Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce TV sa achizitionez ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Si televizoarele HD Ready pot reda posturile full HD. Si televizoarele CRT pot reda posturile 1080i (1080p sunt mai rare) atat timp cat folosesti un decodor extern HD. Doar ca un televizor HD ready va reda la o rezolutie de 1366 x 768 pixeli un post tv care vine cu rezolutie de 1920x1280. Deci degeaba emite postul respectiv, full HD, degeaba ti-l retransmite operatorul full HD, tu il vezi la o rezolutie mai mica. De aceea am spus eu "pentru a te bucura la adecarata valoare..."
Ca exemplu la cazul colegului initiator, acesta daca va merge la digi si isi va lua un decodor HD ce il va atasa la tv-ul CRT, acesta va receptiona DigiSport 1 HD, dar il va vedea la fel ca DigiSport 1 SD. Ca atat ii permite rezolutia monitorului. Posted Image

#38
mocanu_bogdan

mocanu_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.03.2007

View PostVenboteam, on 28 mai 2013 - 21:54, said:

Depinde ce te intereseaza...
La ce pret e la Cora?

este la 1250 ron din care primesti inapoi bon valoric de 250 ron.

ma intereseaza comparativ cu LG sau Samsung, bugetul nostru este pana in 1100 ron.
LG era pe Emag la 1099 RON, binenteles nu e Full HD dar pentru mine e ok.

Edited by mocanu_bogdan, 29 May 2013 - 07:48.


#39
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
El pare bunisor, dar in general LG si Samsung sunt mai fiabile, din cate se pare.

#40
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postoauzor, on 28 mai 2013 - 22:09, said:

Hai ca incerc sa-ti explic. Pe tvuri cu tub prinzi tv doar analogic. Pe digital, adica hd (high definition) exista 2 rezolutii. 720p si 1080p. Cele mai multe posturi sunt hd 720p, adica sunt vazute si de tvuri hd ready si de cele full hd. Posturile hd 1080p sunt cateva, dar se vad mult mai bine decat cele pe 720p. Aici depinde mult si de ce stie tvu, ce panel are, tipul de sunet etc. Posturile 1080p vor putea fi vazute doar de un televizor full hd.

Sper ca am acoperit totul si n-am facut greseli, scriu de pe telefon in fuga.

De-aia ziceam sa mergi pe un brand consacrad, avand vanzari mari, au si profit mare, deci isi permit sa investeasca mai multi bani in dezvoltarea si constructia unui tv decat cele noname.
Ce posturi sunt 1080p la noi prin cablu?

#41
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Am gasit o alta varianta :
http://www.pcgarage....-negru-full-hd/
56 cm,din cate vad sonorul ar trebuii sa fie clar avand toate prostiile alea Dolby HD si restu',are si tunner DVB-C,e Samsung(imi confera o oarecare incredere),imagine bunicica din ce vad in detalii dar acum vine intrebarea : Merita ? Si mufa aia RJ-45 e pt net,cum adica pot sa navighez pe net ? atunci de ce nu e numit Smart TV ?

#42
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
La Careffour este Samsung 39EH5003 diagonala de 99 cm Full HD la 1499 ron , am luat acest model de anul trecut pentru parintii mei, se vede foarte bine , diferente foarte mica intre acest model si Samsung 40ES5500 care il detin eu .
Pretul este foarte bun la diagonala asta !

#43
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Posibil,la mine in oras e Carrefour dar fara TV-uri sau mai stiu eu altceva..Nu contest faptul ca e un pret/calitate excelent dar nu imi permit sa imi intind coarda mai mult decat imi permit,mi se pare bun Samsung-ul ala 56 cm mi se par suficienti,mai ales ca nu o sa il pun in sufragerie,luminozitatea daca e cel putin la fel ca si CRT-ul pe care in momentul asta il am eu sunt ok,dar dupa specificatii ar trebuii sa se vada ceva mai bine,nu ? dar portul acela RJ-45 pana la urma de ce e acolo ? Posted Image

#44
livius_ro

livius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.03.2012
Nu exista posturi 1080p prin cablu. Sunt diverse motive tehnice pentru care acest lucru nu prea este posibil folosind reteaua actuala de cablu TV.

http://en.wikipedia...._and_projectors

In the United States, 1080p over-the-air broadcasts still do not exist as of January 2013; all major networks use either 720p60 or 1080i60 encoded with MPEG-2. However, satellite services (e.g., DirecTV, XstreamHD and Dish Network) utilize the 1080p/24-30 format with MPEG-4 AVC/H.264 encoding for pay-per-view movies that are downloaded in advance via satellite or on-demand via broadband. At this time, no pay service channel such as USA, HDNET, etc. nor premium movie channel such as HBO, etc., stream their services live to their distributors (MVPD) in this format because many MVPDs, especially DBS and cable, do not have sufficient bandwidth to provide the format streaming live to their subscribers without negatively impacting their current services. In addition is the high "cost" of using more bandwidth for one 1080p/24 channel than that necessary for a 1080i or even a 720p channel and for only those relatively few subscribers who have HDTV devices that can display 1080p/24 being an efficient use of their limited bandwidth.

Posturile HD de la noi emit in format 1080i. Pentru a intelege diferentele 1080p vs 1080i se poate da un simplu search pe Google.

Cineva spunea mai sus ca se pot viziona posturile HD la CRT cu ajutorul decodorului HD. In primul rand ma indoiesc ca acel TV are port HDMI deci este exclus vizionarea posturilor HD.
Mai mult decat atat, televizoarele CRT nu au decodere incorporate (cel putin nu alea mai vechi). Deci ceea ce vezi tu acum la el fara decoder sunt programe analogice, nici macar digitale. Ce sa mai vorbim de HD!

Decodorul HD de la RDS se va conecta la TV folosind un cablu HDMI. Atentie, acest decodor insa nu este gratis. Trebuie platita pe luna o taxa de 10 lei daca nu ma insel.
Decodorul DIGITAL simplu nu costa bani insa nici nu poti viziona canalele HD cu el. Insa daca TV-ul este Full HD si are decoder DVB-C incorporat (cred ca acum marea majoritate a tv-urilor au) se vor putea viziona anumite canale HD de la RDS (cele care nu sunt codate) FARA decoder: ProTV, TVR, National Geographic, UTV, Sport.RO si cele Digi (Sport, Life, Word, 24). Pentru cele codate care necesita anumite pachete speciale (si nu cel de baza) trebuie decoder HD obligatoriu.

Un TV Full HD bun de 81 cm (32 inci) si nu prea scump am cumparat acum 2 saptamani de la Altex. Era un Sharp la oferta (1350 si nu 1400 cat e pe site). Vezi poate il mai gasesti undeva.
http://www.altex.ro/...ull-hd-hdmi-usb

Edited by livius_ro, 29 May 2013 - 15:00.


#45
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Si care ar fi cele codate si cate is ? Ca din cate am inteles pe site-ul lor ca doar posturile de televiziune postate de tine exista HD in acest moment .

#46
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
HBO, DIGI Film, etc sunt codate. Marea majoritate a posturilor se vad, adica antenele, protv, tvr, rai, etc nu sunt codate la RCS. Cred ca pachetul de baza nu e codat.

#47
livius_ro

livius_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.03.2012
Cele din pachetele extra: Digi Film, Cinemax, HBO, HBO Comendy, Super One, etc.

Cred ca nu am mentionat toate programele HD in postul precedent care se pot vedea fara decoder. Sunt mai multe (Acasa, Animal Planet, etc).
O lista mai completa a programelor HD de la noi se poate gasi pe site-ul www.port.ro. Exista acolo o sectiune speciala pt HD.

View PostLL13G, on 29 mai 2013 - 15:08, said:

HBO, DIGI Film, etc sunt codate. Marea majoritate a posturilor se vad, adica antenele, protv, tvr, rai, etc nu sunt codate la RCS. Cred ca pachetul de baza nu e codat.
Antenele si cred ca marea majoritate a posturilor din trustul Intact nu emit si HD.

Edited by livius_ro, 29 May 2013 - 15:14.


#48
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRazvan11, on 29 mai 2013 - 13:42, said:

Am gasit o alta varianta :
http://www.pcgarage....-negru-full-hd/
56 cm,din cate vad sonorul ar trebuii sa fie clar avand toate prostiile alea Dolby HD si restu',are si tunner DVB-C,e Samsung(imi confera o oarecare incredere),imagine bunicica din ce vad in detalii dar acum vine intrebarea : Merita ? Si mufa aia RJ-45 e pt net,cum adica pot sa navighez pe net ? atunci de ce nu e numit Smart TV ?
Pare Ok televizorul. E Samsung, e full HD, are tunner digital pentru cablu, terestru si satelit (DVB-S).
Pentru cei care nu stiu, in tv cu DVB-S exista posibilitatea de a se cumpara un CAM Conax, iar in acesta se introduce cardul de Focus si ai televiziune de la Focus Sat fara decodor. Posted Image

View PostRazvan11, on 29 mai 2013 - 14:43, said:

dar portul acela RJ-45 pana la urma de ce e acolo ? Posted Image
Cel mai frecvent RJ-45 se foloseste pentru update de soft.

#49
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Si acel port RJ-45 ce face ?
///Si nu poti naviga pe net cu el ?

Edited by Razvan11, 29 May 2013 - 16:17.


#50
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postlivius_ro, on 29 mai 2013 - 14:49, said:

Cineva spunea mai sus ca se pot viziona posturile HD la CRT cu ajutorul decodorului HD. In primul rand ma indoiesc ca acel TV are port HDMI deci este exclus vizionarea posturilor HD.
Mai mult decat atat, televizoarele CRT nu au decodere incorporate (cel putin nu alea mai vechi). Deci ceea ce vezi tu acum la el fara decoder sunt programe analogice, nici macar digitale. Ce sa mai vorbim de HD!
Televizorul CRT nu are port HDMI, dar decodoarele digitale nu au doar port(uri) HDMI. Exista si scart sau RCA. Cel de la Digi are iesire RCA (mufele galben alb rosu). In acest fel poti receptiona posturile HD (cu ajutorul acelui decodor HD), dar CRT-ul nu va fi capabil sa iti redea decat o rezolutie SD. Nu stiu sa existe CRT-uri cu tunner digital incorporat, dar cu ajutorul unui decodor SD (de la Digi sau de oriunde altundeva) poti vedea televiziune digitala. Televiziune analogica vezi doar in cazul in care nu ai nici macar un decodor SD atasat.
Personal am urmarit (la teste) posturi HD de la FocusSat, pe un Alma S2200 HD, pe un televizor HD. Deci, se poate!!!

View PostRazvan11, on 29 mai 2013 - 15:00, said:

Si care ar fi cele codate si cate is ? Ca din cate am inteles pe site-ul lor ca doar posturile de televiziune postate de tine exista HD in acest moment .
Sunt transmise necodat, si se receptioneaza cu un tv cu tunner DVB-c incorporat posturile:
Digi Sport 1 HD, Digi Sport 2 HD, TVR HD, Digi24 HD , Digi World HD, Digi Life HD, Digi Animal World HD, National Geographic HD, National Geographic Wild HD, Utv HD, ProTV HD, Sport RO HD, Acasa HD
Codat se transmit posturile din alte pachete, pachete ce necesita folosirea unui card si numai cu decodor Digi. Aceste posturi sunt HBO HD, DigiFilm HD, SuperOne HD.

View Postlivius_ro, on 29 mai 2013 - 15:13, said:

Antenele si cred ca marea majoritate a posturilor din trustul Intact nu emit si HD.
Nici unul din posturile Intact nu emit HD. Posturile Intact abia acum descopera formatul 16:9. :)

View PostRazvan11, on 29 mai 2013 - 16:16, said:

Si acel port RJ-45 ce face ?
///Si nu poti naviga pe net cu el ?
Nu poti naviga pe net, in adevaratul sens al cuvantului nici pe un Smart TV. Navigarea e greoaie, din telecomanda, si iti permite sa accesezi anumite aplicatii sau unele site-uri gen youtube sau voyo. Sunt si unele televizoare la care pot fi atasate anumite tastaturi (speciale), dar navigarea e tot greoaie. Pentru navigare pe internet avem desktopuri, laptopuri, tablete, telefoane, etc

#51
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Deci o sa am acces macar la youtube de pe televizorul asta ?

#52
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Mergi intr-un magazin si intreaba. Pe lcd compare nu apare partea cu navigatul pe net, nici macar partea cu youtube...

https://www.samsung....3BWXBT-features

Edited by LL13G, 29 May 2013 - 17:02.


#53
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRazvan11, on 29 mai 2013 - 16:37, said:

Deci o sa am acces macar la youtube de pe televizorul asta ?
NU!
Ma refeream ca nici macar pe un smart tv nu vorbim de o navigare in adevaratul sens al cuvantului, ci ca acea navigare iti permite sa vizionezi voyo sau youtube, samd.

Edited by Venboteam, 29 May 2013 - 17:06.


#54
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Prea multe date pt mine..
Deci ce-l mai bun TV pana in 800 de lei ramane Samsung ? As vrea sa imi dati niste variante in pretul ala care ar putea sa fie mai bune decat Samsung(nu vreau nu stiu ce preturi 1400 lei sau mai stiu eu altceva,800 maxim).
Mersi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate