Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recuparatoare de caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Planuiesc sa instalez cateva recuperatoare de caldura de tip Recovery SA80 si as fi recunoscator pentru niste pareri de la cei cu mai multa experienta in domeniu. In principiu, mie mi se pare totul bine si frumos (ma rog, cu exceptia pretului), deci ce as vrea sa stiu ar fi chestii negative: probleme care pot sa apara etc. Pana acum singurul inconvenient pe care am reusit sa-l depistez este ca daca aparatul nu functioneaza este ca si cum as avea o gaura in perete in locul respectiv, deci nu exista posibilitatea sa-l opresc noaptea in dormitor ca sa evit zgomotul.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
nu cred..
sunt clapete anti-retur care opreste aerul!

#3
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Am sunat la ei chiar mai devreme azi si cred ca am inteles corect: daca aparatul este inactiv, singura modalitate ca sa protejez incinta ar fi cu o grila mobila actionata manual, ceva de genul jaluzelelor venetiene. Se intelege de la sine ca nu prea ofera mare protectie o solutie de acest tip si degeaba ma chinui sa instalez ferestre cu coeficient de transfer termic 0.8-0.9 daca practic am echivalentul unei gauri in zid fix langa. Sistemele din gama aceasta functioneaza pe baza de timp: 70 de secunde aerul din incinta este evacuat si caldura inmagazineaza in niste placi ceramice, dupa care timp de 70 de secunde se schimba sensul ventilatorului si aerul este introdus in incinta si incalzit de catre placile ceramice. Dat fiind faptul ca nu exista circuit separat pentru intrare si iesire, ma gandesc eu ca o solutie cu clapeta anti-retur nu prea se preteaza in acest caz.

Oricum, date fiind volumele care trebuiesc acoperite, turatia trebuie redusa sub cea listata pe specificatiile produsului si s-ar putea ca zgomotul sa nu mai fie o problema, caz in care le las sa mearga 24/7 si scap si de grija automatizarii (care ar fi destul de complicata din cauza controllerului folosit si numarului de intrerupatoare).

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Si pe mine ma intereseaza subiectul dar in regim de diy.
Nu imi dau seama cu functioneaza totusi un rec ca cel din topic. Dupa mintea mea ar trebui sa aibe tur si retur iar asta pare sa aibe un singur sens. Merge alternativ cu acumulare de caldura sau cum? Adica scoate, acumuleaza, baga cedeaza caldura? Sau cum?

ps.  vad ca ai raspuns.

Oricum vei avea o punte termica de toata frumusetea in zona aia ca bagabontul asta de frig are talentul de a intra pe drumul cel mai scurt care nu e intotdeauna perpendicular pe perete.

O solutie dupa mine ar fi ca in zona lui sa aplici pe exterior o bucata de polistiren cu latura de 50cm sa zicem si sa-l bagi si prin aia sa dai putin de lucru frigului sau caldurii.

Eu ma gandisem la o solutie mult mai simpla.
Doua radiatoare mari, nu de calculator, lipite unul de altul, bagatee intr-o cutie la mijloc sa separe cutia in doua incinte. Cate un ventilator mai mare,in limitamzgomotului, pe fiecare care nu va sufla aer afara sau inuntru ci doar va vantura aerul din fiecare incinta prin radiator pana a.i sa se faca un transfer termic cat mai bun. Printr-o incinta va iesi aerul din casa iar prin cealalta va intra cel de afara la un debit f mic, prin niste tevi subtiri, cu niste ventilatoaremf kici

ventilatoare f mici.

Ventilatoarele alea mici vor fi mai multe, unul dupa altul pe fiecare teava ca sa nu le dea curentul de aer peste cap si sa iasa sau sa intre aerul pe ambele ramuri.

Ma mai gandeam la o clapeta gravitationala ca sa zic asa, cu o greutate pe ea care la denitul  ventilatoarelor sa ramana verticala dar daca se face curent de aer sa se miste si sa inchida circuitul ori inainte ori cupa ea. Sub ea sa fie loc sa treaca debitul de aer al ventilatoarelor dar un debit mai mare sa o miste si sa inchida sau obtureze partial conducta respectiva. Plus un capac la mana.

Avantajul e ca poate fi montata in alta parte nu neaparat in camera unde se doarme si sa aduc cele doua tevi in camera, ascunde pe dupa ceva.

Filtrare bineinteles, tot in bucla aproape inchisa ca si la transferul termic, pe admisie. Daca fiecare m3 de aer trece de vreo 4-5 ori atat prin radiator cat si prin filtre (primul centrifugal) cred ca e'ok.

Eventual dracia sa improspateze in hol iar eu sa trag pur si simplu aer din hol pe deasupra usilor unde am rigips si se poate pune o caseta cu un mic ventilator iar returul din camere spre hol sa se faca natural pe langa usi ca nu se inchid ermetic.

#5
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009

 undercoverbrother, on 02 aprilie 2013 - 16:07, said:

Oricum vei avea o punte termica de toata frumusetea in zona aia ca bagabontul asta de frig are talentul de a intra pe drumul cel mai scurt care nu e intotdeauna perpendicular pe perete.
O solutie dupa mine ar fi ca in zona lui sa aplici pe exterior o bucata de polistiren cu latura de 50cm sa zicem si sa-l bagi si prin aia sa dai putin de lucru frigului sau caldurii.

Asa ma gandesc si eu: e posibil sa am punte termica insa avand in vedere ca e din 2 bucati (din cauza ajustarii pentru grosimea peretului) si ca bucata din interior pare sa fie din ceva plastic s-ar putea sa nu fie chiar dramatic. Tot asa, daca functioneaza continuu cred ca se mentine o temperatura ok pe partea din interior dar cu siguranta se pierde pe acolo mai multa caldura decat prin zid. Ei zic ca recupereaza 95% din caldura insa mie tare greu imi vine sa cred asta... Am vazut recuparatoare de caldura care costa dublu si au eficienta sub 80% (ce-i drept, pe sistem tur/retur).

Nu inteleg insa solutia propusa cu polistirenul. Ca sa clarific, peretii casei sunt acum in constructie si peste caramida de 25cm oricum o sa am izolatia exterioara de 10 sau 15cm de polistiren. In conditiile astea, unde ar veni pus patratul cu latura de 50cm? Deasupra evacuarii exterioare sau ar trebui trecut tubul prin el?

In ceea ce priveste proiectul DYI, suna interesant insa destul de complicat si parerea mea este ca vor aparea probleme la dimensionarea componentelor (de exemplu ventilatoare care sa intre bine pe conducta). Personal nu m-as incumeta la asa ceva pentru ca nici macar n-as avea habar de unde sa incep.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stai asa...
Vorbesti de VMC(ventilation mecanique controlee double flux) cu recuperare?
Sau de alte sisteme?

#7
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009

 BodCasa, on 02 aprilie 2013 - 20:57, said:

Vorbesti de VMC(ventilation mecanique controlee double flux) cu recuperare?

Am citit un pic pe pagina wiki VMC si "VMC double flux cu recuperare de caldura" ar descrie foarte bine sistemul.

#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
daca este vorba de VMC dublu flux, poti fi sigur ca problemele ce le descrii tu aici nu isi au rostu....pentru ca nu se intampla asa ceva....

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai greu de explicat treaba cu polistirenul, si unde sa il pui, inauntru sau afara, o sa pun maine un desen.
Legat de randament, citeste bine la specificatii ce are componenta si cum are acel randament pt ca nu va avea intregul sistem acel randament.
Randamntul real va fi undeva la 50%. Nu are cum sa fie mai mare.
Cand incepe ciclul de evacuare, acumulatorul rece va absorbi mai multa caldura. La inceput aproape pe toata. Pe masura ce se incalzeste, rata de absorbtie va scadea iar aerul evacuat va fi din ce in ce mai cald, implicit vei avea pierderi scotand aer cald afara.
Pe admisie de aer curat, ecumulatorul e cald la inceput si va introduce aer cald. Pe masura ce va trece aer rece prin el, se va raci si spre sfarsitul ciclului aerul care va intra va fi mai rece, aer pe care il vei ncalzi cu sistemul de incalzire din casa, pe bani.
Cu toate astea, vei avea alt confort.
Ideal ar fi ca schimbul sa fie reglat la dim camerei pt ca daca se face o improspatare mai mare decat e nevoie (numarul de schimburi complete pe zi) vei avea pierderi si mai mari.
Trebuie cautat cate schimburi pe zi sau un schimb la cate ore trebuie intr

-un dormitor si ales sau reglat ca atar acel schimbator.

Ideal ar fi sa dimensionezi numarul de schimburi dupa sursa care viciaza aerul.
Un om expira aprox jumatate de litru. Deci doua persoane un litru d aer de max 20 de ori pe min. Punem 20l pe minut pt 2 persoane adica 1.2m3 pe ora.
In principiu, daca aparatul tau schimba 1.5 metri cubi pe ora e de ajuns. Am mai pus de la mine 0.3 metri cubi pt altfel de expirari :)
Daca se poate regla debitul e perfect pt cq nu aer

ca nu aerisesti mai mult decat e nevoie si, implicit maresti pierderile.
La 1.5 m3 pe ora, pierderile sunt neglijabile datorita capacitatii f kici a aerului de ainmagazina caldura.

ps. Stai asa ca da cu virgula. Cand se ventileaza nu se evacueaza doar aerul viciat ci amestecul. Asa poti sa pui un volum dublu sau chiar triplu deci 3-5 metri cubi pe ora. Zic eu ca ar fi de ajuns pt 2 persoane, camera nefiind inchisa ermetic, fiind schimburi datorita dif de temp cu holul sauPt ca'sunt sigur ca nu vrei sa faci improvizatii (prea multe), pune schimbatorul in hol pt ca sigur e supradimensionat, daca ai posibilitatea asta si tragi aer din hol in camere.
Avantajele sunt mai multe.
Cu cat dif de temperatura int-ext e mai mica cu atat pierderile sunt mai mici.
Nu ai zgomot.
Poti aerisi mai multe'camer pt ca mie imi par supradimensionat.
Schimbul hol-camere e simplu si chiar e indicat chiar si fara un aerisitor dintr-asta

scuze pt scrisul semimteligibil. Ecriu de pe o tastatira virtuala care'sare umde vrea ea, numai umde trenuie nu.

ps. ca exemplu e poate lua un ventilator de sursa de calculator dintr-ala mic de 8 sau 9 cm care ar un debit de aprox 40 m3 pe ora ca sa neo avem de fapt si care e f mica.

#10
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Exact la asta ma gandeam si eu: nu vad cum ar putea sa fie 90%+ randamentul. De reglat se pot regla, m-am uitat si eu prin niste specificatii si recomandarea este ca schimbul de aer sa se faca intr-un ritm de 40% din volumul camerei pe ora. Omul de la capatul celalalt al firului mi-a confirmat treaba asta cand am intrebat ieri si mi-a zis cam acelasi lucru: calculele se fac si in functie de sursele de umiditate etc iar aparatul se regleaza pentru necesarul incintei. Oricum, cred ca pana la urma am sa cumpar pur si simplu un aparat si il testez cu congelatorul, ar trebui sa se simta "la mana" daca sufla aer rece.

Edited by x637269737469, 03 April 2013 - 01:39.


#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Stiu ca sunt niste normative in functie de destinatia camerei. Mi se pare cam mul un schimb la 2 ore pt o camera de 3/4 pt 2 persoane. Parca atat ziceai ca are camera...

#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
""Si pe mine ma intereseaza subiectul dar in regim de diy.""

pe vapor e un disc cu diametrul de 4-5 m care se roteste incet(1-2 rpm) e facut dintr-un material care absoarbe/cedeaza repede temperatura si trece prin conductele de intrare/iesire din HVAC. saptamana viitoare ajung din nou pe un vapor, am sa ma uit in documentatie si am sa fac niste copii.
la astea home use care costa mii euro o fi ceva gen pdc.


""Un om expira aprox jumatate de litru""

un detector de O2 va indica 19-20%( in loc de 21 %) in aerul expirat. am cursuri de supravietuire la elicopter(bosiet/Aberdeen), in costumul de imersiune e o masca  care de urgenta se umple cu aer expirat(o singura data), cu ea poti sta 2 minute sub apa(suficient sa iesi din elicopter in caz de ajunge sub apa).

Edited by csi1, 03 April 2013 - 08:05.


#13
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009

 undercoverbrother, on 03 aprilie 2013 - 02:09, said:

Stiu ca sunt niste normative in functie de destinatia camerei. Mi se pare cam mul un schimb la 2 ore pt o camera de 3/4 pt 2 persoane. Parca atat ziceai ca are camera...

Sie mie mi se pare cam mult. De exemplu, dormitorul e o camera in care se petrece doar 1/3 din timp, deci aparatul va merge mai mult "in gol". Eu planuiam sa le automatizez si sa le opresc cand nu e necesar sa functioneze insa daca bate alizeul pe acolo cand sunt oprite, mai bine le las pur si simplu sa mearga. O alta problema e ca spatiile pe care vreau sa le ventilez sunt foarte variate (vreau sa instalez 7-8 unitati). Ca suprafata la incintele normale, unul dintre dormitoare are ~20 mp iar la capatul opus am o baie de ~7mp. Spatiul cel mai mare ar fi living-ul care are aproape 300 mc - ma gandeam sa instalez doua aparate insa nu prea cred ca are sens... Treaba asta cu 40% pe ora mi se pare cam mult, eu practic vreau doar sa se aeriseasca peste zi sau peste noapte, adica cred ca imi este suficient 10-15% pe ora. Trebuie sa caut niste documentatie sa vad de ce se recomanda cifra asta de 40%.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cauta asa
HVAC numar schimburi

sau
ventilatie numar schimburi

#15
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
Pana la urma cred ca am sa iau unitatile fara controller si implementez eu ceva pe Arduino astfel incat sa pot controla si turatia si sa pot lega totul la sistemul de automatizare. In situatia asta daca stiu care e minimul si care e maximul pot sa controlez destul de precis numarul de schimburi pe ora si sa-l ajustez si in functie de alti factori (de exemplu temperatura: daca afara sunt -30 dau ventilatorul la minim ca sa nu scada mult randamentul).

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai e un factor care'va scade'randamentul real.
In mom in care baga aer in casa, tie iti va iesi afara un volum egal de aer p la tocul usii, wcurgeri, crapaturi si asa mai departe. Aer pe care tu il incalzesti iarna sau il racesti vara.
In mom in care scoate aer, tie iti va intra aer rece de afara tot prin locurile de care ziceam mai sus.

La un sistem care pe o parte baga si pe alta scoate nu se intampla asta pt ca nu vor fi variatii de presiune in casa.

Daca faci o automatizare ar fi ideal sa le legi in tandem.
La fiecare pereche, chiar din camere dif, cand unul baga, celalalt sa scoata sa egalizezi presiunea in casa prin recuperator, nu de aiurea. Ar creste mult randamentul.

Edited by undercoverbrother, 03 April 2013 - 19:21.


#17
x637269737469

x637269737469

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.07.2009
M-am gandit si eu la aspectul asta si am sa le fac sa lucreze in contratimp. Stateam sa ma intreb daca e necesar sa fac aerisire prin usi insa nu cred... oricum usile din interior nu se inchid ermetic.

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca functionare pe tur sau retur nu implica altceva decat schimbarea schimba sensului ventilatorului, cele doua le poti lega in paralel pe aceeasi comanda de la calculator si doar inversezi firele la un ventilator daca e pe cc

Ziceam de aerisirea prin usi in ideea in care nu pui aparatul in camera ci pe hol. Daca il pui in camera, chiar cate unul intr-o camera, nu e problema. Isi gaseste aerul singur drumul dintr-o camera in alta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate