Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

ACTIUNE IMPOTRIVA VAMA Romana (Directia vamilor), SC. PEGASUS SCS, ATLAS EXPRESS SRL, Colete Retinute Confiscate de Vama, 6 Februarie 2013 06 02 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
eddiecrazy

eddiecrazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2009
Buna ziua,
AVEM NEVOIE DE UN AVOCAT PT ACTIUNE IMPOTRIVA VAMA Romana (Directia vamilor), SC. PEGASUS SCS, ATLAS EXPRESS SRL, Colete Retinute Confiscate de Vama, 6 Februarie 2013 ( 06 02 2013 )
exista urmatoarea speta:
vama romana a retinut, conform unor adeverinte de retinere, niste colete destinate mai multor persoane fizice (probabil si juridice) ajunse in Romania din US prin intermediul unui transportator.
Nu cunosc exact de unde aveau sa primeasca coletele, celelalte persoane implicate in situatie insa o sa va prezint pe scurt situatia mea:
In cursul lunii ianuarie am comandat de pe Amazon cateva produse; 1 camera video pt activitati sportive GOPRO HERO 3 Black Edition, un set de 2 acumulatori si incarcator pentru GOPRO-ul mentionat anterior, 2 Seturi Prindere adeziva pt GOPRO, 1 suport GOPRO pt masina, un tricou!
Comanda, pentru ca AMAZON nu trimite in Romania orice produs, iar acestea nu se livrau in Romania, am ales sa lucrez cu o companie de transport din US, ATLAS SHIPPING LTD, la care o sa ma refer in continuare prescurtat LTD. Deci produsele mele au fost comandate cam asa, adresa de livrare a fost adresa LTD-ului din NY, USA, iar adresa de facturare a fost adresa mea de domiciliu din Romania.
LTD a expediat coletul meu, impreuna cu altele catre partenerul sau din romania, respectiv SC ALTAS EXPRESS SRL, pe care il denumim in contiunare SRL.
SRL este partenerul LTD si are licenta de livrare a bunurilor in regim postal (din usa in usa) DAR nu are competente de Declarant Vamal! Iar aici intervine o alta firma, SC PEGASUS SCS SRL, care este declarant vamal si care totodata depozita (in vederea vamuirii) si coletele trimise de LTD pt SRL!
Se pare ca filiera LTD -> SRL era una foarte cunoscuta pentru transport bunuri din USA in RO si in aceste transporturi au fost si ceva obiecte de contrabanda, gen electronice de ultima generatie, NE LANSATE OFICIAL in Europa!
VAMA ROMANA a intrat pe fir si s-a efectuat un supracontrol venit din directia vamilor peste CARGO OTOPENI!
S-a constata ca in coletele ce au fost declarate fie cu OBIECTE PERSONALE fie cu IMBRACAMINTE UZATA erau totusi electorinice sau/si alte bunuri!
In cazul meu, INCA NU STIU ce s-a declarat pe coletul meu, desi am depus cereri la DRAOV (Directia Vamilor) cu rugamintea sa mi se ofere o copie a declaratiei vamale, ba chiar am facut si o contestatie la ADEVERINTA DE RETINERE a bunurilor intocmita de DRAOV si pe care am primit-o de la SRL, dar din pacare doar la contestatie mi s-a dat un raspuns vag, prin care mi se spune de catre vama, cum ca intre mine si vama in situatia aceasta nu exista un raport juridic sau comercial si sa ma adresez declarantului vamal, respectiv PEGASUS SCS! Am fost si la PEGASUS SCS si am incercat sa depun o cerere in acelasi scop insa NU MI S-A ACCEPTAT!!! Pe motiv ca nu mi se poate da numar, ca nu e caietul de iesiri ca etc.... mi s-a recomandat sa trimit prin posta! Asta am si facut, recomandata cu confirmare de primire insa deja de 2 saptamani nu am niciun raspuns de la dansii, inafara confirmarii de primire!
Am reusit sa intru in legatura cu inca o persoana prejudiciata, si eventual o sa mai gasim cativa sa ne aliem, dar avem nevoie de sfaturi si eventuala consultanta, exista pe site un avocat doritor de o astfel de actiune?
pentru alte referinte, exista un subiect deja deschis aici in forum cu speta aceasta, denumit:
Colete trimise din USA confiscate de vama romana-pagubitii nu au primit instiintare si disponibil la adresa:
http://www.avocatnet...8#ixzz2QltlZ8l4

Ca sa facem o mica promovare a articolului, spunem ca
Pegasus, Pegasus SCS, Pegasus SCS (Supply-chain Solutions) este declarant vamal care nu a raspuns inca la cererea adresata si care a fost in relatia cu vama deci putem da vina pe societatea Pegasus SCS (Supply-chain Solutions) pentru retinerea coletelor.
dupa cum spun ei, PEGASUS SCS  se ocupa cu transport rutier, aerian, maritim, logistica si comisionare vamala
contact Pegasus, Pegasus SCS,
Pegasus SCS (Supply-chain Solutions) cu adresa:
Aeroport International Henri Coanda
BICC - Cargo Terminal,
Globe Ground et 2, camera 6, 8, cod 075150,
Otopeni, Ilfov, Romania ,
Telefon + 40 21 201 46 58 ,
Fax + 40 21 201 46 57 ,
<a href="http://www.google.ro...irectia vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aq=f&oq=AVEM+NEVOIE+DE+UN+AVOCAT+PT+ACTIUNE+IMPOTRIVA+VAMA+Romana+(Directia+vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aqs=chrome.0.57&#####chrome&ie=UTF-8">Pegasus SCS</a>
TOTODATA
Vama Romana, DRAOV, a retinut coletele printr-o adeverinta de retinere..... DACA ESTE DE RETINERE, ATUNCI SE RETIN PANA CAND????? eu nu am primit si o adeverinta de confiscare, deci ma gandesc ca trebuie sa le primesc inapoi .... le-am revendicat, am contestat adeverinta de retinere si vama imi raspunde ca eu nu am relatii comerciale sau juridice cu ei deci.... m-au trimis la plimbare! DESI PE ADEVERINTA ELIBERATA DE DRAOV SCRIE CA DESTINATAR SUNT EU, NUME SI PRENUME!!!!
<a href="http://www.google.ro...irectia vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aq=f&oq=AVEM+NEVOIE+DE+UN+AVOCAT+PT+ACTIUNE+IMPOTRIVA+VAMA+Romana+(Directia+vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aqs=chrome.0.57&#####chrome&ie=UTF-8">DRAOV</a>
VAMA <a href="http://www.google.ro...irectia vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aq=f&oq=AVEM+NEVOIE+DE+UN+AVOCAT+PT+ACTIUNE+IMPOTRIVA+VAMA+Romana+(Directia+vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aqs=chrome.0.57&#####chrome&ie=UTF-8">VAMA</a>
CATE DESPRE ATLAS, Atlas Shipping LTD, Atlas Express SRL..... au bagat capul in pamant ca strutul.... ATLAS Shipping LTD mi-a comunicat ca nu are timp sa-mi raspunda la cerere, iar ATLAS Express SRL mi-a spus ca este vina PEGASUS SCS, pentru declaratia eronata a marfurilor in vama!
<a href="http://www.google.ro...irectia vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aq=f&oq=AVEM+NEVOIE+DE+UN+AVOCAT+PT+ACTIUNE+IMPOTRIVA+VAMA+Romana+(Directia+vamilor)%2C+SC.+PEGASUS+SCS%2C+ATLAS+EXPRESS+SRL%2C+Colete+Retinute+Confiscate+de+Vama%2C+6+Februarie+2013+(+06+02+2013+)&aqs=chrome.0.57&#####chrome&ie=UTF-8">ATLAS, ATLAS SHIPPING, ATLAS EXPRESS</a>
Sper ca GOOGLE.RO sa indexeze repede articolul pentru HTML META TAG

<head>
<meta name="description" content="VAMA,VAMA ROMANA,DRAOV, PEGASUS,PEGASUS SCS ATLAS SHIPPING, ATLAS EXPRESS,ATLAS,COLETE,COLETE RETINUTE CONFISCATE">
<meta name="keywords" content="VAMA,DRAOV,PEGASUS,ATLAS SHIPPING,ATLAS EXPRESS,COLETE RETINUTE CONFISCATE,COLETE">
<meta name="author" content="AVOCATNET.RO">
<meta charset="UTF-8">
</head>


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Auch. Nasol, vezi dacă n-ai vrut să mai plătești statului taxele de fraier pe electronice...

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Firma Pegasus a vrut sa dea teapa si a fost prinsa. Se cheama evaziune fiscala si se pedepseste.
Problema ta e cu firma de curierat nu cu vama.
Data viitoare cauta alte cai legale de a cumpara si aduce ceva in tara pentru ca in caz extrem si tu esti partas la tentativa de evaziune fiscala.

Edited by sandu bogdan, 18 April 2013 - 10:03.


#4
eddiecrazy

eddiecrazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2009
Dupa cum spuneam, Sandu Bogdan, eu am cumparat si trimis produsele de buna credinta! Sunt ambate de magazin cu facturile anexate, nu am incercat in niciun moment sa ma sustrag platii taxelor! Transportatirul, Atlas Shipping LTD a primit lista cu bunurile cumparate de mine si chiar cu adresa de AMAZON unde erau inclusiv preturile!
Iar in CEREREA MEA CATRE VAMA, am specificat in mod clar ca nu doresc eludarea taxelor, si ca DORESC REVAMUIREA COLETULUI MEU, INCADRAREA SA UNDE CRED EI SI NU MA OPUN PLATII TAXELOR VAMALE!!!

Dar vama nu a raspuns decat ca nu am o relatie cu ei.... E normal???

#5
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
De ce nu le-ai comandat de pe Amazon UK?... Am vazut ca au si ei camera respectiva, iar de livrare nu te durea capul, fiind intracomunitara.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
simplu, erau probabil mult mai ieftine pe amazon.com. asa se intampla cateodata, vrei sa economisesti 10 euro si ramai cu gaura de 100. imi dau seama ca e tardiv, dar pe viitor ocoleste genul asta de matrapazlacuri.

#7
eddiecrazy

eddiecrazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2009
Am comandat de pe COM pt ca in europa, respectiv UK camera este 500Euro iar eu acolo am dat 400$ ... cu tot cu alte accesorii si consumabile si drum ajungeam la 500Euro!
puteam sa le trimit unui prieten si sa mi le trimita el... dar am vazut firma lu' peste prajit ATLAS SHIPPING LTD , SC ATLAS EXPRESS SRL si am zis ca e o optiune buna!
Si ute asa am ajuns sa fiu bagat intro combinatie incuracta intre SC PEGASUS SCS SRL , VAMA ROMANA , DRAOV Bucuresti si GAINARII DE MAI SUS!

nu cred ca situatia poate ramane asa si sa ma resemnez.... mai mult, nu stiu in baza carui articol VAMA ROMANA imi poate confisca bunurile, atat timp cat LE REVENDIC si CER IN MOD EXPRES SA PLATESC TAXELE CORESPUNZATOARE VAMUIRII!

#8
eddiecrazy

eddiecrazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2009
Am scris povestea si pe AVOCATNET.RO ( http://www.avocatnet...l#axzz2QpE6xK9C ), insa imi tot sterg cei de acolo mesajele, pe motiv ca nu vor sa dau numele partilor implicate in speta.... dar eu tocmai asta vreau, sa citeasca lumea si sa ma contacteze sa ne unim intro actiune comuna impotriva lor!


mai mult, de pe siteul autoritatii vamale.....:
http://www.customs.r..._comunitar.aspx

Modalităţi de contestare a deciziilor autorităţii vamale conform Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 2913/92 de instituire a Codului Vamal Comunitar
Potrivit Regulamentului Consiliului (CEE) nr.2913/92 de instituire a Codului Vamal Comunitar şi Legii nr. 86/2006 privind Codul Vamal al României, orice persoana are dreptul de a formula actiune impotriva deciziilor care o privesc direct, luate de autoritatea vamala cu privire la aplicarea reglementarilor vamale. Are, de asemenea, dreptul de a formula actiune persoana care a solicitat autoritatii vamale o decizie cu privire la aplicarea reglementarilor vamale si nu a primit un raspuns la cererea sa in termenul legal.
Cand actiunea se refera la un titlu de creanta privind datoria vamala si alte taxe si impozite datorate statului in cadrul operatiunilor vamale, inainte de depunerea actiunii se poate formula contestatie pe cale administrativa, care se solutioneaza potrivit dispozitiilor art. 205 si urmatoarele din Codul de procedura fiscala.
Actiunile care privesc alte decizii decat titlurile de creanta privind datoria vamala si alte taxe si impozite datorate statului in cadrul operatiunilor vamale se formuleaza cu respectarea dispozitiilor art. 7 si urmatoarele din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004.

Edited by eddiecrazy, 18 April 2013 - 16:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate