Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#289
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Dar fastacul nu prea mai este bun de folosit acum din cauza temperaturilor prea mari.

#290
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
din cauza ca se evapora prea repede? nu poate fi dat seara ori dimineata. explica, te rog

#291
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Eu cand am cumparat fastac , domnul de la magazin mi a recomandat sa il dau dimineata cat mai devreme sub 20-22 grade , pentru ca altfel nu isi face efectul . eu l am dat la 6 dimineata am zis ca 4, 5 ore ajunge sa isi faca efectul , dar eu zic ca este cam prost nu prea face fata insectelor pentru ca acum este full iar solarul de insecte si am dat acum 5 zile..

#292
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Frate, da' vi s-a pus rau pata pe fastac si decis. Astea, dupa cum scrie in carte, sunt eficiente intre 18 si 24 degrade. Normal ca cel care vinde spune ca merge si acum, dar in general produsele a caror substanta activa se termina cu 'metrin' este bine sa le folositi primavara si toamna sau dimineata ca tratament de soc, dar fara sa va asteptati ca insectele care vin maine sa mai pateasca ceva.
Acum folosim mospilan, actara, confidor, calypso, etc.

#293
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Legat de fastac. Eu il foloseac cu succes ca insecticid de actiune rapida. La varza pentru puricii aia negri am aplicat tatamentul in miezul zilei si dupa ce am stropit vre-o 5 randuri la primul rand se vedea efectul deja nu mai miscau. In cateva zile insa vin altii. Asa ca il combin cu insecticidul sistemic pentru a limita pagubele pana isi face efectul actesta. Mie fasterul / fastacul mi se pare cel mai rapid insecticid dar daca dai pe caldura trebuie sa te asiguri ca ai stropit direct daunatorul.

Iar actara si confidor e cazul sa facem stoc pt ca din toamna se scot


#294
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Tocmai de aceea Confidor Energy contine deltametrin parca pentru efect de soc si imidacloprid - sistemic pt actiune de durata. Si mai sunt si altele.
Si bine ai revenit printre noi!

#295
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

 maddox_dtv, on 24 iunie 2013 - 23:27, said:

Tocmai de aceea Confidor Energy contine deltametrin parca pentru efect de soc si imidacloprid - sistemic pt actiune de durata. Si mai sunt si altele.
Si bine ai revenit printre noi!

Eu sunt mai zarcit, prietenii zic chitros uneori. Pierd o multme de timp sa gasesc varianta cea mai ieftina dar care sa aiba totusi unraport calitate / pret bun.  Am ajuns la Nuprid 200 SC (imidacloprid 200g/l) la care adaug un "strop" de faster pt a inlocui Confidorul. Este si mai ieftin iar substanta activa este tripla.
Legat de Mospilan, mie mi se pare ca asa de tare l-au recomndat vanzatorii de la magazinele firosanitare din zona noastra ca mare parte din daunatori au capatat rezistenta. Din cauza asta eu il evit. Nu prea am mai vazit efecte dupa aplicare, cel putin nu cum se vedea acum cativa ani buni in urma.

#296
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
O experienta proprie !
In timpul scurt pe care pot sa-l aloc gradinii incerc sa fac cat mai multe: defoliere,palisarea plantelor care cresc in continuu,multe alte lucruri specifice.
La penultima vizita ,ardeii erau PLINI de afide,paduchi si alti binevoitori de seva. N-am reusit sa-i stropesc cu vreun insecticide,din lipsa de timp/conditii
Am plecat trist,stiind ca ii las bolnavi si plini de paraziti
Ajuns ieri,primul drum l-am facut la ei si SURPRIZA MARE !
Ardeii mei frumosi si veseli ! Uitandu-ma cu atentie,la fiecare al 3 lea ardei aprox, cate o gargarita......
Nu mi-a venit sa cred ! O gasca de gargarite m-a suplinit in lupta contra afidelor !
Natura mi-a dat o mare mana de ajutor si o lectie live despre combaterea pe cale naturala a daunatorilor,ardeii au scapat de un tratament,final cu happy end !
Am fost un norocos,nu stiu daca alti colegi cu suprafete mai mari ar fi putut beneficia de un sprijin de genul asta dar cei cu gradini mai mici,printre alte case....
Ma sacaie in schimb omida fructelor,printre gulii,mi-a ciuruit si frunzele/fructele tomatelor,nu stiu daca e acelasi daunator ,imi pare rau ca nu am timpul necesar sa observ/combat altfel decat chimic( chiar,ce ar fi efectiv ?!)
O alta concluzie ptr sezonul urmator: voi incerca o densitate mai mica a plantelor pe mp,supraaglomerarea nu e benefica deloc!
"DESUL UMPLE FESUL,RARUL UMPLE CARUL"----o expresie cu multe semnificatii !
Spor sa aveti !

#297
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Stai linistit ca nu gargarita aia a facut toata treaba.
Parerea mea este ca avem un an foarte bun in care afidele dispar singure, omidele nu prea ne onoreaza cu prezenta (inca), alti daunatori lipsesc si toata lumea a facut tone de rosii, motiv pentru care pretul este cel mentionat de cineva pe aici.
Incepatorii sa nu-si faca iluzii degeaba. Nu toti anii sunt asa.

#298
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Absolut de acord cu toate celelalte concluzii ,Maddox ! Abundenta rosiilor reflectata prin pretul mic,an bun.....de acord  dar nu cred ca afidele au disparut singure  !
Nu stiu prea multe detalii despre ele,ciclu de viata ,in ce se transforma....habar n-am !
Oricare ar fi realitatea, cert este ca ardeii mei au supravietuit unui atac masiv  !Constatat cu ochii mei ! La fel si disparitia lor !
O trec la capitolul "Misterele gradinaritului " !!! Posted Image

#299
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Pun si eu cateva probleme, cam multe Posted Image. Astept pareri

Attached Files



#300
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Deja, am trecut de faza cand intram in sevraj, pentru o frunza ,,putin'' anormala. Asta in urma ,,castanelor'', primite. Cred ca face parte din ciclul tomatelor. Nu cred ca am vreo planta de tomate, care sa fie perfecta! Cu exceptia ,,sucevencelor''.
Mai ales ca nu prea m-am omorat cu protectia preventiva. Adica deloc!
Culeg zilnic, consum, valorific, azi cu 1,5 lei kg. si accept o pierdere de 25%-30%. Oricum sunt foarte, foarte multe de cules. Marinela a trecut deja la producerea de suc.
O fi prea devreme?
Nu le-am stropit din doua motive:
- semnale de agresiune nu prea am avut
- vremea, asa cum a precizat si madox, a tinut cu ,,bobocii'' in ale gradinariei.
Oricum sunt pregatit logistic pentru orice necaz!

#301
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
una din probleme ar putea fi paianjenul rosu si caldura prea mare cu umiditate multa, plus ca vanata nu prea suporta caldura mare, se opareste, ar trebui umbrita.

#302
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
cred ca voi umbri cu var+aracet. Ceva retete de preparare? Cantitati?

aia pe frunza de rosie e viroza, mozaicul tutunului? de asta mi-e cel mai teama :(

#303
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca se manifesta doar pe unele frunze( cele bazale in special) poate fi si o dereglare de nutritie.

#304
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
doar pe cele de la baza, insa la inceput a aparut la cateva plante, acum cam la 1/4 am problema asta.

#305
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hai sa iti dau si eu o veste proasta......anu trecut asa a aparut in vinetele mele la fel ca la tine,le-am tratat cu fel si fel de solutii am taiat frunzele atacate si le-am scos din cultura ,le-am facut si stropit cu fel si fel de substante si pina la urma dracu le-a luat pe toate .
banuiesc ca este de la sol......
sper ca sa nu fie si la tine la fel.

Edited by silesax, 29 June 2013 - 10:29.


#306
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Am si eu in vinete aceeasi problema, dar acele frunze au ajuns asa in perioada in care a plouat. Pare a fi alternarioza si pentru ca a stagnat nu-mi mai fac griji cu ea. Probleme mari am avut anul trecut cu fuzarioza in luna iulie si anul asta dau Topsin foliar preventiv la 14 zile si dupa 20 iulie atac masiv de paianjen care necombatut poate distruge 100% cultura.
Atentie! cativa prieteni mi-au spus ca au vazut paienjeni, dar nu aia ne fac probleme ci aia care au 0,3-0,5 mm.
Nissorun este foarte bun pt ca aplicat pe la 20 iulie protejeaza cultura 40-50 de zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate