Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#829
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005

 cotzi, on 30 iunie 2015 - 12:59, said:

Zahar sau aracet sau alt ADEZIV.... nu ma pricep dar se pare ca frunzele de tomate sau castraveti retin mai greu stropii pe suprafata lor.
asta stim, intrebarea era de ce la insecticid. daca pulverizarea e corecta chiar si sistemicul sta cat sa intre, nu mai vorbim la cele de contact la care nu are nicio treaba ca stau sau nu pe planta, alea actioneaza practic la contactul cu insecta, nu cu planta, sunt volatile si conteaza prea putin ca solutia se lipeste sau nu de planta.
in opinia mea importanta faptului ca insecticidul se "lipeste" sau nu de frunza e aproape zero.

total diferit stau lucrurile in cazul fungicidelor, mai ales a celor de contact care actioneaza indelngat doar daca raman pe frunza si creeaza o bariera care omoara sau impiedica prolierarea ciulercilor care paraziteaza organul cu pricina, frunza sau tulpina.

rau nu face, cred, cel putin zaharul, aracetul nu stiu, dar nici mare branza nu face in cazul insecticidului in general si mai ales al celir strict de contact.


#830
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Calcinitul il pot aplica si cu cana in afara de foliar cu "fas-fasul"? Nu am sistem de irigare. As vrea sa previn putregaiul apical/carenta de calciu.

#831
florinvbv

florinvbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.11.2012

 anasstasia, on 01 iulie 2015 - 06:56, said:

Calcinitul il pot aplica si cu cana in afara de foliar cu "fas-fasul"? Nu am sistem de irigare. As vrea sa previn putregaiul apical/carenta de calciu.
Puteti si cu cana,dar dupa ce am cerut multe pareri, concluzia este ca se absoarbe mai bine prin frunze.
Daca va uitati 3 pagini in urma,vedeti ca rosiile mele au fost afectate si de aceea m-am agitat.
Pentru ca n-am gasit CALCINIT atunci,prima data am dat CAOS XT,la radacina .
CAOS XT,cel putin teoretic,pare mai destept decat Calcinit,pentru ca contine bor,borul transportand in frunze calciul necesar,care altfel se absoarbe mai greu prin radacina.
Apoi eu am dat foliar si CALCINIT la o saptamana .
Concluzia :dupa ce am taiat gogonelele rau afectate,cele cu pete mici par SA SE REFACA odata cu cresterea ,ranile s-au cicatrizat si parca se usuca,se inchid si devin tot mai mici si deocamdata n-am mai gasit alta gogonica nou atacata.

Edited by florinvbv, 01 July 2015 - 07:20.


#832
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu am folosit azotat de calciu prin picurare.....0 putregai pana acum.

#833
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
@ parintele, multumesc. Mi-a picat fisa pana la urma de ce mi-a recomandat duduia un adeziv! I-am spus in treacat ca as face un cocktail adaugand si dithane preventiv contra manei la tomate si castraveti si probabil pentru fungicid a fost recomandarea. E vreo problema daca stropesc rosiile, fasolea si castravetii avand floare?

#834
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
La rosii, castraveti, fasole, vinata  chiar nu-i nevoie de vreun asa zis adeziv, astea au frunze absorbante, la ardei ar trebui, dar nu neaparat, ca astia au frunzele mai lucioase.

#835
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
de fapt trebuie la varzoase, apoi la ardei dar.in mare masura ardeii pot fi stropiti fara, ideea e.sa.pulverizezi fin si nu mult. decat sa insisti mult odata mai bine faci 2 treceri daca nu ai multi.


si nu, nu e problema.
in general cuprul inyrrfereaza cu floarea.si cresterea, e si cam bun pt mana si de aici ar putea aparea diacutii dar cand te ameninta mana nu mai tii cobt ca afecteaza o parte din floare sau cresterea e.putin tinuta in loc.
in rest oricum infloresc mereu si ar insemna sa nu mai tratezi, nu?
castravetii au floare mereu dar nici insecticidul nu co teaza pt ca probabil ai partenocarpici, aia leaga oricum...daca ai clasici dai de contact sau sistemic prietenos cu polenizatorii..
la fasole la fel...
oricum.stropesti seara tarziu camd alvinele nu mai zboara samd...
deci trateaza fara grija dar atentie l timpii de.asteltare pana la consum...si doar daca e necesar...
ca si la pomi, dai mult devreme, bagi planta sanatoasa si viguroasa in productie...apoi la nevoie si atent la polenizatori, sa nu ii omori aiurea, avem substante cat de cat tolerate...ne gandim si la aia care mncesc pentru noi.



#836
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Impotriva manei si putregaiului cenusiu pot sa amestec Bravo si Teldor, pentru tomate si castraveti

#837
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Multumesc!

#838
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006
Salutare. Am si eu problema urmatoare: frunzele de la baza de la 2, 3 fire de rosii Siriana din 25 de fire in total arata ca in poze. Restul soiurilor nu au nimic. Aveti o parere? Va multumesc.

Attached Files



#839
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
O fi vreun inceput de mana dar rosiile cum arată? Frunzele alea nu trebuiau rupte pana acum?


#840
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012

 savast, on 02 iulie 2015 - 20:25, said:

Salutare. Am si eu problema urmatoare: frunzele de la baza de la 2, 3 fire de rosii Siriana din 25 de fire in total arata ca in poze. Restul soiurilor nu au nimic. Aveti o parere? Va multumesc.
Mana de pamint, cred eu, stropeste cu un cabrio top.

#841
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Va rog sa ma ajutati cu o parere despre boala asta la rosii ca-s nepriceputu. Mi se pare ca e mai mult decat o simpla mana.
Incepe prin a rasuci frunzele de la baza, mi-a afectat o parte din primele rosii si acum am vazut si un ardei. Frunzele de ardei nu au nimic.
Multumesc

Attached Files



#842
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Din ce s-a tot discutat cred ca ai putregai apical

#843
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006
Buna seara! Imi puteti spune si mie daca Decis Mega 50 EW il pot da la rosii acum adica cand au si flori si daca se poate amesteca cu Bravo, Teldor. Va multumesc.

Edited by savast, 08 July 2015 - 18:41.


#844
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Din ce stiu eu le poți combina, dar decis nu este prea blând cu insectele polenizatoare. In funcție de ce problemă ai îl poți inlocui cu milbeknock, mospilan sau laser.

#845
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006

 meganedoi, on 08 iulie 2015 - 19:00, said:

Din ce stiu eu le poți combina, dar decis nu este prea blând cu insectele polenizatoare. In funcție de ce problemă ai îl poți inlocui cu milbeknock, mospilan sau laser.

Multumesc. Musculita alba, nu pot sa scap de ea.

Edited by savast, 09 July 2015 - 17:35.


#846
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
A trecut ploaia, a venit canicula, au aparut goangele. Niste oua de ceva am pe frunzele de castraveti, si parca am vazut si pe elefanti ceva ici colo. La castraveti mai mult. In casa nu am altceva decat Novadim Progres. Parca e pentru altceva. Cu ce ma sfatuiti sa stropesc avand in vedere ca deja consum castravetii? Am aplicat pana acum inca 2 tratamente de la inceput. Prima oara Mospilan a doua oara am dat cu Nurelle

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate