Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#361
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@Jumbo  multumesc pentru info. Eu n-am inteles din articolul ala care sunt aia de padure,din poze par sa le spuna 'de padure' la aia obisnuiti, maricei.La mine anul trecut a aparut inca o specie, pe care de obicei o vedeam pe deal, in apropierea padurii, mai mici si mai deschisi la culoare, pe aia nu prea i-am vazut prin pomi, zburau la nivel jos, deasupra ierbii

@rid, la fel faceam si eu, cand dadeam peste unul in pamant il acopeream la loc, in prostia mea,   dar cu faza asta m-au scos rau din sarite!

Edited by claudia313, 15 February 2014 - 20:23.


#362
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Poate va plictisesc cu reteta asta dar la mine este multifunctionala: 1 kg uruiala de porumb, 10 ml Reldan , doua linguri untura topita sau daca nu ati taiat porcul, putin ulei. Acum 5-6 ani larvele alea imi mancau 90% din rasadurile de vinete si conopida. Cand am aflat reteta am pus cateva graunte la fiecare cuib la plantare. In ultimii doi ani nu am mai folosit impotriva larvelor de carabus pt ca nu prea mai sunt. Acum am coropisnite.

#363
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@maddox, cum naiba iti mancau rasadurile, ca larvele alea de obicei sunt in zone inierbate, sau, ma rog, cu vegetatie, acolo depun carabusii ouale, ca nu-s prosti sa le puna-n aratura, unde n-au larvele ce sa manance! Eu n-am avut niciodata probleme cu larvele de carabusi in zona cu teren arabil!  Iar cu coropisnitele...cand plantez rasadul pun in cuib si cateva granule de produs de-ala anti-  nu imi amintesc cum se numeste si rareori am avut probleme, 2-3 plante halite si cam atat

Pe mine ma preocupa distrugerea culturilor perene, tip capsuni, la alea n-am cum sa tot scurm la radacina sa le pun uruiala de-aia otravita

View Postnicoretro, on 15 februarie 2014 - 19:51, said:

Claudia, anul asta nu ar trebui sa ai probleme cu larvele, stiu ca au un ciclu de reproducere de 3 ani.

O fi ciclul de 3 ani, adica dureaza 3 ani pana ies din pamant, dar, din moment ce in fiecare an sunt carabusi si depun oua, treaba are continuitate, deci in fiecare an ies niste mizerii de-asta din pamant


Asa...mi-am mai amintit de o problema ce am avut-o in toamna, ca tot a pomenit maddox de reldan....in toamna mi-au halit viespile strugurii negri. S-a dus tata la fitofarmacie si i-au dat Reldan (sper ca nu fac o confuzie) Rezultat: zero! Zici ca am dat cu parfum de struguri, parca mai abitir roiau pe-acolo. Stiti voi altceva cu care pot fi combatute viespile la struguri?

Edited by claudia313, 16 February 2014 - 19:07.


#364
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Nu cred ca e o solutie pentru suprafete mari dar eu am scapat de viespi cu banalele capcane de 3 lei bucata cu apa cu miere si dulceata de caise.
Am incercat mai multe combinatii dar asta pare sa fie irezistibila pentru ele. Intrau ca proastele si isi gaseau sfarsitul acolo.
Daca "suferi" de excedent de timp poti sa o faci si artizanal asa.
Dar cel mai eficace "tratament" este sa le gasesi cuibul la nenorocite. De obicei e prin preajma ca nu se obosesc ele sa calatoreasca prea mult dupa hrana.
Sau vorbiti voi de o natie de viespi mai deosebita??

#365
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sa pui si un pic de otet, un pic, astfel vor intra si albine. Capcanele de mai sus au mare eficacitate in apicultura cand viespile invadeaza stupii.

Edited by medelin992, 18 February 2014 - 00:15.


#366
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc, voi pune capcane anul acesta!
Medelin, multumesc pentru info cu otetul, chiar voiam sa intreb daca in capcana aia nu sunt atrase si albine, ca nu as vrea!

#367
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
anu' trecut eram si eu determinat sa scap de viespi, caci isi facusera cuiburi taman in podul de deasupra garajului, facandu-l mai riscant de utilizat pe timpul verii. Dar apoi am observat ca se indoapa cu musculita alba si larvele ei de pe varza si brocolli, asa ca am decis sa le las in pace, cu conditia sa nu se atinga de copiii mei! Posted Image

Info aici, ca suport al deciziei mele (da, vispile sunt bune, mai ales pentru aceia care iau in serios tratamentele bio din gradina sau solarul din spatele casei Posted Image

Hope it helps

LE daca stie careva cum se poate scapa de viespile alea MARI (de vreo 4-5 ori mai mari decat o viespe obisnuita), dar in acelasi timp sa nu le afecteze pe acelea "domestice", rog sa de share. Anul trecut m-au innebunit, se tot hraneau din scoarta unui liliac din spatele casei. Pana anu'trecut nu le intalnisem decat in padure .. poate sa "scap" de liliac? :)

Edited by qwertysecret, 18 February 2014 - 18:48.


#368
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@quertysecret, eu de obicei le lasam in pace, toata vara am urmarit o mica familie care isi facuse cuib in unul din podurile frecventate des, atata timp cat nu s-au dat la mine n-am avut treaba lor! Ca idee generala, eu consider ca orice vietuitoare are un rol bine determinat in natura. Pe langa dorinta de a manca produse neindopate cu chimicale, acesta este un alt motiv de baza pentru care eu evit stropirile cat pot, pentru ca nu sunt selective, pe langa dihaniile care eventual s-au inmultit necontrolat mai omori si ce nu e cazul, distrugand un echilibru deja fragil. Dar uneori noi oamenii ne intersectam mai contondent cu unele vietuitoare. De exemplu am dat peste un cuib de viespi din intamplare si toata haita a iesit la atac! Evident ca le-am asasinat, pentru ca aveau cuibul in curte, prezenta risc mare.
Stiu ca viespile sunt utile, exista niste specii de viespi care sunt muuuult mai eficiente pe polenizare ca si albinele, adica polenizeaza mult mai mult, cantitativ.
Din pacate trebuie sa mancam si noi ce cultivam, eu sunt dispusa sa impart productia cu viespile in masura in care se multumesc si ele cu o cantitate rezonabila si lasa ceva si pentru camara mea Posted Image  Dar daca sunt hamesite musai sa le imputinez, ca sa fim pe picior de egalitate Posted Image

#369
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pasarile nu ii mananca pe carabusi? eu as vrea sa le fac ceva cuiburi prin vie.

mie greierii mi i-a decimat motanul. la un moment dat nu prea se mai auzeau noaptea :)

#370
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Pai carabusii ies la zbor pe seara, cand pasarile diurne se cam duc la culcare :(
Cu greierii ma bazez pe gaini in sezonul asta! :)

#371
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Zici ca-i sezonul de transferuri, acum se intaresc echipele: pasari contra carabusi, gaini contra greieri, viespi contra musculita alba.

#372
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai si greierii cam ies noaptea...io zic sa iti iei pisica :)

#373
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Neeee, ca eu sunt cu astea cu pene :)))))

#374
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Apel către Comisia Tehnica Consultativa
Sunt afectate doar frunzele (pana acum)

Attached File  IMAG1202.jpg   106.38K   62 downloads
Attached File  IMAG1203.jpg   105.71K   65 downloads

Attached File  IMAG1205.jpg   110.18K   69 downloads
Attached File  IMAG1208.jpg   133.89K   69 downloads

Primele atacate au fost marginile frunzelor, chiar din varful "dintilor de fierastrau" ai frunzelor. Zonele acelea doar se usucă si atat.

Ce parere aveti?


#375
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Arata mai degraba arse decat bolnave. Au atins tuburile?
Ma bagati in "boli" cu toate astea. Nici nu am iesit bine in camp si dam de probleme?
Megane' tu unde ai crescut tuta aia de o aveai matura la vremea asta?

Edited by Bybanul, 18 February 2014 - 22:54.


#376
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Ai microscop! Au un puf cenusiu pe spate? Daca da pare a fi alternarioza, dar este prea devreme pt toate astea.
Sigur sunt de anul asta pozele? Ca nu-mi vine sa cred: septorioza, alternarioza in Februarie.
Se pare ca asta este pretul pe care trebuie sa-l platim pt ca fortam atat de mult natura.
L.E. In pozele 1 si 2 petele alea galbene dinspre interiorul frunzei arata a alternarioza, in pozele 3 si 4 varfurile alea par intradevar oparite.

Edited by maddox_dtv, 18 February 2014 - 22:59.


#377
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Daca te gandesti bine maddox, noi replicam in rasadnitele noastre mega protejate conditiile de temperatura si umiditate din camp de la final de iunie.....asa ca nu are rost sa ne miram. Ce ma ingrijoreaza e ca in cazul lui Meganu sint sigur ca a dezinfectat si semintele si le-a dat peste nas si un previcur ceva. Si totusi......
Magane, ce soi/hibrid sint?

Edited by Bybanul, 18 February 2014 - 23:05.


#378
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Semintele astea nu au fost dezinfectate.
Am dezinfectat experimental alte seminte.
Nu am observat vreun puf pe spatele frunzelor.
Foto 1 si 2 sunt pe fata superioara a frunzelor.
Foto 3,4 fata inferioară a acelorasi frunze.

Merg sa bag si microscopul si revin cu rezultate

Gata
Am micropozat in zona incercuita din fotografia asta

Attached File  Frunza cu cerc.jpg   70.07K   61 downloads

Cateva pe fata

Attached File  fr1.jpg   57.7K   62 downloadsAttached File  fr2.jpg   59.41K   56 downloadsAttached File  fr3.jpg   50.14K   51 downloads

Cateva pe spate


Attached File  frs.jpg   59.59K   51 downloadsAttached File  frs2.jpg   57.24K   48 downloadsAttached File  frs3.jpg   51.37K   44 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate