Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acer Aspire 7750G / placa video onboard + dedicata

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
Fratele meu si-a cumparat acum 3-4 luni un laptop Acer Aspire 7750G cu urmatoarele specificatii
http://www.emag.ro/l...--pNX.RW5EX.004
Din cate am vazut eu, are placa video dedicata de 2 GB dar si una onboard, Intel HD graphics 3000
Laptopul functioneaza fara niciun fel de probleme, dar nu inteleg un lucru legat de placa video. Se pare ca cea onboard e "activa" si exista optiunea cu click dreapta pe desktop / configure switchable graphics
Placa video dedicata fiind  AMD Radeon 7670M, presupun ca trebuie instalat si driverul AMD ( cu AMD Catalyst, etc ) nu ?
Exact la ca o placa video dedicata pt un pc. La click dreapta - desktop, ar trebui sa apara si meniul AMD Vision Engine control center sau eventual Catalyst Control Center.
La el apare doar " configure switchable graphics / graphics properties "
Singurul motiv este acela de a modifica culori / brightness / etc etc, din meniul placii video de 2 gb, nu din meniul placii video onboard, Intel HD graphics.
Aveti vreo idee cum se poate face asta ?

#2
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Trebuie instalat AMD Catalyst pentru placa video ATI apoi intri in Catalyst control center iar la sectiunea Power ar trebui sa iti apara switchable graphics, si selectezi placa ATI, apoi tot din catalyst control center vei putea modifica setarile dorite.

Edited by MaVeRicK89, 14 April 2013 - 12:09.


#3
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008

View PostMaVeRicK89, on 14 aprilie 2013 - 12:09, said:

Trebuie instalat AMD Catalyst pentru placa video ATI apoi intri in Catalyst control center iar la sectiunea Power ar trebui sa iti apara switchable graphics, si selectezi placa ATI, apoi tot din catalyst control center vei putea modifica setarile dorite.

Am instalat driverul AMD Catalyst, am intrat unde ai zis. Acum, la sectiunea Power, dupa ce selectez switchable graphics, ce fac ?

Attached Files

  • Attached File  CCC.jpg   78.5K   12 downloads


#4
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Scuze nu am mai intrat de mult, cam ciudat modul asta switchable la ATI, eu credeam ca poti alege dintre placa onboard si cea ATI la sectiunea aia, dar se pare ca tre sa adaugi tu aplicatia care sa ruleze pe plca video dorita. Oricum culorile ar trebui sa mearga modificate din meniul Catalist.

#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Eu folosesc driverul de la leshcatlabs.net http://leshcatlabs.n...dintel-laptops/ care e mult mai bun decat orice alt driver incercat. Posted Image
E doar pentru combinatia Intel+ATi

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 April 2013 - 10:35.


#6
angel-boy

angel-boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 25.03.2007
Salut , am si eu un laptop Acer Aspire 7750g , cu i3 , grafica HD7670m , problema este ca prima oara cand am luat laptopul , aparea la total available graphics memory , in jur la 6gb si ceva, am instalat eu am bios unlock 1.21 , dupa ceva timp m-am uitat , a aparut 4gb si ceva, tot nu ii dau de cap sa il fac inapoi cu 6gb, am instalat bios 1.17 degeaba, i-am adaugat total 12gb ram , la fel . ce trebuie sa fac sa isi revina la vechea configuratie ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate