Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#163
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Si eu sunt interesat de unasemenea plan de fertilizare precum si o schema de stropire pentru mana, de insecticide si ce mai este nevoie ...pentru rosii

#164
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Eu ud alternativ cu zeama de gainat (diluata conform recomandarilor de pe aici) si cu macerat de urzica(la fel  de diluat).
Zeama de gainat o am facuta in 2 butoaie(unul e pe terminate)si mai am o buna perioada din ele.
Maceratul de urzica il fac intrun alt butoi.Toc urzica.pun apa peste ea si o presez.Inchid butoiul.La 2 zile scot 1 litru de macerat,diluez cu 10 de apa si stropesc foliar.Dupa o alta zi(maxim 2) scot 30 de litri de macerat si o pun in butoiul de 300 de litri si dau drumul la udare prin picurare.
Problema pe care o am eu e ca oricat strecor zeama de gainat ,cand o pun in butoiul-tampon,mi se cam infunda filtrul mesh de la instalatia de udare.Voi cum procedati sa scapati de aceasta problema?(Ultima oara am renuntat sa mai pun zeama in butoi si am turnat cu cana direct langa planta in timpul udarii prin picatura,dar e chinul naibii si imi ocup si timpul aiurea!)

Edited by stefan1976, 05 May 2013 - 09:02.


#165
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Si mie imi infunda filtrul zeama de gainat, desi il trec printr-un ciorap de dama (dres?). Nu am ce-i face, daca ramane in filtru si nu infunda picuratorile e bine, filtrul se curata...si sa torn cu cana imputiciunea aia de zeama mi se pare prea extrem. In viitor ma gandesc sa pun doua filtre in serie, sa fiu sigur (era un topic in care povestea cineva cum si-a confectionat un filtru, aveti idee care e? ca nu il mai gasesc).
Cat despre fertilizare in functie de specie, eu nu am tinut cont, atata timp cat am fertilizat cu "zemuri" organice. Banuiesc ca e destul de greu sa faci exces de N, P sau K folosind macerat de urzica, nu?


#166
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
stefan
Cate plante ai cultivate?
Nu recomand sa mai pui ,,zeama'', in butoi. Aceasta nu poate sa fie filtrata eficient, oricat de des ai curata filtrul. Se formeaza o ,,mazga'' si la cateva udari se infunda orificiile de picurare!
Cred ca singura varianta, ramane cea cu ,,portia'' la fiecare plantuta. Dar cand sunt multe...
Poate un coleg are alta metoda mai economicosa cu timpul nostru!

ionut
Filtrul invocat de tine, se afla in topicul ,, irigat prin picurare'', nu mai stiu la ce pagina. Era vorba de un butoi de plastic, in care se afla cateva (parca) straturi de pietris de diferite dimensiuni. Este eficient contra nisipului fin din fantani. Nu cred ca poate oprii acea substanta ,,vascoasa'' care este gainatul. Oricat l-am dilua. Poate se merita incercat!

#167
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iorgu,
La cat ma pricep eu as face asa ardeilor:
- intai dau apa dar nu foarte multa (ca sa nu dau alte solutii pe uscat); daca au deja apa atunci sari peste faza asta
- dau atonik pentru stimularea inradacinarii
- cropmax deodata cu atonik pentru a livra si o parte din nutrientii
- dupa 1-zile irig cu 3l/planta in care am adaugat fertilizant starter 1g/planta si fertilizant echilibrat 1g/planta (total 2g/planta) [eu asa am facut la plantele mele si vad ca le merge bine]
- dau formula de fertilizare la fiecare saptamana; daca irigi mai des atunci imparti doza de fertilizator la numarul de irigari/saptamana (asa am aflat si eu de la colegii nostri tot aici)

#168
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Momentan am 130 de plante,dar urmeaza sa mai pun afara.Filtrul il curat dupa fiecare udare cu zeama.

#169
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
la 130 de plante iti ia cam o juma' de ora. Eu ce sa zic la 2300?

#170
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Doar vreo 15 min.
Si cum le rezolvi pe toate 2300?

#171
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
nici un caz cu zeama cu cana. O sa fac fertilizare prin picurare si ceva foliar

#172
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
@meganedoi

Cine ti-a recomandat sa dai in acelasi timp atonik si cropmax? In ce concetratie le dai? Cu ce frecventa (zilnic, saptamanal, lunar)? Cat timp (1, 2, 3, 4, 5 luni)?

#173
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011

 macaz2006, on 06 mai 2013 - 18:52, said:

nici un caz cu zeama cu cana. O sa fac fertilizare prin picurare si ceva foliar

Eu produc pentru consum propriu si nu vreau sa ma hranesc cu prea multe chimicale,asa ca ma chinui putin.

#174
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 biosystems, on 06 mai 2013 - 20:08, said:

@meganedoi

Cine ti-a recomandat sa dai in acelasi timp atonik si cropmax? In ce concetratie le dai? Cu ce frecventa (zilnic, saptamanal, lunar)? Cat timp (1, 2, 3, 4, 5 luni)?
Folosesc combinatia asta (deodata sau la interval de o zi) de cativa ani, dar numai si numai in cazuri ce presupun scoaterea plantelor de pe panta descendenta.
In rest, atonik mai flosesc cu o zi inainte de repicare si cu o zi inainte de plantarea in solar/camp. Iar cropmax doar cand stiu ca s-au dus nutrintii din substrat (dupa 4-6 saptamani), inainte de a schimba la repicare cu compost sau de a da formula NPK.

Edited by meganedoi, 06 May 2013 - 22:48.


#175
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
OK, multumesc. Ai idee ce s-ar intampla daca dau saptamanal cu amandoua sau alternativ (odata pe saptamana), cateva luni la rand? Crezi ca se poate intampla ceva rau? Nu am gasit pana acum studii privind aplicarea celor doua substante la legume sau in pomicultura.

#176
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 biosystems, on 06 mai 2013 - 23:01, said:

OK, multumesc. Ai idee ce s-ar intampla daca dau saptamanal cu amandoua sau alternativ (odata pe saptamana), cateva luni la rand? Crezi ca se poate intampla ceva rau? Nu am gasit pana acum studii privind aplicarea celor doua substante la legume sau in pomicultura.
Raspunsul la intrebarea asta il stie doar cel care a mai facut asa. Posted Image
Eu nu te-as sfatui sa iti risti intreaga cultura pe o astfel de solutie. Poti incerca insa cu cateva plante.

Edited by meganedoi, 06 May 2013 - 23:32.


#177
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006

 biosystems, on 06 mai 2013 - 23:01, said:

Ai idee ce s-ar intampla daca dau saptamanal cu amandoua sau alternativ (odata pe saptamana), cateva luni la rand? Crezi ca se poate intampla ceva rau? Nu am gasit pana acum studii privind aplicarea celor doua substante la legume sau in pomicultura.

Dar de ce ai vrea să-ţi dopezi plantele şi nu laşi natura să-şi facă treaba? Hai treacă meargă să ajuţi plantele să treacă peste un stres sau o boală / atac dăunător este de înţeles, să stimulezi vre-unul din procesele biologice (înflorire, fructificare, maturare) poate iar să fie de înţeles dar să faci "dopaj" cred că arunci banii degeaba. Ca experiment restrâns este interesant şi atât.

M-am referit la Atonik, la Cropmax este ok săptămânal deşi personal cred că atunci cînd planta este matură, bine crescută şi sănătoasă îşi poate extrage şi fabrica singură aproape tot ce-i trebuie deci dacă nu există vreo deficienţă severă în microelemente iarăşi stropirea cu Cropmax ajută dar nu face nici o diferenţă.

European Food Safety Authority recomandă pentru atonik la tomate maxim 5 aplicări pe ciclu de cultură cu timp de pauză minim 14 zile.
Aici raportul despre Atonik

Edited by m4y, 07 May 2013 - 08:45.


#178
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cam de duminica in zona mea se anunta vreo cateva zile cu ploi.Si cred, ca si la voi. Sunt bine venite!
Vreau sa stopesc preventiv cu ,,zeama bordeleza''. Gresesc? Pana acum nu am stropit cu nimic-nimicut!
-care este doza recomandata?
-care este perioada din zi cand pot face tratamentul?
-stopesc de jos in sus? sau direct peste plante?
-dau imbaiere sau superficial?
-feresc florile (sunt multe) sau nu le afecteaza?
-in solar rosiile au 70-80cm. Afara vreo 25-30. dau cam la fel si la unele si la altele.
-ardeii,vinetele, castravetii si conopida au cam 10-15 cm. Pot sa le dau si lor? Si cum?
-la ce perioada repet tratamentul?
Apreciez (apreciem), raspunsul (raspunsurile) punctuale!
Am intrat pe net. Datele de acolo nu prea sunt convingatoare cu sfaturile voastre care sunteti mereu in ,,priza'' protectiei preventive.
Am primit deja o recomandare. Sa pun cam doua linguri de aracet, dizolvate in apa calduta, pe care sa le bag in doza de 10 l din vermorel. Sau 3-4 oua batute bine si diluate in putina apa.
Puteam sa aflu telefonic, toate acestea de la cativa colegi de pe forum. Dar, vreau sa beneficieze absolut toti, care formam aceasta familie!

#179
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
- respectă concentrația înscrisă pe ambalaj, la tomate 0,75%.
- când nu este arșiță / soare puternic
- stropești cum vrei, de jos în sus sau invers, important este să acoperi planta cât mai bine și cu picături cât mai mici (folosește o duză foarte fină)
- nu am observat nici o problemă (efect negativ) în privința florilor
- am mai stropit, la fel ca la tomate, ardei, castraveți și fasole urcătoare (vinete nu mai cultiv de multișor, deoarece nu prea consum și pe deasupra mă umplu de dăunători)
- timp de repaus 14 zile parcă. În solar acoperirea este foarte bună (nu se spală soluția aplicată). Eu repet stropirea când plantele se dezvoltă foliar foarte mult și numărul de frunze tinere îl depășește clar pe cel al frunzelor stropite. La tomate cam la 5-6-7 săptămâni, la castraveți mai des 3-4 săptămâni.

În solar nu am folosit adjuvanți (aracet, albuș de ou etc.) pur și simplu nu a fost nevoie. Totuși soluția o fac într-un pet de 2 litri ca să pot agita și dizolva bine granulele (apă caldă) apoi pun în vermorel soluția și completez cu apă. Obligatoriu spălare bine a vermorelului și duzelor după utilizare.

Sper că ți-am fost de folos și abia aștept să aflu cum folosesc și alți colegi zeama bordeleză.

#180
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Ceva lectura,cuprinde mai multe zone.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate