Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

instalatie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CS11

CS11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.09.2012
As vrea sa stiu cum pot scoate toate cablurile de la instalatia electrica din casa.
Daca are importanta casa este foare veche si este din paianta.

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Spargi si tragi de ele, bineinteles DUPA ce scoti toate sigurantele.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
De ce tre' să le scoți? Nu poți pune altele?

#4
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013

View PostTipiric, on 05 iunie 2013 - 23:29, said:

Spargi si tragi de ele, bineinteles DUPA ce scoti toate sigurantele.

daca firele sunt de cupru,am o banuiala

#5
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postnastratin_hogea, on 06 iunie 2013 - 06:23, said:

daca firele sunt de cupru,am o banuiala
La instalatiile vechi nu prea o sa vezi cupru Posted Image .

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La casa de la "mosie" am facut asa ceva. E tot din paianta, construita in 1914.  A fost electrificata prin 1965, cu fire de aluminiu, ca asa era in epoca..
Desi cam stiu ceva electricitate, am chemat un coleg electrician profesionist, care era mai experientat decat mine. Evident ca mai intai cobori sigurantele.
E ceva mizerabil, adica se lasa cu foarte mult praf..De aia seara berea era asa de buna...

Ce a fost distractiv e ca am facut multe poze sa ii arata neveste-mi cum era inainte, cum erau puse cablurile prin tuburile respective, inainte si dupa...Practic era o pauza sa mai respir..
Dupa un timp cand a venit vremea sa imi platesc asigurarea, cand agentul m-a intrebat care-i starea cladiri, i-am zis asa, in trecere ca tocmai i-am schimbat instalatia electrica.
Sincer, nu ma gandeam la nimic. Cand mi-a zis pe un ton serios daca am poze si chitanta pt materiale, jur ca m-am uitat cam ciudat. Si am cautat-o de mi-au iesit ochii din cap..
La final cand i-am dat discul si hartia, le-a aratat sefilor si mi-a marit valoarea asigurata...
In concluzie se poate, este recomandata si chiar sporeste valoarea.
Dar nu te zgarci, cumpara din start fire mai groase, de 4, ca nu se stie ce iti vine peste un timp prin cap, mai pui o plasma sau doua, o masina de spalat automata, deci creste consumul..
Chiar si tuburile de protectie ale firelor, (Copex-urile) care vor fi zidite, le-am pus mai groase si am lasat in ele un fir cu care sa poti trage un alt cablu.....
Si pune niste plastic pe mobila si pe jos, ca se lasa un praf...

Edited by Prien, 06 June 2013 - 07:56.


#7
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
@Prien , vrei sa spui ca pentru faptul ca ai inlocuit instalatia electrica, fara sa fi electrician autorizat, ti s-a marit valoarea asigurata a casei ?
      Deci, in caz ca o sa ia instalatia aia foc, o sa primesti mai multi bani de la asigurari. Grozav.
        "Pune fire de 4..." Halal sfat. Eu zic sa puna de 5 ca sa stie o treaba.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPlicea, on 06 iunie 2013 - 08:36, said:

@Prien , vrei sa spui ca pentru faptul ca ai inlocuit instalatia electrica, fara sa fi electrician autorizat, ti s-a marit valoarea asigurata a casei ?
  Deci, in caz ca o sa ia instalatia aia foc, o sa primesti mai multi bani de la asigurari. Grozav.
"Pune fire de 4..." Halal sfat. Eu zic sa puna de 5 ca sa stie o treaba.


Conductorul de 1,5 mm suporta 10A
Conductorul de 2,5 mm suporta 16A
Conductorul de 4,0 mm suporta 24A
Conductorul de 6,0 mm suporta 32A

Aceste valori sunt din normativ,pentru conductori din Cu,dar in realitate curentii suportati sunt mai mari.Tot normativul prevede strict doar conductoare din Cu pentru instalatia interioara,cu sectiunea de 1,5 mm pentru circuitele de iluminat si 2,5 mm pentru circuitele de priza.

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Omul intreba cum sa scoata firele din perete.
In mod normal nu se scot. Se lasa acolo. e munca fara sens sa le scoti.
Se fac alte canale, sau pozare pe perete, dar e  urit.
Alta solutie, in canale facute special. E cea mai buna.
Sau sub lambriu.

Daca vrei sa faci canale intr-un mortar de sub 8 mm, nici nu intra cablurile.

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostCS11, on 05 iunie 2013 - 23:24, said:

As vrea sa stiu cum pot scoate toate cablurile de la instalatia electrica din casa.
Daca are importanta casa este foare veche si este din paianta.
N-ai alta solutie decat sa spargi peretii "din aproape in aproape" pe traseul circuitelor si sa le scoti. Atentie insa, peretii fiind din paianta, exista pericolul sa spargi prea mult si chiar sa faci gauri intre incaperi, asa ca iti recomand "simt de raspundere " maxim atunci cand spargi. Exista si avantajul paiantei, anume ca lucrarea se va face relativ usor, datorita rezistentei mecanice mici a materialului.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postflomelomanul, on 06 iunie 2013 - 11:41, said:

N-ai alta solutie decat sa spargi peretii "din aproape in aproape" pe traseul circuitelor si sa le scoti. Atentie insa, peretii fiind din paianta, exista pericolul sa spargi prea mult si chiar sa faci gauri intre incaperi, asa ca iti recomand "simt de raspundere " maxim atunci cand spargi. Exista si avantajul paiantei, anume ca lucrarea se va face relativ usor, datorita rezistentei mecanice mici a materialului.

Daca paianta e facuta cu "simt de raspundere" atunci rezistenta mecanica e mult mai mare decat te astepti.

#12
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postadisz, on 06 iunie 2013 - 13:15, said:


Daca paianta e facuta cu "simt de raspundere" atunci rezistenta mecanica e mult mai mare decat te astepti.
Uita-te la linkul pus de DdorinN la mesajul cu nr. 4 : intamplator, eu sunt autorul articolului de pe blogul respectiv si tot eu am facut si instalatia cu pricina (saptamana asta se implinesc exact 2 ani de atunci). Paianta era facuta "cu mult simt de raspundere", si tot a fost usor de spart (am spus "intamplator" pentru ca nu-l cunosc pe userul DdorinN si chiar am fost surprins sa vad pus aici linkul cu articolul respectiv).

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postflomelomanul, on 06 iunie 2013 - 14:00, said:

Uita-te la linkul pus de DdorinN la mesajul cu nr. 4 : intamplator, eu sunt autorul articolului de pe blogul respectiv si tot eu am facut si instalatia cu pricina (saptamana asta se implinesc exact 2 ani de atunci). Paianta era facuta "cu mult simt de raspundere", si tot a fost usor de spart (am spus "intamplator" pentru ca nu-l cunosc pe userul DdorinN si chiar am fost surprins sa vad pus aici linkul cu articolul respectiv).


Curios,pentru ca lucrez impreuna cu fratele meu la casa lui care este tot din paianta,si te rog sa ma crezi ca sunt locuri unde am gaurit cu rotopercutorul.Am montat pe anumiti pereti plasa pentru tencuit pe care am prins-o cu piroane de 6mm.Mai mult de jumatate nu le-am putut bate decat cu ajutorul  gaurilor prealabile.

LE.Si inca ceva.Pentru centura de pamantare (4x40) am putut sparge doar cu dalta + roto.(am dorit sa mascam sub tencuiala pamantarea)

Edited by adisz, 06 June 2013 - 15:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate