Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tub neon, defect?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
La baie, am montat un neon (din acela care se gaseste la piata, la taraba, care se vinde cu suport,. T... 15 parca (nu mai retin acum exact; am sa revin cu detalii daca este necesar). Din aceeasi/acelasi legatura/nod am alimentat si o mica aplica (de fapt 2 becuri), deasupra dulapului din baie.

(trec peste faptul ca aplica e cu bec incandescent (deci lumina calda), iar neonul e lumina rece si nu prea s-ar potrivi. Si peste faptul ca dureaza nitel pana cand neonu, ca orice bec economic, dureaza un pic pana se 'incalzeste').

Problema e in felul urmator: neonul functioneaza, dar sta ce sta (cam maxim 1 minut), dupa care se stinge de tot. Si mi se stinge chiar si aplica. Practic nu mai am curent deloc in baie.

La inceput, am crezut ca a sarit siguranta. Dar nu. Apoi am zis ca poate a fost o mica intrerupere de curent. Dar nici asta nu era.

Pentru ca sting lumina si dupa ceva vreme, cand o aprind, iar  functioneaza cat functioneaza si apoi se opreste iar. Am lasat chiar si intrerupatorul asa (nu l-am mai comutat pe pozitia inchis). Si, dupa o vreme, lumina a revenit singura (mai funcitionau si alte lucruri prin casa, deci exclud lipsa tensiunii de la retea).

Eu banuiesc ca ar fi de vina tubul. Este posibil asa ceva? Ce-ar putea sa aibe? Sa cumpar altul? Unde sa umblu? La soclu? La starter?

Gandesc ca daca nu era bun, nu se aprindea de la inceput. Sau daca legatura nu era buna, nu ar fi functionat nici o lumina.  Nu-s de meserie, dar nu-s la prima lucrare de genul asta (sa nu ma pricep sa fac legatura corect intre 2 fire).

Multumesc


PS. Legatura am facut-o ciu reglete din acelea din comert (cu surubel)

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
daca legatura e facuta `in paralel`, becurile cu incandescenta nu au nici un motiv sa se stinga. Pentru verificare, decupleaza neonul si lasa numai becurile, sa vezi ce se intampla.

#3
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Contact imperfect.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si din cauza contactului prost, se-ncazeste si se-ntrerupe. Apoi, cand se raceste, iar face contact. Asta poate fi intrerupatorul, regletele, nicideum neonul .

#5
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Droselul (transformatorul) de slaba calitate sau cum s-a spus contact imperfect .
In baie se pun instalatii de neon cu "scut" (abajur) din plastic peste tub pentru a proteja (cit de cit) de actiunea coroziva a vaporilor , nu se monteaza cu tub deschis .
Nici droselul electronic nu e o solutie viabila daca nu e turnat in rasina , cel mai fiabil este tip transformator dar de calitate - ma refer la bai si bucatarii .

Edited by hemTT, 20 April 2013 - 12:06.


#6
taica67ovi2000

taica67ovi2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.02.2013
daca ai instalatie electrica din aluminiu  se poate intrerupe cablu chiar in izolatie si nu se observa.de obicei se intrerupe la intrare in intrerupator sau chiar langa legatura ce ai facut-o,adica in locurile unde se umbla mai mult. Teoretic becuriile trebuiau sa arda ,nu are nimic  cu tubul.Ai legat in paralel,adica daca vine tensiune din legatura facuta ,aplica(becuriile ) trebuia sa functioneze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate