Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ce TV sa achizitionez ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Bun,am mai gasit un TV care pare ok
http://www.emag.ro/t...t/pd/ESPRNBBBM/
Smart TV,56 cm e destul de ok,pretul atragator,ce parere aveti ?

Edited by Razvan11, 28 May 2013 - 12:36.


#20
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
E full HD, are tunner DVB-C, deci vei prinde programele HD de la Digi. Singurul impdiment e ca are diagonala mica (pentru un lcd/led 56 cm e diagonala mica) si nu o sa te prea poti bucura de calitatea HD la adevarata ei valoare.

#21
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Am cateva intrebari,nu mi-am putut da seama,poti downloada ceva de pe el sau doar alea care vin instalate merg ?Merg videoclipurile de pe stick ?

#22
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

View PostRazvan11, on 28 mai 2013 - 13:52, said:

Am cateva intrebari,nu mi-am putut da seama,poti downloada ceva de pe el sau doar alea care vin instalate merg ?Merg videoclipurile de pe stick ?
eu nu inteleg partea subliniata.

de spre videoclipuri de pe stick, in mod normal da, deoarece:

Quote

Caracteristici speciale
Player multimedia integrat:Da
Conectori
Conexiune retea:Wireless Ready
RJ45Intrare USB 2.0:2

s-ar putea insa sa existe unele formate pe stick care sa nu poate fi vazute.

(ar trebui sa inveti despre extensii:
.avi
.mkv
.mp4
.iso
etc)

#23
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Ma refeream daca exista un "store" de exemplu cum e la samsung "Samsung Apps" de unde pot fii downloadate diverse aplicatii..Pt televizorul asta exista asa ceva ?

#24
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Mai mult ca sigur nu are asa ceva.

#25
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Bun,inainte de a cumpara vreau sa am cat mai multe variante
Acum m-am gandit daca gasesc un TV din asta de 81 cm,si care are rezolutie 1366x768 se va vedea ok ? Sau arata urat 81 cm pe rezolutia aia ?
Si daca nu are DVB-C cum voi putea receptiona posturile HD?

#26
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Ca sa te bucuri cu adevarat de o calitate Full HD (ma gandesc si la viitor, nu neaparat anul asta) iti trebuie un tv cu rezolutie Full HD, adica 1920x1080.
Ca sa vezi cat de cat decent un post HD trebuie o diagonala de minim 32" (81-82cm).
Ca sa poti receptiona posturile digitale ale RDS, iti trebuie tunner DVB-C. Marea majoritate au, acest tunner, asa cum spuneam si mai devreme, si de asemenea au si DVB-T, pentru televiziunea digitala terestra (care e prezenta de mult timp in Europa civilizata, si speram ca o sa ajunga intr-un tarziu si la noi, la scara nationala). Momentan se receptioneaza televiziune digital terestru in anumite zone, in aria de acoperire a multiplexurilor din Bucuresti si Sibiu (sper ca nu ma insel).
Daca nu are tunner DVB-C (putin probabil) vei putea receptiona posturile HD ale digi cu ajutorul unui decodor HD (inchiriat sau cumparat). La fel si pentru eventuala tv terestra, sunt decodoare de cumparat.

#27
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Decodorul ala cat costa ?
Voi ce ati alege ? 81 cm - 1366x768 sau 56 cm- 1920x1080 ?
Chiar sunt intro mare dilema Posted Image

#28
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
De preferat e 81 cm cu 1920x1080.
Daca nu, alege cum crezi tu de cuviinta. Dar, parerea mea e ca diagonala de 56cm e mica. Deci, eu as alege 81cm.

#29
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Daca iei un hd-ready, degeaba iti iei decodor HD ca nu vei receptiona posturile la 1080p. Decodorul digital la RDS este gratuit din cate stiu eu daca esti client rds. Intra pe siteu lor pt mai multe detalii.

#30
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Cum adica,posturile sunt full hd si non-hd,adica daca am un ecran doar HD nu voi putea receptiona la calitate HD,ci la o calitate inferioara sau cum vine ca asta am inteles din ce ai spus tu..

#31
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@Venboteam depinde foarte mult de distanta de la care privesti displayul.Laptopurile au dimensiuni cu muult mai mici decat tv-urile si pentru aia au rezolutii full HD si chiar peste.Daca e intr-o camera mica ,la 54 cm(sau cat are) nu are nicio problema.

#32
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Pai distanta de la TV la pat ar fii undeva pe la 3-4 metri,deci nu privesc de la nu stiu ce departare,in momentul de fata acolo am un CRT cu o diagonala de 51 de centimetri,si din pat chiar vad bine ce se intampla,culorile mi se par ok deci cu HD-ul ala nu poate decat sa fie cu mult mai bine ma gandesc .

#33
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postxeleron, on 28 mai 2013 - 19:26, said:

@Venboteam depinde foarte mult de distanta de la care privesti displayul.Laptopurile au dimensiuni cu muult mai mici decat tv-urile si pentru aia au rezolutii full HD si chiar peste.Daca e intr-o camera mica ,la 54 cm(sau cat are) nu are nicio problema.
Stiu asta. Doar ca la un laptop privesti de la cativa zeci de centimetri...

View PostRazvan11, on 28 mai 2013 - 19:02, said:

Cum adica,posturile sunt full hd si non-hd,adica daca am un ecran doar HD nu voi putea receptiona la calitate HD,ci la o calitate inferioara sau cum vine ca asta am inteles din ce ai spus tu..
Sunt mai multe feluri de HD si ala maxim e full HD. Un monitor (tv) full HD va fi capabil sa iti redea o rezolutie full HD (1080i sau 1080p), pe cand un televizor HD ready iti va reda acea imagine, dar o va face la o calitate mai mica decat o poate reda un tv full HD. E mai greu de explicat unui novice, fara a folosi termeni tehnici. E ceea ce iti spuneam eu:

View PostVenboteam, on 28 mai 2013 - 18:24, said:

Ca sa te bucuri cu adevarat de o calitate Full HD (ma gandesc si la viitor, nu neaparat anul asta) iti trebuie un tv cu rezolutie Full HD, adica 1920x1080.

View PostRazvan11, on 28 mai 2013 - 19:37, said:

Pai distanta de la TV la pat ar fii undeva pe la 3-4 metri,deci nu privesc de la nu stiu ce departare,in momentul de fata acolo am un CRT cu o diagonala de 51 de centimetri,si din pat chiar vad bine ce se intampla,culorile mi se par ok deci cu HD-ul ala nu poate decat sa fie cu mult mai bine ma gandesc .
E o diferenta de perceptie a imaginii HD, de catre ochiul uman, fata de o imagine pe un CRT. Eu, unul, recomand pentru 4 m un tv de 81 cm.

#34
mocanu_bogdan

mocanu_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.03.2007
Despre Philips 32PFL3008H are cineva vreo parere? Sunt in cautarea unui TV de 32 pentru dormitor si am vazut ca e in oferta la Cora.

#35
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Depinde ce te intereseaza...
La ce pret e la Cora?

#36
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Hai ca incerc sa-ti explic. Pe tvuri cu tub prinzi tv doar analogic. Pe digital, adica hd (high definition) exista 2 rezolutii. 720p si 1080p. Cele mai multe posturi sunt hd 720p, adica sunt vazute si de tvuri hd ready si de cele full hd. Posturile hd 1080p sunt cateva, dar se vad mult mai bine decat cele pe 720p. Aici depinde mult si de ce stie tvu, ce panel are, tipul de sunet etc. Posturile 1080p vor putea fi vazute doar de un televizor full hd.

Sper ca am acoperit totul si n-am facut greseli, scriu de pe telefon in fuga.

De-aia ziceam sa mergi pe un brand consacrad, avand vanzari mari, au si profit mare, deci isi permit sa investeasca mai multi bani in dezvoltarea si constructia unui tv decat cele noname.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate