Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Multisim 12 in 1

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Folosește cineva multisim-uri? Eu am nevoie de mai multe bucăți și nu știu dacă acesta ar face treaba:
http://www.gsm-techn...categories.html

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe ebay costa 1,5-2$, un cititor tot cam atat, dar nu-nteleg ce vrei sa faci cu ele? Pe site-ul din lincul tau scrie clar: Support for 12 different provider names on the same card (GSM 900/1800/1900 comp128-v1). "V1", sunt simurile folosite pana in 2002, astea mai noi nu se pot clona.

#3
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Si ce face aceasta jucarie? Clonezi cartele sim si ii fraieresti pe Varzafone si Olingi?

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum sa-i fraieresti? Oricum, nu poti folosi 2 sim-uri cu acelasi numar simultan. Ideea era ca-n loc sa umbli cu 3-4 telefoane-n buzunar, puteai copia mai multe sim-uri pe unul singur, dar cum am spus mai sus, cu sim-urile actuale nu mai tine figura, se blocheaza cand sunt scanate.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
ok, deci tot așa, cărăm 7-8 sim-uri după noi :(
Trăim într-o lume de rahat.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu mi-am luat doua adaptoare dual sim pentru a folosi combinatia Cosmote + Digi.Mobil pe un telefon Sony Ericsson Xperia Neo (MT15i):
1. primul in care nu se taie cartelele si am dat pe el 6$, din pacate nu a functionat pe telefonul meu, l-am donat unui coleg, nu stiu daca lui ii merge, l-am luat dupa ce am citit review-ueile si am vazut ca cineva l-a folosit pe un Galaxy S3;
2. am luat un al doilea dualsim, din pacate necesita taierea cartelei sau... schimbarea cu una nano sim (cele pentru iPhone 5) caz in care nu mai trebuie taiate.
Pe acest al doilea adaptor am dat 54$ (continea adaptorul si un sim cutter - arata ca un capsator), separat as fi dat pe adaptor vreo 38$.

Al doilea adaptor a mers cu ambele cartele:
- cea de Cosmote am schimbat-o la reprezentanta cu una nanosim, am dat 10 lei si astfel nu a mai fost nevoie sa o tai;
- cea de la RCS am taiat-o cu cutter-ul primit in pachet, cei de la RCS nu au cartele nano la Iasi :( .

Insa are o problema: daca vreau sa fac switch-ul intre cartele de la Cosmote la RCS, trebuie sa dau restart la telefon ca sa mi se activeze reteaua RCS.
Daca trec de la RCS la Cosmote trecerea este simpla, doar trebuie sa aleg din meniul aplicatiei STK (SIM Toolkit).
Am mai testat pe alt telefon adaptorul (Samsung E3210) ei la ala de fiecare data cand faceam switch dadea restart la telefon pe cartela aleasa.

Am trimis adaptorul ce functioneaza cu cartele taiate inapoi in garantie... in UK. Acum astept sa vad daca imi trimit altul, cel putin asa mi-au scris in email-uri.

In final nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere ceva de genul asta, doar daca are bani de aruncat si chef de joaca cu ele.

Edited by Ciubex, 22 April 2013 - 19:48.


#7
rolbyroland

rolbyroland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.09.2011

View PostCiubex, on 22 aprilie 2013 - 19:44, said:

Eu mi-am luat doua adaptoare dual sim pentru a folosi combinatia Cosmote + Digi.Mobil pe un telefon Sony Ericsson Xperia Neo (MT15i):
1. primul in care nu se taie cartelele si am dat pe el 6$, din pacate nu a functionat pe telefonul meu, l-am donat unui coleg, nu stiu daca lui ii merge, l-am luat dupa ce am citit review-ueile si am vazut ca cineva l-a folosit pe un Galaxy S3;
2. am luat un al doilea dualsim, din pacate necesita taierea cartelei sau... schimbarea cu una nano sim (cele pentru iPhone 5) caz in care nu mai trebuie taiate.
Pe acest al doilea adaptor am dat 54$ (continea adaptorul si un sim cutter - arata ca un capsator), separat as fi dat pe adaptor vreo 38$.

Al doilea adaptor a mers cu ambele cartele:
- cea de Cosmote am schimbat-o la reprezentanta cu una nanosim, am dat 10 lei si astfel nu a mai fost nevoie sa o tai;
- cea de la RCS am taiat-o cu cutter-ul primit in pachet, cei de la RCS nu au cartele nano la Iasi :( .

Insa are o problema: daca vreau sa fac switch-ul intre cartele de la Cosmote la RCS, trebuie sa dau restart la telefon ca sa mi se activeze reteaua RCS.
Daca trec de la RCS la Cosmote trecerea este simpla, doar trebuie sa aleg din meniul aplicatiei STK (SIM Toolkit).
Am mai testat pe alt telefon adaptorul (Samsung E3210) ei la ala de fiecare data cand faceam switch dadea restart la telefon pe cartela aleasa.

Am trimis adaptorul ce functioneaza cu cartele taiate inapoi in garantie... in UK. Acum astept sa vad daca imi trimit altul, cel putin asa mi-au scris in email-uri.

In final nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere ceva de genul asta, doar daca are bani de aruncat si chef de joaca cu ele.

Topicul e vechi, insa vroiam sa te intreb daca ai rezolvat. Am cumparat si eu un adaptor magicsim elite, trecerea pe Orange se face fara probleme, insa pentru digi mobil trebuie restartat telefonul. Am un galaxy s4 i9505.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate