Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

M-am mutat la țară...satisfacții, experiențe, greșeli (II)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2301 replies to this topic

#1
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
As vrea sa incep aceasta noua etapa a aventurii noastre (ca altfel nu stiu cum sa o numesc) , nu prin a face un rezumat a ceea ce am realizat sau nu  in acest an si jumatate de cand ne-am mutat aici ci prin a expune motivele pro si contra mutatului la tara, asa cum le vad eu dupa acest timp petrecut aici. Stiu ca situatiile sunt diferite, rezistam la munca fizica  diferit, ne dorim lucruri diferite, avem asteptari diferite, avem fiecare propria masura in ceea ce priveste esecul sau reusita, dar un lucru e cert: mutatul la tara presupune  multe satisfactii dar si multe renuntari.
Noi, eu cel putin, am facut acest pas pentru a scapa de stres si am facut ce-am facut si mi-am creat un altul. Dar pe langa toate astea am satisfactia faptului ca am mutat baiatul aici cu scoala si are o evolutie net superioara celei pe care ar fi avut-o in Bucuresti, am satisfactia lucrului facut de mana mea (si ma refer la toate preparatele pe care le-am vandut in tot acest timp) si mai am satisfactia faptului ca si daca nu am crescut in viata mea un animal (cu toate ca ar trebui mentionat cainele), cred ca am facut fata destul de onorabil. O experienta dobandita in nici 2 ani cat altii n-au ocazia sa dobandeasca intr-o viata intreaga Posted Image
Dar cea mai mare satisfactie cred ca este aceea ca am  invatat sa ascult ploaia, sa vad cu alti ochi un apus de soare (ca rasaritul nu reusesc sa-l prind niciodata), sa ascult padurea, sa vad copacul inflorit, sa respir...
Nu o sa scriu ce a reprezentat mutatul la tara dpdv al tuturor acelor lucruri pe care le vedem cu alti ochi inainte de a locui efectiv  aici(ca sa nu le spun insatisfactii ulterioare) pentru ca este prima postare si vreau sa incep in acelasi ton optimist cu care am inceput prima data acest subiect.

Si ca sa ies din partea aceasta de inceput pentru ca nici nu ma pricep si nici nu-mi iese, lucrurile la noi se prezinta astfel: lucerna e salvata, stransa de pe camp si pusa bine merci in fanar, ploua de rupe la noi dar nu-mi mai pasa, animalele se vor vinde si ele incet incet dar n-am avut timp inca sa ne ocupam de asta serios si astazi am avut prima iesire la iarba verde in gradina. Altfel nu-i pot spune pentru ca e o iarba pe acolo de nu mai vezi nicio alta planta. M-am canonit cateva ore (a tinut timpul cu mine ca a fost o zi fara soare) si in final am reusit sa scot si eu la lumina cateva randuri de morcovi. Macar d-astia o sa mancam cativa. Cred ca iau fiecare cultura in parte si scot usor usor balariile la cateva randuri, cat rezist... Am si o metoda interesanta (nu stiu cat de originala) de a lucra, respectiv un scaunel care pare sa fie facut de cei de la Ikea special pentru munca in gradina:) Sper sa-mi protejez sufficient spatele si sa nu clachez dupa cateva zile.

Si ploua…ploua…ploua…

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
succes in continuare. in ce zona te-ai mutat sau v-ati mutat?

#3
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
In apropierea Onestiului. Merci :)

#4
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
La tara e fain daca ai bani sa-ti faci o mosie. :)

#5
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Sau mostenesti una Posted Image

Si daca tot s-a adus vorba, sa vedem cum stam : 14ha teren unde am construit casa...la Cuca Macaii imi place sa spun sau cu capul in nori pentru ca suntem deasupra tuturor, si alte 14-15ha teren jos in camp Posted Image. Am cam stricat rostul animalelor salbatice dar se obisnuiesc si ele cu noi si noi cu ele.

Edited by cristinaptudor, 30 May 2013 - 23:35.


#6
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
E ok mai izolat. Poti face niste petreceri de pomina cu gratare si vin fara sa deranjezi pe nimeni. Posted Image

Edited by alexandru_1988, 30 May 2013 - 23:42.


#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcristinaptudor, on 30 mai 2013 - 22:54, said:

Dar cea mai mare satisfactie cred ca este aceea ca am  invatat sa ascult ploaia, sa vad cu alti ochi un apus de soare (ca rasaritul nu reusesc sa-l prind niciodata), sa ascult padurea, sa vad copacul inflorit, sa respir...
Trebuie sa faci un mic efort ca sa prinzi si rasaritul, n-ai sa regreti, garantat.

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postcristinaptudor, on 30 mai 2013 - 22:54, said:

Si ploua…ploua…ploua…

Ce bine-o fi....nu glumesc...iubesc ploaia! Posted Image

#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
E frumos la tara si multa liniste...uneori mai ai nevoie sa evadezi din agitatia si tehnologia din oras. Important e sa respecti natura si imprejurimile, multi care se muta la tara, incearca sa-si creeze aceleasi conditii ca la oras si de aici se strica tot.
La tara e "la tara" simplu, naturist, multa verdeata si liniste. Nu betoane, metale, vile supra etajate cu zgomot si toate handramalele de la oras...dar inevitabil asa se intampla cam peste tot pe unde ajunge omul... "sfinteste locul"

Am si eu o locatie la tara unde merg si padurea e foarte aproape de casa. Am facut un gard din lemn si un pic de poteca cu cateva bucati de piatra in incercarea de a pastra totul cat mai rustic fara fitele de la oras si pt mine e ca un colt de rai. Singura problema e ca e prea multa liniste Posted Image si dupa cateva zile simt lipsa agitatiei de la oras. E bine ca am totusi posibilitatea sa le aleg pe ambele.

Edited by BlueSoon, 31 May 2013 - 06:32.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristinaptudor, on 30 mai 2013 - 22:54, said:

.... Am si o metoda interesanta (nu stiu cat de originala) de a lucra, respectiv un scaunel care pare sa fie facut de cei de la Ikea special pentru munca in gradina:) Sper sa-mi protejez sufficient spatele si sa nu clachez dupa cateva zile.

Si ploua…ploua…ploua…

Iti recomand niste perne de poliuretan pe care poti sa te asezi in genunchi.Sau mai elegant,exista genunchiere din silicon.Sunt de milioane!!!!Vorbesc din experienta.Le-am gasit la Lidl,dar sunt sigur ca le gasesti in orice magazin specializat.

Edited by adisz, 31 May 2013 - 09:20.


#11
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@poadol- o sa fac un efort, stiu ca merita :)

@bluesoon- Fara betoane, doar amenajari cat sa nu-ti creeze mutarea un disconfort.

In rest, apa, aer, soare si mult suflet.

View Postadisz, on 31 mai 2013 - 09:19, said:

Iti recomand niste perne de poliuretan pe care poti sa te asezi in genunchi.Sau mai elegant,exista genunchiere din silicon.Sunt de milioane!!!!Vorbesc din experienta.Le-am gasit la Lidl,dar sunt sigur ca le gasesti in orice magazin specializat.

Nu ma tin genunchii :(
Ploua incontinuu de aseara asa ca deja am luat pauza :)

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristinaptudor, on 30 mai 2013 - 22:54, said:

un scaunel care pare sa fie facut de cei de la Ikea special pentru munca in gradina:)
Si ploua…ploua…ploua…
O poza, ca m-ai facut curios! Poate imi cumpar si eu!

#13
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
E bun si pentru astia cu spatele varza? Ca de pe scaunel oricum trebuie sa te apleci, nu? Cre' ca trebuie sa raman la metoda omologata 'in patru labe' Posted Image

#14
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Asta-i...BOLMEN

Chiar e bun, nu am avut nicio problema cu spatele.

Edited by cristinaptudor, 31 May 2013 - 09:53.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristinaptudor, on 31 mai 2013 - 09:31, said:

@poadol- o sa fac un efort, stiu ca merita Posted Image

@bluesoon- Fara betoane, doar amenajari cat sa nu-ti creeze mutarea un disconfort.

In rest, apa, aer, soare si mult suflet.



Nu ma tin genunchii Posted Image
Ploua incontinuu de aseara asa ca deja am luat pauza Posted Image


Las' ca iese soarele si pe strada ta.

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma gandeam la un carucior electric pe care sa stai cu fata in jos, pe burta, ca sa plivesti! O exista asa ceva?

Edited by dorel232004, 31 May 2013 - 12:19.


#17
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postalexandru_1988, on 30 mai 2013 - 23:42, said:

E ok mai izolat. Poti face niste petreceri de pomina cu gratare si vin fara sa deranjezi pe nimeni. Posted Image

Pacat ca unii nu ajung sa se deranjeze pe ei insisi ...

#18
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdorel232004, on 31 mai 2013 - 12:14, said:

Ma gandeam la un carucior electric pe care sa stai cu fata in jos, pe burta, ca sa plivesti! O exista asa ceva?
Mai bine un robot pentru plivit si esti scutit de o sarcina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate