Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#199
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 20.06.2006
as mai avea o intrebare, cum se realizeaza etansarea intre bariera de vapori si elementele de lemn, coamele, caprele care tin capriorii, peste care nu trece?
in ideea ca vin cu variera pe deasupra capriorilor si la un moment dat trebuie sa intrerup avand o pana intermediara fixata pe popi, peste care am capriorii.

multumesc frumos

#200
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 20.06.2006
anyone? :)

#201
mccoyreal

mccoyreal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 22.04.2008

View Postat_b, on 19 februarie 2014 - 15:52, said:

as mai avea o intrebare, cum se realizeaza etansarea intre bariera de vapori si elementele de lemn, coamele, caprele care tin capriorii, peste care nu trece?
in ideea ca vin cu variera pe deasupra capriorilor si la un moment dat trebuie sa intrerup avand o pana intermediara fixata pe popi, peste care am capriorii.

multumesc frumos
O poti lipi cu adezivi speciali sau cu banda adeziva speciala.
Gasesti pe net filmuletede la producatorii de vata despre cum se face si sunt sigur ca o sa gasesti o solutie in functie de ce ai tu acolo.
Important este sa fie etansa ca sa nu aiba loc vaporii de apa sa se infiltreze in vata.

#202
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Salut!
Am fost la un targ de constructii  si am vazut o solutie interesanta de izolatie, spuma poliuretanica aplicata prin suflare, cu expandare redusa. Tocmai sunt la faza de a izola acoperisul mansardei si m-au pus serios pe ganduri, dar nu stiu ce dezavantaje ar putea fi, ca ei numai laudau produsul... Are cineva experienta cu astfel de izolatie? Ce contraindicatii ar putea avea?
Multumesc pentru orice parere!
[ http://s29.postimg.org/phx5l5g9j/tetoter_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s4.postimg.org/pdw6hfr7x/Regi_tetoterek.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s27.postimg.org/6wzqmmimr/1352578564.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gezahofi, 27 March 2014 - 11:26.


#203
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Posted Image Se pare ca tehnologia e chiar noua, nimeni nu are experienta de impartasit cu ea.....

#204
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Domnilor, am facut pasul cel mare.... Am izolat atat planul inclinat cat si planul orizontal cu cate 14cm de ploistiren suflat la fata locului. Conform meseriasilor ar fi fost destul cam 8cm pentru a echivala stratul de 14-15 cm de vata bazaltica dintre capriori, dar am decis ca daca tot o fac, atunci sa o fac ca lumea...
Practic m-a costat 1 euro/m2/cm si a fost executata in aprox.4 ore. Urmeaza doar sa ajustez excesul de peste capriori ca sa pun osb sau lambriu.
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
Nu mi dau seama cum pot sa atasez asa ca iata doar o poza.

#205
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Asta nu e polistiren e spuma poliuretanica cu celule inchise.
Eficienta este foarte buna dar are si acesta niste slabiciuni:
-este f inflamabil-arde cu rapiditate
-in cazul unor infiltratii prin invelitoare apa va conduce rapid la mucegairea si degradarea structurii de lem a acoperisului fara ca tu sa afli acest lucru

#206
itatarcan

itatarcan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2014
Buna seara!
Am si eu o casa cu acoperisul mansardei inclinat si izolat intre capriori de jos pana sus cu vata de 14cm (λ = 0.032 W/mK) si peste cu un al doilea rand de vata de 10cm (λ = 0.032 W/mK) urmate de o bariera de vapori.

Tavanul nu urmareste panta acoperisul ci vine instalat pe cea mai mare portiune drept. Din aceasta cauza ramane un spatiu relativ mare (un fel de pod de 2m inaltime) intre izolatia acoperisului la nivelul capriorilor si profilul pentru rigips.
Prin urmare as fi vrut sa mai asez un rand de vata de 14cm deasupra profilelor de rigips (mai am vata sa mai izolez un acoperis) si dedesubt sa inchid cu placa de rigips.

Dar nu reusesc sa imi dau seama daca abordarea este corecta. Va rog ceva sfaturi daca se poate.

Multumesc!

#207
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postitatarcan, on 11 septembrie 2014 - 18:40, said:

Dar nu reusesc sa imi dau seama daca abordarea este corecta. Va rog ceva sfaturi daca se poate.
De vre-o cativa ani recomand sa se termoizoleze cu 40cm de termoizolant sarpantele si planseele spre pod, deci nu vad nici-o greseala sa aplici si mai mult de atat, daca te-a ramas termoizolant, ca doar nu-l vei arunca..
Daca ai vrut altceva sa intrebi si eu nu am inteles bine, atunci ar fi indicat sa postezi un desen, ceva detalii..Posted Image

#208
itatarcan

itatarcan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2014
Neintelegerea mea este legata de folia anti condens...ea este montata inspre interior la nivelul izolatiei de la capriori. Daca eu mai pun un strat de vata peste profilul de rigips nu o sa apara alte probleme?

Mersi!

#209
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postitatarcan, on 12 septembrie 2014 - 09:19, said:

Neintelegerea mea este legata de folia anti condens...ea este montata inspre interior la nivelul izolatiei de la capriori.
1.Acea folie trebuie sa fie bariera contra vaporilor si nicidecum cea anticondens.

View Postitatarcan, on 12 septembrie 2014 - 09:19, said:

Daca eu mai pun un strat de vata peste profilul de rigips nu o sa apara alte probleme?
Am inteles. Nu-ti recomand sa montezi bariera contra vaporilor intre straturile de termoizolant. Posted Image  Ea trebuie montata la fata ""calda"" a termoizolatiei, altfel exista riscul sa se umezeasca stratul de termoizolant de pana in bariera.. si sa faca mucegai.

View Postitatarcan, on 12 septembrie 2014 - 09:19, said:

Mersi!
Не за что.Posted Image

Attached Files



#210
itatarcan

itatarcan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2014
Corect este vorba despre bariera contra vaporilor.
Deci o sa inchid tavanul fara sa mai pun inca un strat de vata...pacat mi-as fi dorit sa folosesc vata aia la ceva...

Multumesc!

#211
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postitatarcan, on 13 septembrie 2014 - 19:21, said:

Corect este vorba despre bariera contra vaporilor.
Posted Image

View Postitatarcan, on 13 septembrie 2014 - 19:21, said:

Deci o sa inchid tavanul fara sa mai pun inca un strat de vata...pacat mi-as fi dorit sa folosesc vata aia la ceva...
Si eu ti-as recomanda sa folosesti vata aia, dar sa scoti acel strat cu bariera si sa-l repui ""ultimul"" nu se poate?Posted Image

#212
itatarcan

itatarcan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.07.2014
Tehnic orice se poate...dar mesterul meu (in cazul acesta tata) nu vrea sa mai strice un lucru bine facut - folia este foarte etansa prinsa in tencuiala si profilele de rigips sunt deja montate la inaltimea care trebuie.
Ce as putea face este sa ajez vata peste profile si inainte de placile de rigips sa mai trag o folie anti vapori. Crezi ca ar fi ok as un sistem?

Multumesc!

#213
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postitatarcan, on 14 septembrie 2014 - 14:37, said:

Ce as putea face este sa ajez vata peste profile si inainte de placile de rigips sa mai trag o folie anti vapori. Crezi ca ar fi ok as un sistem?
In aceleas conditii de temperatura si umiditate - este mai bine fata de imaginea postata mai sus - a disparut zona de formare a condensului.Posted Image

Attached Files



#214
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.02.2014
puteti sa ma ajutati cu un sfat daca este suficienta izolatia la o mansarda?

http://forum.softped...ermic-mansarda/

#215
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
La mai bine de un an de la initierea pstarii (atata a durat faza de acte) m-am apucat de treaba si am ridicat acoperisul (o sa urc si niste poze) acum am ajuns la Izolare .
Meseriasii care au facut dulgheria mi-au recomanda "ca asa fac ei la vile" ca inainte de vata bazaltica pe capriori si scandura sa capsez folie de pus sub parchet. Dupa analizarea chestiunii m-am interesat si producatorii foliilor pee mentioneaza ca aceasta folie nu are rol si de bariera de vapori de unde inteleg ca e poroasa si nu mucegaieste lemnul. A mai facut cineva asa ceva? Aveti vreo parere?

Deci ma gandesc sa pun Folie pee 4-5 mm / Vata bazaltica Isover PLU 100/ 5 cm de ursa sf35 sa ajung la nivelul capriorilor de 10x15 iar apoi sa capsez iar folie pee aluminizata sa tina si loc de bariera de vapori.

Edited by cosmineus, 03 October 2014 - 09:53.


#216
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcosmineus, on 03 octombrie 2014 - 09:53, said:

..Meseriasii care au facut dulgheria mi-au recomanda "ca asa fac ei la vile" ca inainte de vata bazaltica pe capriori si scandura sa capsez folie de pus sub parchet.
Acolo se monteaza, in mod normal folia anticondens - care este permiabila la vapori, insa retine apa in stare lichida si vantul care ar tinde sa o ia in sens invers, catre inerior.

View Postcosmineus, on 03 octombrie 2014 - 09:53, said:

Dupa analizarea chestiunii m-am interesat si producatorii foliilor pee mentioneaza ca aceasta folie nu are rol si de bariera de vapori de unde inteleg ca e poroasa si nu mucegaieste lemnul. A mai facut cineva asa ceva? Aveti vreo parere?
Daca ai relatii cu producatorii de folie, sa-i ceri rezistenta la permiabilitatea vaporilor a foliei anticondens, a celei care este bariera contra vaporilor si a celei care se monteaza sub parchet  - si fa o comparatie.Posted Image

View Postcosmineus, on 03 octombrie 2014 - 09:53, said:

Deci ma gandesc sa pun Folie pee 4-5 mm / Vata bazaltica Isover PLU 100/ 5 cm de ursa sf35 sa ajung la nivelul capriorilor de 10x15 iar apoi sa capsez iar folie pee aluminizata sa tina si loc de bariera de vapori.
Termoizolezi doar cu 15cm? Atunci cand limita impusa de normativul C107/1 este de minim 20cm? In timp ce eu in Constanta nu recomand sub 40cm ca sa-i pot incadra in valoarea consumurilor anuale aferente incalzirii sub 100 kWh/(mp an)..?Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate