Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Costuri bransament electric

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
helgapopa

helgapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.04.2011
Vreau sa cumpar o casa semifinisata (intr-o localitate din Ilfov), pe care, intre altele, va trebui s-o bransez la curent. Exista retea aeriana pe strada, stalpul cel mai apropiat e cam la 25 m. Din cate am inteles, bransamentele se fac acum subteran.
Inca n-am mers la ENEL si sunt curioasa sa stiu cam la ce costuri trebuie sa ma astept. Nu cred ca executia propriu-zisa ar fi foarte scumpa, dar mi-e ca ENEL incaseaza mult pentru partea birocratica. Daca are cineva experienta personala...

#2
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Mai intai trebuie sa ai aviz tehnic de racordare. In acel aviz te informeaza si asupra pretului.
Daca furnizorul tau este ENEL, dupa cate stiu, bransamentele monofazate sunt 2000 lei, iar cele trifazate sunt 3000 lei.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Intai stabilesti ce consum intern vei avea (la maxim), adica toate electrocasnicele ce papa curent in acelasi timp. Ar fi bine sa te incadrezi in maxim 6 kva.daca vrei monofazat,Daca ai si alte dorinte, de exemplu sa dezvolti o afacere in acel spatiu care va consuma energie electrica atunci trebuie sa te orientezi pe trifazat. Daca ai in plan sa faci incalzire electrica, atunci este neaparat trifazat si minim 20 kva sau cum e oferta. Pina la urma toate se fac in functie de un plan (documentatie) pe care va trebui sa o prezinti la electrica spre aprobare.

#4
gabytzu90

gabytzu90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 06.05.2011
Buna ziua, dar la Eon Moldova stie cineva cat este TAXA DE BRANSAMENT pentru monofazic?

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ti se stabileste prin ATR, dar poti negocia cu firma care iti executa bransamentul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate