Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

senzori alarma discreti si conectare calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Salut,

Ma intereseaza un sistem de alarma cu senzori discreti ce se monteaza in tavan in rigips.
Din ce am vazut, mai toti senzorii sunt mari, neincastrati si urati :D (inteleg si logica sa fie vizibil pentru hoti, dar nu ma intereseaza asta).
Stiti ceva senzori mai discreti?

Din cate stiu se monteaza cam in fiecare camera (sau cel putin camera ce are geam/usa exterioara). Stiti cumva si in ce pozitie se monteaza, e ok in intr-un colt de sus al incaperii? Nu cred ca o sa imi fac un sistem DYI, dar sunt in criza de timp cu constructia sa las tuburi pe pozitia potrivita. Pana apuca sa ma mai consult cu firme din domniu, orice sfat e bine venit.

Am vazut ca senzorii de fum tot de sistemul asta tin. In ce zona a camerii sa monteaza astia?

Recomandati-mi un sistem care suporta aceste functii de conectare la calculator:
- un semnal de IESIRE (in orice forma, bun e si un 5V ce l-as conecta la arduino, sau poate chiar pe ethernet o iesire) pentru fiecare senzor PIR
- eventual sa poata fi interogata unitatea per senzor daca detecteaza miscare sau nu

Multumesc

#2
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
De ce nu iei chiar Pir-ulasta?

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am inteles nimic, dar daca esti obsedat de hoti, exista camere are arata ca un nasture, cap de surub in cruce etc. Restul, depinde de soft. Daca intre doua cadre consecutive, apare o diferenta, (adica miscare), poate latra, da alarma. Binenteles, cu conditia sa existe si lumina-n zona, sau infrarosii, iarasi usor de depistat cu orice telefon cu camera. Deci, ce anume vrei, sa poti primi un raspuns adecvat?

#4
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Eu vorbesc despre senzori de miscare PIR.

Iar, cateodata, oamenii isi instaleaza sisteme de securitate, chiar daca nu sunt obsedati de hoti. Surprinzator, nu?

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tot n-am inteles ce vrei.. Ma rog, detalii de rahat, meriti sfaturi pe masura. :P

#6
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Care sunt concret partile pe care nu le-ai inteles?

Edited by waverider, 11 May 2013 - 23:36.


#7
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

Quote

Din cate stiu se monteaza cam in fiecare camera (sau cel putin camera ce are geam/usa exterioara). Stiti cumva si in ce pozitie se monteaza, e ok in intr-un colt de sus al incaperii? Nu cred ca o sa imi fac un sistem DYI, dar sunt in criza de timp cu constructia sa las tuburi pe pozitia potrivita. Pana apuca sa ma mai consult cu firme din domniu, orice sfat e bine venit.
In functie de raza lor de detectie se monteaza astfel incat sa acopere ferestrele si usile ce dau in exterior.




Quote

Am vazut ca senzorii de fum tot de sistemul asta tin. In ce zona a camerii sa monteaza astia?

Avand in vedere ca fumul urca tot sus pe perete.

Quote

Recomandati-mi un sistem care suporta aceste functii de conectare la calculator:
- un semnal de IESIRE (in orice forma, bun e si un 5V ce l-as conecta la arduino, sau poate chiar pe ethernet o iesire) pentru fiecare senzor PIR
- eventual sa poata fi interogata unitatea per senzor daca detecteaza miscare sau nu


Pentru sistem de alarma iti recomand un sistem de alarma dedicat.

#8
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011

View Postipel, on 11 mai 2013 - 22:00, said:

De ce nu iei chiar Pir-ulasta?

Incerc sa fac un sistem stand-alone, care sa nu necesite artificii cu arduino sau pistol de lipit pentru ca sa functioneze ca un sistem de alarma clasic.

Separat, vreau o integrare cu un arduino sau un PC, care NU trebuie sa fie unitatea centrala (=componenta importanta a sistemului de alrma).
Si de aceea ma intereseaza sistem si senzori de securitate obisuinti/clasici.

Daca nu gasesc o unitate centrala care sa fie mai desteapta si sa aiba ceva iesiri in plus, banuiesc ca pot e eu sa folosesc acei 12V ce ii trimite un senzor catre unitate si sa leg eu ceva device in paralel cu unitatea, pe fiecare intrare ce vine de la fiecare senzor.

View Postipel, on 11 mai 2013 - 23:39, said:

Avand in vedere ca fumul urca tot sus pe perete.


Clar. Dar m-ar interesa unde se instaleaza in situatia unei incaperi de 270 cm inaltime, respectiv 250 cm inaltime.
Daca se pot instala pe tavan si unde pe tavan e in regula.

(de ex. senzorul de gaz se monteaza la aprox. 30 cm de tavan, nu cunosc motivul).

Edited by waverider, 11 May 2013 - 23:46.


#9
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Paradox-ul au unitati destepte, cu conectare internet, aplicatii pt iOS si Android si din cate stiu si ceva rele la care te poti conecta.

#10
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011

View Postipel, on 11 mai 2013 - 23:45, said:

Paradox-ul au unitati destepte, cu conectare internet, aplicatii pt iOS si Android si din cate stiu si ceva rele la care te poti conecta.

mersi

Pentru posteritate :), am gasit articole introductive utile aici:
http://www.diy-alarm...og/articles.php

#11
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Chiar nici o gama de senzori de prezenta pentru sisteme de securitate care sa fie mai mici?

#12
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Senzori dedicati nu. Pentru ca insemna raza "vizuala" mai mica si un numar mai mare, costuri mai mari, mai inestetic, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate