Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Caut parinte tamaduitor, cu har, URGENT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#19
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Dar de ce nu vrei sa lasi persoana aia sa junga in rai langa dumnezeu? Vezi ce rau esti???

#20
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Ai grija sa nu dai de sarlatani care fac orice pt bani. Eu zic sa te documentezi bine poate gasesti o clinica undeva cu sanse mai mari de vindecare.

#21
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostMegs, on 11 mai 2013 - 19:44, said:

Voi astia ce nu va puteti abtine de la bascalia ieftina.... rugati-va (nu ca ati avea la ce) sa nu ajungeti intr-o situatie disperata ca sa vedeti cat de rapide incepeti sa va doriti ca acel Dumnezeu pe care-l negati sa existe.

sa trimiti omul la doctor si nu la tepari inseamna bascalie ieftina in capsorul tau?

Quote

(nu ca ati avea la ce)
bine ca recunosti.. desi nu-ti dai seama k te contrazici cu restul mesajelor tale de pe aria asta..

#22
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

View Posteugen1985, on 11 mai 2013 - 19:41, said:

Dar va rog frumos lasati-ma in pace voi cei ce nu credeti in minunile infaptuite prin credinta. Deschideti un subiect in care sa comentati doar voi.

Dar de ce s-ar înfăptui o minune că se roagă altul, un individ special, deosebit, pentru tine și nu oricine altcineva? De ce e nevoie de rugăciunile a cuiva anume?

Și de ce e nevoie să se roage cineva pentru minuni?

De ce nu vin de la sine?

Nu ți se pare totul cam dubios de arbitrar?

#23
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostNemesis-, on 11 mai 2013 - 22:00, said:

sa trimiti omul la doctor si nu la tepari inseamna bascalie ieftina in capsorul tau?

bine ca recunosti.. desi nu-ti dai seama k te contrazici cu restul mesajelor tale de pe aria asta..
Mataluta, tu esti straina de altruism si bunacuviinta.
Mai bine ti-ai da seama de penibilitatea in care te scalzi.... si de aberatiile gramaticale pe care le afisezi constant.

Acum hai TAI-TAI  Posted Image
Ai fost bagata in seama suficient de mult, de fapt, asta iti si doresti... sa fii vazuta, crezuta, pupata.
Eu nu pot decat sa-ti dau o flegma, e tot ceea ce meriti.Posted Image

Edited by Megs, 11 May 2013 - 22:37.


#24
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
mda mostra de altruism si bunacuviinta religioasa Posted Image

#25
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostNemesis-, on 11 mai 2013 - 22:37, said:

mda mostra de altruism si bunacuviinta religioasa Posted Image

Primesti ceea ce ceri si ceea ce meriti. Asa ca nu te mai smiorcai si vaicari pe aici.

Edited by Megs, 11 May 2013 - 22:48.


#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Incearca slujbele de Maslu de la Manastirea Hodos-Bodrog, jud. Arad. Sunt tinute in fiecare vineri noapte. :)

#27
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Sa definim termenii: boala incurabila e incurabila, daca se poate trata inseamna ca nu era incurabila.

#28
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Intr-un fel e de inteles.
Divinitatea e vazuta de fiecare altfel.
Chiar daca in principiu e constiinta noastra, fiecare o acceseaza in mod diferit.
Daca e sa ajute persoana bolnava o va ajuta doar daca e convinsa ca asta e calea.
Starea de spirit e f importanta la un bolnav si daca treaba asta i-o ridica nu strica ceea ce vrei sa faci.

Nu poti avea o stare de spirit buna cu constiimta icarcata iar calea pe'care'vrei sa o urmezi nu va ajuta la nimic daca persona bolnava nu va incerca macar sa repare o parte din raul pe care l-a facut de-a lugul vietii. Chiar si chestii marunte pot face mult rau, unele facute din dorinta cel putin aparenta de a face bine, iar cand vine vb de cei apropiati duc la regrete si asa mai departe.

Edited by undercoverbrother, 11 May 2013 - 23:29.


#29
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Daca doresti (initiator) da-mi un mesaj sa iti trimit un document cu niste titluri de carti. (recomandate si mie de un psiholog)
Nu am citit niciuna inca, dar poate gasesti ceva interesant.
Sunt scrise de diversi oameni (unii chiar doctori) care sufereau de o anumita boala pentru care nu s-a gasit un remediu sigur inca (majoritatea cancer) si care, cumva, au reusit sa scape de ea.

Edited by Corupt, 11 May 2013 - 23:32.


#30
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca pot sa iti mai dau un sfat, treaba asta in nici un caz sa nu fie terapie alterativa ci complememtara.
In nici n caz sa nu renumte la tratament.

Edited by undercoverbrother, 11 May 2013 - 23:34.


#31
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postofi_tm, on 11 mai 2013 - 23:14, said:

Sa definim termenii: boala incurabila e incurabila, daca se poate trata inseamna ca nu era incurabila.

la unele boli functioneaza tratamentele alternative. Adica alea care iti induc o stare pozitiva.
Defapt in categoria asta intra si religia, doar ca e unul din cele mai proaste tratamente alternative. Si asta pt ca minciunile pe care le promoveaza sunt atat de neinspirate dpdv medical incat omului ii este foarte greu sa creada ca va fi vindecat de zeu. Desi religiosii cred ca zeul exista, ei nu-s siguri ca el ii va salva. De aia e prost "tratamentul". Tu trebuie sa-l asiguri ca el va fi vindecat si asta e foaaaarte greu cand tu il ameninti cu iadul daca ..nu crede in zeu. Am auzit ca sunt foarte eficiente alea cu animale.

Edited by Nemesis-, 11 May 2013 - 23:42.


#32
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostNemesis-, on 11 mai 2013 - 23:38, said:

la unele boli functioneaza tratamentele alternative. Adica alea care iti induc o stare pozitiva.
Defapt in categoria asta intra si religia, doar ca e unul din cele mai proaste tratamente alternative. Si asta pt ca minciunile pe care le promoveaza sunt atat de neinspirate dpdv medical incat omului ii este foarte greu sa creada ca va fi vindecat de zeu. Desi religiosii cred ca zeul exista, ei nu-s siguri ca el ii va salva. De aia e prost "tratamentul". Tu trebuie sa-l asiguri ca el va fi vindecat si asta e foaaaarte greu cand tu il ameninti cu iadul daca ..nu crede in zeu.
Efect placebo. Dar, in final, scopul scuza mijloacele.

#33
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Un psihic optimist cu siguranta intareste sistemul imunitar. Un parinte cu har cu siguranta ar putea sa faca o persoana credincioasa, optimista. Odata ca va crede ca Dumnezeu are un plan cu el si se va vindeca, atunci cu siguranta ii va fi de ajutor.
Peste noapte vad ca s-a umplut Romania de atei. Nu va obliga nimeni sa credeti in Dumnezeu, lumea va lasa sa fiti cum sunteti si partea urata e ca voi nu respectati credintele altora.
De ce traiti cu senzatia ca sunteti superiori.

On topic:
Eu am umblat mult timp si la psiholog din cauza unei boli, insa la inceput am stat de vorba cu un preot (care nu pot sa zic daca avea har sau nu) si pe mine ma ajutat enorm lucrurile si imbarbatarea pe care mi-a dat. Pentru moment ma facuse sa accept si faptul ca as putea muri in secunda urmatoare.  Psihologul meu cu cateva diplome de master nu a reusit acest lucru nici dupa jumatate de an de sedinte.

Initiator ...sper sa gasesti un om cu har care sa stea de vorba cu persoana.

#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Partea trista e ca ca ateii sunt mai credinciosi decat multi practicanti dar nu-si dau seama pt'ca'confunda grav, omul cu institutia, institutia cu dogma si dogma cu credinta. Adica aceeasi comfuzie pe care o fac habotnicii.
Pana la urma totul se'reduce la a fi cat mai putin jigodie, a te imteresa cat mai putin ce face altul si a fi impacat cu cei apropiati si cu tine. Restul sunt floricele pe hartie.

Poti sa bati o suta de cruci sau sau fii cel mai imversunat ateu, daca nu esti cum ziceam mai sus, tot degeaba. Tot jigodie ramai.

#35
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
NU mai cauta nimic!
Lasa-l sa moara linistit!
Ce rost mai are sa il intorci!
Poate sunt morbid ce zic eu....dar asta e viata!
Oricum eu cred ca partea asta a evolutiei sufletului (incarnarea pamanteasca) este partea in care sifletul se chinuie cel mai mult!
Gandeste-te bine si ia decizia cea mai buna!
Sa nu regreti ca ai cheltuit 2000€ sa aduci un parinte cu har si bonlavu sa isi "urmeze calea" cu tot haru popei!

#36
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 11 mai 2013 - 21:02, said:

Stau si ma intreb pentru ce dracu exista doctori, care isi rup coatele ani de zile prin scoli si spitale, cand tot ce trebuie e un mosulica cu 0 cunostinte de anatomie, pune mana, zice da-i doamne si BING ! gata omul, e ca nou. Face un reset.
Asta-i simplu, problema mare este sa mai si boot-eze dupa reset.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate