Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Galaxy S4 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
30104 replies to this topic

#19621
Grizonat

Grizonat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 06.03.2013
Da am probat eu husa aceea,era la orange shop husa la 80 lei si ceva,si venea bine sa zicem..am tot B.E !

#19622
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 EMP83, on 21 decembrie 2014 - 21:12, said:

Cu ce scop a fost introdusa aceasta restrictie? Care este beneficiul nostru ca si utilizatori?

În primul rând pentru "siguranțã". Teoretic limiteazã accesul unei aplicații dãunãtoare, care de fapt n-ar putea face mai nimic, dar asta e o altã problemã. Mai mult mã intereseazã de exemplu cã pe net existã posibilitatea unui site de a deschide direct aplicații sau de a mã trimite direct undeva. Ori prea larga disponibilitate a unor drepturi de acces în sistem - dacã vrei sã faci ceva trebuie sã ceri drepturi care de fapt îți permit sã faci multe altele, de unde și imposibilitatea de a evalua corect permisiunile unei aplicații.

În al doilea rând scopul a fost un sistem "idiot proof" pentru instalarea aplicațiilor pe card. Dar soluția adoptatã este un eșec. Ideea lor a fost un fel de sandbox pe card, un folder într-un folder din alt folder, cu acces limitat. Însã anumite aplicații nu mai ruleazã dacã "pierd" folderul respectiv. Scoți cardul, nu mai merge aplicația. Deși nu este instalatã pe card, nu are fișiere pe card. Oamenii au vrut aplicații pe card, Google a oferit cea mai cretinã abordare posibilã. Nici mãcar nu merg toate puse pe card, deja fail din start. În plus gestionarea fișierelor de pe card nu se mai poate face cu programe 3rd party. Inițial au fost niște soluții de ocolire, pe care Google le-a eliminat prin update-urile ulterioare. Sã folosești exclusiv managerul de fișiere implicit este un rahat la propriu. Nu-l folosea nimeni.

În al treilea rând au vrut sã ușureze pentru posesor gestionarea cardului. Adicã sã n-ai și pe card varza din telefon? Because fuck logic marca Google. Adicã pe telefon pot avea un rahat fãrã margini, cu foldere aiurea, fișiere rãmase prin tot felul de locuri etc., dar pe card am totul frumos prezentat. De ce n-aș avea aceeași abordare pe telefon întâi? Dracu știe ce am prin memoria telefonului, mereu mã apuc sã șterg dupã testarea unor aplicații. Aia cu un program instaleazã într-un loc și șterge tot dupã ce-l scoți e basm...

Una peste alta beneficiile sunt zero pentru cã problemele serioase sunt prin alte pãrți. Au stricat cardul ca spațiu de lucru. Pentru cã deși declarativ sunt cele de mai sus, Google mereu s-a plâns de existența cardului și mereu a vrut o scuzã sã-l facã cât mai puțin utilizabil, sã te oblige sã lucrezi de fapt în memoria telefonului.

În Lollipop teoretic vom putea acorda acces în folderul pãrinte. Practic depinde de cine face aplicația și încã nu știm exact cât de departe poate merge libertatea asta. Lollipop este un fel de beta, mai dureazã pânã le rezolvã pe toate (nu prea are nimeni 5.0 și Gogu scoate 5.0.2 deja) și pânã când toate aplicațiile vor avea așa ceva (dacã vor avea).

Din pãcate n-ai ce sã faci. Root, cât mai este posibil. În viitor se vorbește despre oprirea definitivã a acestei proceduri.
iOS e și mai prost. WP e prea slab dezvoltat.

#19623
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Aplicatiie si jocurile care s-au putut muta le am pe card.Unde e mai bine,in telefon sau pe card?
Ma refer la viteza de deschidere a lor,performanta...adica sa nu intrerupa...lag...etc...
Am card performant,Sandisk Ultra 64 gb,class 10.

#19624
tzacan3l

tzacan3l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,717
  • Înscris: 15.04.2013

 missionnad, on 21 decembrie 2014 - 23:08, said:

Aplicatiie si jocurile care s-au putut muta le am pe card.Unde e mai bine,in telefon sau pe card?
Ma refer la viteza de deschidere a lor,performanta...adica sa nu intrerupa...lag...etc...
Am card performant,Sandisk Ultra 64 gb,class 10.
Oriunde...daca ai un card performant.

#19625
andixm

andixm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 01.12.2010
salutare stie cineva unde pot gasi un incarcator original 2.0A ? si ieftin daca se poate

#19626
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ce modalitati de decodare home made mai merg pe i9505? Se pare ca telefonul meu e codat pe Orange, habar n-aveam pana azi. :) ))

#19627
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

 andixm, on 22 decembrie 2014 - 01:37, said:

salutare stie cineva unde pot gasi un incarcator original 2.0A ? si ieftin daca se poate
gsmnet

#19628
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

 marius_yo21, on 21 decembrie 2014 - 21:36, said:

Am citit pe undeva si cica se potriveste. Eventual suna la emag sa iti confirme si ei. Sau chiar pe live support samsung romania. Pana la urma este o husa genuine si vei primi asistenta ca lumea.....oricum eu m-am lecuit de toate chinezariile de pe piata

 Grizonat, on 21 decembrie 2014 - 22:20, said:

Da am probat eu husa aceea,era la orange shop husa la 80 lei si ceva,si venea bine sa zicem..am tot B.E !
Multumesc pentru rapunsuri.
Am dat comanda la emag.

#19629
gphg

gphg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.05.2008
Dupa ce am testat si kitkat si lolipop custom rom, concluzia e clara: tot stock-ul e mai frumos! Asa ca las la o parte si lifetime la baterie si tot si revin la NK4.

#19630
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 Mur_, on 22 decembrie 2014 - 02:45, said:

Ce modalitati de decodare home made mai merg pe i9505? Se pare ca telefonul meu e codat pe Orange, habar n-aveam pana azi. Posted Image ))

Salut,

Decodarea telefonului se face in exclusiv in magazinele Orange. Orice alta metoda de decodare a telefonului va duce la pierderea garantiei.

Cu prietenie,
Orange Helper.

#19631
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 14.12.2007
Sau cumperi cod de pe eBay mai ieftin :)

#19632
danutu3

danutu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.06.2007

 videosuzy, on 21 decembrie 2014 - 15:30, said:

Am o nedumerire. Nu-mi dau seama unde poate fi antena pentru NFC. La Note2 e pe capacul bateriei. La S4 nu am nimic care sa semene cu ceea ce am vazut la Note2. Ma puteti ajuta?

Conform http://forum.xda-dev...d.php?t=2230242 se pare ca acea antena e integrata in acumulator.

#19633
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Sa fie ceva clar...una e reincarcare wi-fi...  ceea ce inseamna ca acel modul vine pe capac baterie si alta e nfc...si nu are legatura una cu cealalta...si se afla efectiv in telefon...deci....ar trebui ra reformulezi intrebarea

#19634
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 23.01.2010

 Orange_helper, on 22 decembrie 2014 - 09:58, said:

Salut,

Decodarea telefonului se face in exclusiv in magazinele Orange. Orice alta metoda de decodare a telefonului va duce la pierderea garantiei.

Cu prietenie,
Orange Helper.

si sa plateasca 100 de euro pentru un rahat de decodare cand o poate face chiar moaca si fara sa piarda garantia :)

omul a intrebat cum isi poate decoda telefonul acasa,nu la Orange

eu mi-am decodat S3-ul acasa singurel cand inca se mai putea si nu am pierdut nici o garantie cu toate ca era luat de la Orange l-am trimis la ESD cand am avut probleme :P

#19635
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013

 AdL84, on 22 decembrie 2014 - 14:18, said:



si sa plateasca 100 de euro pentru un rahat de decodare cand o poate face chiar moaca si fara sa piarda garantia :)

omul a intrebat cum isi poate decoda telefonul acasa,nu la Orange

eu mi-am decodat S3-ul acasa singurel cand inca se mai putea si nu am pierdut nici o garantie cu toate ca era luat de la Orange l-am trimis la ESD cand am avut probleme :P
Dupa 2 ani se decodeaza cu 54ron, dar trebuie sa ai factura sau certificatul de garantie in magazin. Online la ei pe site doar cu imei ul.

#19636
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 23.01.2010

 danielzgk, on 22 decembrie 2014 - 15:14, said:

Dupa 2 ani se decodeaza cu 54ron, dar trebuie sa ai factura sau certificatul de garantie in magazin. Online la ei pe site doar cu imei ul.
asa si care e faza?

ca nu vad relevanta :)

#19637
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005

 Orange_helper, on 22 decembrie 2014 - 09:58, said:

Salut,

Decodarea telefonului se face in exclusiv in magazinele Orange. Orice alta metoda de decodare a telefonului va duce la pierderea garantiei.

Cu prietenie,
Orange Helper.


Hai ca esti amator rau, Orangehelper draga. Ai oare matale notiunea cuvantului EXCLUSIV ??..,hai repede cauta in dex !!. ...Nimic mai fals si mincinos...exista solutii peste tot de decodare....
Alt`dat` nu mai afirma aberatii pe forumuri.....omul isi cauta cea mai ieftina varianta de decodare (nu a ridicat problema pastrarii/pierderii garantiei) iar tu ii oferi cea mai penibila si scumpa solutie...aici nu suntem in magazinele voastre care au monopolizat piata telecom....noroc cu DIGI plicii astia care or mai miscat ceva la concurenta, mai lasati si voi din tarife....cat despre obiectivitatea raspunsului meu la ceea ce ai scris: lasa-ne cu metoda voastra de a coda telefoane doar de dragul castigului....si atat....mai bine injurai, ti-am, zis aici nu e pravalia voastra, ramaneti acolo si pe situl vostru...aici ne mai clatim ochii cu solutii corecte, practice si cu capul pe umeri....

Edited by marius_yo21, 22 December 2014 - 15:24.


#19638
danielzgk

danielzgk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 14.05.2013

 AdL84, on 22 decembrie 2014 - 15:19, said:


asa si care e faza?

ca nu vad relevanta :)
Adica nu este obligatoriu sa coste 100e..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate