Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Intrebare Lentile de Contact

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Vreau sa trec la lentile de contact. Am miopie, in jur de -4.5 si am inteles ca trebuie o reteta speciala pentru lentile de contact. As vrea sa stiu cum ramane cu cilindru, cu axa. Si as vrea sa va intreb ce date mai contine acea reteta de lentile.
Vreau sa imi cumpar lentilele de pe net, dar problema e ca ma intreaba decat dioptria, nu si alte date. Nu ar trebui sa ma intrebe si cilindru, si axa, si alte chestii care apar pe reteta?

Edited by Janitor, 10 June 2013 - 19:48.


#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Lentilele de contact nu au cilindru, daca ai dioptrie cu cilindru + sfera, trebuie echivalat pt. a putea folosi lentilele de contact corecte. Eu zic sa te duci la un Optiblu daca ai in orasul tau, ai consultatia gratuita daca iti cumperi de la ei, si iesi cam cu 10-20 lei mai ieftin fata de online (asta daca socotesti in pretul lentilelor si consultatia care nu o mai platesti). Iti dau un exemplu, eu am -0,75 sfera si -0,50 cilintru, si mi-a fost echivalat pt. lentile de contact doar -1 sfera (bineinteles ca am probat in cabinet lentilele de test, ca sa vad daca mi-a fost echivalat corect).

Succes.

#3
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
M-am uitat acum pe reteta de ochelari si am asa:

  Sph    Cyl    Axa
-4.25   -1.50   100%
-4.25   -1.50    80%

Asta inseamna cumva ca am astigmatism?
Yukoto, asta ar insemna ca la lentile va trebui sa imi puna dioptrie de -5.75?

Edited by Janitor, 10 June 2013 - 20:15.


#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu stiu pe ce termeni se bazeaza aproximarea asta. Ti-am zis, mai bine te duci la un cabinet sa-ti aproximeze, eventual la Optiblu ca sa nu mai pierzi timpul si iti si lentilele pe loc daca au dioptria care iti va rezulta din aproximare. Si eu am axul diferit la ochi, si am lentile normale, nu pt. astigmatism..

#5
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Yukoto, on 10 iunie 2013 - 20:16, said:

Nu stiu pe ce termeni se bazeaza aproximarea asta. Ti-am zis, mai bine te duci la un cabinet sa-ti aproximeze, eventual la Optiblu ca sa nu mai pierzi timpul si iti si lentilele pe loc daca au dioptria care iti va rezulta din aproximare. Si eu am axul diferit la ochi, si am lentile normale, nu pt. astigmatism..

Ok, am inteles.
Dar nu este mai scump de la magazin decat de pe net? Adica nu vreau acum pentru aia 20 de lei la consultatie, sa pierd cine stie cat la lentile.

Edited by Janitor, 10 June 2013 - 20:35.


#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Janitor, ia-ti lentile torice (cu cilindru). La tine valorile cilindrului sunt mari, vei simti diferenta, crede-ma! E alta viata. La Yukoto cilindrul era mic, nu era asa evident.

 Janitor, on 10 iunie 2013 - 20:35, said:

Ok, am inteles.
Dar nu este mai scump de la magazin decat de pe net? Adica nu vreau acum pentru aia 20 de lei la consultatie, sa pierd cine stie cat la lentile.
Cand ai fost ultima oara la un control serios? Daca a trecut mai mult de un an, cel mai bine ar fi sa nu te duci doar pentru reteta. Du-te la medic pentru un control oftalmologic.

Inca ceva, ca abia acum mi-am dat seama: tu voiai sa-ti comanzi lentile pe net folosind datele de pe reteta de ochelari? Nu se face asa ceva! Sunt retete diferite!

Edited by catalina1, 10 June 2013 - 21:16.


#7
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 catalina1, on 10 iunie 2013 - 21:09, said:

Janitor, ia-ti lentile torice (cu cilindru). La tine valorile cilindrului sunt mari, vei simti diferenta, crede-ma! E alta viata. La Yukoto cilindrul era mic, nu era asa evident.


Cand ai fost ultima oara la un control serios? Daca a trecut mai mult de un an, cel mai bine ar fi sa nu te duci doar pentru reteta. Du-te la medic pentru un control oftalmologic.

Pai ma duc zilele astea, Trebuie sa zic doctorului sa imi dea o reteta speciala pentru lentile nu?

Edited by Janitor, 10 June 2013 - 21:14.


#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Da, ii spui ca vrei reteta de lentile.
Si sa stii ca vorbeam foarte serios cu controlul oftalmologic (nu e numai pentru reteta, se mai uita si la un fund de ochi, iti pune picaturi...). De asta te sfatuiesc sa te duci la un cabinet oftalmologic, nu la un magazin de ochelari. Tu ai dipotriile destul de maricele, nu te juca!

Edited by catalina1, 10 June 2013 - 21:26.


#9
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 catalina1, on 10 iunie 2013 - 21:23, said:

Da, ii spui ca vrei reteta de lentile.
Si sa stii ca vorbeam foarte serios cu controlul oftalmologic (nu e numai pentru reteta, se mai uita si la un fund de ochi, de exemplu). De asta te sfatuiesc sa te duci la un cabinet oftalmologic nu la un magazin de ochelari. Tu ai dipotriile destul de maricele, nu te juca!
Cand ai facut ultima oara un control pe bune (inclusiv cu picaturi)?

Fac o data la 6 luni. La un doctor foarte serios, deci nu ma joc. Acum am facut programare la doctor, deoarece au trecut cele 6 luni si ma gandeam sa mai schimb si eu, ca m-am saturat de ochelari...

Edited by Janitor, 10 June 2013 - 21:26.


#10
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Update: OK, am fost la doctor, totul e in regula si mi-a dat comanda de lentile PureVision2.
Mai am cateva intrebari pentru posesorii de lentile.
1. PureVision astea cica sunt pentru purtare continua, adica 30 de zile (zi si noapte). Nu apar complicatii sau ceva daca le port 30 de zile continu?
2. Cand fac dus, pot sa fac cu lentilele? Stiu ca trebuie sa tin ochii inchisi. Voi cum procedati?

Edited by Janitor, 19 June 2013 - 20:20.


#11
gabby123

gabby123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.07.2009
Salut! Te referi la PureVision Toric sa inteleg? Desi se pot purta in mod continuu ar fi bine sa le scoti zilnic sau macar odatat la 2-3 zile sa lasi ochiul sa respire un pic. Ia toate masurile de siguranta pentru ca lentila ta de contact sa nu intre in contact cu apa sau alte substante, de aceea iti recomand sa le scoti cand mergi la dus, piscina, etc.

#12
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
1. D-alea am si eu, le poti purta in continuu timp de 30 zile, sau 60 de zile doar pe timp de zi, adica le pui dimineata si le scoti seara.

2. La dus nu vei avea probleme daca tii ochii inchisi. La piscina, da

#13
klaus_08

klaus_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.06.2011

 Yukoto, on 19 iunie 2013 - 21:25, said:

1. D-alea am si eu, le poti purta in continuu timp de 30 zile, sau 60 de zile doar pe timp de zi, adica le pui dimineata si le scoti seara.

2. La dus nu vei avea probleme daca tii ochii inchisi. La piscina, da

Tu cum faci? Le porti 30 de zile?

#14
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu le scot saptamanal pentru curatare, ele pot fi purtate in continuu timp de 30 zile fara sa fie scoase

#15
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Mai am o intrebare. De ce accesorii mai am nevoie pentru lentile de contact?
Am inteles ca am nevoie de o solutie din aceea speciala, si un suport din plastic pentru lentile. Mai e ceva?
Ce solutie pentru lentile imi recomandati?

#16
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
ReNu sau BioTrue

#17
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Mi-au venit lentilele. Le port cam de 45 de minute. Aproape nu le mai simt pe ochi, dar parca vad putin in ceata asa. Este normal? Ma gandeam ca poate simt asa pana ma acomodez.

#18
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Poate le-ai pus invers, scoate-le si verifica inscriptia aia daca pe margine si vezi daca e in ordine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate