Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare Lentile de Contact

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Yukoto, on 17 iulie 2013 - 23:05, said:

Poate le-ai pus invers, scoate-le si verifica inscriptia aia daca pe margine si vezi daca e in ordine

Mi le-a pus chiar doctorul, nu sunt invers. Am observat ca doar la ochiul drept este aceasta problema. Dar nu este ceata, este mai degraba o senzatie ca atunci cand am lentila de la ochelari plina de grasime daca stii cum e.
Oricum le-am scos dupa 4 ore de purtat pentru ca asa mi-a fost recomandat sa procedez la inceput. Maine cand le pun o sa vad cum e.

Edited by Janitor, 17 July 2013 - 23:09.


#20
Oana_M

Oana_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2008
Sunt si eu tot o curioasa..Eu doar ce am fost la Vision Clinic pentru un control in care am mentionat acolo ca vreau lentile de contact. Mi-a facut doamna doctor niste teste, dar ei pe partea cu lentilele de contact nu se ocupa, asa ca m-a trimis la Medical Optik Lounge, probabil niste colaboratori de-ai lor.

Mie imi trebuie lentile torice, a scris si doctorita pe reteta, am -6 cu -075 si 90% la OD,  -5 cu cu -1,75 si 80% la OS. Treaba e ca la Optik Lounge mi-au recomandat Ciba Vision, lentile pentru 6 luni maxim (pe motiv ca e foarte mult praf in Bucuresti), iar acelea costa 600 RON (sau 320 RON pentru 3 luni). Mie mi se pare cam mult.

Am vazut ca exista si lentile torice cu purtare pana la 1 an, iar eu de acelea as vrea, mai ales in conditiile in care nu le-as purta chiar in fiecare zi. Acelea sunt de la Cooper Vison, se numesc Proclear Tailor-Made Toric. Le foloseste cineva? sau...imi poate spune cineva mai mult despre ele?

#21
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Iti recomand sa le cumperi online, pt. 3 luni poti cumpara lentilele la 240 lei parca, iar pt. 6 luni la 440 lei. Cele de la Ciba Vision au fost cele mai bune lentile pe care le-am avut.

#22
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Yukoto, on 20 iulie 2013 - 01:12, said:

Iti recomand sa le cumperi online, pt. 3 luni poti cumpara lentilele la 240 lei parca, iar pt. 6 luni la 440 lei. Cele de la Ciba Vision au fost cele mai bune lentile pe care le-am avut.

De ce n-ai ramas la Ciba Vision?

#23
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Am spus ca au fost cele mai bune lentile pe care le-am avut. Mai citeste o data. :)

#24
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Cum va descurcati cu punerea si scoaterea lor? Am incercat si eu de vreo 3 ori si mi se pare un chin, mi-a luat in jur de 20-30 min sa le pun, nu pot controla reflexul pleoapelor de a se inchide la apropierea degetului :D. Am vazut cateva filmulete pe youtube dar degeaba.

#25
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
la pus trebuie sa tii cu cate un deget, fiecare pleoapa. la scos ma chinui si eu putin...le scot cu ajutorul pleoapelor :D nu m-am obisnuit sa le trag in coltul ochiului cum este corect.

yokoto ai incercat Bausch&lomb?

Edited by AlinE, 27 July 2013 - 10:59.


#26
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Am scapat o lentila pe gresia de la baie, daca o curat bine cu solutie se poate purta din nou sau mai bine o arunc?

#27
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 AlinE, on 27 iulie 2013 - 10:56, said:

la pus trebuie sa tii cu cate un deget, fiecare pleoapa. la scos ma chinui si eu putin...le scot cu ajutorul pleoapelor Posted Image nu m-am obisnuit sa le trag in coltul ochiului cum este corect.

yokoto ai incercat Bausch&lomb?

Da. Purevision HD2. Sunt prea subtiri si se usuca foarte repede.

 Slay, on 27 iulie 2013 - 11:10, said:

Am scapat o lentila pe gresia de la baie, daca o curat bine cu solutie se poate purta din nou sau mai bine o arunc?


Las-o cateva ore in solutie, daca gresia e mai murdara si circuli cu incaltamintea de afara, mai bine o arunci.


#28
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
incerca b&l softlens59 si vorbim dupa. eu am plecat cu ciba vision air optix atat night &day cat si cele de zi. dure rau ambele. trecand la softlens59 le pot purta nonstop chiar daca ele sunt de zi plus ca le duc peste o luna jumatate cu toate ca ele sunt pentru o luna.

#29
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Intr-adevar cele de la Ciba Vision, Air Optix, sunt mai solide, pe mine nu ma deranjau..

#30
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
este a doua oara cand folosesti trecutul...sa intelegem ca nu mai poti lentile?

#31
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu. Momentan mai am o pereche de la Bausch & Lomb.

#32
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 AlinE, on 27 iulie 2013 - 14:03, said:

incerca b&l softlens59 si vorbim dupa. eu am plecat cu ciba vision air optix atat night &day cat si cele de zi. dure rau ambele. trecand la softlens59 le pot purta nonstop chiar daca ele sunt de zi plus ca le duc peste o luna jumatate cu toate ca ele sunt pentru o luna.
Asta cu purtatul non-stop al unor lentile care sunt facute sa fie date jos seara, vezi ca s-ar putea sa fie ceva foarte periculos, tine de asfixierea corneei, lipsa de oxigenare pe timpul somnului.
Si te trezesti pe urma ca nu mai vezi deloc, si spui ca lentilele-s de vina, si o sa vrei sa dai in judecata fabricantul (a mai platit saracul de el vreo 250M $ daune acum vreo 10 ani, pentru niste probleme cu Renu, dar acolo era vorba de americani, aia nu-s prea inteligenti la folosit diverse produse, dar le place sa se cam dea in judecata).

#33
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011
Hei. Am si o intrebare (am zis sa nu mai deschid un alt topic avand in vedere ca tot de lentile intreb): Am -1,75 la ambii ochi si de vreo 2 ani nu s-a modificat, credeti ca este ok sa trec de la ochelari la lentile? Schimbarea ar fi doar din punct de vedere estetic sau este si mai comod? Eu am auzit si de diferite probleme care pot interveni de exemplu la aerul conditionat...

#34
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu nu am probleme cu aerul conditionat, iar daca vrei lentile, decizia iti apartine. Eu folosesc lentile pt. ca nu suport ochelarii.

#35
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 Yukoto, on 01 august 2013 - 15:46, said:

Eu nu am probleme cu aerul conditionat, iar daca vrei lentile, decizia iti apartine. Eu folosesc lentile pt. ca nu suport ochelarii.
Lentile ti se par mai comode? Ai intampinat alte dificultati? Le porti tot timpul?

#36
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Da, le port tot timpul, sunt comode, atat timp cat sunt curatate si lubrifiate. Nu am avut dificultati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate