Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hotel SOL LUNA BAY.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
La sfarsitul lui august am rezervare la acest hotel. poate cineva sa vina cu detalii? ce am ca si impresii de pana acum, de pe alte siteuri, ma duc la concluzia ca alegerea pe care am facut-o este ok. am sa va rog pe cei care ati fost in acest loc sa veniti cu ceva informatii.
Multumesc!

#2
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010
Am vazut prea tarziu postarea ta si nu mai am timp sa raspund. Promit un scurt review maine. Oricum hotelul este ok !

#3
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010
Ok , sa continuam. Am fost la acest hotel anul trecut cu un last minute in luna septembrie. Drumul prin Giurgiu apoi autostrada pana la Varna si hop la Obzor
Obzorul este un orasel mic pe care in 2 ore l-am vizitat in intregime. Centrul frumos restul fiecare casa are o taraba la poarta incercand sa vanda ceva.
Apropo, daca va place miscarea puteti merge pe plaja 20 min si ajungeti in oras.
Sa revenim la hotel. Trebuie sa spun ca vin dupa 2 ani de Duni ,Royal Marina Palace si poate uneori sunt mai aspru cu anumite lucruri de la sol luna.
Check in impresionant: intrat la receptie gasit trei bratari cu numele noastre pe cartela de la camera.Era un baiat ptr bagaje dar nu l-am solicitat.
Camera: am avut o suita cu vedere spre "parc".Parcul era o imensitate de ciulini etc in fine un teren neingrijit. Camera in sine este ok. de fapt la suita sunt doua camere unite cu o usa dar ca neajuns o singura baie un singur televizor.
Ca sfat daca va uitati pe geam si vedeti o scena cereti de urgenta o alta camera. Acolo sunt spectacolele pentru copii si veti avea niste seri "pline" pana la miezul noptii.
Barul principal: frumos, asezat la etajul 1cu vedere la mare spatios si cu suficiente mese afara si inauntru. Bauturile locale bunicele ,mai slabute ca la duni cockteilurile doar contra cost.
O bila neagra, dupa ora 23 totul e contra cost ceea ce mie mi sa parut o mare porcarie...de la ora 22,30 si romanul si rusul si germanul faceau coada pentru a mai ramane cu ceva pe masa dupa ora 23. Dealtfel nimeni nu se prea arunca sa cumpere si este normal doar ai veni la all.
Barul de la piscina , micut cu un aspect neingrijit trafic mare, coada tot timpul dar isi facea treaba. In partea opusa a plajei era injghebat un mini bar cu autoservie cu automate de cafea suc si bere. Instalatia de bere in 7 zile nu cred ca a mers 2.
Activitati: sunt niste baieti pe acolo care se straduiesc. Pe mine mau prins cu darts-ul si aproape in fiecare zi cu voleiul pe plaja(la varsta si tonajul meu...)
Masa: ca orice all cu de toate....Un minus mic la fripturi ,gratare, care nu au fost in fiecare zi si cand erau era coada mare. Aici mai aveau niste obiceiuri ciudate:era o tanti cu un caietel in mana tot timpul care uneori te intreba in ce camera stai iar uneori sta dupa un stalp si jur ca se uita ce si cat mananci.
PLAJA SI MAREA : cu majuscule pentru ca au fost minunate. Pacat ca hotelul tine jumatate de plaja cu plata fiind practic neocupata iar in partea fara plata se practica ocuparea cu prosopul bineinteles de la ora 7. Marea excelenta cu valuri  in toate zilele ,valuri mai mari si mai spectaculoase ca la noi.
Hotelul are casa de schimb si nota bene BANCOMAT.
In concluzie hotelul merita cele 4 stele , se vede ca este la inceput (adusesera si topogane) si mai este de lucru. Eu am venit dupa Duni si am privit oarecum critic dar acolo erau 5stele si ceva ani de experienta. Nu o sa regretati alegerea. Daca mai sunt intrebari....oricand cu placere

#4
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Eu am fost in Sol-ul din Nessebar acum 2 ani si mi s-a parut ok.
Anul trecut am fost in Obzor (la alt hotel ) si am fost multumit, dar parca nu era la nivelul Sol-ului.
In iulie o sa ajung si eu la Sol Luna Bay si astept sa probez acele tobogane (am inteles ca o sa fie gata).

#5
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010
Asa cum am scris mai sus am facut drumul din Obzor pana la hotel pe plaja, Sol luna fiind ultimul fata de Obzor. Nu stiu cum erau celelalte hoteluri ca servicii dar cel mai bun nisip,cel mai curat pe plaja si cel mai aproape de mare este Sol Luna Bay. In rest mai trebuie lucrat la fata statiunii caci daca parasesti plaja nu vezi decat balarii...
Iar in hotel spre deosebire de Duni parca un pic prea restrictivi ,prea cu gandul la costuri si prea orientati spre buzunarul turistului: parcare cu plata, loby bar cu plata dupa ora 23, o jumatate de plaja cu plata,de frigiderul din camera nici gand sa te atingi ca te ardea la buzunar si cel mai deranjant ca nu puteai sa gasesti o sticla cu apa plata pentru camera si chiar era un afis care iti interzicea sa duci apa in camera. Noroc ca aveam 2 pet-uri de 0,5 de pe drum si mai "furam" apa de la automatele de pe plaja. Jenant...
Dar peste tot sunt plusuri si minusuri. Per ansamblu a fost OK.

#6
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Eu pot sa iti dau detalii despre serviciile Sol din Nessebar.
Banuiesc (sper ) sa fie la fel si aici in Obzor.
- parcare cu plata (10 euro sau leva)
- internet free ( in camera, hol, etc) - la Obzor am inteles ca e contracost internetul din camera
- frigiderul din camera era gol si am tinut in el sucuri/apa aduse de acasa
- plaja era numai cu plata si noi foloseam doar piscinele deci ar fi un plus pentru jumatate de plaja la liber in Obzor
- in sala de mese se specifica sa nu iesi cu mancare, dar nu se luau de noi cand plecam cu un fruct (mar, para, banana) pentru copil
- balariile sunt ceva omniprezent in statiunile bulgaresti si cam peste tot unde te duci la "tarc"
- loby bar cu plata as fi de acord daca ar fi bauturi mai bune decat cocktailurile alea care le dadeau toata ziua :)

#7
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010
Dumnezeule, de ce ai mai iesi cu mancare din restaurant ? Doar daca vrei sa duci la portbagaj... Internetul era la liber in receptie si bar si uneori "batea" chiar pana pe plaja.Dar mergea prost spre foarte prost. Cockteiluri nu erau la liber doar cu plata. Frigiderul l-am golit noi cu grija sa nu deterioram vreun "recipient de valoare" si ne-am bagat peturile cu apa furata din diverse locuri.
Despre balarii ce sa zic...eu am fost la Duni si acolo este un resort destul de mare ca intindere(hectare intregi) si era totul impecabil. Nici in Sozopol nu era prea urat. Am mai fost in Albena si de asemenea arata bine. Poate asa am nimerit eu..

#8
Loredana90

Loredana90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2013
In ultimii 3 ani imi fac rezervarea online.Am rezervat anul acesta prin agentia Profi Tours si sunt foarte multumita, au oferte si pachete ieftine. Va trimit pagina lor web http://www.bulgaria-hotels.com/. Am fost in Veliko Tarnovo, Obzor, Nisipurile de Aur, Nessebar si Albena. La Sol Luna Bay au masaje, jacuzzi, fitness gratuit. Am inteles ca anul acesta vor deschide Aqua Parc langa hotel si abea astept sa ma duc. Copii au avut parte de distractie la maxim. Locuri de joaca, animatie, piscina pentru copii. Sunt foarte multumita de serviciile ofertite in Bulgaria.

#9
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Hotelul are sauna ?e inclusa in pret?
Multumesc

#10
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Sauna este contra cost

#11
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Pentru cine stie ,cum sunt camerele cu vedere la park?si copilul vrea sa isi ia trotineta sunt alei are unde sa se dea?Saptamana viitoare suntem acolo.

#12
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Am fost 6 nopti la acest hotel.Am ajuns la ora 1  ,aveam camera studio cu vedere la park  in cladirea noua,aceasta este in dreapta hotelului propriu zis traversand raul peste un pod plutitor.Am fost la inceput dezamagiti vazandu-ne aproape izolati de toate de restaurant ,baruri ,piscine ,si plaja.Am meritat-o pt ca nu am stiut ,unde este cladirea noua.Dupa ne-am obisnuit si am apreciat linistea cladirii ,aici este si receptia ,parcarea se face tot aici cladirea este deasupra parcarii,in capat este si un bar deschis de la 7 jumate pana la 11 seara.In parcare majoritatea masinilor erau din Romania  .Plaja este foarte faina cu nisip fin si lata .Dimineata trebuia sa vii la 8 cel tarziu altfel nu mai gaseai niciun sezlong liber.Dupa  2 zile au mai adus inca 2 randuri de sezlonguri  si urmatoarea zi si umbrele.

#13
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Foarte multe familii cu copii, si foarte multi romani.Probabil pentru cei fara copii este  greu de suportat ,ar trebui sa caute in alta parte,peste tot erau copii care plangeau sau strigau,pe mine nu ma deranja ,dar prieteni deai nostri  ii remarcau  tot timpul.Masa foarte buna cu produse de calitate ,un minus la produsele care se faceau pe loc,erau mereu cozii,eu renuntam la ele ,alegeam altceva.La intrare in restaurant statea cate o domnisoara care cerea nr. camerei ,in ultima zi pe 29 iunie nu mai era nimeni ,ce sa zic or fi scapat de noi?(romanii).Animatia era dar destul de stersi  nu foarte activi ,o seara mi-a placut  cu muzica pe plaja si la sfarsit cu foc de artificii.
Ca hotel toate bune si frumoase mancare buna  ,bautura buna cocktailuri bune,plaja faina  piscina interioara nefolosibila fara sauna  inclusa  in caz ca nu este vreme buna .Seara nu prea ai ce face nu ai unde te plimba pana la Obzor sunt 2,5 km.,daca doresti plimbari prin statiune , printre tarabe  ,unde este si un mic park de distractii,mai mult de copii mici.,mergi o data a doua oara nu prea mai iti vine ca nu ai ce sa mai faci.Parcarea se plateste 10 leva pe zi si este cu bariera si pazita .Prosoape pt plaja sunt cu garantie 30 euro pt 2 buc.,Minibarul din camera este contra cost la fel si seiful.

#14
berbecarul

berbecarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.01.2009

View Postgiulieta, on 01 iulie 2015 - 18:12, said:

Am fost 6 nopti la acest hotel.Am ajuns la ora 1  ,aveam camera studio cu vedere la park  in cladirea noua,aceasta este in dreapta hotelului propriu zis traversand raul peste un pod plutitor.Am fost la inceput dezamagiti vazandu-ne aproape izolati de toate de restaurant ,baruri ,piscine ,si plaja.Am meritat-o pt ca nu am stiut ,unde este cladirea noua.Dupa ne-am obisnuit si am apreciat linistea cladirii ,aici este si receptia ,parcarea se face tot aici cladirea este deasupra parcarii,in capat este si un bar deschis de la 7 jumate pana la 11 seara.In parcare majoritatea masinilor erau din Romania  .Plaja este foarte faina cu nisip fin si lata .Dimineata trebuia sa vii la 8 cel tarziu altfel nu mai gaseai niciun sezlong liber.Dupa  2 zile au mai adus inca 2 randuri de sezlonguri  si urmatoarea zi si umbrele.


Buna,

ai fost multumita de camera studiio?
Era mare?

Ms

#15
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Da am fost mulțumită de camera este destul de spațioasă , ai tot ce -ți trebuie.Dacă aveți noroc puteți nimeri apartament cu 2 camere.Am avut niște prieteni care așa au primit.

Este un hotel fain dar seara este destul de liniștită , depinde de voi dacă sunteți mai multe familii,sau sa mergeți în stațiune ,unde dacă ai fost odată e cam suficient.Pt.noi a fost bine dar nu as mai merge prea curând ,as prefera intr-o stațiune mai animata.

#16
Vlad_Macarie

Vlad_Macarie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 01.01.2016
Buna seara si La Multi Ani,

In urma review-urilor de pe diverse site-uri (booking, tripadvisor) am facut o rezervare pentru acest hotel in august, ar veni cam 1100 euro daca pun si parcarea.
Probabil, cu tot cu drum o sa ajung la vreo 1500 euro.
"Echipa" : eu, sotia si baietelul care va avea 2 ani jumate atunci.
Ce as vrea sa intreb...merita acesti bani? ca ma gandesc ca nu e chiar ieftin.
Merita all inclusive, avand in vedere ca avem si copilul cu noi sau recomandati alta locatie-eventual demi-pensiune/doar mic dejun si apartament in loc de camera twin standard?

Nu am mai fost cu copilul pana acum in vacante..din Bucuresti o sa fac probabil vreo 5 ore...
In Bulgaria am mai fost, dar doar in Sunny Beach, cu sotia, sau solo, fara copil..nu stiu cum sunt celelalte statiuni

Multumesc anticipat pentru orice sfat, as vrea sa stiu daca am si alte variante sau daca am ales bine, considerand bugetul alocat

#17
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Mi se pare scump, nu merita din punctul meu de vedere, la inceput de sezon cand pretul este mai mic da.
Poate e prea tarziu acum sa mai schimbati.Dar cu transportul nu cheltuiti asa mult pe noi ne-a costat cam 150e.

#18
lispas

lispas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2008
Ce tip de camera recomandati la acest hotel? Cred ca avem nevoie de family room avand 2 copii. Am vazut ca sunt mai multe corpuri si nu stiu care ar fi mai indicat avand in vedere ca baietii sunt mici, vom folosi caruciorul si vrem sa fie aproape de plaja si de locul de luat masa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate