Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HDD extern

Omul si sensul vietii- experiente...

Upgrade placa video

alimentare hdd cu baterii?
 casco autoturism cu vechime mai m...

invatare engleza de la 0

PCGarage se lauda cu reduceri

Deputat PSD fugit de la locul acc...
 Tractare opel astra g 2004

il va gratia ponta pe voiculescu ...

Nokia Lumia 625/Pareri

Achizitie laptop , buget 2000
 Drivere Windows 7 HP Pavilion 15-...

Becuri H7 55w vs 100w

Sleep win 8

Trasee montane linistite si relat...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Imputernicire pentru masina pe firma (strainatate)

• Please log in to reply
4 replies to this topic

Eblis

Eblis

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 193,045

Buna,

Conduc de mai multa vreme o masina pe firma si am inteles ca as avea nevoie de imputernicire de la firma pentru a putea iesi cu masina in strainatate.
Am iesit de mai multe ori din tara in EU fara sa fi fost intrebat vreodata de un astfel de act. Am fost cu masina si in Ucraina o singura data si la granita am fost intrebat de imputernicire, dar am reusit sa trec dupa ce am dat spaga.

Eu am primit de la firma ceva imputernicire, dar e doar in romana. Exista vreun act special pentru imputernicirea aceasta ? Ce ar trebui sa-i cer la notar sa faca ? Exista o perioada maxima pentru care se poate face actul ?
Presupun ca actul in sine este tradus in mai multe limbi, engleza si franceza cel putin, nu e o foaie simpla in romana de la notar, ca nu inteleg cum s-ar descurca in strainatate cu asa ceva.

Multumesc.

AlinE

AlinE

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 493,803
  • Locație: Bucuresti
nu, iti trebuie doar o simpla imputernicire data de firma... de regula cu 2 coloane in romana si in engleza...semnata de director/administrator si stampilata.
datele masinii respective si datele soferului.

Edited by AlinE, 11 April 2013 - 10:31.

Eblis

Eblis

Junior

• ID membru: 193,045
Mersi.

Deci nu-mi trebuie nimic de la notar, as putea sa fac eu aceasta foaie si sa o traduc in engleza si ajunge ?
Se poate pe perioada nedeterminata ?

adisz

adisz

Active Member

• ID membru: 107,581
  • Locație: Tg.Mures
La vremea respectiva,adica acum vreo 10 ani,a trebuit sa fac un contract de comodat incheiat intre firma si mine.Contractul a fost legalizat la notar si a fost valabil 12 luni.Cel mai bine ar fi sa te interesezi si pe la prieteni/cunostiinte/firme,sau de ce nu ,chiar la un cabinet notarial.

DaCosta

DaCosta

Member

• ID membru: 195,004
Inca un aspect: daca masina este in leasing, imputernicirea va trebui emisa de firma de leasing (daca e cazul). Se rezolva relativ usor cu ei, majoritatea au ceva chestii standard.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users