Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#217
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postvictor_tree, on 23 noiembrie 2013 - 17:38, said:

in cazul jocurilor de noroc vorbim de un fenomen care este mult peste puterile oamenilor simpli,

Da' cine-i pune, in primul rand, sa 'guste' jocurile de noroc? Ca eu imi amintesc cu multi ani in urma, eram doar adolescenta, cand mersesem la mare si m-am apucat intr-o zi sa joc cativa lei la jackpot, te prinde imediat, deci eu automat am zis asta nu-i de facut, ca te fura! E lucru stiut ca jocurile de noroc pot da dependenta, ca-ti fura mintea, oarecum e ca si cu drogurile, deci stiind  ca exista riscul de a deveni dependent atucni stai in banca ta si gandesti cu creierul, nu cu grandomania si nu le incerci deloc, nu ca iti zici, 'pai eu rezist, eu nu devin dependent'.
Dar multi sunt grandomani, au ceva de demonstrat sau asa se simt ei masculi feroce iar rezultatul...rezultatul e problema lor, fiecare sa suporte consecintele prostiei proprii, as zice eu




CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it


#218
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postclaudia313, on 23 noiembrie 2013 - 18:00, said:


Da' cine-i pune, in primul rand, sa 'guste' jocurile de noroc?
te prinde imediat, deci eu automat am zis asta nu-i de facut,
E lucru stiut ca jocurile de noroc pot da dependenta,
Omul e fiinta curioasa.
Asta ai zis tu,da multi nu apuca sa constientizeze si sunt deja prinsi.
Eh multi nu stiu faptul ca da dependenta,in fine e strict parerea mea,macar sa  protejez mediul in care traiesc si o sa se dezvolte si copii mei.

#219
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postvictor_tree, on 23 noiembrie 2013 - 18:21, said:

,macar sa  protejez mediul in care traiesc si o sa se dezvolte si copii mei.

Eu cred ca e mai bine sa ai grija sa cunoasca pericolele de care se vor lovi in viaat si pregateste-i sa le faca fata! Nu vor trai mereu intr-un mediu in care sa fie protejati de realitate de catre parinti!

Edited by claudia313, 23 November 2013 - 18:25.


#220
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postclaudia313, on 23 noiembrie 2013 - 18:24, said:

Eu cred ca e mai bine sa ai grija sa cunoasca pericolele de care se vor lovi in viaat si pregateste-i sa le faca fata! Nu vor trai mereu intr-un mediu in care sa fie protejati de realitate de catre parinti!
Nu ma refeream la a tine copii departe de pacanele ci la a incerca sa nu deteriorez calitatea oamenilor printre care vor creste.

Uite ceva trait de mn,la mn in sat exista un singur om care detinea cazan de facut tuica,si plata pt a distila la el era o parte din tuica rezultata,tuica pe care o vindea ulterior la cei care doreau,specializarea lui erau clientii cu venituri mici pt ca ii folosea la diverse munci pt a recupera consumatia,omul respectiv avea o fata,ei bn copii si mamele din familiile afectate se purtau mereu urat cu fata respectiva si cu mama ei, ei asociau bataia primita de la parintele si sotul beat cu acel copil nevinovat,da greseau,dar pur si simplu copilul respectiv le reamintea de suferinta si lipsurile traite si de sursa lor.

Edited by victor_tree, 23 November 2013 - 18:41.


#221
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu nu stiu de ce va mai mirati...din mosi-stramosi se zice ca nu e prost cine cere (votul) ci e prost cine da (acelasi vot).

#222
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Vezi tu, si votul asta il da un creier care poate fi manipulat sau informat corect !
De la mass-media pleaca tot raul ....

#223
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe bune?

totul pleaca de la vidul din capul unora si de la faptul ca nici de'ai draq nu vor sa evolueze un pic. pe "cablu" vin si antenele si b1 si protv si...discovery!

#224
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ce treaba are votul aici ?????????
Acum o dam si pe politica ? :(

#225
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe pag.anterioara se vorbea despre vot, am citit azi in pauzele de sapat pe la tara da' am raspuns acum pt.ca de pe telefon scriu numai bazaconii :)

#226
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Inteleg ca gandesti mai limpede cand esti in fata pc-ului ? Posted Image

#227
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu, da' inca nu ma inteleg prea bine cu telefonul asta nou si...nici nu prea am chef sa imi bat capul cu el si...eu scriu mai repede decat poate el sa compileze asa ca...ies cuvinte truchiate si nu am rabdare cand sunt la tara sa iau sa bibilesc

LE: ma abtin oricum si de pe laptop si de pe tel.ca altfel...ati vedea analiza mea completa asupra votului din mediul rural si a oamenilor de acolo :)

da' cred ca m-ar bana Horia...si rezist totusi de 9 ani fara ban sau avertizari...

Edited by anknic, 23 November 2013 - 21:29.


#228
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postanknic, on 23 noiembrie 2013 - 21:27, said:

ma abtin oricum si de pe laptop si de pe tel.ca altfel...ati vedea analiza mea completa asupra votului din mediul rural si a oamenilor de acolo Posted Image
Poți face topic separat, ex. "(la țară) Noi cu cine votăm?", deși acolo s-ar putea s-o dăm pe imobiliare.

#229
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ai senzatia cumva ca la urmatoarele alegeri nu va mai merge kilu de ulei+faina sau 100 lei/vot? stai linistit ca aia care voteaza asa nu vor citit un astfel de topic :)

in rest ne-am face sange rau tot noi...degeaba...

#230
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
O multime infometata e foarte usor de manipulat si daca stii sa insamantezi si putina frica succesul e garant !

View Postanknic, on 23 noiembrie 2013 - 20:19, said:

pe bune?

totul pleaca de la vidul din capul unora si de la faptul ca nici de'ai draq nu vor sa evolueze un pic. pe "cablu" vin si antenele si b1 si protv si...discovery!
Mii de cercetatori studiaza metode de pacalire a creierului uman . Sunt sunte de tratate publicate in sensul asta . Degeaba arunci cateva canale educationale intr-o mare de programe TV destinate indobitocirii.
Asadar, multi indivizi ajung sa nu isi mai doreasca evolutie si se multumesc cu ce baga in gura si .... Aici intra si taranul care traieste din ajutoare , din mica recolta din gradina , eventual suplimentate cu o pensie mititica dar intra si corporatistul care roboteste zilnic , are un salariu decent ce ii permite vizite la hypermarket, la movieplex, intr-o excursie din cand in cand si nu in ultimul rand, ii asigura rata la casa ce poate nu va ajunge mostenire la copii . Nici acesta nu mai vede prea mult stanga-dreapta si incet incet tinde si el spre dezumanizare.
Ce sa mai faca acestia cu pamantul mostenit de la bunici ?

Edited by kos_funny, 24 November 2013 - 09:10.


#231
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postanknic, on 23 noiembrie 2013 - 21:27, said:

LE: ma abtin oricum si de pe laptop si de pe tel.ca altfel...ati vedea analiza mea completa asupra votului din mediul rural si a oamenilor de acolo Posted Image

da' cred ca m-ar bana Horia...

Eu nu prea cred ... da' de @scaiba nu bag mana in foc !

View Postanknic, on 23 noiembrie 2013 - 20:06, said:

...din mosi-stramosi se zice ca nu e prost cine cere (votul) ci e prost cine da (acelasi vot).
Vorba era: "desteptu' promite si prostu' trage nedejde"

#232
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pUhpOd-adDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mobilewave, 30 November 2013 - 02:22.


#233
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
inca o lege de kko..ministerul condus de acest pitic fost sef apia a mai scos o galusca...

Camera Deputatilor a adoptat, marti, ca for decizional, proiectul de lege privind restrictionarea tranzactiilor cu terenuri in extravilan,

Potrivit viitoarei legi, o noua autoritate, care va functiona direct in subordinea premierului Victor Ponta, va administra toate tranzactiile cu terenuri extravilane din Romania si va putea cumpara in numele statului pamanturi agricole, incepand din anul 2014.

Înstrăinarea, prin vânzare, a terenurilor agricole situate în extravilan se face cu respectarea dreptului de preempţiune al coproprietarilor, arendaşilor, proprietarilor vecini, persoanelor care desfăşoară activităţi agricole pe raza administrativ-teritorială a localităţii, precum şi al Statului Român, în această ordine, la preţ şi în condiţii egale.

Noua lege trimisa spre promulgare catre mister base. In partea din dreapta se gasesc toate amendamentele la lege.
http://media.hotnews...ia-juridica.pdf

Acum vin eu si intreb ..

proprietar vecin = ?? vecin de strada sau vecin de parcela .. ce inseamna vecin si care este limita unui vecin
PFA, II, IF intra in categoria asta? practic sunt persoane fizice autorizate .. cred totusi ca nu intra ca ar insemna clar probleme pentru masurile de sprijin..
Dar in cazul in care se pune terenul in vanzare la primarie.. si vine unu care are firma si il cumpara el fara a avea vreun drept de preemptiune e corect oare? Practic legea ajuta firmele mari sa devina si mai mari. Toti vor sta cu ochii la primarie sau pe noul site sa afle ce apare la vanzare si avand firma vor putea lua direct.

Legea explicata cat de cat

http://www.hotnews.r...-intre-rude.htm

doar ca amendamentul cu 40 de ani a fost scos..

Edited by Patrick007, 18 December 2013 - 11:28.


#234
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Pare că devine destul de complicat să mai faci o vânzare/cumpărare de teren extravilan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate