Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Nelamurire functii masina de spalat!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Valentaynes

Valentaynes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.09.2009
Salut!De curand mi-am achizionat o masina de spalat automata,care se numeste HEINNER.Mai exact HEINNER HWM5100.Nu am dat prea multi bani pe ea,vreo 800 de lei.Sunt foarte multumit de aceasta masina,bineinteles in limita posibilitatilor,ca sa zic asa.Am vreo 2 nelamuriri in privinta functiilor.Cand trebuie sa folosesc programul "spalare ecologica",si ce presupune aceasta spalare?ce are diferit fata de celelalte programe?si functiile care folosesc apa rece pt.spalare care e avantajul?Va multumesc!

#2
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Spalare ecologica inseamna ca masina va folosi mai putina apa pentru spalare. Un ciclu de spalare cu apa rece dureaza de obicei mai putin si il folosesti cand ai haine care nu pot fi spalate la temperaturi mari(vezi eticheta lor).

#3
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Mai putina apa, neincalzita (economie de curent) si program cat mai scurt, probabil 15 minute, rezultand rufe mai mult muiate decat spalate!

#4
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Spalarea cu apa rece reprezinta economie de energie electrica.

#5
Valentaynes

Valentaynes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.09.2009
Am inteles.Sunt 100% lamurit.Va multumesc!

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posttrasnitul28, on 23 martie 2013 - 12:58, said:

Spalarea cu apa rece reprezinta economie de energie electrica.


   Dimpotriva, spalatul rufelor cu apa rece reprezinta un consum absolut inutil de energie electrica.
Ai putea la fel de bine sa nu le mai speli deloc. Mai rau faci.
    Incearca sa faci un ceai cu apa rece ! Cum e ? Nu merge ? Incearca sa faci o cafea cu apa rece ! Nu e buna ?
Rufele se spala in scopul de a indeparta de pe ele murdaria.
  Murdaria consta in:
  1. praf, scame, pete de mancare, pete de grasime
  2. diverse emanatii ale corpului uman cum ar fi grasimea de pe piele, celule descuamate, urina, fecale, voma, muci, sperma, secretii vaginale si multe altele de genul acesta.
    Toate cele de mai sus vin in combinatie cu bacterii si micro-organisme care traiesc in preajma noastra si care daca se inmultesc excesiv pot cauza boli.

     Si asta nu e tot !
     Bolile sunt cauzate de virusi si bacterii. Apa fierbinte distruge majoritatea dintre ele. Foarte putine bacterii supravietuiesc peste temperatura de 60 de grade. Si mai putine peste 90 de grade.
      Apoi vin parazitii. Pureci, paduchi, etc, etc. Acesti paraziti si ouale lor supravietuiesc de minune la o spalare cu apa rece.
     Lenjeria se corp,  chiloti, maieuri, ciorapi, trebuie spalate obligatoriu la 90 de grade.
     Restul hainelor trebuie spalate la peste 60 de grade.
     Daca aveti haine care nu rezista la temperaturile astea, aruncati-le la primul tomberon.

Edited by cspot, 23 March 2013 - 15:23.


#7
Valentaynes

Valentaynes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.09.2009
Inca ceva:spalarea hainelor la bumbac 40,sau bumbac 60, duce la decolorarea lor?Sincer nu stiu care ar fi cea mai eficienta functie cu care sa ma obisnuiesc sa o folosesc.Am vreo 15 comenzi la ea.O sa enumar doar cateva,care cred ca ar trebui folosite,dar repet:nu stiu care ar fi trebui cea mai des folosita.De exemplu,tricourile,bluzele astea mai subtiri,pantalonii,blugii unde ar trebuie sa le incadrez?

    -bumbac 40

    -bumbac 60

    -bumbac 90

    -sintetic 40

    -sintetic 60

    -spalare rapida

    -delicate

Eu ma gandeam sa spal tricourile,pantalonii,bluzoanele la delicate,celelate haine putin murdare la spalare rapida,si restul la bumbac 40 sau 60,dar nu stiu daca functiie spalare rapida si la delicate se spala la fel de bine ca bumbac 40 sau 60.

  Sper ca nu m-am complicat prea mult in a explica!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate