Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#1765
spartacus55

spartacus55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 08.05.2016

View Postmaru_29, on 28 mai 2016 - 14:57, said:

Un sfat: NU faceti ca mine ! Posted Image))))
cred ca, astfel de postari, nu fac decat sa ne ralaxeze.
SUNT CONVINS, ca nici un coleg nu poate fi misogin.
pana la urma, trebuie sa demonstram ceva?
forward!

#1766
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* 25.04.016 - Combaterea bolilor si daunatorilor in spatii protejate, gazetadeagricultura.info

#1767
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Azi, la radio (DigiFm), la stirile de la fix, printre altele s-a prezentat toxicitatea rosiilor cu motz. E vorba despre metoda de imbaiere a florilor de tomate intr-o solutie care favorizeaza legarea fructelor intr-un procent mare, reducerea posibilitatii de avortare, etc, in conditii de stress a plantei sau - de ce nu - dorinta unor legumicultori de a produce mai mult, mai repede, mai frumos... Asta e avaritie, nesimtire si o "mica" tentativa de omor prin otravire. Jmecherii care fac asta stiu ca la nivel de piata nu exista un control adecvat. Sper sa apara asa ceva cat mai curand posibil. Am vizitat o tara mult mai saraca decat Romania, unde am vazut cum se controleaza produsele vandute in piete, inclusiv nivelul de radioactivitate ! Totul e automatizat; nu exista posibilitatea de a insela aparatul => nu are cine sa primeasca o "atentie"/spaga.
Pe de alta parte, exista soiuri care au acel mic(3-4mm) motz in mod natural (prekos e unul, daca nu gresesc).
In fine, azi in Piata Centrala din Campina, singurele rosii fara motz erau unele aduse din Turcia si unele venite de la Vidra - cel putin asa erau declarate. Restul, cu motz, mai mare sau mai mic. Voi ce credeti: in Romania se cultiva preponderent soiuri de rosii cu motz sau atacul chimic la adresa populatiei a devenit un fapt banal? Personal, mi-e sila. Cumpar rosii si alte verziciuni din supermarket, stiind ca acolo exista un control minim.

#1768
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postvicris, on 31 mai 2016 - 16:06, said:

Voi ce credeti: in Romania se cultiva preponderent soiuri de rosii cu motz sau atacul chimic la adresa populatiei a devenit un fapt banal? Personal, mi-e sila. Cumpar rosii si alte verziciuni din supermarket, stiind ca acolo exista un control minim.
Tare asta cu motul! Am spus si eu mai demult ca la taraba e o mizerie de marfa, aia mari mai sunt controlati din cand in cand
Succes la dezbateri, eu fug in coltul urzicarilor ca stiu ce am patit

#1769
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Tari de tot astia de la radio. :D

Stai linistit, porcarii, de diverse feluri, folosesc toti sau aproape toti.
Motu lu peste il vezi tu pentru ca e hibridul mai ieftin si mai prost din acest punct de vedere, altii mai bogati folosesc hibrizi mai scumpi la care nu sunt vizibile urmele utilizarii unor hormoni de gen, faptul ca nu se vede pe fruct nu inseamna ca nu s-a folosit.

Ca sa o zicem p-a dreapta, prekosul e prima rosie mancabila dpdv al gustului, nu are nicio legatura cu nimic din ce gasesti pe piata pana la ora asta si e decenta si in comparatie cu ce gasesti mai tarziu asa ca...intre un carton facut in vata cu mancare din sac si un prekos ajutat cu hormoni pentru ca altfel rosia nu are cum sa lege fruct, de multe ori nici nu supravietuieste afara la ora la care astea rodesc, eu aleg, daca mor de pofta, prekosul ala asa cum e el.



#1770
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Stie cineva daca pot amesteca Scudo cu Myr micro ?

Edited by Achimitom04, 31 May 2016 - 17:13.


#1771
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.01.2011

View Postvalidoe, on 31 mai 2016 - 16:18, said:

Tare asta cu motul! Am spus si eu mai demult ca la taraba e o mizerie de marfa, aia mari mai sunt controlati din cand in cand
Succes la dezbateri, eu fug in coltul urzicarilor ca stiu ce am patit

În ţara noastră până şi roşiile sunt mai cu moţ.Posted Image

#1772
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postparintele, on 31 mai 2016 - 16:50, said:

Motu lu peste il vezi tu pentru ca e hibridul mai ieftin si mai prost din acest punct de vedere,
altii mai bogati folosesc hibrizi mai scumpi la care nu sunt vizibile urmele utilizarii unor hormoni de gen,
faptul ca nu se vede pe fruct nu inseamna ca nu s-a folosit.
Exemplu
La hibrizii de tomate Tolin F1, Mercedes F1 de la Syngenta sau Amanda F1 de la Zeraim Gedera, fructele nu se deformează sub efectul hormonilor.

Edited by Eugen_D, 31 May 2016 - 17:48.


#1773
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
De fapt e putin invers in sensul ca hibrizii sensibili sunt astazi destul de rari...ar trebui sa ii enumeram pe aia ca e mult mai simplu. ;)

Niciun hibrid cat de cat serios nu e sensibil, prekosul e o relicva, un hibrid vechiut facut de saracii de bulgari...rezista doar pt ca are alte calitati greu de aruncat pt...un mot.


#1774
Optimistul339

Optimistul339

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2010
Am o problema majora, nu stiu ce boala  a dat peste rosioarele mele. E al doilea an de cînd cultiv, pe linga soiul red truffle am mai pu Aus astrahan si inima de bou Suveava. Astea doua sunt foarte afectate. Mentionez ca am stropit acu 3 zile cu Ridomil, 25 grame la 3 litri apa. Asa mi-a recomandat cineva.

Attached Files



#1775
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
25 gr. in 3 l apa ? Pe bune ? Atata trebuia sa pui in 10 l.

#1776
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
In prima poza mie`mi aduce cu Stolburul tomatelor, sa vedem ce zic colegii mai cu experienta ca eu nu dibuiesc prea bine in poza.
Dar daca`i asta, e nasoala treaba. Smulgi plantele afectate si bagi insecticid la fiecare 7 zile (3 saptamani) ca sa omori vectorul principal, o musculita. Ai observat`o printre rosii?

#1777
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View PostOptimistul339, on 31 mai 2016 - 21:14, said:

Ridomil, 25 grame la 3 litri apa. Asa mi-a recomandat cineva.

Doza este de 0,25 % deci 25 gr. la 10 L de apa...asa ca socoteste si tu cam ce concentratie ai dat

#1778
Optimistul339

Optimistul339

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2010
Nu am observat nici o musca printre rosii. Si mie mi s-a parut mare concentratia ,  dar am zis ca omul are experienta. Nu cumva e fitotoxicitate?

#1779
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Eu zic ce zice si Rid. Brrrrrr.....
Scapa rapid de planta aia. Daca era de la supradoza de "vitamine" aveai aceleasi simptome la toate plantele.
Sa nu cumva sa atingi alta planta daca ai atins-o pe aia pana nu te speli bine de tot pe maini.

Edited by Hapygarden, 31 May 2016 - 23:36.


#1780
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru cei interesati, revin cu tabelul referitor la concentratie solutie:

Attached Files



#1781
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postmaru_29, on 17 mai 2016 - 11:25, said:

Ce au castravetii mei ? Mintea mea presupune ca ar fi ceva deficit de Ca (pana acum nu le.am dat Ca , urma sapt asta ) au primit insecticid hunter&co , scudo , un npk 20 si un topsin+npk K mare ) frunzele prezinta bine, n.au niciun stres numa fructul se ingalbeneste , pana acum niciun fruct galben nu a cazut , cei din palma mea i.am taiat eu .
lipsa calciu si bor,incearca floramec prin fertigare


#1782
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 28.05.2014
Salut; poate postez gresit, si imi cer scuze pentru asta. De vreo 2 saptamani, am niste insecte, sau ceva de genul, pe treptele de la casa, care sunt din gresie, si pe doua pervaze, de la parter, ele fiind din marmura. Stiti cumva ce sunt, si, ce rau pot face? Mentionez ca de 3 ani de cand locuiesc la casa, nu am intalnit/vazut asa ceva. Oratanii nu am absolut deloc prin curte, doar un pisoc, care e ingrijit bine. Doar vecinul are animale, de toate felurile Posted Image), deh, ca la tara.
Ca detalii, sunt foarte vioaie, si foarte mici. Au cam 2, maaaxim 3 mm. Si mor foarte repede, cand le apas cu degetul, si iese un pic de sange rosu din ele. Sange, care se sterge foarte greu. Alte detalii in poze. Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate