Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

sistem de automatizare integrat cu sistemul de alarma

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Stiti vreun producator care ofera sistem de automatizare (poarta auto, usa garaj, eventual poarta pietoni) si sistem alarma (senzori PIR) in aceasi unitate centrala?

Vreau sa reduc tastaturi/panouri/centrale/telecomenzi pe cat posibil.
Nice are asa ceva dar agentii de vanzari nu stiu nici un detaliu tehnic pentru ca nu au vandut nici un astfel de sistem in Cluj in 6 ani :). Alti producatori?

Multumesc

#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, este un sistem ce functioneaza pe principiul caselor inteligente cu protocol de comunicatie KNX, in schimb te avertizez ca sunt destul de scumpe pt nivelul de trai din Romania.
Producatori: Schneider-Electric, Siemens, BTicino, Legrand, etc. Sunt vreo 300 de firme care fac asa ceva. Intra pe google si acceseaza reprezentantele din Romania care iti vor da mai multe detalii.

Edited by GeorgeTrisina, 24 May 2013 - 06:07.


#3
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Cum a zis si colegul de mai sus,pretul pentru astfel de sisteme este destul de ridicat.
Daca esti totusi interesat imi poti lasa un PM cu exact ce vrei sa controlezi (nr. de porti/usi,senzori etc.) si o sa incerc sa-ti configurez un astfel de sistem

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Sunt si centrale conventionale la care pot fi programate I/O pentru anumite functii  sau la care pot fi atasate terminale. .  Nu prea inteleg cum vrei sa  functioneze  poarta  auto ;  da si tu  mai multe detalii.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Comanda porţii auto şi alarma de efracţie sînt chestii diferite. Ce poţi să faci e să legi un senzor/contact de la poartă la una din intrările alarmei (de exemplu), şi eventual invers - cînd alarma este armată, un semnal de la ieşirea sa să inhibe poarta (iarăşi de exemplu), dar dispozitivul de comandă al porţii  (care comandă cu întîrzieri diferite cele 2 porţi batante şi răspunde la telecomenzi) este independent. Să le introduci în acelaşi circuit nu prea are sens, dar poate nu am înţeles eu ce vrei să faci...

#6
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Cunosc sistemele KNX, sunt intr-adevar scumpe. Si de ex. Bticiono nu are automatizari pentru deschiderea portilor, din cate stiu.

Eu vreau ceva mult mai simplu: acelasi panou de control fix si/sau telecomanda fara fir pentru tastat cod in sistemul de alarma, armat/dezarmat si pentru deschis poarta auto si usa garaj.
E vorba doar de faptul ca butoanele celor 2 sisteme functioneaza din aceasi cu tie de plastic :).

Mini-telecomenzile de tinut in masina sunt mai mici si pot doar sa deschida poarta auto.
Dar de ex. o telecomanda mai maricica de tinut in casa sa poata sa deschida porti si sa armeze sistem alarma de la parter de ex. (seara cand stai la etaj).

#7
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Asta e mult mai simplu.   Un buton al telecomezii poate fi alocat pentru poarta garajului iar celalat pentru armare alarma.  Pentru armare partiala trebuie  vazut tipul de centrala de efractie.  Ar putea merge pe o telecomanda uzuala  cu doua sau patru butoane.
PS . Nu stiu ce casa ai dar treaba cu armarea  alarmei pentru parter e cu doua taisuri.  Daca ai copii mici sau pisica / caine poate iti dai seama de ce.

#8
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008

 waverider, on 24 mai 2013 - 10:30, said:

Cunosc sistemele KNX, sunt intr-adevar scumpe. Si de ex. Bticiono nu are automatizari pentru deschiderea portilor, din cate stiu.

Eu vreau ceva mult mai simplu: acelasi panou de control fix si/sau telecomanda fara fir pentru tastat cod in sistemul de alarma, armat/dezarmat si pentru deschis poarta auto si usa garaj.
E vorba doar de faptul ca butoanele celor 2 sisteme functioneaza din aceasi cu tie de plastic :).

Mini-telecomenzile de tinut in masina sunt mai mici si pot doar sa deschida poarta auto.
Dar de ex. o telecomanda mai maricica de tinut in casa sa poata sa deschida porti si sa armeze sistem alarma de la parter de ex. (seara cand stai la etaj).

Vezi sistemele de alarma Paradox cu telecomanda REM3.Se pot arma/dezarma separat parterul si etajul si controla deschiderea si inchiderea usilor de garaj din aceiasi telecomanda.Se poate folosi si aplicatia iParadox impreuna cu modulul IP150 pentru controlul sistemului de pe un pc/laptop/smartphone conectat la internet

Edited by tc2007, 24 May 2013 - 12:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate