Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Curs gratuit de Inventor - prof. Stancescu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Am primit pe mail de la Dl. Prof. dr. ing. Stancescu Constantin un anunt de incepere a unui curs gratuit de Inventor. Il pun si aici data fiind importanta sa.

"Dragi colegi,
La solicitarea mai multor responsabili de laboratoare din Politehnică dintre cele 38 afiliate la Parteneriatul Strategic pe Educație UPB-Autodesk lansat în februarie 2011, vă invit la un nou curs de inițiere în Inventor. Acest curs va avea cam aceeași structură ca și cursul pe care l-am ținut în 2011 (vezi http://www.fastgrup.ro/ro/diverse), dar vor mai putea interveni unele modificări și adaptări, inclusiv prin sugestiile primite de la Dvs. Veți vedea că întâlnirile au loc în cele patru zile de vineri ale lunii aprilie 2013, între orele 16-20. Dispunem de sala AN-017 din Politehnică, care are cca. 150 locuri, deci ar fi suficient spațiu pentru cursanți.

Programul Autodesk Inventor permite modelarea parametrică și adaptivă a obiectelor 3D, compunerea ansamblurilor, obținerea desenelor de execuție și de ansamblu, simularea dinamică a funcționării unui ansamblu mecanic oarecare, aplicarea metodei elementelor finite (MEF) asupra pieselor sau ansamblurilor solicitate la forțe sau vibrații, proiectarea și studierea cu MEF a cadrelor construite din profile metalice, a elementelor de asamblare cu șuruburi și piulițe, a arborilor, a arcurilor, a pieselor din tablă, a transmisiilor mecanice cu curele, lanț sau roți dințate etc.. De asemenea, programul conține unelte pentru realizarea imaginilor statice de mare rezoluție sau a animațiilor.
Avantajul utilizării programului Autodesk Inventor constă în faptul că poate fi descărcat, instalat și autorizat gratuit pe calculatorul/laptop-ul personal pentru scopuri educaționale. Acesta este motivul pentru care Politehnica a lansat Parteneriatul Strategic pe Educație cu Autodesk.

La curs pot participa studenți (cursuri de licență sau masterat), doctoranzi, cadre didactice, ingineri mecanici sau constructori, arhitecți, designeri, proiectanți, elevi de liceu dornici să devină studenți la științe exacte etc. Cursul este absolut gratuit și nu presupune cunoștințe avansate, ci numai abilități uzuale de lucru pe un PC. Cursanții trebuie totuși să știe că ne adresăm în principal inginerilor mecanici sau aspiranților la inginerie mecanică. Tot ce dorim este să-i sensibilizăm pe cei interesați asupra utilizării PC-ului în proiectare, cu beneficii pentru industria românească.

Nu promit, dar este posibil să putem emite pentru fiecare cursant câte un Certificat de Participare nominal, din partea Universității POLITEHNICA, așa cum am făcut la cursul din 2011.
De la Gara de Nord se ajunge foarte ușor la Politehnică mergând cu metroul (Magistrala 1 = Stația Grozăvești), dar și din București (în plus, Magistrala 3 = Stația Politehnica).

Aștept înscrierile Dvs. printr-un simplu mesaj la [email protected]  în genul "Doresc să particip la cursul de Inventor în perioada 5-26 aprilie 2013". În felul acesta mă voi convinge asupra interesului general privind cursul și mă voi mobiliza să fac față cât mai bine.
Și dacă sunteți direct interesați să participați la curs, și dacă nu sunteți, transmiteți acest mesaj eventualilor prieteni/colegi/cunoscuți/nepoți/fini/veri/verișoare care ar intra în categoriile de interes menționate.

Va rog, a se vedea si fisierele atasate.
Pe curând,
Prof. C. Stăncescu"

Attached Files



#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Schimbarea sălii datorită numărului mare de înscrieri‏

Dragi participanți la Cursul de Inițiere în Inventor,
Vă anunț că, datorită numărului mare de înscrieri la curs (207 înscrieri nominale), sala anunțată (AN-17) care are 150 locuri, nu mai este suficientă. Ca urmare, am solicitat la Rectorat și la Decanatul Facultății Ingineria și Managementul Sistemelor Tehnologice (IMST) și am obținut sala "CONSTANTIN POPOVICI" CD-016 care are 220 de locuri, are proiector și este disponibilă în toate cele patru vineri ale cursului nostru între orele 16-20.
Intrarea se face prin holul Facultății IMST, se urcă treptele largi din hol, iar sala se află pe dreapta. Oricine din Politehnică vă poate îndruma spre Facultatea IMST, iar restul este ușor.
Îmi asum reproșurile Dvs. pentru schimbarea intempestivă a sălii, dar nici eu nu mă așteptam la așa număr mare de înscrieri (nominale!). Sunt sigur că și locurile rămase se vor ocupa până mâine dimineață... A mai fost așa în anul 1991, când am organizat primul curs de AutoCAD în România! Unii cursanți au stat pe scaune în aceeași sală...
Vă aștept cu drag,
Prof. Constantin STĂNCESCU
PS Cursul este absolut gratuit, așa cum am arătat în primul mesaj (consultativ).

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Foarte frumos. Sugestiile catre Dl. Profesor vor/pot fi trimise prin intermediul adresei de e-mail mentionate mai sus : [email protected] ?
Multumesc.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Da, ii poti scrie. Ai fost la prima intilnire ? Eu am trecut doar pe acolo foarte scurt, dar am gasit un amfiteatru plin ochi, ca niciodata ;) Au fost, zic eu, peste 300 de persoane !

#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mai sunt locuri?

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu, intreaba-l pe profesor. Eu doar am facut public, la rugamintea dansului, aceasta sesiune de cursuri. Oricum, din cite am inteles, toate cursurile vor fi puse pe internet, vezi link-ul din primul meu post.

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Laudabil!

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Editia a treia: http://www.fastgrup...._Inventor_Ed_03

#9
Ckarman

Ckarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 06.10.2015
mai traieste stancescu???
erau misto cursurile lui pentru ca se tineau langa "butoaie"...

Edited by Ckarman, 14 October 2015 - 13:38.


#10
finuu

finuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.12.2008
Da, mai traieste. :D Imi este profesor la cursul de proiectare asistata de calculator(inventor).

#11
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
Editia a-V-a:
http://www.fastgrup...._Inventor_Ed_05


Multa sanatate d-lui profesor,

#12
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Se tine cursul in 2017?

#13
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Editia a sasea !! 03-24.11.2017
http://www.fastgrup...._Inventor_Ed_06

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Domnul Profesor Constantin Stancescu anunta ca va ține și în acest an Cursul de Inițiere în Inventor - Ediția a VIII-a.
Cursul este GRATUIT și va începe vineri 1 noiembrie 2019, ora 16:00 în sala CD-016 din clădirea facultății FIIR și va continua în următoarele trei zile de vineri ale lunii noiembrie (total 4 zile x 4 ore).
Cursanții vor primi un Certificat de participare original din partea UPB.
Toate informațiile privind cursul pot fi găsite în pagina web de la adresa:
http://www.fastgrup...._Inventor_Ed_08
Doritorii sunt rugati să se înscrie din timp, fiindcă in anii trecuți au fost probleme cu aglomerația în sală.
Locurile sunt limitate la fix 202.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate