Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

sistem de protectie. cum-sa-protejez-curtea-impotriva-hotilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Parintii mei locuiesc intr-un sat unde se fura la greu (dar in care sat din Romania nu se fura?)
Anul trecut le-a furat pana si cainele, cu tot cu lant. O namila de ciobanesc. Care face spume cand inta cineva in curte.
Acum cateva zile tatal meu a vazut cum un hot a rupt capul curcanului in curtea vecinului inainte sa-l fure.
Politia nu face nici cat o diaree.....
Cum pot sa protejez o curte/gradina impotriva hotilor? Lungimea gardului din pacate e mare.
Mi-e frica sa pun curent ca imi curentez cainele si pisicile. Mai e si urmatoarea problema: daca se curenteaza hotul si moare la mine in curte, ce spune legea despre asta? Are cineva cunostiinte SOLIDE despre asta? Poate un URL catre o lege dedicata?
Daca pun sarma gimpata mi-o fura ca e scumpa rau.....
Cred ca nici detector de miscare nu merge din cauza suprafetei si a faptului ca sunt pomi (care se misca in vant), pasari, animale de curte (si nu numai Imagine publicată).

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 dotniet, on 01 aprilie 2013 - 14:00, said:

Parintii mei locuiesc intr-un sat unde se fura la greu (dar in care sat din Romania nu se fura?)
Anul trecut le-a furat pana si cainele, cu tot cu lant. O namila de ciobanesc. Care face spume cand inta cineva in curte.
Acum cateva zile tatal meu a vazut cum un hot a rupt capul curcanului in curtea vecinului inainte sa-l fure.
Politia nu face nici cat o diaree.....
Cum pot sa protejez o curte/gradina impotriva hotilor? Lungimea gardului din pacate e mare.
Mi-e frica sa pun curent ca imi curentez cainele si pisicile. Mai e si urmatoarea problema: daca se curenteaza hotul si moare la mine in curte, ce spune legea despre asta? Are cineva cunostiinte SOLIDE despre asta? Poate un URL catre o lege dedicata?
Daca pun sarma gimpata mi-o fura ca e scumpa rau.....
Cred ca nici detector de miscare nu merge din cauza suprafetei si a faptului ca sunt pomi (care se misca in vant), pasari, animale de curte (si nu numai Imagine publicată).

http://www.garduri-e...ice-pentru-vaci

#3
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
ai mai deschis un topic? asta este al tau a fost mutat aici;  http://forum.softped.../page__st__1260

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Puine sarma ghimpata SI BAGA CURENT PE EA!
Daca mor, dai in masa.....ce cauta pe proprietatea ta daca tu nu i-ai chemat???
Si ai sa vezi ca altu nu mai vine!

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Imprejmuiesti proprietatea cu un gard pe care lipesti afise de genul" Zona protejata cu gard electric- pericol de moarte" si odata avertizati, daca vor ignora afisele, o vor face pe propria raspundere. E dreptul tau sa iti protejezi proprietatea si sa permiti accesul doar persoanelor agreate de tine exceptie politia dac are mandat sau ce autoritati mai au dreptul prin lege.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 A10, on 01 aprilie 2013 - 15:08, said:

Imprejmuiesti proprietatea cu un gard pe care lipesti afise de genul" Zona protejata cu gard electric- pericol de moarte" si odata avertizati, daca vor ignora afisele, o vor face pe propria raspundere. E dreptul tau sa iti protejezi proprietatea si sa permiti accesul doar persoanelor agreate de tine exceptie politia dac are mandat sau ce autoritati mai au dreptul prin lege.

Daca prajesti copilul vecinilor o sa imbatrinesti in puscarie, mai ales daca o sa alegi apararea ca permiti accesul persoanelor agreate de tine.

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Gardul electric dupa cate stiu se monteaza in interiorul zonei protejate si nu omoara pe nimeni (doar il tranteste), decat daca incearca sa sara gardul.
Asa ceva am vazut la unul din penitenciarele din tara era amplasat la o inaltime destul de mare cam 3m. Chiar si pe acel gard erau puse placute avertizoare.

Edited by GeorgeTrisina, 01 April 2013 - 17:34.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Un gard de 3m e mai scump decit orice poate fi in curtea aia.Daca tot sintem la utopii eu as prefera un sant de aparare patrulat de rechini echipati cu laser.

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
super, dar problema e cine are curaj sa-i prinda/ :))

#10
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
In loc de CO2 se poate introduce trinitrotoluen , restul tine de cancan si feerie de lumini pe cer http://www.airsoft.r...SONAL-MARE_3201
E foarte greu sa te aperi izolat intr-un sat. cel mai bun lucru e sa fi unit , sa se faca paza o perioada ca la mistreti si ursi (bine ca acolo se poate ) prinsi , beliti, bagati in apa cu sare dupa care predati la politie si spus ca au alunecat si s-au julit .
Daca doresti sa te aperi singur trebuie sa folosesti reguli defensive luate din apararea vechilor cetati : sant cu apa , sirma ghimpata , garduri succesive , gropi acoperite si pe fund  cu sticla sparta sau tepuse de lemn , capcane tip arbaleta etc , complicat ...

Edited by hemTT, 01 April 2013 - 19:07.


#11
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Eu as pune 220V direct de la priza sa ii 'lipeasca' acolo. Problema e ca nu stiu ce zice legea despre asta. Am sau nu voie sa imi apar proprietatea?

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai sus am dat o varianta bazata pe sisteme neletale.

Gardul electric, dincolo de faptul ca poate fi letal, si dincolo de faptul ca este ilegal, si poate ucide chiar si nevinovati, totusi nu este o masura infailibila.

Cu manusi de protectie, gardul electric la 230V AC devine inofensiv.
Mai mult, alimentarea cu energie electrica poate fi si intrerupta, chiar in mai multe feluri.

Subliniez inca odata, faptul ca se pot implementa solutii neletale, de genul celor amintite mai sus.

Pe varianta letala trebuie ceva mai sigur decat gardul electric la 230 V AC.

De ex. plasa cu LASER IR de putere medie peste 500 mAh, care este relativ invizibila, dar incalzeste aerul pe unde trece.

Razele se folosesc ca si ghid de unda pt. o descarcare electrica.

Pt. penetrare, se amorseaza descarcarea la 50-150 KV, cu amperaj infim, de micro sau nano amperi.
Dar mai departe, descarcarea odata amorsata se face la 400 V trifazic, cu amperaj limitat doar de o siguranta de 40 A...
Efect garantat....

Edited by loock, 01 April 2013 - 19:58.


#13
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
ce suma poti disponibiliza pt securizare-atentionare-intimidare?

#14
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 dotniet, on 01 aprilie 2013 - 19:38, said:

Eu as pune 220V direct de la priza sa ii 'lipeasca' acolo. Problema e ca nu stiu ce zice legea despre asta. Am sau nu voie sa imi apar proprietatea?

Cu 220V nu faci nimic, pt ca il lipeste acolo si moare, dupa care intri tu la belele.
La gardul electric trebuie o tensiune min. 5000V, cu o putere de 2-3W (deci amperaj mic ca sa nu fie letal), astfel incat sa nu-l lipeasca si sa moara, ci sa dea cu el de pamant (deci sa-l respinga).
In plus acest sistem electric trebuie amplasat in varful gardului si sa actioneze doar atunci cand incearca sa sara gardul. Sunt si aici niste standarde care trebuiesc respectate nu se face asa dupa placul fiecaruia.

Edited by GeorgeTrisina, 02 April 2013 - 06:13.


#15
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
>Sunt si aici niste standarde care trebuiesc respectate nu se face asa dupa placul fiecaruia.

Nene GeorgeTrisina! Esti colosal de bestial.
Vrei sa zici ca trebuie sa urmez niste standarde morale cand il curentez, asa cum urmeaza si hotul cand ma fura ????????

Nu trebuie cumva sa las si o ceasca cu cafea calda in curte, ca sa se incalzeasca hotul, sa nu-i inghete mainile pe gatul ca curcan inainte sa i-l rupa?
Si sa ii las si un sac, sa poata sa care mai bine parada.
Si sa ii pun si o scara peste gard sa nu cada omul sa-si rupa gatul.
Si daca tot am ajuns aici.... sa ii opresc si curentul de pe gard, sa nu se curenteze bietul hot...

Taica GeorgeTrisina. Daca ar fi dupa mine, daca legea ar fi ca in USA, i-as baga la hot un fir in gura si unul in poponeata, si l-as baga direct in priza! Sa ii lumineze ochii ca instalatia de Craciun. Daca e HOT, si l-am prin, as pune pt vreo 10 de minute la o parte morala. Ba poate pt vreo 30 minute, cat sa trag un cablu de curent de la vecin, ca el are 380V. Eu am doar 220.

Problema e cu legea sta nenorocita din Ro.

(PS: cati ani ai?)

#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Tu asculta ce-ti spune taica, pt ca nu te invat de rau si nu fac instigari la violenta.
Eu ti-am spus cum trebuie facut, ca in cazul in care te-a calcat hotul sa nu ai tu necazuri.
Asta numai daca vrei sa ma asculti, daca nu.... fa cum vrei.
Standardele morale trebuie sa le urmezi pentru a preintampina accidentele unor persoane fara prmeditare de a-ti viola locuinta (curtea)
Ex: copii, un om beat care abea se mai tine pe picioare si se reazema de gardul tau si n-au de gand sa-ti intre in curte. Daca vrei sa faci asa ceva si moare cineva nevinovat din cauza gardului tau, scuza-ma dar esti pasibil de pedeapsa se cheama ucidere din culpa.

PS: 52

Edited by GeorgeTrisina, 02 April 2013 - 17:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate