Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tv premium

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Va salut,

Caut un televizor in urmatorii parametri:
  • buget: 5000-10 000 20 000 lei  (nu prea are importanta,vreau doar sa fie justificat pretul)
  • trebuie sa incapa intr-o nisa de rigips 95 x 127 x 15 cm (se poate usor modifica, nu e construita inca)
  • se va privi cam de la 370 cm de el
  • centrul TV-ului este la 142 cm de podea
  • smart tv:
    • conectivitate internet (wireless optional, e ok si doar cablu)
    • procesor cat mai bun astfel incat sa mearga decent la browsing
    • plarforma de development (aplicatii de descarcat si posibilitatea de a scrie propriile aplicatii)
    • posibilitate de integrare cu video interfon (asta cred ca e ce mai complicat, nu am gasit solutie simpla si usoara). Sunt deschis la orice video interfon, nu am gasit unul satisfacator. Ideal sa se poata si deschide poartile de pe el direct (nu e o problema sa scriu eu o mini aplicatie cat timp TV-ul permite si se misca rapid la astfel de functii)
    • integrare cu media server (o masina linux)
  • sa permita utilizarea acelui mic card ce se pune in spatele TV-ului ca si decodor de cablist (nu vreau sa am decodorul ala mare la vedere). Cel mai probabil va fi folosit cu UPC, posibil si RDS
  • se mai foloseste pentru: IP TV, filme de pe media server linux, mai putin pentru jocuri
Ar mai fi dilema: LED sau plasma? Am vazut ca plasma are calitatea imaginii superioara, dar aud ca are probleme daca e prea luminata incaperea. Am niste geamuri imense in living, unde o sa fie TV-ul, deci soarele s-ar putea sa fie o problema. Mai putin important ca se incalzeste sau consuma plasma.

Pana acum am fost cu ochii pe samsung, LED, smart tv.

Alte sugestii? Posted Image

Multumesc

Edited by waverider, 05 May 2013 - 14:10.


#2
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Televizor Smart 3D LED LG, 139cm, Full HD, 55LA790V


Tehnologie:


LED 3D: Da
Smart TV: Da

Audio
Sistem audio:
2 cai, 3 speakere
SubWoofer
Iesire sunet (RMS):
2 x 12 W
Caracteristici superioare sunet:
Voce clara II
DTS
Virtual Surround Plus
Mono / Stereo / Dual (MTS/SAP)
Dolby Digital Plus

Video
Diagonala ecran (cm):
139
Tip display:
Edge LED
Calitate imagine:
Full HD
Rezolutie:
1920 x 1080
Aspect imagine:
16:9
Caracteristici superioare imagine:
Corectare Imagine 3D
24p Real Cinema
Smart Color Gradation
Dual Play
Viewpoint Control 3D
Optimzare Contrast
Resolution Upscaler (Plus/Basic)
3D Sound Zooming
Picture Wizard II
Control Adancime 3D
Dynamic Color Enhancer
Triple XD Engine


Tuner/Receptie/Transmisie
Tuner digital:
DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

Caracteristici speciale
Player multimedia integrat:
Da

Conectori
Porturi HDMI:
4
Intrari component:
1
Intrare video composite:
1
Intrare USB 2.0:
2
Minijack casti:
3.5 mm
Conexiune retea:
Wireless
RJ45
Conexiuni:
Intrare RF
Audio digital out
Slot CI
SCART
USB 3.0 x 1
Audio PC in

Caracteristici generale
Dimensiuni (W x H x D ) fara stand:
1247 x 722 x 34.1
Dimensiuni (W x H x D) cu stand:
1247 x 789 x 326
Greutate (Kg):
25.3
Caracteristici speciale:
DVR Ready (Digital)
Social Center
Miracast
Smart Home
WiFi Direct
3D World
WiDi
Full Web Browser
2nd Display
Micro Pixel Control (Contrast Local)
Smart Share
MHL
Skype Ready
DLNA
App Store
Tag On
MCI Dinamic 800
Game World

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Samsung 55F8000

Sau 60LA860V

Sau unul 4K daca te tine buzunarul Posted Image

Personal as alege LG are USB 3.0 si 3D-ul e mult mai bun.

Edited by ZIGZAG20, 05 May 2013 - 17:51.


#4
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postwaverider, on 05 mai 2013 - 13:45, said:

Am vazut ca plasma are calitatea imaginii superioara, dar aud ca are probleme daca e prea luminata incaperea.
Am un geam imens orientat spre sud, luminozitatea plasmei nu e nici pe departe la maxim iar ziua la pranz n-am nici o problema. Singura problema pe care ar putea-o avea o plasma e ca au ecranul de sticla si pot sa apara reflexii. Dar asta se intampla la plasmele din gama ieftina, nu la cele din bugetul tau. Eu n-am probleme nici cu chestia asta. In schimb, la calitatea imaginii eu zic ca nu se compara o plasma cu un LED. Cat despre functiile pe care le vrei, un box mediocru cu linux, android sau chiar Win (in functie de ce ti-e tie mai la indemana de hackuit - eu prefer linux) iti va oferi incomparabil mai multa flexibilitate decat orice tembelizor hiper scump, la care daca nu-ti place firmware-ul, browserul sau aplicatiile stock... ghinion, nu prea mai ai ce sa ii faci. Daca chiar vrei sa dezvolti tu ceva, community support e cvasi inexistent la TV-uri. Daca vrei toate functiile pe TV fiindca ai oroare de n-shpe telecomenzi pentru fiecare device, iti iei un Logitech Harmony si gata.

#5
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Nu stiu ce vrei tu sa faci dar eu nu mi-as pune tv-ul intr-o nisa nici sa ma bati.
Eu in locul tau mi-as lua diagonala cat mai mare si grosimea cat mai mica, ca sa dea ca un tablou pe perete si neaparat micro dimming si local dimming! Cam de la seria 6500 in sus le gasesti la Samsung!

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostKelCooper, on 05 mai 2013 - 20:58, said:

micro dimming si local dimming
Mizeriile astea de ajustari "dinamice" ale contrastului si tampenia aia de 600Hz subfield drive sunt primele lucruri pe care le-am dezactivat de la TV-ul meu. E cam contraintuitiv sa dai un sac de bani pe un panel cu nustiuce nivel de negru, si apoi activezi o porcarie de functie care iti face din negru gri. Pana la urma fiecare cu gusturile lui. Eu nu ma pot uita la un film cu o atmosfera mai "dark" filmat in 24p cu functiile astea activate, fiindca am senzatia ca actorii inoata intr-un jeleu gri, si filmele "cinematografice" arata ca "tanar si nelinistit" sau alte telenovele filmate in NTSC 60i.

#7
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011

View PostKelCooper, on 05 mai 2013 - 20:58, said:

Nu stiu ce vrei tu sa faci dar eu nu mi-as pune tv-ul intr-o nisa nici sa ma bati.
Eu in locul tau mi-as lua diagonala cat mai mare si grosimea cat mai mica, ca sa dea ca un tablou pe perete si neaparat micro dimming si local dimming! Cam de la seria 6500 in sus le gasesti la Samsung!

TV-ul e la fript deasupra unui semineu Posted Image, dar nu am vrut sa intru in detalii. De aici si nisa - pentru protectie sporita (pe langa multe altele), e inclusiv o chestie de design.

View Postandrei_0, on 05 mai 2013 - 20:49, said:

Am un geam imens orientat spre sud, luminozitatea plasmei nu e nici pe departe la maxim iar ziua la pranz n-am nici o problema. Singura problema pe care ar putea-o avea o plasma e ca au ecranul de sticla si pot sa apara reflexii. Dar asta se intampla la plasmele din gama ieftina, nu la cele din bugetul tau. Eu n-am probleme nici cu chestia asta. In schimb, la calitatea imaginii eu zic ca nu se compara o plasma cu un LED. Cat despre functiile pe care le vrei, un box mediocru cu linux, android sau chiar Win (in functie de ce ti-e tie mai la indemana de hackuit - eu prefer linux) iti va oferi incomparabil mai multa flexibilitate decat orice tembelizor hiper scump, la care daca nu-ti place firmware-ul, browserul sau aplicatiile stock... ghinion, nu prea mai ai ce sa ii faci. Daca chiar vrei sa dezvolti tu ceva, community support e cvasi inexistent la TV-uri. Daca vrei toate functiile pe TV fiindca ai oroare de n-shpe telecomenzi pentru fiecare device, iti iei un Logitech Harmony si gata.

O sa mai studiez plasmele atunci, mersi de info. Ce model ai, esti multumit?

Ai atins cateva puncte ce mai intereseaza:
  • ceva box linux care sa poat fi ascuns in spatele tv-ului?
  • ma dispera limitarile din smart tv-uri, intr-adevar
  • mda si musai o singura telecomanda pentru orice

Si cum e cu eliminarea decodorului de la cablist? Nu vreau sa am inca un device si inca o telecomanda.
La Samsung (si altii) am inteles ca este ceva card mic in spatele TV-ului ce s-ar ocupa de asta. Pe smart box open source cum se face asta?

Edited by waverider, 05 May 2013 - 21:53.


#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postwaverider, on 05 mai 2013 - 22:24, said:

O sa mai studiez plasmele atunci, mersi de info. Ce model ai, esti multumit?
Eu am un Panasonic 50GT30, dar modelul asta a iesit din fabricatie in 2012.

Quote

ceva box linux care sa poat fi ascuns in spatele tv-ului?
Nu ti-as putea recomanda un model anume, depinde si ce vrei sa faci cu el. Eu de exemplu am 2 boxuri. Un media player vechi si mediocru (chiar si pt. vremea lui) de 100€ si un NAS la fel de mediocru. Mediaplayerul, desi cu cativa ani mai vechi decat TV-ul face mult mai multe si le face mult mai bine decat TV-ul care la lansare costa 2000€. Eu nu folosesc nimic din functiile TV-ului, fiindca sunt slab implementate. Oricum nu l-am luat pentru "smart" ci pentru calitatea imaginii, de care sunt extrem de multumit. NAS-ul e always on si desi e extrem de slab ca si putere de procesare, imi e suficient si face o gramada de chestii pe post de server headless. Poate o sa il inlocuiesc cu o generatie mai noua din gama business de la Synology sau QNAP, dar ar trebui sa le configurez si hack-ui din nou si daca asta merge suficient de bine... Mediaplayere exista si in varianta "stick cu android" (nu stiu ce pot, n-am incercat, dar acum sunt si quad core, asa ca ar trebui sa mearga ok) care ar putea fi ascunse fara nici o problema in spatele TV-ului. Partea proasta cu mediaplayerul e ca daca vrei sa il controlezi cu o telecomanda IR trebuie sa fie vizibil macar receptorul, asa ca s-ar putea sa fie mai greu de ascuns. Dar cred ca din banii economisiti neluand un TV "high end" cu tot felul de brizbrizuri si gadgeturi pe care un player/stick/box de 100€ le face mai bine, poti sa iti si zidesti mediaplayerul daca vrei neaparat sa nu se vada Posted Image Sau poti sa il controlezi printr-o interfata web si/sau exista aplicatii pentru mobile care fac asa ceva (pe WiFi). Dar... ar fi a doua "telecomanda" (mobilul).

Quote

Si cum e cu eliminarea decodorului de la cablist? Nu vreau sa am inca un device si inca o telecomanda.
La Samsung (si altii) am inteles ca este ceva card mic in spatele TV-ului ce s-ar ocupa de asta. Pe smart box open source cum se face asta?
Este, dar trebuie sa ai suport pentru asa ceva din partea cablistului. La UPC am inteles ca ar merge cu unele televizoare, la RDS nu merge pentru ca la ei trebuie facuta o "imperechere" intre cartela si decodor. Si ei nu vor sa "imperecheze" decat device-urile lor. Si pe mine ma dispera decodorul de la Digi si telecomanda aferenta, asa ca am bagat direct antena in TV si TV-ul avand decodor DVB-C imi decodeaza toate posturile din pachetul de baza. Am pierdut Digi Film, pe care il platesc, ca l-a vrut nevasta-mea, dar ... who cares, am o singura telecomanda.

#9
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postandrei_0, on 05 mai 2013 - 21:25, said:

Mizeriile astea de ajustari "dinamice" ale contrastului si tampenia aia de 600Hz subfield drive sunt primele lucruri pe care le-am dezactivat de la TV-ul meu. E cam contraintuitiv sa dai un sac de bani pe un panel cu nustiuce nivel de negru, si apoi activezi o porcarie de functie care iti face din negru gri. Pana la urma fiecare cu gusturile lui. Eu nu ma pot uita la un film cu o atmosfera mai "dark" filmat in 24p cu functiile astea activate, fiindca am senzatia ca actorii inoata intr-un jeleu gri, si filmele "cinematografice" arata ca "tanar si nelinistit" sau alte telenovele filmate in NTSC 60i.
Din cate stiu eu local dimming aprinde si stinge led-urile in functie de imaginea de pe ecran pt a imbunatati contrastul(deci nicidecum sa faca din negru gri, poate invers) iar micro dimming e soft-ul care analizeaza imaginea de mai multe ori si optimizeaza local dimming-ul. Amandoua cred ca le gasesti la seria 8 de la Samsung, astea care au full array(cred, nu stiu sigur)
Eu am un Samsung cu local dimming si la filme sau muzica vlc chiar in 720(nu mai vorbesc de bluray) se vede diferenta fata de un led obisnuit sau o plasma. Ma rog, chestie de perceptie.  Si asa la noi multe posturi se fac ca emit in HD.
Oricum pana la urma initiatorul poate lua ceea ce crede el ca-i incanta ochiul, singura recomandare pe care o pot face mai ales la bugetul lui e o diagonala cat mai mare ca sa nu regrete mai tarziu.

PS
Si apropo de functii, vreau si eu un tv de ultima generatie fara porcaria aia de 3D...

#10
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
daca ai ochit vreun model anume iti recomand sa il cauti pe price punct ro(nu e reclama) de regula sambata sau duminica. eu am luat seria es 8000 de la samsung in toamna cu 5000 lei in loc de 8000 cat era pretul normal, oferta am gasit-o duminica dimineata la ora 5 :). am urmarit saptamani la rand produsul si am observat ca doar in weekend apar preturi bune. tv-ul era sigilat nu open box sau resigilat si l-am luat de la altex sau flanco(nu imi amintesc), eram pe vapor si sotia a fost sa il ridice pt ca oferta era valabila doar 24 ore dupa rezervare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate