Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Justificare si sugestii home theater/cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Se justifica folosirea unui home cinema/theater (e vreo diferenta intre cele doua)?

Voi avea un living+dining de 4.30 x 6.50 m.
Televizor si canapea pozitionate pe latura mica, deci distanta de la care privesti televizorul este de aprox. 3.70 m.

Ca televizor ma gandesc la un Samsung UE55F8000. Si vreau sa pun ceva server Linux ca NAS si probabil XBMC.

Nu sunt un mare audiofil (ascult in masina in general muzica si alte chestii), de filme am foarte putin timp, desi mi-ar place sa stau toata ziua sa ma uit la filme Posted Image.

Televizorul de mai sus are 4 boxe parca, deci ar fi un mimim de sunet ok.

Ce ziceti, merita instalat si spatiul ocupat cu boxe pentru un sistem home cinema?
In putinele utilizari ma gandesc la filme, TV si astept sa creasca fi-mio ca sa ii iau in PS3 sau XBOX si sa il folosesc eu in principal Posted Image).
Ce sisteme sugerati, nu am constrangeri de buget setate, sa zicem sa fie maxin in zona 1-2000 euro.
Cred ca mi-ar folosi sa fie boxe fromoase si relativ mici (in masura in care micsorarea nu afecteaza serios calitatea sunetului).

E indicat sa fie acelasi brand cu TV-ul? Cred ca sunt sisteme mai bune si mai frumoase la altii decat Samsung, dar ramane foarte important pentru mine sa fie o singura telecomanda pentru tot Posted Image.

Multumesc de sugestii

LE: Oare e o sectiune mai potrivita pentru threadul asta in "Achizitii si discutii @ TV-uri/playere"? Am vazut ca e mai animata zona aia, ar avea mai mari sanse sa primeasca raspunsuri. Moderatori, puteti muta? :)

Edited by waverider, 08 May 2013 - 10:01.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sistemele astea suna prost in general dar am auzit un Samsung la 35 de mil care chiar suna bine. Nu suna de toti banii dar macar suna bine fata de majoritatea care, chiar si scumpe, suna prost.
N-as sti modelul dar ma gandesc ca nu sunt prea multe Samsung la pretul asta.
Dar daca nu ai nevoie, nu lua.
Ia-ti cand vei avea nevoie pt'ca daca sunetul va fi in mare acelasi, se'vor schimba multe standarde si vei avea un sistem scump, nefolosit si invechit moral peste niste ani.

Ma gamdesc ca receiver si boxe ies din discutie daca te intereseaza si marimea.
Incearca mai bine pe aria Audio.

#3
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Singura constragere ce o am acum este sa trag cablu prin perete pentru boxe (cei 2 sateliti din spate cel putin), vreau sa evit orice cablu la vedere, daca tot sunt cu casa in constructie.

Apropo, ce cablu recomandati pentru boxe pe distante de sub 10m. Plin sau litat? Ce sectiune in mmp? Eventual un codul standardului de cablu.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca nu il prea folosesti nu cred ca comteaza daca are o telecomamda in plus.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La bugetul disponibil poti trece la nivelul urmator: sistem audio din componente individuale (receiver si 5 boxe separate + subwoofer). Eventual cumparat in etape (incepi cu receiverul si boxele fata, apoi subwoofer-ul  si in final boxa centrala si satelitii spate). O sa dureze mai mult documentarea, dar rezultatul va fi superior sunetului de care este capabil un sistem Home Cinema/Home Theatre in a Box. Fata de sunetul scos de boxele TV-ului nici nu are rost sa faci comparatii.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vorbind de niste boxe mici din platic si vazand ce cabluri pune producatorul in pachet si un cablu de veioza e prea mult.
Cablu litat de boxe e de ajuns. Se gaseste in orice mag gen Domo sau in Hypermarketuri.

Legat de sunetul televizorului, am vazut unul, Philips cred, cu woofer in spate care se auze al naibii de bine, cu un sunet plin si volum mare si asta in magazin nu in casa.
Modelele care au dif de bass au in spate ca o proemimenta rotunda iesita in afara vreo 2-3 cm si de vreo 12-15cm diametru.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Tu decizi dacă vrei sau nu. Şi eu sînt din categoria "nu sînt mare audiofil şi nu prea am timp de filme" deci răspunsul a fost, pentru mine, NU. Mergi în showroom-uri, testează mai multe, vezi şi auzi tu însuţi şi decide dacă merită. Atenţie şi la materialul A/V, dacă eşti dintre cei care văd filme mai ales la TV şi/sau descărcate de pe torrente evident că nu merită... în showroom îţi pun ăia blu-ray, eventual film 3D, etc...

Pînă creşte copilul apar N generaţii de aparate noi... nu e genul de investiţie de făcut în timp. Lasă cît mai multe canale prin pereţi (tub îngropat, de diametru cît mai mare) la finisarea casei, chiar dacă vor rămîne unele nefolosite, e util să ştii că poţi trage reţea, alarmă, cabluri audio etc pe oriunde vei vrea mai tîrziu...

#8
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Se poate si o sugestie de pozitionare boxe pentru un sistem 5.1 pe planul atasat? :
Am inceput sa imi fac o idee, dar eu de-abia de 1 zi studiez problema, singur sunt colegi mai experimentati :).

Attached Files



#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Amplasarea boxelor e standard: boxele fata in stanga/dreapta TV-ului - cat poti mai departate una de alta (fara a exagera totusi) si nu foarte aproape de peretele din spate (in masura posibilitatilor), cele spate in stanga/dreapta canapelei (putin mai in spate eventual si la fel ca in cazul boxelor fata, ceva mai departate una de alta), boxa centrala sub TV sau deasupra TV-ului, aproximativ in linie cu boxele fata.

Cu subwoofer-ul, stabilirea amplasarii o poti face in felul urmator:
- pui initial subwooferul in locul unde vei sta (acolo unde ai scris "om"), pe podea (dai provizoriu canapeaua deoparte);
- dai drumul la ceva muzica mai cu basi;
- te plimbi prin camera si asculti unde ti se pare ca basii se aud mai bine;
- aceea ar fi pozitia ideala de amplasare a subwoofer-ului.

#10
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
cum home cinema cu tv-ul acela? eu de la 3.5m ma uit la diagonala de 3 m si este perfect.
Iti recomand o clateala de ochi pe aici:
http://www.minhembio...lista/favoriter
Succes!

By the way, eu sunt fara tV in casa de 10 ani.

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu te poti uita de la 3.5m la un ecran de 3m si sa-l mai si urmaresti pe tot. Ar insemna un camp vizual  de vreo 50° ceea ce intra peste vederea periferica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate