Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#667
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Acu mai ramane sa dresam gainile sa devina carnivore si sa manance doar limacsi si cochilati si alte oratanii si sa nu se atinga de vegetalele noastre :)

#668
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cochilatii, dupa ce-I sfarmam cu talpa si-i aruncam peste gard, era un adevarat razboi intre pasari. De limaxi nici nu se atingeau. Ciuguleau odata si se refugiau. Cand am incerca iar sa le dau, nici nu se apropiau de ei. Am inteles nu mai stiu de unde, ca sunt amari. Oricum nu am nici un gand sa ma conving, asa ca atunci cand voi mai avea pasari, nu le mai dau balosi fara casa.

#669
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Cica palipedele apeciaza...
Si bibilicile...
Dar n-am nici unele nici altele, raspandesc si eu ceva zvonuri...sa nu ma injurati drept raspandac, am 'turnat' tot inainte de anchetele oficiale...deci sunt 'absolvit'!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 28 March 2015 - 23:30.


#670
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Bibilicile nu se ating de melci, lumacsi sau alte balosenii. Si eu am crezut ca pot face carnivori din ele, dar nu au vrut.

Observatii despre basamid.
L-am dat la inceput de martie si astazi, la doua zile dupa ce am tras folia cu care acoperisem suprafata tratata, am descoperit destul de multe buruieni rasarite, printre care si un usturoi, dar si niste furnici ce se agitau in jurul unor larve de ceva insecte neidentificabile.
Basamidul nu si-a facut jobul pentru care fusese angajat asa ca maine bag cateva gaini in solar ca sa rezolve problema. :)

#671
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postmeganedoi, on 29 martie 2015 - 00:06, said:

Basamidul nu si-a facut jobul pentru care fusese angajat asa ca maine bag cateva gaini in solar ca sa rezolve problema. Posted Image

Numa' sa nu-si faca basamidul efectul asupra gainilor :(

#672
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Somoteiul merge la limax dar cleanul e avid...cauta pe tube chub fishing, e matt cu melcii in punga, d'aia reproducatori nu caterinci ca la guru in gradina.


#673
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsandy76, on 19 martie 2015 - 08:56, said:

Pesticide naturale pentru gradina ta de legume – I – (21 de solutii la indemana)
Nu-ti mai otravi familia si gradina. Fa-ti singur pesticide si insecticide organice din ingrediente pe care le ai acasa sau le gasesi usor in comert. In continuare ai o lista de solutii naturale si trucuri cu care poti sa-ti scapi gradina de legume (si pe cea de flori) de boli si daunatori.
Chiar si in cazul pesticidelor organice (bio, sau ecologice) este necesara o atentionare: unele dintre materialele de mai jos, chiar daca sunt naturale, contin substante toxice pentru om, dar mult mai putin daunatoare decat cele sintetice pe care le contin insecticidele si pesticidele din comert. Nu este recomandat sa consumi legumele in ziua in care ai stropit plantele, iar cand le consumi, este indicat sa le speli bine sub jet de apa si sa le tii cateva minute intr-un vas cu apa rece curata, pentru ca in acest fel iese in apa o buna parte din pesticidele ajunse in coaja.
Mai mult aici:
http://inimafericita...ii-la-indemana/
-Partea a 2-a.
http://inimafericita...-23-de-solutii/

#674
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsandy76, on 04 aprilie 2015 - 22:37, said:

Aici cele 2 parti in format pdf!

Edited by sandy76, 05 April 2015 - 07:42.


#675
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cum interpretati voi informatia asta?

http://www.bloomberg...-demand-organic

#676
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ca sa poata vinde carnea la pret de bio, aduc soia si porumb nemodificate genetic de la noi, ieftin, ca sa`si hraneasca orataniile.
Daca folosesc semintele lor, nu se mai incadreaza la bio :D

#677
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
a folosit careva Fertipollina sau ITALPOLLINA la rasaduri?

#678
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postionutz_t, on 19 aprilie 2015 - 19:32, said:

a folosit careva Fertipollina sau ITALPOLLINA la rasaduri?
Sau terrafertil?

#679
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Ce se stie de bioflor.bc,facut la Bacau 100 ron 40 de litri?

#680
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009

View Postionutz_t, on 19 aprilie 2015 - 19:32, said:

a folosit careva Fertipollina sau ITALPOLLINA la rasaduri?
La răsaduri nu încă... cred că este prea tare pentru răsaduri. Eu am luat niște saci ca să pun prin grădină și să încorporez cu motosapa.

#681
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Nu știu dacă a mai fost semnalată aici lucrarea:
Grădina de legume - Ghid pentru combaterea bolilor și dăunătorilor, publicată la 3 noiembrie 2014 de Costel Pohrib și Marius Petrache.

Aceeași autori au mai  publicat în 2011 lucrarea:
Tehnologii moderne de cultură a legumelor timpurii în sere și solarii (tomate, ardei, castraveți).

Cărțile pot fi previzualizate parțial,(fiind scanate de Google Books folosind tehnica OCR).

#682
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postionutz_t, on 19 aprilie 2015 - 19:32, said:

a folosit careva Fertipollina sau ITALPOLLINA la rasaduri?

Pentru rasaduri, Basacote sau Osmocote Intentionez sa folosesc la anul daca imi va permite bugetul. Italpollina doar pentru incorporat in sol, inainte de plantare. Folosesc eu anul asta la tomate, pentru un solar, sa vad ce randament am...va tin la curent.

#683
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cel mai bun fertilizator este gainatul pasarilor. Va recomand sa luati gainatul de la fermele de pasari tratate spre deloc cu medicamente. Daca ai spatiu de depozitare il poti lua proaspat reducand astfel drastic sansele sa aduci in ograda ta ceva daunatori sau boli.


#684
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Singurele legume/fructe fara E-uri sunt alea Basarabenesti...ca ei nu cultiva decat ligumii si fructii...
:) :) :)

Edited by subway_guru, 29 April 2015 - 19:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate