Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#253
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Crevio, on 28 ianuarie 2016 - 22:18, said:

Salutari la toți forumiști...la care vin cu o cerere pt un sfat...o parere , pe scurt, la o casa p+1e cu planseul peste etaj , construit din grinzi de lemn de 15 cm inaltime , peste care s-a batut scandura de 2,5 cm trebuie sa fac izolarea acestuia, am studiat tot ce am gasit in domeniul materialelor din  care se poate face izolarea unui asemenea planseu, vata minerala, vata bazaltica sau celuloza, fiecare cu avantajele si dezavantajele aferente.
Cum intentionez sa fac aceasta izolare: grinzile avand 15 cm inaltime  voi aplica prin prindere cu holsruburi cusaci de 5cm inaltime , pt a creea un spatiu intre grinzi de 20 cm inaltime, spatiu in care voi baga izolatia ( inca nu m-am hotarat de care) , problema este ca de la nivelul inferior al grinzilor ar trebuii sa cobor cu tavanul suspendat din rigips inca vreo 25 de cm
intrebarea ar fi: unde ar trebuii sa pun folia antivapori imediat dupa stratul de izolatie sau pe structura din profile metalice dupa care sa vin cu rigipsul?
ar avea spatiu liber dintre izolatie si placile de rigips vreun efect negativ ?

"pe structura din profile metalice dupa care sa vin cu rigipsul"
Iar izolatia sa fie mai gsoasa de 15 cm!
Si cred ca trebuie sa stii, ca daca inghesui 20cm de vata de ex, in 15 cm isi pierde din eficienta....vata ca sa aiba randament bun, trebuie sa stea libera, sa nu aiba nici o presiune asupra ei!

#254
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
am optat pentru izolație cu celuloza, am aplicat peste grinzi Ăźncă 5 cm ( pătrați De 5x5) rezultĂąnd un spațiu Ăźntre grinzi de 20 cm, peste care s-a  aplicat acea folie specifica izolației cu celuloza , in acest spațiu s a injectat celuloza la o densitate de aproximativ 50 kg pe m3 , deasemenea in pod sub ######la s a aplicat folie peste căpriori  si s a injectat 10 cm de celuloza, sper ca am făcut o alegere buna

Edited by Crevio, 05 February 2016 - 20:40.


#255
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Buna,
Va cer si eu un sfat pentru izolarea mansardei.
In exterior s-a pus peste ######la o folie care sa permia respiratia din interior catre exterior dar sa nu lase sa treaca apa din exterior catre interior si tigla Tondach.
In interior capriorii au 15 cm si distanta intre ei este de 70 cm.
As dori sa pun 2 straturi de vata sticla de 10 cm + 1 strat vata sticla cu Aluminiu de 5 cm iar peste acestea sa pun rigipsul.
Astept alte solutii dar sa nu fie cu polistiren.
Va multumesc.

#256
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Parerea mea este sa renunti la vata cu alu si sa iei vata normala + folie bariera de vapori. Combinatia asta e mai ieftina si la fel de buna. De fapt, eu asa fac. Si eu imi mansardez singur podul si voi folosi folie in loc de vata cu alu.

#257
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
Can CE eficienta va avea 30 cm vata daca stunt presati intrun spatiu de  20 cm?

#258
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 relu-d, on 24 februarie 2016 - 06:53, said:

Can CE eficienta va avea 30 cm vata daca stunt presati intrun spatiu de  20 cm?
Cam aceeasi ca in cazul in care torni continutul de 30 litri a unei galeti mari intr-o galeata de 20 litri. Posted Image

#259
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Cred ca si mai rau de atat. Vata presata izoleaza mai prost.

#260
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

 gps4u, on 21 februarie 2016 - 19:09, said:

Buna,
Va cer si eu un sfat pentru izolarea mansardei.
In exterior s-a pus peste ######la o folie care sa permia respiratia din interior catre exterior dar sa nu lase sa treaca apa din exterior catre interior si tigla Tondach.
In interior capriorii au 15 cm si distanta intre ei este de 70 cm.
As dori sa pun 2 straturi de vata sticla de 10 cm + 1 strat vata sticla cu Aluminiu de 5 cm iar peste acestea sa pun rigipsul.
Astept alte solutii dar sa nu fie cu polistiren.
Va multumesc.


Vată UnirollPlus min 25 cm
Membrană Vario (+benzi și mastic)

Asta este cea mai bună variantă.

Uite aici ce trebuie să urmărești.

Edited by nicuata, 24 February 2016 - 18:22.


#261
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Revin la modul de realizare a izolatiei.
In lungul capriorilor va fi batuta o sipca  cu sectiunea de 5cm/5cm, astfel voi avea: 15cm capriori + 5 cm sipca = 20 cm pentru a pune doua straturi de vata bazaltica Knauf KRS-100mm.
Voi folosi bride de 9-12cm pentru prinderea profilelor pe care se pune gips cartonul, astfel voi avea si cei 5 cm pentru ultimul strat de vata de sticla cu foie de aluminiu

#262
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu sunt sigur ca inteleg corect: vei folosi bride de 10cm pt a prinde profile care sa tina vata de 5cm? Randul asta al 3lea de vata in ce va fi prins, ca de profile in niciun caz.

Daca am inteles corect speta ta, eu as folosi bride de 6-7 cm (minus cei 2-3 cm ai profilului) pt a prinde bine randul asta de vata.

Acum sa nu te sperii daca in dreptul profilelor CD vata e 1cm presata pt ca altfel nu are cum sa stea calumea o vata de 5cm intr un spatiu de 10 cm!

Edited by godaro, 02 March 2016 - 17:59.


#263
robert_d23

robert_d23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.05.2008
Buna ziua. Vreau sa va cer si eu un sfat. De curand m-am mutat intr-o casa care era deja construita. La etaj am etaj mansardat, adica nu exista pod.Tavanul este din rigips prins pe CD-uri iar CD-urile sunt prinse prin tije de capriori. Am observat ca atunci cand bate vantul destul de puternic imi vibreaza un pic unul dintre CD_uri. LA fel se intampla si cand deschid sau inchid usa de la dormitor foarte repede. Ma puteti ajuta cu o parere de la ce ar putea fi si cum as putea rezolva? Nelinistea mea e ca mansarda nu e bine izolata si intra vantul pe undeva. Nu ma nelinisteste zgomotul. Precizez ca deja am trecut printr-o iarna si intre parter si etaj nu am mai mult de 1-2 grade difereta. Vara am cca 4-5 grade diferanta intre etaj si parter.

#264
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu cred ca vei putea resolva problema fara sa dai jos placa respectiva si sa intaresti profilul. Probabil s-a slabit prinderea sau nu sunt suficient de multe prinderi. Incearca sa iti dai seama daca vibreaza placa de ghips-carton cu tot cu profil sau doar placa pe profil, caz in care rezolvi cu cateva negrese.
Vata minerala se pune intre grinzi deci e posibil sa fie destul de bine izolata si sa vibreze tavanul.

#265
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Buna ziua!
Ce parere aveti de folia anticondens care se pune sub acoperis: Riwega Reflex Plus ? Se spune ca reflecta o parte din caldura (radiatie infrarosie).

Producatorul spune:

"FOLIE ANTICONDENS REFLEXIVĂ
îndeplinește 2 roluri concomitent. Este folie anticondens dar care are aplicat suplimentar încă 3 straturi armatura fibra , folie aluminiu microperforata și un strat superior de pvc care are rolul de protecție a aluminiului. Diferenta reala de temperatura într un pod cu folie clasica și unul pe care sa a montat o astfel de folie este de 12 grade la o temperatura exterioara de 33 de grade! În podul în care se a folosit folie clasica erau 41 grade iar în podul cu folie reflexiva 29 !

Sunt curios daca stie cineva ceva despre chestia asta si daca e adevarat sau este doar marketing...Pretul este cam prohibitiv - 3 euro / metru patrat.

Astept comentarii !

#266
johnro

johnro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2006
ziua buna

vin si eu cu o intrebare pt un sfat in legatura cu o mansarda.

acoperisul e deja construit si nu se mai poate face nimic cu el.
e simplu, in doua ape

avem asa: tabla+scandura+capriori

sper sa existe o varianta sa il pot izola asa cum este el.
poate ma ajutati voi cu o solutie pt el

multumesc

#267
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Pui vata minerala intre grinzi, folie capsata, scandura apoi polistiren. Asta e cea mai buna izolatie, buna si iarna buna si vara.

#268
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
trebuie si un strat de vata peste capriori pt o izolatie buna. minim 20cm, normal 25-30 cm vata pt pereti.

#269
johnro

johnro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2006

 johnro, on 03 noiembrie 2016 - 16:04, said:

ziua buna

vin si eu cu o intrebare pt un sfat in legatura cu o mansarda.

acoperisul e deja construit si nu se mai poate face nimic cu el.
e simplu, in doua ape

avem asa: tabla+scandura+capriori

sper sa existe o varianta sa il pot izola asa cum este el.
poate ma ajutati voi cu o solutie pt el

multumesc


vata cu folie + scanduri + polistiren?
nu e cam mult?(apele sant la est si la vest)

trebuie facute si guri de ventilatie sau merge si fara?

deocamdata podul nu e locuit si nu stiu daca o sa fie in scurt timp....

#270
johnro

johnro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2006

 IngN, on 04 noiembrie 2016 - 08:26, said:

Pui vata minerala intre grinzi, folie capsata, scandura apoi polistiren. Asta e cea mai buna izolatie, buna si iarna buna si vara.


imi cer scuze dar nu stiu ce inseamna "folie capsata"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate