est, valoarea pamanturilor din Romania nu este data nici de calitatea lor, nici de cerere/oferta. Este pur si simplu data de situatia arbitrara si conjuncturala in care pamantul nu are pret in romania pentru ca fizic aici nu exista banii care sa-i corespunda. Pur si simplu astia din vest, daca-si pun mintea, daca vine fiecare cu cateva salarii pot sa ne cumpare cu totul. Deci, ca sa se evite situatia, n-ar fi trebuit liberalizata piata imobiliara, punct. Macar pentru o vreme, pana ajungeu puterea de cumparare si masa monetara de aici cat de cat comparabile cu cele din vest.

Dumneavoatra spuneti ca investitorii straini sunt preferabli lui Ioan Nicolae, Voiculescu, etc. Asa o fi, dar fermierii romani nu sunt doar astia, sunt multi alti romani simpli, si ar fi fost mult mai multi, daca n-ar fi venit strainii sa acapareze ei pamantul.

Apropos mie personal imi place Ioan Niculae, imi pare un tip caruia chiar ii pasa de tara si intelege ca afacerile lui au si un scop social. A creat mii de locuri de munca. A reusit sa pastreze functionale 6 combinate chimice din cele existente inainte de '89 avand in vedere ca majoritatea uzinelor de atunci au fost taiate la fier vechi. Nu zic ca n-o face evaziune fiscala la firmele lui, dar ce strainii se lasa mai prejos? Libianul de la Maria Grup e cercetat pentru evaziune de 30 mil. euro.

Deci, solutiile ar fi alea de mai sus + sprijinirea fermierilor romani sa aiba mai usor acces la capital, imprumuturi preferentiale, garantii oferite de stat bancilor. Parca-l auzeam pe Daniel Constantin vorbind de asa ceva, dar nu stiu daca s-a concretizat ceva. Nu stiu cat interes ar avea politicienii sa sprijine pe romani, daca or fi fost mituiti de niscaiva straini sa le inlesnasca lor cat mai mult accesul.

Va felicit pentru ca cumparati pamant si continuati, ca "nationalist" nu poate decat sa ma bucure vestea ca exista si romani care isi permit inca sa faca asta ;)

Edited by ar1224, 16 March 2014 - 16:46.


#435
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014

View Postar1224, on 16 martie 2014 - 16:36, said:

Oare a-ti pasa de tara si de viitorul ei inseamna a fi nationalist?
Exact asta inseamna si nu-i nimic rau. Ar trebui sa fie atributul tuturor romanilor. Dar prin presa invadata de "intelectuali" cu diploma platita, termenul acesta capata conotatii negative si se confunda cu "ultranationalist, sovinist, antisemit, sau alte forme de extremism.
Cea mai periculoasa situatie ar fi cea care ar putea duce la crearea de enclave, prin cumpararea unor loturi mari.
Israelienii au cumparat teren in Palestina si apoi si-au intemeiat statul "Israel". Nu inainte de a mai fura putin si prin expansiune violenta.
Ce s-ar intampla daca pe 2000 ha s-ar aproba un plan de urbanism, scotandu-se din circuitul agricol si construindu-se un mic orasel, in care locuitorii favorizati ar fi conationalii proprietarului? Vi se pare un scenariu imposibil, stiind cat de corupta e clasa politica?

#436
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
@ar1224 total deacord fara chestia cu 1000 euro profit pe an.
Vroiai sa spui venitul total realizat 1000 euro din care se scad 500-600 euro cheltuielile.
Abia ce ramane e profitul.Subventia o dai aproape in totalitate proprietarilor sub forma de arenda.
Poti scoate mai mult in cazul pomilor,viei si legumelor,dar in cazul culturii mari in nici un caz n-ai sa vezi 1000 euro profit.Doar cumva intr-un an ca 2011 ca si productii si intr-un an ca 2012 ca si preturi.Dar asta nu o sa se intample niciodata.

Edited by Ravasy, 16 March 2014 - 17:28.


#437
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010

View Postzardato, on 13 martie 2014 - 23:55, said:

In cazul neplatii datoriei, nu se scoate mai intai la licitatie garantia, in ocurenta terenul?
Nu   fiindca   e o garantie  catre  tine !

#438
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Treaba-i facuta deja.S-ar putea modifica spre ce au facut ungurii da' e an electoral plus ca nu pot sa supere ue (lol).
Io insa as limita soiurile si modul de cultivare - fara montesano cu inflorire mai repede decat soiurile obisnuite si seminte sterpe, fara soiuri, omg, hibrizi care nu au valoare melifera ( floarea soarelui, in primul rand), interzicerea importului si folosirea substantelor toxice pt albine, obligativitatea a 2 ani de odihna a pamantului la fiecare 5 ani, strainii sa poata cumpara doar daca au proprietati aici de minim 10 ani, infiintarea bursei agricole, acordare de credite agricole cu 1% dobanda.

#439
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcflorin32, on 15 martie 2014 - 09:54, said:

Problema e că pe miile acelea de hectare, ei angajează doar câțiva oameni. Restul e făcut de utilaje scumpe pe care românii de pe margine au ocazia să le admire și cam atât.
Exemplu.
"Cu un an­ga­jat la 500 de hectare, An­ghel ope­rează una din­tre ce­le mai efi­ciente exploa­tații agricole de pe piața locală."
Nu e de mirare că un astfel de angajat câștigă un venit cât de cât decent. Dar mie nu prea îmi sună a eficiență, dacă pe o tarla atât de mare aduci venit decent doar unui angajat și câtorva acționari. Dacă facem un calcul rapid, România, având 10 milioane hectare arabil, poate da de lucru, în sistemul ăsta, la vreo 20-30 de mii de angajați.
Restul, la cules căpșuni pe afară.

Tehnic vorbind nu prea se poate un singur angajat la 500 de hectare. Si in plus, trebuie sa luam in calcul si angajatii din industriile conexe, din amonte si aval, care insotesc agricultorul de pe camp !

#440
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Bineinteles ca pentru jegurile de apartamente comuniste statul poate garanta zeci de mii de euro la achizitie, dar pentru achizitiile de terenuri agricole nu fac nimic.
Eu incep de ceva timp sa-i consider tradatori de tara pe ai nostri conducatori, care ar merita pedeapsa suprema, si nu spun numai eu asta, o spun si altii mai batrani si mai cititi ca mine.

#441
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Hai sa ne gandim la urmatoarea situatie:
Proprietarul vrea sa vanda terenul.
Il are in arenda la arendasul A.
Proprietarul vine cu pretul x la primarie.
Arendasul A este deacord cu pretul x.
Totusi alt arendas si anume arendasul B vine cu un pret mai bun.
Ce ne facem in sitatia in care proprietarul nu vrea sa vada arendasului B cu toate ca ofera un pret mai bun?
Se intelege bine cu arendasul A,sunt prieteni,vecini,etc
Proprietarul e obligat prin legea asta ca sa il vanda lui B cu toate ca vrea sa-l vanda lui A?
Sau poate sa vina A cu un pret si mai bun de fatada si in realitate sa cada cu proprietarul la o intelegere tacita?

Edited by Ravasy, 17 March 2014 - 10:16.


#442
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cum pot sa fie 2 arendasi pe acelasi teren?

Edited by dorel232004, 17 March 2014 - 10:34.


#443
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cred ca se referea la preemtorul numarul 2 !
Daca acesta vine cu o oferta mai mare in teorie il va atrage pe proprietar. E simplu ! Ca doar nu o sa vina cu 1 leu diferenta !

#444
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postar1224, on 16 martie 2014 - 16:36, said:


Deci, solutiile ar fi alea de mai sus + sprijinirea fermierilor romani sa aiba mai usor acces la capital, imprumuturi preferentiale, garantii oferite de stat bancilor. Parca-l auzeam pe Daniel Constantin vorbind de asa ceva, dar nu stiu daca s-a concretizat ceva. Nu stiu cat interes ar avea politicienii sa sprijine pe romani, daca or fi fost mituiti de niscaiva straini sa le inlesnasca lor cat mai mult accesul.


Daniel Constantin, va referiti la paiata aia care serveste exclusiv interesele varanului?

E un lucru pe care il uitati, romanii n-au fost mai batjocoriti, umiliti, furati, in ultimii 24 de ani, de niciun strain, mai rau decat au facut-o alti romani. Pe ce criteriu sa le mai acord credit acelorasi indivizi (varanu, niculae, patriciu, videanu & co, indivizi care n-au facut nimic in interesul Romaniei, ci doar in interesul lor exclusiv, in detrimentul principiului democratic si statului de drept).
Daca pe dumneavostra nu va deranjeaza, pe mine ma infurie dincolo de limita!
Recititi-va mesajele, indirect, solutiile propuse de dumneavostra tocmai pe aceste mizerii de oameni, ii servesc!

View PostGalateanu1, on 16 martie 2014 - 19:04, said:

Nu   fiindca   e o garantie  catre  tine !

Daca e asa, atunci intr-adevar se vor putea face "manareli", oricum pentru terenuri nu prea mari, ma gandesc, alytfel ar bate la ochi.

View PostRavasy, on 17 martie 2014 - 10:15, said:

Hai sa ne gandim la urmatoarea situatie:
Proprietarul vrea sa vanda terenul.
Il are in arenda la arendasul A.
Proprietarul vine cu pretul x la primarie.
Arendasul A este deacord cu pretul x.
Totusi alt arendas si anume arendasul B vine cu un pret mai bun.
Ce ne facem in sitatia in care proprietarul nu vrea sa vada arendasului B cu toate ca ofera un pret mai bun?
Se intelege bine cu arendasul A,sunt prieteni,vecini,etc
Proprietarul e obligat prin legea asta ca sa il vanda lui B cu toate ca vrea sa-l vanda lui A?
Sau poate sa vina A cu un pret si mai bun de fatada si in realitate sa cada cu proprietarul la o intelegere tacita?

Trebuie asteptate publicarea normelor metodologice, dar da, la prima lecturaa legii, daca arendasul A (in mesajul dulmneavostra) trebuie sa faca o oferta mai mare, dar ce interes ar avea propietarul sa vanda mai ieftin?

View Posttavktm, on 17 martie 2014 - 11:13, said:

Cred ca se referea la preemtorul numarul 2 !
Daca acesta vine cu o oferta mai mare in teorie il va atrage pe proprietar. E simplu ! Ca doar nu o sa vina cu 1 leu diferenta !

Dar numai o data, pare sa zica legea, adica nu se face licitatie.

#445
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Prosti ar fi oamenii sa-si vanda acum pamanturile dar nah, poate vrea sa-l vanda la o ruda, sa ramana in familie...

#446
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Fiecare dispune cum crede pe proprietatea sa ! Basca ca multi au primit de la stat pamant desi ei au fost toata viata lor niste terchea berchea !

Edited by tavktm, 17 March 2014 - 16:07.


#447
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Sincer vorbind, voi ce stati la tara sau cautati sa cumparati teren arabil vi se pare ca s-a napustit cineva pana acum pe terenurile de vanzare? Poate e un dezinteres pentru zona in care stau eu, dar toti strainii astia nu trebuiau sa navaleasca sa cumpere de la inceputul anului pana la aparitia normelor, cat inca nu se aplica toate acele conditii? La mine in zona e liniste si pace...multi vor sa vanda si nu au cui. Nu sunt terenuri de zeci de ha, dar parca spuneau ca asa cumpara, bucata cu bucata ca sa faca intreg...

Edited by cristinaptudor, 17 March 2014 - 16:32.


#448
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Ma romanul e prost al dracului.Prost al dracului si nu mai moare.
In zona mea pe 25 martie se vor licita 24 de ha teren arabil dispuse pe raza mai multor sate.(astea au provenit din donatii in decursul timpului)
Cand va fi licitatia respectiva deja am auzit niste vorbe de arende de 1500 kg/ha.
Ori arenda asta e mare pentru pentru terenurile de aici ca doar nu sunt terenuri de Baragan.
Cat despre cumparat terenuri aoleu sa vedeti ce nebuneala o sa fie aici de acum.
Daca se cearta ei fratii pentru pamant si in alte zone te roaga oamenii sa il cumperi sau sa-l iei in arenda.
Sunteti XXXXXXX mah sa mor eu.
Aici proprietarul alege arendasul functie de arenda.
In alte parti vad ca e invers.Comozi altii,sclifostiti,mdaaa..
Mai era unul pe topicul ''graul'' unde spunea ca are la el in zona parloaga sute de ha cat vede cu ochii.
Am INNEBUNIT cand am vazut!
Se vinde ha cu 2000 ron si eu am dat pe 34 de ari 5000 ron!?!?

Lasa mah sa cumpere strainii tot ca romanul e prost rau.
Acuma de ce pusca mea nu se duce un roman din astfel de zone sa cumpere/arendeze terenurile respective?
Se trezeste unul cand o cumparat 80% un strain deja.
Haide mah ca ma enervez iara .

Edited by scaiba, 17 March 2014 - 19:57.


#449
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostRavasy, on 17 martie 2014 - 16:55, said:

In zona mea
Asta pe unde e?

View PostRavasy, on 17 martie 2014 - 16:55, said:

Sunteti prosti al dracului
Daca nu ai mai arunca epitete de aiurea la forumisti, poate ai putea avea si tu o conversatie normala pe aici!

#450
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postcristinaptudor, on 17 martie 2014 - 16:31, said:

Sincer vorbind, voi ce stati la tara sau cautati sa cumparati teren arabil vi se pare ca s-a napustit cineva pana acum pe terenurile de vanzare? Poate e un dezinteres pentru zona in care stau eu, dar toti strainii astia nu trebuiau sa navaleasca sa cumpere de la inceputul anului pana la aparitia normelor, cat inca nu se aplica toate acele conditii?
Nu cred că se năpustesc, dar nici așa cuminți nu stau. Sunt încă multe terenuri care nu au acte în regulă. Până se rezolvă moștenirile, succesiunile, suprapunerile, cadastrele, durează. Între timp, străinii și baronii locali țintesc terenurile mari comasate (minim câteva sute de hectare) și cu actele ok. Probabil baronii locali se descurcă și cu terenuri mai mici, pe care le comasează treptat, beneficiind de relațiile lor în teritoriu și prin noua lege în care Primăria e un fel de agenție imobiliară.

Seamănă un pic situația cu imigranții români în UK. Se așteptau britanicii să năvălească românii începând cu 1 Ian. Normal că nu s-a întamplat așa. Totuși pe termen lung, în funcție și de alți factori, nu e exclus să mai cazeze acolo niște mii de conaționali de-ai noștri.

Edited by cflorin32, 17 March 2014 - 23:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate