Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#487
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013

View PostBlanco25, on 10 iulie 2014 - 20:27, said:

azi am vazut si eu la poarta niste dracovenii, nici nu stiu ce sunt si imi e frica sa nu se indrepte spre solar, daca stie cineva ce sunt si cum scap de ele

  Esta limaxul sau limacsul. Vezi la  http://www.horticult...ci-cu-cochilie/

#488
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Multumiri Adrian si Claudia si scuze pentru intarziere dar am fost plecat cateva zile. Este cu adevarat o napasta aceasta larva. Cultiv impreuna cu o familie de prieteni o suprafata de 2000 mp de vreo sase ani dar niciodata nu am avut atatea probleme (cu larva respectiva) ca in acest an. Au infestat toata gradina. Am vrut sa vad cati sunt de fapt si citind pe net ca in perioada asta urca din sol aproape de suprafata, am facut un mic sant cu sapa, chiar la limita suprafetei arate. Practic, am intors o brazda de iarba, lunga de 4m, lata de 20 cm si adanca de 15 cm. Am gasit 43 de larve! Am citit tot pe net ce trebuie sa fac la toamna cand vom ara (se incorporeaza in sol un insecticid specific) dar nu stiu ce eficienta va avea avand in vedere ca respectivul teren este inconjurat de alte gradini din care pot migra carabusii. Pe de alta parte e si cam scump tratamentul. Mi-ar prinde bine sfatul unui profesionist (eu fiind un agricultor "amator"). Multumiri si lui Iorgu dar probabil ca din cauza calitatii slabe a fotografiei mele nu a identificat din start monstrul cu pricina Posted Image Posted Image .

Edited by florin cfs, 15 July 2014 - 10:49.


#489
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
am si eu o intrebare pentru voi? cum masurati cantitatile mici de prafuri? gen Dithane, Mospilan ( 2-10 grame).

#490
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cu cantarelul asta

http://okaziitopshop...100g_0.01g.html

Iar solutiile le dozezi cu seringa

#491
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postionutz_t, on 19 iulie 2014 - 11:48, said:

am si eu o intrebare pentru voi? cum masurati cantitatile mici de prafuri? gen Dithane, Mospilan ( 2-10 grame).


la praf: se rastoarna plicul pe o foaie de hartie si se imparte cu un card in gramezi...ai plic de 10g si iti trebe 1g atunci imparti in 10 gramezi egale, pe care poti sa le pui separat in pliculete mici (ca sa nu mai repeti operatiunea).

la lichid: se trage tot continutul unei fiole intr-o seringa.

#492
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Exact, ca drogatii...faci liniute. Daca tragi insa un stranut, e cam gata. Posted Image
Un plic de ceva e cam 5-10 lei, un cantar e 30-40 de lei, hai 50... eu cred ca nu are sens sa te complici cu liniute decat in cazuri extreme, cand nu ai cantar sua ai ramas fara baterie si trebuie musai sa stropesti.
Altfel cantarul e sfant, e cea mai buna investitie pentru un gradinar, isi scoate banii in secunda 2 daca te gandesti la faptul ca poti cumpara plicuri pentru 50-100 litri de apa care cel mai frecvent costa mult mai putin de jumatate, adesea o treime din cat costa cele microambalate.
E o metoda buna de stiut dar nu intelept de aplicat cu exceptia accidentelor mentionate...

#493
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Cea mai simpla solutie e sa faci un litru de apa cu plicul respectiv si apoi imparti cantitatea cu seringa in functie de cat ai nevoie, si asa scapi de cantar,carduri,liniute sau mai stiu eu ce!

#494
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postanknic, on 20 iulie 2014 - 09:54, said:




la praf: se rastoarna plicul pe o foaie de hartie si se imparte cu un card in gramezi...ai plic de 10g si iti trebe 1g atunci imparti in 10 gramezi egale, pe care poti sa le pui separat in pliculete mici (ca sa nu mai repeti operatiunea).

la lichid: se trage tot continutul unei fiole intr-o seringa.
Oameni buni, nu mai suntem in 1907!!! Daca nu avem card, cum procedam?

#495
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
un cantar care sa iti cantareasca pe bune 1g e mult mai scump decat 50 de lei...

View Postvladislav25, on 20 iulie 2014 - 12:43, said:

Cea mai simpla solutie e sa faci un litru de apa cu plicul respectiv si apoi imparti cantitatea cu seringa in functie de cat ai nevoie, si asa scapi de cantar,carduri,liniute sau mai stiu eu ce!


daca parful il faci solutie atunci are termen de valabilitate undeva intre 12 si 24 de ore.

#496
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si concentratia recomandata a solutiei e in 90% din cazuri mai mica...pe motiv de toxicitate. Oricum un lic de 10 l mai mult de 8 nu faci la multe substante...in aceste cinditii cantarul ala e brici.
Si orixum sumn mult mai precise decat crezi, am verificat..la nivel de zecime pt cele cu precizie de sutumi de g, cel putin ce am verificat eu.

#497
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
cine a folosit uree prin picurare , imi spune si mie ce doza se foloseste /1000l de apa? sau pe suprafata. pe net am citit ca se foloseste  "în doze de 0,5 până la 1 kg/1.000 m2/zi, aplicată prin sistemul de irigare prin picurare". Eu daca nu irig zilnic, ce doza sa folosesc?

#498
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intrati va rog aici?

http://forum.softped...2#entry16261226

Poate aveti o parere.

#499
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Sa fie Cropmax(un produs scump tare...) și cel mai bun?în privinta conținutului de apa din fruct, cu efect direct asupra duratei de păstrare a  acestuia,se pare ca nu.http://www.usab-tm.ro/rezumat/49ro.pdf

#500
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013
Un studiu asemanator
http://www.agir.ro/buletine/323.pdf

#501
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
acum ceva vreme s-a discutat despre uleiul de neem si vreau sa postez pt. cine este interesat cateva informatii pe care le-am gasit pe pagina de facebook Gradina Biodinamica:

Uleiul de neem se extrage din Azadirachta indica, un arbore ornamental de umbră din Asia de Sud și India .

Uleiul de neem poate fi extras din cele mai multe părți ale copacului, dar semințele contin cea mai mare concentrație de compus.
Compusul principal din uleiul de Neem este Azadiractina, acesta acționează ca agent de respingere si interferează cu sistemul hormonal al insectelor.
Azadiractina acționează în următoarele moduri:
- Descurajează anumite insecte, cum ar fi lăcustele, tantarii, furnicile, paianjenii , afidele, păduchii țestoși, paduchii lanosi, musculita alba și interferează cu ciclul de viață normal al insectelor impiedicand hranirea, împerechere, și depunerea de ouă.
Cea mai mare calitate a acestui insecticid natural este ca nu face rau vietatilor benefice ca : fluturi, albine, bondari, gargarite, rame, pesti, pasari, o parte din acestea putand sa polenizeze fara nici un pericol.
Azadiractina are si efect fungicid impotriva ruginii si fainarii.
Uleiul de neem este foarte eficient aplicat foliar plantelor tinere (rasaduri, clone).
Uleiul de Neem are un timp de înjumătățire de 3 până la 22 zile în sol, si numai 45 minute până la 4 zile în apă.
Unele plante pot fi ucise de uleiul de neem, mai ales în cazul în care este aplicat concentrat. Înainte de pulverizare testați pe o mică zonă și așteptați 24 de ore pentru a verifica frunzele. Dacă nu există nici un prejudiciu, atunci planta nu va fi afectată de uleiul de neem.
Aplicare :
Aplicarea foliara se face dupa lasarea intunericului sau dimineata devreme inainte de rasarirea soarelui.
Insecticid : 5mL Ulei de Neem la 1L de apa + 2mL de emulsificator (silicat de potasiu-recomandat sau sapun facut in casa) la 1L de apa
Funcigid : 2mL la 1L de apa + emulsificator 0.5mL la 1L de apa


http://www.undergrou...mazing-natu
/

asta pt. se gasesc putine informatii in limba romana despre folosirea uleiului de neem in agricultura

#502
polyrosa

polyrosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.02.2014

View PostADRIANSLB, on 12 ianuarie 2015 - 21:14, said:


View Postbiburadu, on 12 ianuarie 2015 - 20:30, said:

Sa fie Cropmax(un produs scump tare...) și cel mai bun?în privinta conținutului de apa din fruct, cu efect direct asupra duratei de păstrare a  acestuia,se pare ca nu.http://www.usab-tm.ro/rezumat/49ro.pdf

Oare cine le-a sponsorizat cercetarile?
Sa fie la fel ca la medicamentele pentru oameni?

#503
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

   Anul acesta vreau sa incerc produsele pentru agricultura ecologica de la Atlantica importate de Holland Farming.

Le voi folosi in special pentru legumele pentru consum propriu.

Quote

   Schema de mai jos este o compilatie proprie, cat mai acoperitoare, valabila in conditiile pe care le-am observat in gradina mea.

Quote

Sumar produse si preturi de lista (cu TVA):

Oleorgan - 127 lei / l → insecticid ulei de neem saponificat 40%

Konflic - 145 lei → insecticid - extract de Quassia Amara 50% + Sare potasica 50%

Kabon - 55 lei → insecticid - Sare potasica 50%


Canelys - 176 lei / l → acaricid - extract de scortisoara 70%;


Mimoten - 208 lei → fungicid - extract Mimosa Tenuifolia 80%

Flama - 176 lei → fungicid / bactericid - oxiclorura de Cu 20%

Zytron - 154 lei → fungicid - extract de citrice 20%.


Cropmax: 150 lei / l. → nutrient ecologic - 0.2 % la 2 saptamani


Nemagold - 146 lei - repelent pentru nematozi - 150 ml prin apa de irigare, la 2 luni.

Total achizitii: 1,337 lei.

Cu mici exceptii, produsele ajung pentru circa 3 ani intr-o gradina de 100 mp.

Daunator / boala:

1. Fainare → Mimoten 0.3% + Zytron 0.15% sau Canelys 0.3% + Zytron 0.15%

2. Putregai cenusiu (Botrytis sp.), Patare bruna (Alternaria), Fuzarioza (Fusarium) + Rhizoctonia, Mana, Sclerotinia, Bacterioze → Flama 0.3% sau Mimoten 0.3% + Zytron 0.15%


3. Musculita alba, Trips, Afide, Larva Miniera, Tuta Absoluta, Omizi → Oleorgan 0.3% + Kabon 0.3% sau Konflic (inclusiv pt viermi de sarma).

4. Painjen rosu - Canelys 0.3% + Zytron 0.15 %


Considerand o presiune a bolilor / daunatorilor destul de ridicata, vom stropi saptamanal, preventiv, plantatia noastra de 100 mp cu urmatoarea combinatie de produse:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

SCHEMA BIO:


S 1 (saptamani impare): Insecticid A (30 ml Oleorgan + 30 ml Kabon) + Fungicid A (30 ml Mimoten + 15 ml Zytron): (3.8 lei + 1.7 lei) + (6.3 lei + 2.3 lei) = 14 lei.

S 2 (saptamani pare) : Insecticid B / 30 ml Konflic + Fungicid B / 30 ml Flama + Acaricid (30 ml Canelys + 15 ml Zytron) + Nutrient / 20 ml Cropmax = 4.4 lei + 5.3 lei + (5.3 + 2.3) + 3 = 17 lei.

La fiecare luna impara (ex: mai, iulie, septembrie): Mimoten 30 ml  (efect secundar asupra nematozilor) + Oleorgan 50 ml (conta viermi de sarma) = 6.3 lei + 6.2 lei = 12.5 lei.

La fiecare luna para (ex:iunie, august, octombrie): 150 ml Nemagold turnati in 500 litri apa de irigatie - 22 lei.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sezonul de gradina (maximal) are cam 24 de saptamani (28 aprilie - 19 octombrie; S18 - S42), adica 12 S cu sot si 12 fara sot, 3 luni pare si 3 luni impare.

Cost anual: 12 X 14 lei + 12 X 17 lei + 3 X 13 lei + 3 X 22 lei = 477 lei.

Folosim 1 lingurita de zahar pudra dizolvata in 10 itri de apa (ca adjuvant) si consideram o densitate medie de 4 plante / mp →  477 lei / 400 plante = 1.2 lei / fir.

@jumborom te rog sa ne oferi, daca se poate, feedback legate de produsele folosite si care crezi ca merita banii dati pe ele

Edited by peticel31, 20 January 2015 - 17:02.


#504
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
peticel, la ce atacuri am avut si la ce timp n-am avut de tratamente ca la carte, si-au facut treaba chiar bine. Per ansamblu, as merge pe 3 tratamente bio din 4, daca nu este ceva grav, si nu ar trebui sa fie daca stropesc preventiv si temeinic (pe ambele fete ale frunzei, planta de sus pana jos). Sigur, cu timpul poate imi fac solutiile proprii, insa pana atunci merg pe cele comerciale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate