Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Diatomită - agent natural împotriv dăunătorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Am citit pe net multe despre diatomită. Este uilizată în industria chimică, la filtre de apă, și, bineînțeles, la fabricarea dinamitei. Dar ceea ce mă interesează pe mine este combaterea dăunătorilor: Melci și insecte.  
Am primit ceva cantitate de la un amic și am făcut teste cu gongi dar nu mureau. Am zis: băi, să fie! N-au citit cartea!
Dar după ce am citit mai bine, am aflat că moartea nu survine brusc deoarece diatomita nu acționează chimic, ci mecanic, distrugând exoscheletul insectelor. Astfel diatomita afectează insectele abia în câteva zile, iar acarienii în 2-3 săptămâni.
Acest video arată cum niște furnici au nimerit un loc prost epntru cuib: chiar în diatomită. Deja se vede cum, în ciuda umidității diatonita le-a afectat abilitatea de a se mișca: ele nu mai pot ieși de acolo.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0vR449AuYE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Iti mai trebuie niste triazotat de glicerina, o camera frigorifica, si mult curaj...

Avantajul este ca se consuma mai putin diatomit cand starpesti daunatorii, si actioneaza mult mai rapid, si nici nu le tortureaza..... Posted Image

Ca si asemanare, chiar daca indirect, actioneaza tot mecanic, este drept ceva mai cinetic.  Posted Image

Edited by loock, 22 April 2013 - 18:25.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
E drept. Doar că atunci nu de mai numesc dăunători, că de dăunat.. La ce?

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Istoric vorbind, diatomita s-a utilizat inițial ca un abraziv fin, pentru lustruit metale sau chiar pentru pasta de dinți.
Pe lângă utilizarea de bază expusă de mine acum 2 ani, se mai folosește pentru filtrare, agent absorbant - inclusiv pentru nisipul de pisică, ca un component premium pentru mediul de creștere în horticultură. Și, bineînțeles, pentru producerea de dinamită :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate