Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare magazin electrocasnice

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
In viitorul foarte apropiat voi avea nevoie sa cumpar, pentru utilarea unui apartament, mai multe electrocasnice necesare si anume: combina frigorifica, aragaz cu cuptor ( din ala classic, nu incorporabil), masina de spalat haine, cuptor cu microunde, aspirator, televizor led (diagonala undeva la 32"), buget undeva la 7500-8000 de lei. Ma intereseaza sa iau lucruri bune ( bugetul nu imi permite sa iau varfurile fiecarei game de produs), la preturi cat mai avantajoase (eventuale promotii), nu conteaza magazinul, poate fi si un magazine online. Deoarece nu stiu daca toate aceste cumparaturi le voi face o singura data (toate pe o singura factura) sau in mai multe transe ( pe durata a doua-trei luni), as vrea sa stiu daca exista vre-un magazine (de exemplu flanco, unde am auzit ca primesti un card de fidelitate si beneficiezi de reducerila urmatoarele cumparaturi, ) care imi ofera ceva bonusuri de client fidel (care a mai facut comenzi, sau care a cumparat in total de anumite valori, etc). Orice sfat e binevenit, eventual cu exemple de produse testate de voi. Multumesc!

Edited by Venboteam, 05 April 2013 - 16:44.


#2
TurcuOvidiu

TurcuOvidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 14.01.2013
Media Galaxy si Domo?

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Vreau detalii concrete, ca asa stiu si eu vre-o cateva zeci de magazine. Intreb care obisnuiesc sa aiba promotii importante, nu din alea de creste pretul cu doua saptamani inainte de a face reducere de 50%. Si care au sisteme de fidelizare. Adica daca azi iau de la X produse de 2500 de lei, la urmatoarele cumparaturi imi da un pix cadou. Sau la urmatoarea factura ce depaseste 1000 de lei imi da 1% discount. Sau...

#4
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Eu mi-am cumparat totul in casa mai putin laptopul de aici [ http://www.technomarket.bg/ ]
Pentru Neamt eu zic ca te zbati mult ca sa castigi putin. Cele mari au carduri de fidelizare si asta este tot ce poti castiga, din promotii e un pic mai greu.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu clasific in trei categorii:foarte bune,bune si slabe.Cum fac clasificarea?Incerc sa adun cat mai multe informatii despre produse de pe site-ul producatorilor,de pe forumurile de pe net,dupa fler.Apoi din informatiile primite/citite/gasite scad cam 25% care reprezinta povestile si markentingul si asa ajung sa sortez produsele ca mai sus.Apoi hotarasc un buget pentru produs,cu o anumita marja in sus,totdeauna in sus,sa zicem de 5-10%.

Apoi urmeaza un criteriu foarte important,unul psihologic:perioada de garantie.Cu cele doua conditii indeplinite (buget + garantie) le elimin total pe cele din categoria slabe.Din categoria foarte bune le elimin iarasi pe cele pe care nu mi le pot permite ca pret,si asa raman la cele bune si foarte bune (alea mai ieftine).

De multe ori un produs se alege in functie de fabricant/marca.Se uita un lucru esential,adica faptul ca globalizarea a adus ca produse purtand marci de top,de regula cele germane sau nordice la electrocasnice,sau japoneze si sud-coreene pentru electronice sa fie fabricate in tari care nu inspira incredere din punct de vedere calitativ.Din pacate Romania face parte,in mod total eronat,din aceasta categorie.

Nu trebuie uitat faptul ca la o marca de multe ori (nu generalizez) se plateste de multe ori in plus doar pentru nume,adica cat nu merita,marci cu renume mult mai restrans facand acelasi lucru cu bani semnificativ mai putini.Ca si mod de cumparare poti alege varianta on-line sau variant din magazin.On-line de regula este mai avantajos pentru ca aici apar des promotii de multe ori substantiale,si aici beneficiezi de cele 10 zile acordate de lege,in care poti returna produsul fara a motiva alegerea facuta.Multe firme extind aceasta perioada la 30 de zile,dar esti acoperit de lege doar la 10 zile.Varianta cu cumpararea directa are marele avantaj ca poti sa "simti" produsul,poti sa ti-l imaginezi cum arata la locul lui din casa,etc.

O solutie ar fi un compromis,adica sa-l pipai pe viu si sa-l comanzi on-line.Dar din pacate fiind "din provincie" (mama masii de provinciali),nu prea avem ocazia sa pipaim tot ce dorim,asa ca de multe ori cumparam "in orb".Magazine asa zis normale din punct de vedere al varietatii marfii ar fi Altex,Domo,Flanco,Media Galaxy,etc.O varianta ar fi si lanturile de super/mega/hiper marketuri:Cora,Auchan,Metro,Selgros si care mai sunt.

Din punct de vedere al platii,iti recomand varianta cumpararii in rate fara dobanda care este o modalitate foarte avantajoasa.Conditiile de incadrare le gasesti atat la magazinele on-line cat si la cele "life",alea pe pipaite.Sa fii sigur ca daca ai putere de convingere poti sa obtii si la magazinele "life" reduceri bunicele,mai ales daca vei lasa o suma consistenta.Pentru asta trebuie doar sa te organizezi temeinic inainte de cumparare.

Ca sa vezi cum am procedat recent.Am avut o masina de spalat Daewoo cu bule de aer cumparata in luna octombrie 1995,adica prima serie.Pe vremea respectiva erau in voga masinile de spalat SH.Eu am ales varianta cumpararii unei masini de spalat noi.Si n-am gresit in alegere.M-a tinut 17 ani,saraca decedand inainte de Craciun, in 2012.Dupa ce m-am documentat am ajuns la o singura varianta de masina de spalat:Beko 71242M.De ce?Pentru ca are 5 (cinci) ani de garantie.Marci ca LG,Bosch,Siemens,Gorenje care se invart in jurul pretului acestei masini (eu am luat-o de la Domo cu 1299 lei in rate cu card Mastercard Forte de la banca Transilvania,platind 100 de lei rata lunara) au doar 2 ani de garantie.Tot de la Beko am si combina frigorifica (nu e cu congelator,este varianta de 465 de litri) care are deja 8 ani.E aia cu dispersor de apa,care face apa rece, (bazinul are 2,3 litri).Si aragazul este tot Beko,cu grill,lumina interioara,etc.Asta are doar 6 ani.

Pe scurt,cam astea sunt sfaturile mele.Si nu numai sfaturi, cat si experiente.

Edited by adisz, 05 April 2013 - 21:31.


#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Multumesc de sfaturi,  @ adisz!
Asta doresc de fapt. Pareri din experienta voastra vis-a-vis de produse, cat si de eventuale bonusuri. E de luat in calcul varianta cu rate fara dobanda.

#7
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 21.01.2013
da, fara dobanda dar cu comisioane de cele mai multe ori. atentie mare.

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Stiu ca exista, si am si folosit acum vre-un an, diferite carduri de credit cu care poti cumparat in 6,9,10,15, 18, 24 rate egale, fara dobanda. Personal am cumparat un playstation 3 ce avea pret la raft 1399,90 lei in 12 rate lunare de 166,66 lei (exact cat vine 1399.90/12 rate). La genul ala de rate ma refeream.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Venboteam, on 06 aprilie 2013 - 09:46, said:

Stiu ca exista, si am si folosit acum vre-un an, diferite carduri de credit cu care poti cumparat in 6,9,10,15, 18, 24 rate egale, fara dobanda. Personal am cumparat un playstation 3 ce avea pret la raft 1399,90 lei in 12 rate lunare de 166,66 lei (exact cat vine 1399.90/12 rate). La genul ala de rate ma refeream.


Exact,despre genul asta de tranzactii este vorba.Esalonarea ratelor o face fiecare magazin dupa propria politica de vanzare.Pe site-ul magazinelor se gasesc bancile care agreaza acest program.

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Mai intai de toate trebuie sa specific faptul ca niciodata in viata mea nu am cumparat ceva  facand credit.
Am cumparat produse atat de la magazinele on-line cat si de la magazinele fizice ca sa zic asa.
Avantajul la magazinul on-line e ca de cele mai multe ori are pretul mai mic decat la cel fizic insa nu poti proba aparatul. Il comanzi, platesti acasa iar cand il primesti firma ti-l pune in brate si cam atat. Daca ai probleme cu el (daca il desfaci dupa vreo 2 zile si vezi ca e lovit etc. ) incepe "dansul" telefoanelor. Si asta pentru maxim 2 milioane diferenta fata de un magazin fizic.
La magazinul fizic daca cumperi peste o anumita valoare poti negocia cu ei ceva produse in plus (un uscator de par, ceva mic..etc..) sau un discound. Poti proba aparatul chiar daca e frigider sau televizor. Nu poti proba aragazul dar il poti desface ca sa vezi daca e lovit sau nu.Transportul oricum este asigurat de magazin pana in fata portii.
Mediagalaxy (sau Altex) este mai ieftin decat Domo, Flanco  etc... Produse mai ieftine decat in Mediagalaxy gasesti doar in Hypermarcketuri gen Auchan, Cora, Carre.. dar oferta e limitata si de obicei produsele sunt de generatie mai veche iar preturile nu se negociaza.

Edited by Clovis, 06 April 2013 - 15:38.


#11
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Am gasit preturi foarte bune pe magazinieftin.ro (sper sa nu se considere reclama, in acest caz, rog un moderator sa modifice).
Nu stiu, in schimb, ce referinte are acest magazin. Unele preturi sunt super bune. Ati avut de a face cu ei? Aveti ceva experiente cu ei?

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am cumparat de pe ideall.ro hota, cuptor electric si plita  toate Ariston Hotpoint. Nu am avut plobleme nici cu magazinul si nici cu produsele. Acum vreau un congelator si un TV LED dar cred ca o sa apelez la Media Galaxy. Mi se pare totusi siscant la magazinele on-line. Am auzit prea multe pareri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate