Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#649
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Hapy, daca tot esti istoric in ale stirului cum sta treaba cu iepurii? Mor din cauza stirului sau beneficiaza, ca si porcii, de regele nemuririi?

#650
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Cauta-l pe boierul Carprom si intreaba-l. "Expertiza" mea se termina la lumea vegetala.

#651
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Hapy, ii stiu calitatile, insa in curtea mea este un daunator. Eu am lan de stir in gradina si il consider foarte greu de combatut.
Daaaa, uitasem de volbura!

#652
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Anastasia, daca nu il lasi sa faca seminte este destul sa il combati o singura data dupa care nu ar trebui sa mai ai probleme.

#653
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Inseamna ca asta a fost problema. Pentru ca nu am stat acolo nu aveam cum sa-l controlam. Iar cand e cald face seminte si daca are cativa cm inaltime.
[ http://s19.postimg.org/gs76eoe83/PIC_0058.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
adult photo sharing

#654
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostHapygarden, on 27 martie 2015 - 22:30, said:



"Stirul sau Amarantus este o planta foarte bogata in vitamine (A, k, B1, B3, B5, B6, B17, C, E, acid folic) si minerale (calciu, fier, magneziu, potasiu, zinc, cupru). Aztecii priveau aceasta planta ca pe hrana imortalitatii, in cronici sanscrite este consemnata ca fiind regele nemuririi, iar grecii au numit-o amarantos –  planta care nu moare. Anticii au descoperit ca este mai hranitoare decat porumbul, graul sau alte cereale.
De la stir putem consuma atat frunzele cat si semintele uscate sub diferite forme. Semintele se pot consuma ca atare sau prajite avand un gust deosebit. Din seminte se obtine o faina foarte buna care nu contine gluten. Din frunzele foarte tinere de stir  putem prepara tocanite, ciorbe sau le putem  prepara ca si pe spanac.".
.

In special  Amaratus rosu. In pliculetele primite de la junbo, am unul cu foarte multe seminte de acest fel. Sincer sa fiu, anul asta nu cred ca le voi semana. Poate la anul. Am un loc pentru ele, mai ales ca la varsta mea, o sa trebuiasca la un moment dat sa trec pe ceaiuri. Aman cat pot, dar odata si odata tot vine vremea!

#655
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Anastasia, imaginea nu e cea mai buna dar din ce vad eu ala nu e stir. E loboda porceasca sau Chenopodium album

Edited by Hapygarden, 27 March 2015 - 23:20.


#656
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
E in combinatie cu stir, urzica, volbura si multe alte milioane de buruieni.

#657
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006

View PostHapygarden, on 27 martie 2015 - 22:30, said:

Savast, ce-ar fi sa te iei de o mana cu ziaristii de la Gandul si sa emigrati in desert cu tot cu articolele lor? Nu mai vorbi de ierbicid dupa ce ai vrut sa dai cu Nemathorin pe bietii miriapozi...sau stai...nematozi Posted Image)..
Poti sa inghiti mult glifosat pana sa echivaleze la efect cu o lingura de Nemathorin.
Mai ales ca tu te pregateai sa dai un insecticid cu timp de pauza 70 de zile la o cultura de 60 pentru ca asa ti-a zis un bou. Rusinica!


Salut Hapygarden Posted Image, tot suparat esti pe mine? Posted Image Ti-am dat dreptate intr-un post anterior cu miriapozii. Si acum o sa incerc cu argumente sa te contrazic referitor la postul asta Posted Image

1) Nu mi-a zis un "bou" de chestia cu "Nemathorin" ci un doctor in horticultura, CHIAR FOARTE CUNOSCUT SI TOCMAI ASTA A FOST PROBLEMA MEA, DIFERENTA DE PARERI. Eu incerc/vreau sa fac cat mai natural posibil, ulterior sa sa trec pe BIO, deci nu prea as vrea sa inghit nici glifosat, nici Nemathorin, asta fiind problema mea si atunci pentru care nu vroiam sa dau cu asa ceva. Multumesc.

2) Referitor la articolul cu "ierbicid" singura mea greseala a fost asta: "ierbicid" in loc de erbicid Posted Image. RESTUL E TACERE pentru mine, avand in vedere ignoranta ta, probabil ca nici nu ai citit acel articol pentru ca vedeai ca NU ESTE DE LA GANDUL. Imi permit sa iti mai trimit odata si spunandu-ti preventiv ca este un articol de la The Guardian BAZAT PE UN STUDIU de la World Health Organisation http://www.theguardi...who-glyphosate- cum de altfel scrie acolo Posted Image
Ce fac acum? Emigrez si cu The Guardian si World Health Organisation sau doar cu Gandul??? Tot in desert? Posted Image

Eu te apreciez oricum pentru parerile tale. E foarte important sa fi bun in ceea ce faci, te felicit pentru expertiza ta, dar eu in agricultura sunt incepator. Multumesc.

P.S.: Fi si tu un pic mai Happy Posted Image

Edited by savast, 28 March 2015 - 09:34.


#658
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Sint Savast si chiar nu am nimic cu tine. Dar nu sint de acord cu articolele care seamana panica inutila.
Cu siguranta ca nu e bine sa faci exces de Roundup, Nemathorin sau orice alta substanta. Dar atata timp cat sint folosite cu responsabilitate iti promit eu ca nu o sa migreze in panza freatica si nici nu o sa moara nimeni de cancer de la ele. Problemele provin din excesele practicate in agricultura intensiva si din tratamente aplicate inutil datorita lipsei crase de cunostiinte.
De altfel toate eforturile mele de duc inspre a obtine culturi cat mai curate si sanatoase. Daca te uiti la postarile mele am repetat chiar obsesiv colegilor sa nu faca tratamente inutile si cu doze depasite. Incerc sa stau in "banca mea" pe aici si raspund doar  cand colegii mai experimentati ca mine nu au vreme. Dar daca am binevoit sa raspund fii sigur ca stiu despre ce e vorba nu doar imi dau cu parerea.
Tie ti-am raspuns pentru ca nu mi-am dorit sa dai nemathorinul ala inutil. Daca un doctor in horticultura ti-a spus ca ala e un vierme sarma imi pastrez opinia despre el. Probabil ca si-a luat doctoratul la fel ca premierul.  Si daca dom' doctor va sfatui pe inca 10 sa faca ce ti-a spus tie sa faci si aiai il si asculta - ei bine de aici provine problema noastra si inghititul in exces de chimicale.
Daca aplicati nemathorinul ala cum ai fost sfatuit la capsuni, stii ca ar fi trebuit sa vinzi productia inainte de a se termina timpul de pauza, nu? Si atunce  te intreb ce-ai fi facut? Ai fi aruncat productia de pe juma' de hectar pentru ca stii ca otravesti oamenii? Acid sau ba, daca am reusit sa te impiedic sa dai nenorocirea aia prin picurare nu ti-am facut un bine doar tie ci la toti cei care ar fi cumparat de la tine.
Cat despre cunostiinte, cu toate ca fac asta de multi ani, in fiecare an constientizez cat de putin stiu de fapt.
Spor la treaba!

Edited by Hapygarden, 28 March 2015 - 10:16.


#659
savast

savast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.09.2006
PERFECT DE ACORD CU TOT CE AI SPUS AICI. Credema ca daca nu ma luai la "suturi" in postul anterior si raspundeai asa chiar nu aveam nicio treaba. Si iti multumesc inca o data pentru intelegere.

Edited by claudia313, 28 March 2015 - 15:21.
citat inutil


#660
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Așa-i el mai bolovănos... stai liniștit că te înveți cu el dacă mai zabovești pe aici. fără supărare Happy

#661
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Savast, nimeni nu este rau intentionat. Hapy a avut dreptate in tot ceea ce ti-a spus, chiar daca nu a facut-o in cel mai prietenos fel. Gandeste-te ca iti otraveai plantele aiurea.
Fiecare avem multe de invatat de pe aceasta arie si de fiecare data ti se va intinde o mana de ajutor.

#662
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Iar daca cineva iti da un sfat gresit, vor fi destui sa sara sa-l corecteze, n-ai grija!
;)

#663
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Atentie la limax si coropisnite...Mesurolul a fost scos din sortiment si e o mare lipsa pe piata si la celelalte...

Edited by subway_guru, 28 March 2015 - 17:07.


#664
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ma ideea e simpla: ai pir, tortel, stuf, palamida, stir, topinambur?
E timpul sa vrei bio. Succes. :lol::lol::lol:

View Postsubway_guru, on 28 martie 2015 - 17:06, said:

Atentie la limax si coropisnite...Mesurolul a fost scos din sortiment si e o mare lipsa pe piata si la celelalte...
Traiasca Silurus glanis si leuciscus cephalus.

Edited by parintele, 28 March 2015 - 17:13.


#665
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Popa, tie iti arde rau de pecuit.
Zici tu ca trage somoteiu' la limax :)??

#666
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Si ratele si gainile...se ingrasa mama-mama...retete fine gastronomie frantuzeasca!
:)
Faceti stoc de moluscocide ca dupa invazia de anul trecut anul asta va fi si mai si...am constatat narcise ciugulite!!!

Edited by subway_guru, 28 March 2015 - 18:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate