Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15234 replies to this topic

#4951
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 adi_stezar, on 03 martie 2015 - 17:19, said:

Pai vezi, dai niste afirmatii din burta dar nu le sustii nici teoretic nici cu ceva studii de specialitate, cu nimic. Ai incercat practic si functioneaza asta? Eu zic ca asta nu va face decat sa modifice inertia celor doua pardoseli, insa nu va avea nicidecum efectul scontat pentru ca diferenta de putere radianta intre parchet si gresie e mult mai mare decat pierderile care pot fi ajustate cu izolatia mai groasa. Daca ai pierderi de 10 - 15 W/mp poti cu izolatie mai groasa sa le micsorezi cu 3-5w/mp maxim pe cand la aceeasi temperatura a sapei, diferenta de putere radianta intre parchet si gresie e de ordinul zecilor de wati pe mp (20 - 40).

Parerea mea e ca singura modalitate viabila e fie termostatezi separat cele 2 zone, fie faci cumva sa ai tenperatura agentului termic diferit in zonele cu parchet fata de zonele cu gresie.
D-le eu nu stiu sa va fi gresit cu ceva D-v sau cuiva de pe acest topic ca sa va purtati urat cu mine , cum ati facut de vreo 4 postari incoace,
Nu am dreptul si eu la opinie pe acest forum ? incat sa vii si sa te tii din urma mea ,sa ma jignesti si sa ma intimidezi.. te deranjeaza ca i-am raspuns userului laur86 in felul meu , sau  am raspuns in locul altcuiva ,(de D-ta preferat ..)
Atunci ii poftesc pe cei agreati si numiti de d-ta mai in urma , adica D-nii kolf si Florin care sunt mai placuti chiar daca nu arata nici o lucrare executata , sa ia cuvantul si eu o sa stau in banca mea sa nu mai deranjez .

Poate nu am hartii sa ateste dar sunt pasionat si am invatat multe despre incalzirea in pardoseala in ultimii 5 ani  si mi-am facut singur acasa si caut sa inteleg orice proces se intampla in IP  si tot ce am gasit am adus  aici  si pe topicul Diy de care m-am ocupat...
Sau pe care topic am mai activat..
Am adunat sute de lincuri si de saituri si tot felul de articole, am calculatorul plin si tot sunt avid de informatii si caut zilnic sa vad ce a mai aparut  si  de cate ori consider ca ajuta pe careva nu stau pe ganduri daca pot sa ajut..
Am aratat si cum fac pas cu pas eu IP ... dar D-ta inafara de a fi rautacios ce ne poti arata  sau ce ai facut pentru aceasta comunitate ...

http://forum.softped...0#entry15313633

#4952
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 ciobimar, on 01 martie 2015 - 22:46, said:

Uitati D-le merele cu perele  sunt de la D-v , eu dea lungul timpului chiar am vrut sa va inteleg si la intrebarile mele ...remarca D-v celebra .."e la fel ca in cazul cu GPA " care se repeta la nesfrsit , ma zapaceste si mai tare , sincer nu as vrea sa o mai folositi . daca vreti sa fiti credibil , si sa nu mai intretineti confuzia ,dati exemple concrete,  cu cazuri particulare ,aplicatii ,poze ;...
Pentru o anume suprafata ,cu atata izolatie , cu atatea camere , la pas de ...lungimea buclelor , grosimea sapei , parter sau si etaj ...merge fara GPA doar cu centrala care scoate apa la temperatura adecvata pentru pardoseala.

http://forum.softped...0#entry16613471
Nu mi-ati gresit cu nimic concret dar mi se pare ciudat ca dumneavoastra veniti si pretindeti la lume sa vina cu cazuri concrete, explicatii si poze pe cand dumneavoastra nu veniti cu asa ceva. Dati tot felul de solutii care nu le explicati si probabil o sa fie persoane care o sa le ia de bune chiar daca pot fi toatale aberatii. Stiu asta pentru ca si eu cand am intrebat de solutii pentru rezolvarea problemei cu gresia si parchetul in aceeasi incapere mi-ati dat aceeasi solutie (cu grosimea sapei) si nu stiam daca sa va iau in serios sau nu ... am pierdut cateva ore bune ca sa ma documentez daca e sau nu o solutie viabila ca sa ajung la concluzia ca asa ceva nu se face si e chiar aberant. Asta e problema, vine lume noua pe forum sa se intereseze despre incalzirea in pardoseala insa tot ce gaseste sunt tot felul de discutii fara argumente care baga lumea in ceata.

 ciobimar, on 03 martie 2015 - 19:28, said:

Poate nu am hartii sa ateste dar sunt pasionat si am invatat multe despre incalzirea in pardoseala in ultimii 5 ani  si mi-am facut singur acasa si caut sa inteleg orice proces se intampla in IP  si tot ce am gasit am adus  aici  si pe topicul Diy de care m-am ocupat...
Foarte bine, ma bucur de asta, dar atunci va rog sa va sustineti afirmatiile, daca nu teoretic macar practic ... exemple, articole ceva sa dea cat de cat credibilitate la ce spuneti ... ceva care un cititor de rand sa poata verifica daca e informatie utila sau nu.

 manghels, on 03 martie 2015 - 17:24, said:

termostatare separata...dar ce te faci cand acele doua zone..sunt intr-un spatiu deschis..holluri / camera de zi / bucatarie...?!
La mine acum se monteaza instalatia. Am si eu exact problema asta iar eu am ales sa inseriez circuitele. Adica am 4 circuite de 80m, iar la fiecare circuit am mers cu primi 60m sub parchet si ultimii 20m sub gresie. O sa va spun cum functioneaza cnad ii dau drumu, adica peste o luna doua ....

 fabian7ro, on 03 martie 2015 - 18:36, said:

0.8 grade. Parchet de 8mm flotant cu folie 1.6mm găurele. Sape drepte e un must.
Mai poți regla si din debite daca pe un nivel ai de ex un dormitor cu parchet si restul gresie....favorizezi circuitul de sub parchet. Cea mai sigura e termostatarea pe zona. Aici nu ai cum greși.
Intrebarea e care e diferenta de temperatura la nivelul pardoselii? Cred ca gresia e mult mai calda decat parchetul in cazul de fata, nu?

Edited by adi_stezar, 03 March 2015 - 22:15.


#4953
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 adi_stezar, on 03 martie 2015 - 22:24, said:

La mine acum se monteaza instalatia. Am si eu exact problema asta iar eu am ales sa inseriez circuitele. Adica am 4 circuite de 80m, iar la fiecare circuit am mers cu primi 60m sub parchet si ultimii 20m sub gresie. O sa va spun cum functioneaza cnad ii dau drumu, adica peste o luna doua ....

interensant...inseriere...n-am mai auzit pana acu..pe aici...sunt curios..cum se comporta...deci..un circuit..pleaca din distribuitor..si trece prin parchet..apoi gresie?..sau invers?

Edited by manghels, 03 March 2015 - 22:40.


#4954
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 manghels, on 03 martie 2015 - 22:33, said:

interensant...inseriere...n-am mai auzit pana acu..pe aici...sunt curios..cum se comporta...deci..un curcuit..pleaca din distribuitor..si trece prin parchet..apoi gresie?..sau invers?
Intai sub parchet pentru ca sub parchet sapa trebuie sa fie la temperatura mai mare decat sub gresie. Din cate am vazut parchetul de 8mm are rezistenta termica undeva pe la 0.15 si asta inseamna ca la 50w/mp sapa trebuie sa fie cu 7,5 grade mai calda decat la suprafata parchetului. Adica daca la suprafata parchetului ai 26 de grade, sapa trebuie sa fie la 33.5.

#4955
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
si partea de automatizare / termostatare...in zonele alea..cum functioneste?...ce controlezi...temp de la zona de parchet..si in functie de ea..dai comenzi mai departe?

#4956
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 manghels, on 03 martie 2015 - 22:41, said:

si partea de automatizare / termostatare...in zonele alea..cum functioneste?...ce controlezi...temp de la zona de parchet..si in functie de ea..dai comenzi mai departe?
Pai aici e vorba de un spatiu comun, o camera mare care are parchet intr-o parte si gresie in cealalta. Pun un singur termostat care va controla toate circuitele. Scoupl imi era sa am temperatura aproximativ egala intre parchet si gresie la nivelul pardoselii pentru ca temperatura ambientala va fi controlata de termostat. In zonele unde gresia si parchetul sunt in camere diferite am pus termostat in fiecare camera ...

#4957
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
suna interesant...daca rezultatul va fi cel scontat..dupa teste...poti face un 'indrumar' si pt forumistii de pe aici...

Edited by manghels, 03 March 2015 - 22:49.


#4958
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 manghels, on 03 martie 2015 - 22:49, said:

suna interesant...daca rezultatul va fi cel scontat..dupa teste...poti face un 'indrumar' si pt forumistii de pe aici...
Sper sa dea rezultatele asteptate ... Am cautat foarte mult pe net solutii la problema insa se pare ca nu sunt multi care sa fi abordat problema serios (poate nu e chiar asa o problema). Nici aici pe forum nu am primit prea multe solutii, discutiile nu au prezentat interes daca nu contineau cuvantul GPA in el Posted Image) Singurele propuneri gasite au fost in diferentierea prin pasul tevii insa trebuia sa merg cu pas de 30 la gresie si 10 la parchet pentru a egala cat de cat temperatura la nivelul gresiei cu temperatura la nivelul parchetului.

Edited by adi_stezar, 03 March 2015 - 23:17.


#4959
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
pana la urma...chiar e o diferenta atat de mare..incat o sa ne friga talpile gresia.....pt a avea o temp rezonabila la parchet?

Edited by manghels, 03 March 2015 - 23:03.


#4960
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 manghels, on 03 martie 2015 - 23:03, said:

pana la urma...chiar e o diferenta atat de mare..incat o sa ne friga talpile gresia.....pt a avea o temp rezonabila la parchet?
Nu, sigur nu e cazul, insa poate fi o problema de confort. Daca nu as fi facut inserierea, iar sub gresie as fi pus un circuit normal, simularile in OVPlan imi arata ca, gresia ar fi avut undeva pe la 29 de grade cand parchetul ar fi avut pe la 26. Nu am experimentat cum se simte, insa cred ca ar putea creea ceva disconfort cand treci de la parchet la gresie si invers. Totodata s-ar putea sa fi ajuns in situatia in care cei care stateau la masa in zona bucatariei sa se planga de cald, iar cei care stateau pe canapea in living sa se planga de frig, chiar daca era vorba de aceeasi incapere (termostatul fiind pus undeva intre cele 2 zone, masurand o temperatura medie) ...

Inserierea mi s-a parut cea mai logica solutie, oricum numarul de circuite ce il aveam era la fel, doar le-am reconfigurat putin. Asa, ma gandesc ca apa ce intra in circuitele de sub gresie e cu 3-4 grade mai rece decat apa ce intra in circuitele sub parchet, putand asa compensa putin, chiar daca nu total, diferentele de temperatura.

Edited by adi_stezar, 03 March 2015 - 23:21.


#4961
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 M_ierdnA, on 03 martie 2015 - 10:24, said:

cum ca un GPA functioneaza la fel si cu capul termostatat si fara el.
Sunt 2 situatii in care se poate intalni acest lucru.
1. Circulatia intre sursa si GPA este slaba, astfel cresterea temperaturii are loc grad cu grad si in cele mai multe cazuri, TA este atins pana sa se ajunga la temperaturi de tur de 45-50-55*C.
2. Sursa are o putere instanta scazuta, astfel nu poate incalzi turul direct la temperatura setata si cresterea are iar loc grad cu grad. Partea cu TA este la fel.

Insa, in ambele situatii exista o posibilitatea care vad ca nu prea este luata in calcul, si anume, in plina iarna, chiar daca nu se ajunge la  50*C tur, este posibil ca temperatura finisajului sa depaseasca valorile acceptate si acest lucru nu este in regula.
Asta, se intampla de obicei la casele slab izolate.
Colegul Godaro a atras atentia asupra acestui aspect cu ceva pagini in urma.

#4962
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Hop si eu. PPR-ul de ce nu s-ar folosi pentru IPAT? In afara de faptul ca e mai gros "in carne"...
Apar probleme la lipituri?

Ma gandesc la o instalatie mai neconventionala, la care nu se curbeaza teava aia la fiecare metru, ci are doar 4-6 coturi, "mari si late". Unii dintre dvs stiu deja ce as vrea sa fac...

#4963
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 addysoftware, on 04 martie 2015 - 03:07, said:

Hop si eu. PPR-ul de ce nu s-ar folosi pentru IPAT? In afara de faptul ca e mai gros "in carne"...
Apar probleme la lipituri?

Ma gandesc la o instalatie mai neconventionala, la care nu se curbeaza teava aia la fiecare metru, ci are doar 4-6 coturi, "mari si late". Unii dintre dvs stiu deja ce as vrea sa fac...

Puteti pune intrebarea la topicul cu circulatie gravitatonala ,va poate da detalii D-l Anderei lesan ,stiu ca el are asa aplicatii pentru ITAT,cu  ppr la colac.

Edited by ciobimar, 04 March 2015 - 07:05.


#4964
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Aha, multumesc frumos. O sa-l intreb direct la mine pe jurnalul de casa, ca stiu ca intra... Am incercat aici ptr ca mi-am zis ca din atatia care fac IPAT o fi si cineva care a facut cu PPR

#4965
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 addysoftware, on 04 martie 2015 - 03:07, said:

Hop si eu. PPR-ul de ce nu s-ar folosi pentru IPAT? In afara de faptul ca e mai gros "in carne"...
Apar probleme la lipituri?

Ma gandesc la o instalatie mai neconventionala, la care nu se curbeaza teava aia la fiecare metru, ci are doar 4-6 coturi, "mari si late". Unii dintre dvs stiu deja ce as vrea sa fac...
O posibila problema ar fi bariera de oxigen. Din cate m-am uitat nu am vazut nici un producator de ppr sa spuna ca produsul lor are bariera de oxigen. Asta nu e o problema la o instalatie normala unde ai 20 - 50m de ppr maxim dar la o instalatie de IPAT cu 1000m de ppr s-ar putea ca oxigenul din instalatie sa creeze probleme mari in timp.

Oricum interesanta idee, ca si costuri cred ca ppr-ul e pe la acelasi pret, daca nu mai ieftin decat teava de ipat. Mai sunt coturile dar nici alea nu sunt o avere, plus ca ala ar putea fi montat mai usor, fara a fi nevoie de cleme, cuml il faci asa sta. Totusi nu stiu daca eu m-as incumeta sa ingrop asa ceva in sapa fara sa vad alte exemple ce au functionat cu brio cativa ani buni.

Edited by adi_stezar, 04 March 2015 - 09:55.


#4966
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 cheluakame, on 03 martie 2015 - 23:13, said:

Sunt 2 situatii in care se poate intalni acest lucru.
1. Circulatia intre sursa si GPA este slaba, astfel cresterea temperaturii are loc grad cu grad si in cele mai multe cazuri, TA este atins pana sa se ajunga la temperaturi de tur de 45-50-55*C.
2. Sursa are o putere instanta scazuta, astfel nu poate incalzi turul direct la temperatura setata si cresterea are iar loc grad cu grad. Partea cu TA este la fel.

In ambele cazuri insa este vorba de un transfer de putere de la sursa la gpa foarte limitat. Daca aceasta limitare a puterii se face variabil in functie de cererea de caldura (de exemplu centrala cu sonda externa reglata pe o curba potrivita in asa fel incat puterea pe care o poate transfera catre gpa sa fie suficienta indiferent cat de frig e afara) atunci e ok, insa daca e o limitare fixa (strang un robinet ca sa fac debitul catre gpa mai mic, dar temperatura la care merge centrala e fixa) atunci nu e chiar asa de ok pentru ca in felul asta risc sa nu pot transfera suficienta putere catre gpa in anumite momente.

Daca am un sistem ipat fara gpa cum reglez temperatura pe tur ipat? Stiu debitul, dar mai e o necunoscuta, puterea centralei si aici depind de cum stie ea sa moduleze. Centrala mea si cred ca majoritatea, are o tinta de atins pentru temperatura pe tur. Daca vede ca nu poate atinge aceasta tinta (ori e returul prea rece ori e debitul prea mare) atunci creste puterea ca sa se apropie mai usor de tinta. Deci in felul asta mi se pare ca un sistem fara gpa va tinde sa aduca temperatura pe tur ipat spre temperatura maxima setata indiferent cat de cald e afara. Ca nu va ajunge la acea temperatura pentru ca intervine TA si opreste centrala, asta e alta poveste. Eu unul insa cred ca cel mai convenabil ar fi sa pun centrala sa functioneze cu sonda externa pe o curba de temperatura potrivita care sa imi ofere temperatura maxima din proiect cand e foarte frig afara, insa sa scada temperatura pe tur cand e mai cald.

#4967
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011

 adi_stezar, on 03 martie 2015 - 22:24, said:

La mine acum se monteaza instalatia. Am si eu exact problema asta iar eu am ales sa inseriez circuitele. Adica am 4 circuite de 80m, iar la fiecare circuit am mers cu primi 60m sub parchet si ultimii 20m sub gresie. O sa va spun cum functioneaza cnad ii dau drumu, adica peste o luna doua ....
Bravo, pentru proasta solutie aleasa de a monta instalatia.
Sa ne spui si noua cum functioneaza, si mai ales ce discomfort ai cand treci de pe gresie pe parchet si invers.
Succes!!!

#4968
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 adi_stezar, on 04 martie 2015 - 09:52, said:

Totusi nu stiu daca eu m-as incumeta sa ingrop asa ceva in sapa fara sa vad alte exemple ce au functionat cu brio cativa ani buni.
Avem chiar aici pe forum cateva exemple de imbinari PPR care au trecut proba de presiune si dupa vreun an sau doi au inceput sa curga...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate